معرفی گل و گیاه تریلیوم | Trillium grandiflorum

ـ نام علمی: Trillium grandiflorum

تریلیوم

ـ خانواده: Liliaceae
ـ نام علمی: Trillium grandiflorum
گیاهی است دائمی با بلندی ۳۸ سانتی‌متر و گستردگی ۳۰ سانتی‌متر برگ‌های بیضی شکل به رنگ سبز تیره، به طول ۳۰ سانتی‌متر که گل‌های سفید آن در بهار و تابستان ظاهر شده و پس از چند روز به رنگ صورتی درمی‌آیند.
ـ نیازها:
به مکان سایه یا نیمه سایه، خاک مرطوب و خاک خنثی تا اسیدی نیاز دارد و کاملاً مقاوم است.
ـ ازدیاد:
به وسیله تقسیم در تابستان پس از خشک‌شدن شاخ و برگ و کاشت بذر در پائیز صورت می‌گیرد.

 

گل تریلیوم Trillium از خانواده زنبق Lily است که در نقاط مختلف جهان می روید. این گل معمولا سه گلبرگ دارد. نوع خاصی از این گل به نام White Trillium (تریلیوم سفید) یا Trillium Grandiflorum در استان انتاریو به وفور یافت می شود. این نوع خاص از گل تریلیوم که در شکل زیر دیده می شود، نماد استان انتاریوست، به طوری که ادارات دولتی این استان همگی به گونه ای نمادین این گل را در نشان های خود به کار می برند.

گل تریلیوم

برعکس باور عموم چیدن این گل بجز در پارک های استانی و ملی انتاریو قانونی است. نوع دیگری از گل تریلیوم به نام Drooping Trillium (تریلیوم آویزان) یا Trillium Flexipes نیز در استان انتاریو یافت می شود که چیدن آن در هر کجا که باشد غیر قانونی است. شکل زیر این گل را نشان می دهد.

گل تریلیوم آویزان

هر دو تصویر فوق از دائره المعارف ویکیپیدیا گرفته شده اند. با مراجعه به این دائره المعارف می توانید تصاویر بیشتری از انواع گونه های تریلیوم مشاهده کنید

به نظر نگارنده استفاده از یک گل به عنوان نماد استان ایده جالبی است، چرا که به نوعی پیوند این استان را با طبیعت نشان می دهد. استان انتاریو با وجود آنکه  صنعتی ترین استان کانادا محسوب می شود (حداقل در حوزه های غیر نفتی) از طبیعتی کم نظیر برخوردار است. صرف نظر از آبشار نیاگارا Niagara Falls یکی از عجایب هفت گانه طبیعی جهان که در این استان موجود است، انتاریو با سیصد هزار دریاچه آب شیرین و همسایگی با چهار تا از پنج دریاچه بزرگ آب شیرین جهان یکی از سرسبزترین و پرآب ترین نقاط جهان است. وجود این همه منابع آب، انتاریو را همسو با لطافت طبیعیت ساخته است.

 

با گل و گیاهان بیشتری آشنا شوید

لیست گل و گیاهان معرفی شده در سایت

پیام بگذارید