آسمان در عکاسی

اکثر عکس‌هایی که در هوای آزاد گرفته می‌شوند، معمولاً هم بخشی از زمین و هم قسمتی از آسمان را دربر می‌گیرند. بیشتر عکاسان هنگام عکاسی از انسان‌ها و اشیا کمتر به فکر آسمان هستند و اکثر اوقات درمورد آسمانی که در عکس دیده می‌شود، تدبیری اتخاذ نمی‌کنند. غافل از آنکه آسمان در عکس بسیار با اهمیت بوده و با انتخاب آگاهانه آن می‌توان محیط و فضای عکس را تغییر داد.
آسمان روی گیرایی عکس تأثیر زیادی دارد. تأثیر و حالت سوژه‌ای که در نور شدید خورشید عکاسی می‌شود یا تأثیر سوژه‌ای که در هوای ابری مورد استفاده عکاسی قرار می‌گیرد، تفاوت فاحش دارد. نمایش آسمان در عکس به شرایط پیرامون سوژه، موقعیت خورشید و تغییرات جوی و… بستگی دارد. برای عکس «آسمان»های گوناگون می‌توان انتخاب کرد. آسمانی که یکپارچه از ابر پوشیده شده است، در بیننده عکس احساس آرامش را به وجود می‌آورد. آسمان پوشیده از ابرهای سهمگین عکس را هیجان‌انگیر می‌سازد؛ آسمان پوشیده از مه و غبار احساس ملایمت را تداعی می‌کند و سرانجام آسمانی که از آن برف یا باران می‌بارد؛ یا آسمان‌هایی که به رنگ‌های مختلف از آبی گرفته تا طلایی، هرکدام می‌تواند برای بیانی خاص به کار برده شود.
آسمان عکس را به سه طریق می‌توان کنترل کرد؛ یا منتظر «آسمان» دلخواه شد که این طریق معمولاً وقت زیادی را می‌گیرد یا اینکه از فیلترهای رنگی استفاده کرد.
ازاین فیلترها غلظت رنگ‌ها و اصلاح و متعادل کردن رنگ نورها استفاده می‌شود. به عنوان مثال نور طبیعی خورشید به هنگام طلوع و غرب به علت کم بودن رنگ آن متمایل به قرمز و زرد است و در حین شرایطی برای طبیعی شدن عکس‌ها می‌توانید از فیلترهای رنگی استفاده کنید. هر فیلتر نور همرنگ خود را عبور می‌دهد و نور مکمل رنگ خود را جذب می‌کند، یعنی هر فیلتر رنگ همرنگ خود را روشن‌تر و رنگ مکمل خود را تیره‌تر می‌کند. رنگ زرد، مکمل رنگ آبی، فیروزه‌ای مکمل قرمز و ارغوانی مکمل رنگ سبز است. برای مثال فیلتر آبی، رنگ آبی را روشن‌تر و رنگ زرد را تیره‌تر می‌کند. برای عکاسی از آسمان فیلترهای نیمه رنگی تولید می‌شد که نیمی از فیلتر به صورت بی‌رنگ و نیم دیگر رنگی است که هنگام عکاسی نیمه رنگی را بر قسمت بالای تصویر که آسمان در آن قرار می‌گیرد، منطبق و قسمت بی‌رنگ فضای پایین عکس را دربر می‌گیرد. به این ترتیب می‌توانید آسمان را به هر رنگی که مایل باشید در عکس‌هایتان ثبت کنید. روش سوم استفاده از تکنیک‌های فتوشاپ می‌باشد که می‌توان به وسیله آن جلوه‌های گوناگون از آسمان را پدید آورد.

 

 

پربیننده ترین عکس جهان قطعا شما این تصویر را در نمایشگر کامپیوتر مشاهده کرده اید
پربیننده ترین عکس جهان قطعا شما این تصویر را در نمایشگر کامپیوتر مشاهده کرده اید

 

آسمان در عکاسی
با استفاده از لنز واید وآسمان نیمه ابری می توان برجذابیت سوژه های معمولی افزود

مقالات بیشتر در زمینه عکاسی

از طريق آموزش عکاسی عمومی
پیام بگذارید