آشنایی با میوه های سِته

میوه های سته چه نوع میوه هایی هستند

آیا می دانید سته چه نوع میوه ای است ؟

آشنایی با میوه سته

در علم گیاه شناسی، چندین دسته میوه های سته تعریف شده است. اصلی ترین نوع آن ها مشهور به میوه های سته ساده یا سته حقیقی است.
پست های مرتبط

میوه سته چیست؟

در کشاورزی و علوم باغبانی، به میوه ی گوشتی ساده که در آن مرز مشخصی بین میان بَر (mesocarp) و درون بَر (endocarp) وجود ندارد سَته می گویند.

سته میوه ای است که میان بر آن دارای مواد غذایی بسیار ولی درون بر آن نازک است. و هسته ها در داخل آن پراکنده اند. سته ساده ترین میوه های گوشتی ناشکوفا به شمار می رود. و تمام قسمت های میان بر آن گوشتی شده و در داخل آن دانه ها قرار گرفته اند. در این میوه ها لایه ی داخلی آنها سخت و استخوانی می شود. و قسمت خارجی دانه را تشکیل می دهد. خرما، انگور، گوجه فرنگی و مرکبات جزو این میوه ها محسوب می شوند.

هر میوه سته از یک تخمدان به وجود می آید و دیواره این تخمدان پس از رسیدن، گوشتی است. با این تعریف، میوه های متنوعی مانند انگور، سیاه گیله، زغال اخته،بلوبری، خرمالو، خرما سته به شمار می آیند.

میوه های گوشتی

در میوه های گوشتی، فرابر از سلول های آبدار و اپیدرم از سلول های درشت و گاه پوشیده از کرک های پرز مانند تشکیل می شود. میان برهای میوه های گوشتی را نوعی بافت پارانشیم مرکب از سلول های درشت آبدار. با جدار نازک سلولزی و واکوئل بزرگ محتوی مواد ذخیره ای فراوان تشکیل می دهد.

مواد اندوخته در سلول های میانبرها و میوه ها بسیار متفاوت و به طور کلی مرکب از قندها و اسیدهای آلی، مواد روغنی و گاهی نشاسته و رنگیزه های آنتوسیانیک یا کاروتنوئید است.

درون میوه های گوشتی ممکن است آبدار و یا به صورت پرده نازکی درآید. در حالت اخیر میوه تقریبا تماما گوشتی می شود که به آن میوه سته می گویند. در بعضی از میوه های گوشتی درون بر و حتی بخش های میان بر نیز چوبی و استخوانی شده و هسته تشکیل می شود. به میوه های دارای هسته مانند گیلاس و هلو میوه های شفت می گویند.

خرما، انگور، گوجه فرنگی و مرکبات جزو میوه های سته محسوب می شوند

ساده یا سته حقیقی

در علم گیاه شناسی، چندین دسته میوه سته تعریف شده است. اصلی ترین نوع آن ها مشهور به میوه سته ساده یا سته حقیقی است. معمولا این میوه ها هم آبدار و خوشمزه ولی دارای چند دانه هستند. البته در میوه سته ساده استثناهایی هم دیده می شود که میوه دارای یک هسته و یا فاقد هسته است. مشهورترین میوه های سته ساده که همه آنها را دیده ایم گوجه فرنگی، انگور، خرمالو، فلفل، بادمجان، خرما و آووکادو، انار، موز هستند.

  • سته های یک دانه ای: محتوی یک دانه هستند مانند میوه برگ بو، فلفل و خرما.
  • سته های چند دانه ای: مانند میوه های انگور، بلادون، سیب زمینی، زرشک و برخی گیاهان دیگر نظیر موز، نارنج، پرتقال و لیمو که از سته های چند دانه ای هستند.

موز، نارنج، پرتقال و لیمو که از سته های چند دانه ای هستند

سته کاذب یا پپو

خانواده میوه های معمولا غول پیکر همگی در دسته میوه های سته کاذب که به پپو هم مشهور است، قرار می گیرند. این میوه ها معمولا دارای پوست سفت و محکمی هستند ولی استثناهایی هم به چشم می خورد. مشهورترین این میوه ها کاذب کدو‌ها، خربزه، طالبی، هندوانه، خیار هستند.

مشهورترین میوه های سته کاذب کدو‌ها، خربزه، طالبی، هندوانه، خیار هستند

میوه سته مرکب یا هسپریدیوم

آخرین نوع  را همه دوست دارند. و به علت ویتامین ث بالای آنها در فصل سرما همه مردم به شدت علاقه مند به خوردن آنها هستند. این میوه ها معمولا پوستی چرمی و روغنی دارند و درون‌ آن ها بسیار آبدار است. احتمالا دیگر حدس زده اید در مورد کدام میوه ها صحبت می کنید!. بله خانواده خوشمزه و دوست داشتنی مرکبات از پرتقال و نارنگی گرفته تا گریپ فروت و لیمو‌های ترش و شیرین.

مرکبات جز میوه های سته مرکب می باشد

همراه سایت علمی فرهنگی چرخک باشید.

پیام بگذارید