آغاز توزیع سبد کالا از شنبه

آغاز توزیع سبد کالا از شنبه/دستگاه‌های کارت‌خوان بانک‌ها فعال شد

یکی از وزرای عضو کابینه دولت یازدهم  با اعلام اینکه همزمان با آغاز ایام‌الله دهه‌فجر سبد کالای دولت میان جامعه هدف توزیع خواهد شد، گفت: دستگاه‌های کارتخوان بانکها در اتحادیه‌ها و فروشگاه‌های متولی توزیع اقلام سبد کالایی دولت فعال شده است و وزیر صنعت معدن و تجارت به عنوان مجری این طرح، دستور توزیع سبدهای کالایی از روز شنبه (۱۲ بهمن‌ماه) را صادر کرده است.

به گزارش تسنیم، جامعه هدف مشمولین این سبد کالایی ۱۵ میلیون نفر اعلام شده بود که ظاهراً تغییراتی در ترکیب این افراد ایجاد شده و با جابحایی هایی حدود ۲ میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر جدیداً به فهرست دریافت کنندگان سید کالا اضافه شدند.

براساس اخبار کسب شده تاکنون بانکهای ملت، ملی، صادرات، پارسیان و سپه دستگاه‌های کارتخوان فعال را در فروشگاه‌ها قرار داده و فعال کرده اند و اقلام سبد کالایی نیز از چند روز گذشته بین فروشگاه‌ها و اتحادیه‌ها توزیع شده است.هر چند پیش از این خبرهایی مبنی بر توزیع سبد کالا در فروشگاه‌های خاص بین اقشار خاص مثل نیروهای مسلح در اتکا یا کارمندان دولت در تعاونی های مصرف کارکنان دولت اعلام شده بود ولی ظاهرا قرار است تدابیری اندیشیده شود تا همه مشمولین بتوانند در ۱۰ فروشگاه عمده و اتحادیه توزیع سبد کالای خود را دریافت کنند.

* احتمال اعلام جزئیات توزیع سبد کالا امشب در رسانه ملی

در عین حال هدایت اصغری رئیس اتحادیه مرغداران میهن به عنوان تامین کننده تخم‌مرغ مورد نیاز سبد کالا در مورد زمان دقیق توزیع این سبد کالا با توجه به اینکه وعده داده شده بود قطعا در نیمه نخست بهمن‌ماه توزیع خواهد شد، اظهار داشت: پس از پیگیری‌هایی که نسبت به توزیع این سبد کالا از مسئولان وزارت صنعت داشتیم متوجه شدیم قرار است یکی از مسئولان مربوطه در وزارت صنعت (احتمالا حاجعلی مدیر اجرایی طرح توزیع سبد کالا) جزئیات دقیق توزیع سبد کالا را امشب در رسانه ملی اعلام کند.

در عین حال سامانه توزیع سبد کالا و ارسال پیامک که هنوز فعال نشده است، احتمالا طی امشب یا فردا فعال خواهد شد و مردم می‌توانند با ارسال شماره کارت بانکی حساب یارانه و کد ملی به شماره پیامک ۵۰۰۰۷۹۹ از وضعیت شمول خود در طرح سبد کالا اطلاع پیدا کنند.

به گزارش تستیم، وزارت صنعت معدن و تجارت اوایل هفته گذشته با معرفی مرکز تماس و شیوه‌های ارتباطی با طرح سبد کالای حمایتی اعلام کرده بود، برای ارتباط مردم با سامانه سبد کالای حمایتی، کانال‌های ارتباطی زیر جهت اطلاع‌رسانی و پاسخ به سئوالات و پیگیری مشکلات برقرار شده است که البته تا به امروز این سامانه هنوز فعال نشده است.
از طریق مراجعه به اینترنت: وب‌سایت رسمی اطلاع‌رسانی سامانه به آدرس www.yaranehkala.ir جهت مشاهده آخرین اخبار مربوط به طرح و لیست فروشگاه‌های مجاز در دسترس است. از طریق این وب‌سایت، هر شهروند می‌تواند وضعیت شمول خود در طرح را پیگیری و موجودی سبد کالای خود را استعلام نماید.
از طریق تلفن گویای وزارت صنعت، معدن و تجارت: شهروندان محترم می‌توانند از طریق مرکز تماس وزارت صنعت، معدن و تجارت به شماره ۰۹۶۱۲ با مسئولین و کارشناسان طرح جهت دریافت پاسخ سئوالات خود تماس حاصل فرمایند.
از طریق شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت: در صورت بروز هرگونه اشکال در فرایند تراکنش، همانند روال قبل مردم می‌توانند با مرکز تماس شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت که روی رسید دستگاه کارت‌خوان درج شده است، پیگیری موارد به انجام رسانند.
از طریق تماس با درگاه اطلاع‌رسانی همراه اول: همچنین شهروندان محترم می‌توانند با تماس با درگاه اطلاع‌رسانی همراه اول به شماره #۷۹۹* ، و یا ارسال پیامک به شماره ۵۰۰۰۷۹۹، با ارسال شماره کارت بانکی و کد ملی خود از وضعیت شمول خود در طرح اطلاع یافته و همچنین اطلاعات مربوط به موجودی سبد کالای خود را دریافت نمایند. در این خصوص دقت شود که شماره کارت بانکی که واریز یارانه نقدی به آن صورت می‌پذیرد مد نظر است.

چند تذکر مهم از سوی وزارت صنعت درباره سبد کالا:
– برای دریافت سبد کالای تخصیص یافته به نزدیک‌ترین فروشگاه به محل سکونت مراجعه شود.
– فروشگاه‌های عرضه‌کننده سبد کالا مجاز به اخذ هیچگونه وجه نقدی و غیرنقدی از شهروندان محترم نیستند.
– جهت دریافت سبد کالای حمایتی به همراه داشتن کارت عابر بانک سرپرست خانوار الزامی است.
– برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع نباتی و پنیر اقلام تشکیل دهنده سبد کالای حمایتی هستند.
– تلاش بر این است سبد کالای حمایتی به صورت یکجا به خانوارهای مشمول تحویل شود.
– در صورت ناقص بودن سبد کالا در مراجعه اول به فروشگاه امکان مراجعه مجدد برای دریافت اقلام باقی‌مانده آن در طول ماه وجود دارد.

به دنبال ابلاغ مصوبه دولت در مورد اعطای سبد کالای حمایتی به اقشار کم درآمد جامعه که از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری صورت گرفت، همه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی و کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی،‌ سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان، دانشجویان متاهل و طلاب مشمول دریافت سبد کالای دولت هستند.

هیأت وزیران در جلسه ۲۰ آذر ۹۲ بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب کرد که در راستای سیاستهای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبدکالایی شامل ۱.۸ کیلوگرم روغن نباتی مایع، ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم گوشت مرغ، ۸۰۰ گرم پنیر بسته‌بندی و ۱.۸ کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه طی دو نوبت تا پایان سال جاری تحویل داده شود.

پیام بگذارید