آنچه باید در مورد هورمون استروژن بدانید

استروژن:هورمونی که باعث زیبایی زنان میشود!

در مورد هورمون استروژن چه می دانید؟

هورمون استروژن

قطعا تا به حال نام هورمون استروژن را شنیده اید. این هورمون که دانشمندان آن را با نام هورمون زیبایی نیز میشناسند، میتواند برروی زیبایی تاثیرات چشمگیری بگذارد.تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده که درستی این ادعا را ثابت می کند. اما باید توجه داشته باشیم که، کم ویا زیاد بودن یک هورمون بر بدن انسانها تاثیرات زیادی را می گذارد. استروژن نیز ازاین قاعده پیروی می کند.

اگر شما هم دراین زمینه کنکجاو هستید، درسایت علمی وسرگرمی چرخک همراه ماباشید.

نکاتی جالب درباره هورمون استروژن

استروژن
هورمون زیبایی در زنان

۱-خشکی پوست: اگر پوست تان خشک میشود.علت آن میتواند کمبود هورمون استروژن باشد. کمبود این هورمون، برپوست میتواند تغییرات دیگری مثل افزایش تعریق، داغ شدن قسمتی ازپوست، تشکیل چربی روی شکم وبالای پا برجای بگذارد.

 

۲-تغییر ظاهرتان: کمبود هورمون استروژن ظاهر شمارا نیز دچار تغییرات میکند.مثلا سایز واندازه بالا تنه تغییر کرده ویا موهای سرشما نازک تر میشود.

 

۳-خانم های زیبا دارای استروژن بیشتری هستند: یک تحقیقات جالب در اسکاتلند انجام شد، نتیجه این تحقیقات این بود که خانم هایی که دارای استروژن بیشتری هستند، چهره زیبا تری نیز دارند.

در این تحقیقات حتی قدرت باروری خانم ها از روی چهره آنها مورد بررسی قرار گرفت. وبه این نکته اشاره شد که گاهی ممکن است بتوان از روی اندام نشانه های باروری را دید.

 

۴- تحقیقی که باعث فاش شدن راز زیبایی شد: مریام لاواسمیت، روانشناسی از دانشگاه سنت آندرو در اسکاتلند تحقیقی جالبی را انجام داد. او از چهره ۵۹ خانم ۱۸ تا ۲۵ ساله تا چهل هفته عکس گرفت، وهمچنین بعد ازهر عکس گرفتن سطح هورمون استروژن آنها را  نیز اندازه گیری کرد. خانم هایی که دراین تحقیقات همکاری میکردند، هیچ کدام آرایش نداشتند و از قرص ضد بارداری استفاده نمی کردند.

نتیجه آزمایش این شد که خانم ها زمانی که در بدن خود استروژن بیشتری دارند. دارای چهره ای زیباتر، زنانه تر و سالم ترهستند.

 

۵- تاثیر استروژن برچهره زمان بلوغ: درسنین بلوغ هورمون ها میتواند بیشترین تا ثیر را بر روی چهره بگذارد.

در این موضوع بیشتر بخوانید

هورمون تستسترون که یک هورمون مردانه است، باعث میشود که ابروها وفک برجسته تر شود وموها شروع به رشد کردن کند. تا صورت مردانه تر به نظر برسد.

هورمون استروژن نیز بربدن خانم ها تاثیر گذاشته، ومانع این میشود که استخوان های صورت زیاد رشد کنند. وهمچنین اندازه بینی وچانه را کاهش میدهد. چشم ها را درشت میکند.لب ها را ضخیم تر وباعث شکل گرفتن میزان چربی در گونه ها و قسمت های دیگر اندام زنانه میشود.

 

۶- جوش صورت: کمبود استروژن  باعث زیاد شدن جوش وآکنه  میشود.

البته افزایش  هورمون آندروژن در بدن به خصوص در خانم ها نیز موجب افزایش جوش و آکنه میگردد. چون این هورمون چربی پوست را افزایش میدهد.

 

۷-تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است، مثلا تحقیقاتی که در کشور آلمان در این زمینه صورت گرفت. نتیجه این تحقیقات، این شد که زنانی که در خون خود استروژن بیشتری دارند، حدود ۸ سال جوانتر نسبت به سنشان به نظر میرسند.

براساس تحقیقات دیگری که در دانشگاه پزشکی کالیفرنیا صورت گرفت. به این نکته اشاره کردند، که استروژن از پوست در برابر پیری وچروکیده شدن محافظت میکند.

 

شاید این سوال در ذهن شما هم به وجود آمده باشد، آیا تزریق استروژن در بدن زیبایی می آورد؟

شاید جواب مثبت به نظر برسد، اما بدن انسان در مقابل استروژن مصنوعی واکنش نشان میدهد. به همین دلیل این کار  اصلا توصیه نمیشود. بهتر است از مواد غذایی که دارای استروژن بالا هستند استفاده کنید.

مواد غذایی دارای استروژن

استروژن
هورمون زیبایی در زنان

اگر شما روزانه ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم استروژن در رژیم غذایی خود داشته باشید. با گذشت زمان اثرات آن را در زیبایی خود خواهید دید.

میوه هایی مثل سیب، خرما، آلو، گیلاس و سبزی هایی مثل چغندر، هویج، گوجه فرنگی، سیب زمینی، زیتون، خیار، بادنجان، فلفل وکلم بروکلی وغلاتی مثل جو، جودوسر، گندم برنج ودانه هایی مثل تخم بذر کتان،رازیانه ، تخمه آفتابگردان، یونجه بذر کتان و… حاوی استروژن هستند.

 

۸۰%
عالی
  • به این مقاله رای دهید
منبع سلامت نیوز
نمایش نظرات (1)