آیا ازدواج برای فرار از خانواده است؟

دانستنیهای قبل از ازدواج را بیشتر بدانید

ازدواج به خاطر فرار از مشکلات خانه پدری

هنگامی که فضا در منزل برای دختران امن نباشد و به هردلیل مشکلات و گرفتای های بسیاری وجود داشته باشد. ناگزیر میشوند برای فرار از شرایط موجود به هر ازدواجی تن دهند.

بسیاری از مواقع فرزندان فکر می کنند والدین مهم ترین عامل در نرسیدن به آرزوهایشان هستند . و یا در منزل شان گرفتاری و مشکلات زیادی دارند به همین علت برای فرار از منزل به بعضی ازدواج ها تن می دهند.

 

هیچ کس نمی تواند انکار کند که بعضی از خانواده ها به علت سخت گیری های بی اندازه پدر. و عدم مدیریت درست عاطفی مادر و علل دیگر که از شمارش خارج هستند. محیط نا امنی را برای دختران شان در منزل ایجاد کردند. در چنین شرایطی دختران راهی جز فرار از منزل ندارند. و بهترین راه که به آبرو هم لطمه ای وارد نمی کند، ازدواج است.

ازدواج برای فرار از خانواده چه مشکلاتی به وجود می آورد

دلایل بعضی از اشخاص به فکر ازدواج برای فرار از خانواده می افتند؟

نوجوانان در سن بلوغ و به خصوص بعد از آن به استقلال و ازادی بیشتری احتیاج دارند. ولی بعضی از خانواده ها این احتیاج را در حد معقول رفع نمی کنند و برعکس فرزند خویش را در فشار قرار می دهند.

ایجاد محدودیت های شدید رفتاری، پوشش، رفت و آمد ، ازادی، انتخاب امور گوناگون. مثل انتخاب رشته تحصیلی و شغل، برای فرزندان و نیز داشتن مشکلات خانوادگی مثل اعتیاد یا فقر شدید باعث می شود . که وی هر چه بیشتر به فکر راهی برای فرار از محیط خانواده بیافتد. این راه میتواند ازدواج باشد.

انگیزه ازدواج به علت فشار خانواده

انگیزه ازدواج به علت فشار خانواده

دختری که در محیط منزل سخت گیری زیادی را از جانب والدین و شاید برادر و خواهر بزرگتر خویش متحمل بوده و با شخصی اشنا می شود. که وعده ازادی و حق انتخاب می دهد، امکان دارد مسائلی مثل شغل، اعتیاد، عدم تناسب های شخصیتی و خانوادگی را نادیده بگیرد . و تنها بخواهد ازدواج کند تا از وضعیت فعلی اش خلاص شود.

شاید در برخی موارد ازدواج خوبی باشد ولی در اکثر مواقع و انتخاب ها پس از مدتی مشکلات خودشان را نشان میدهند . چرا‌که مدت زمان مناسب و کافی را برای شناخت هم در نظر نگرفته اند.  و بلافاصله نامزدی، عقد و آغاز زندگی مشترک اتفاق افتاده است.

 

زمانی که علت ازدواج کردن درست نباشد و آشنایی لازم و کافی بین زوجین نباشد به بن بست رسیدن زوج ها سریعتر اتفاق می افتد.  و احتمال شکست در زندگی و جدا شدن و تجربه شرایطی شاید دشوار تر از شرایط خانواده بالا می رود.

 

والدین باید فرزندان خویش را به بهترین شکل تربیت و بسوی خیر هدایت کنند. چراکه بسیاری از جوانان و نوجوانانی که مرتکب جرمی میشوند والدین خود را عامل انحراف خود می دانند.

 

مشکل اصلی از” خانواده” آغاز می شود خانواده های که منزل را کانون بحث و دعوا قرار میدهند . نمی دانند که این دعواها چه تأثیر مخربی بر روح وتوان فرزندان دارد.

 

عدم ارتباطات عاطفی در خانواده و عدم کنترل صحیح و به جای والدین بر فرزندان که سبب تن دادن به ازدواج اجباری جهت رهایی از خانواده فرار از منزل می شود . و جوانان و اشخاص کم سن و سال ما را تهدید می کند. بنابراین جو منزل و فضای خانواده باید از وضعیت خشک و ناامن خارج نموده. و رابطه ای دوستانه و عاطفی با فرزندان خویش برقرار کنند.

دلایل پنهان ازدواج برای فرار از خانه

دلایل پنهان ازدواج برای فرار از خانه

محیط مسموم خانواده و مشکلات خانوادگی از جمله تنش و استرس در بین اعضای خانواده. بحث و جدل بین والدین، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل در بین پدر یا مادر، بی توجهی والدین به فرزندان. بی بند و باری والدین، خشونت زیاد والدین و رفتارهای سوء جنسی و جسمی شرایطی را ایجاد می کند تا فرزندان از پدر و مادر خویش بیزار شوند. و خواستار دوری و جدایی از خانواده به هر نحوی باشند. چنین خانواده هایی اسیب های شدیدی به فرزندان خویش وارد می کنند.

ازدواج برای فرار از خانواده

به چه دلیل ازدواج بدون آشنایی گزینه معقولی برای فرار از خانواده نیست؟

شرایط سخت خانواده باعث می شود که دختر یا پسر به این فکر بیافتند که با نخستین گزینه ازدواج کنند. و خویش را هر چه سریعتر از این وضعیت دور کنند.

عدم آشنایی با همسر احتمال اختلاف و عدم تفاهم را در زندگی مشترک افزایش می دهد. برای داشتن یک ازدواج موفق باید دوره تحقیق در خصوص خواستگار، دوره نامزدی و آشنایی و نیز مشاوره پیش از ازدواج را طی کنید. ولی ازدواج شتابزده چنین فرصتی را از شما می گیرد و شما را وارد رابطه ای می کند که اصلاً هیچ شناختی از همسرتان ندارید.

عدم آشنایی با خلق وخو و عادات همسر باعث افزایش اختلافات می شود و در این بین شاید همه چیز حتی بدتر از خانه پدری شود.

همراه سایت علمی فرهنگی چرخک باشید.

۸۰%
عالی

ایا این مقاله را مفید می دانید ؟

  • به این مقاله رای دهید
پیام بگذارید