مهمترین تاثیر وای فای بر جنین خطر سقط جنین و تاثیر بر مغز جنین است در این مقاله توضیحاتی کامل درباره تاثیر وای فای بر جنین, حساس ترین زمان بارداری, روش های جلوگیری از اثرات نامطلوب وای فای بر بدن مادر و جنین و تاثیر وای فای بر رشد نوزادان و کودکان بیان شده است

مهمترین تاثیر وای فای بر جنین خطر سقط جنین و تاثیر بر مغز جنین است. در این مقاله توضیحاتی کامل درباره تاثیر وای فای بر جنین، حساس ترین زمان بارداری، روش های جلوگیری از اثرات نامطلوب وای فای بر بدن مادر و جنین و تاثیر وای فای بر رشد نوزادان و کودکان بیان شده است.

 

وای فای می تواند اثرات منفی مختلفی بر سلامت مغز بر جای بگذارد که این موضوع در مورد کودکان بیشتر است. از شایع ترین عوارض وای فای می توان به سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی اشاره نمود. از عوارض وای فای بر جنین، غافل نشویم که مهمترین آن احتمال سقط جنین است.

آیا وای فای موجب سقط جنین می شود

تاثیر وای فای بر جنین چیست؟

تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض اشعه ھا در دوران، اثرات بدی روی جنین در حال رشد می گذارد و عوارض جبران ناپذیری را برای مادر خواهد داشت. تنها وای فای بر سقط جنین تاثیر گذار نیست بلکه تمامی وسایل زندگی که با امواج مغناطیسی کار می کنند نیز داری این امواج هستند و به نوبه خود بر این مسئله تاثیر می گذارند. در ادامه به مهم ترین موارد عوارض وای فای بر روی جنین اشاره می شود:

شایع ترین عوامل سقط جنین، مربوط به زنانی می شود که نزدیک محل عبور برق های فشار قوی و در کانون امواج مغناطیسی مانند وای فای زندگی می کنند. این زنان ممکن است با مشکلاتی در باروری، زایمان زودرس و مشکلاتی در وزن جنین مواجه شوند.

مشکلات باروری و زایمان نیز از نتایج تاثیر وای فای بر جنین است. زنانی که قبل از بارداری در نزدیکی امواج مغناطیسی قرار دارند ممکن است در اثر آسیب هایی که این امواج بر روی رحم و تخمدان آن ها می گذارد در آینده با مشکل باروری و زایمان رو برو شوند.

 

سقط جنین و زایمان زودرس بر اثر امواج الکترومغناطیسی مهم ترین تاثیر وای فای بر جنین می باشد.

 

بیش فعالی نیز از نتایج تاثیر وای فای بر جنین است. قرار گرفتن مادر در معرض امواج تلفن همراه در دوران بارداری بر تکامل مغز جنین تاثیر می گذارد و می تواند موجب بروز بیش فعالی شود. بنابراین تلفن های همراه می تواند در دوران بارداری بر مغز جنین اثر بگذارد.

از آنجایی که سلول های عصبی در دوران جنینی بیشترین رشد را دارند، بیشترین تاثیر وای فای بر جنین نیز بر این قسمت خواهد بود که مهم ترین بخش رشد جنین در دوران بارداری است.

 

کدام اشعه ھا برای زنان باردار خطرناک هستند؟

شایع ترین اشعه ای که نباید در معرض آن قرار گرفت، اشعه ایکس است؛ علاوه بر اشعه ایکس، زنان باردار باید از قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه ھای موبایل و تابش ھای ھسته ای اجتناب کنند.

ھر چند اشعه، بدون وزن و بو و نامرئی است، اما در حقیقت، می تواند بر جنیـن اثر کند و نقایص جنینی را ایجاد نماید. این امواج یک دوز ایمن و سالم دارند که اگر از آن حد گذشت، دیگر به عنوان یک خطر محسوب می شوند.

اشعه ھای قوی مانند اشعه ایکس، گاما، آلفا و بتا نیز توانایی تغییر در اتم ھا را دارند، بنابراین می توانند با تاثیر بر سلول ھای جنینی، مشکلات ساختاری را برای جنین در حال رشد ایجاد کنند.

در مورد ام. آر. آی که امواج مغناطیسی و رادیویی با هم مورد استفاده قرار می گیرد، می گویند در ۴ ماه اول دوران بارداری نباید انجام شود، چون برای جنین ضرر دارد و به آن آسیب می رساند.

 

چه دوره ای از بارداری حساس تر است؟

حساس ترین زمان برای ابتلای جنیـن به مشکلات و بیماری ھا، از ابتدای حاملگی تا حدود ۱۵ ھفته پس از بارداری می باشد. اگر جنین طی این مدت در معرض اشعه قرار بگیرد، دچار نقایص ھنگام تولد و عقب ماندگی ذھنی می شود. کاھش رشد و آسیب ھای شدید مغزی جنین از عوارض تماس مستقیم با اشعه در ۱۵ ھفته اول بارداری می باشد.

پس از گذشت ۲۶ ھفته از بارداری، اگر جنیــن در معرض اشعه قرار گیرد، کمتر احتمال دارد دچار عوارض شدید شود، اما باز ھم در معرض خطر می باشد و باید مراقب بود.

اگر در دوران بارداری، با توصیه پزشک مجبور به پرتو درمانی و یا استفاده از اشعه ایکس شدید، حتماً محافظ محکمی بر روی ناحیه شکم و رحم خود قرار دھید تا جنیــن کمتر آسیب ببیند.

 

چگونه از اثرات نامطلوب وای فای بر بدن جلوگیری کنیم؟

 

یکی از ساده ترین روش های کاهش خطرات این است که لپ تاپ، موبایل و تبلت ها را در نزدیکی بدن تان نگه ندارید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آن ها فاصله بگیرید.

در زمان هایی که از این وسایل استفاده نمی کنید، لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطراف تان روشن باشند. آنها را خاموش کنید تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی تان را به خطر نیندازید.

استفاده از موبایل برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر این استفاده از حد مجاز تجاوز کند، خطرناک خواهد بود. وقتی مادر باردار، در اثر استفاده زیاد از موبایل دچار سردرد و ناراحتی هایی شد، این یعنی امواج بیش از حد مجاز روی او تاثیر گذاشته و این ممکن است بر جنین نیز تاثیر بگذارد و حتی خطراتی هم برای جنین ایجاد کند.

سعی شود از گوشی موبایل زمان هایی که بسیار ضروری است و جایگزینی وجود ندارد استفاده کنید، تماس های تلفنی خود را تا حد امکان کوتاه کنید تا گوشی بیش از حد با شما در تماس نباشد.

موبایل را در جیب یا نزدیک شکم تان قرار ندهید، به جای استفاده از اینترنت خط از وای فای موبایل استفاده کنید تا این گونه در معرض اشعه کمتری قرار بگیرند.

اگر در نزدیکی محل زندگی شما امواج و میدان های الکترو مغناطیسی قوی وجود دارد، چون این امواج بر روی سلول های در حال شکل گیری جنین تاثیر می گذارد، بهتر است قبل از مشخص شدن نتیجه بارداری لباس ضد امواج بارداری تهیه کنید و بلافاصله بعد از مثبت بودن نتیجه بارداری از آن استفاده نمایید.

 

تاثیر وای فای بر رشد نوزادان و کودکان چیست؟

کودکانی که به طور مداوم در معرض اشعه های وای فای قرار می گیرند ممکن است در سیستم رشد آن ها اختلال ایجاد شود. به طوری که این اشعه ها ساختن پروتئین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد کودک مشکلاتی به وجود می آید.

در نتیجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنین رشد، پیشرفت قابل توجهی نداشته باشند و نسبت به سایر همسن های خود کوتاه تر و کوچک تر بمانند.

توصیه کارشناسان و پزشکان به والدین این است که در مورد استفاده فرزندان شان از اینترنت وای فای قوانینی مشخص کنند که کودک از صبح تا شب مشغول کار کردن با انواع و اقسام وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ نباشند و بخشی از زمان خود را با فعالیت های ورزشی و فیزیکی و در کنار دوستان بودن، سپری کنند.