پروبیوتیک ها می توانند به احیای باکتری های سالم روده کمک کنند که ممکن است به بهبود سلامت قلب منتج شود

بیماری قلبی شایع ترین دلیل مرگ انسان در جهان است. از این رو، مراقبت از قلب به ویژه با افزایش سن اهمیت دارد.

مواد غذایی بسیاری وجود دارند که برای سلامت قلب مفید هستند. مطالعات جدید نشان داده اند که پروبیوتیک ها نیز ممکن است برای این اندام کلیدی بدن انسان مفید باشند.

 

پروبیوتیک ها چه هستند؟

پروبیوتیک ها میکروب های زنده ای هستند که فواید سلامت خاصی را ارائه می کنند. پروبیوتیک ها به طور معمول باکتری هایی مانند لاکتوباسیلی و بیفیدوباکتریا هستند. با این وجود، همه آنها مشابه نبوده و می توانند اثرات مختلفی را بر بدن انسان داشته باشند.

در حقیقت، روده انسان حاوی تریلیون ها میکروب، عمدتا باکتری، است که به روش های مختلفی بر شرایط سلامت ما تاثیرگذار هستند.

به عنوان مثال، باکتری های روده میزان انرژی که شما از برخی مواد غذایی دریافت می کنید را کنترل می کنند. از این رو، آنها نقش مهمی در وزن شما دارند.

باکتری های روده می توانند از طریق کاهش سطوح کلسترول، فشار خون و التهاب بر قند خون، سلامت مغز و سلامت قلب نیز تاثیرگذار باشند.

پروبیوتیک ها می توانند به احیای باکتری های سالم روده کمک کنند که ممکن است به بهبود سلامت قلب منتج شود.

 

پروبیوتیک ها ممکن است کلسترول را کاهش دهند

برخی مطالعات بزرگ نشان داده اند که پروبیوتیک هایی خاص ممکن است توانایی کاهش کلسترول خون، به ویژه در افرادی با سطوح کلسترول بالا را داشته باشند.

 دو نوع کلسترول وجود دارند که شامل کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) می شوند. نتایج یک مطالعه نشان داد که پروبیوتیک های لاکتوباسیلوس به طور قابل توجهی سطوح کلسترول کلی و کلسترول بد را کاهش می دهند.

 همچنین، این مطالعه نشان داد که دو نوع پروبیوتیک لاکتوباسیلوس به نام های L. Plantarum و L. Reuteri به طور خاص در کاهش سطوح کلسترول موثر عمل می کنند.

 مصرف پروبیوتیک ها در بلند مدت و به شکل کپسول برای افرادی که کلسترول بالا داشتند از اثرگذاری بیشتری برخوردار بوده است.

 پروبیوتیک ها می توانند در روده با کلسترول پیوند تشکیل داده و از جذب آن جلوگیری کنند. همچنین، آنها به تولید برخی اسیدهای صفراوی کمک می کنند که در متابولیز چربی و کلسترول در بدن نقش دارند.

 برخی پروبیوتیک ها می توانند اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تولید کنند که این ترکیبات می توانند به پیشگیری از تشکیل کلسترول در کبد کمک کنند.

 

پروبیوتیک ها ممکن است فشار خون را کاهش دهند

 فشار خون بالا یکی دیگر از عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی است و ممکن است به واسطه برخی پروبیوتیک ها کاهش یابد.

 نتایج یک مطالعه با حضور ۳۶ فرد سیگاری نشان داد که مصرف Lactubacilli Plantarum به مدت ۶ هفته فشار خون این افراد را به طور قابل توجهی کاهش داده است.

 با این وجود، همه پروبیوتیک ها برای بهبود سلامت قلب کارایی ندارند.

نتایج مطالعه ای دیگر با حضور ۱۵۶ شرکت کننده مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که مصرف دو پروبیوتیک لاکتوباسیلی و بیفید وباکتریا در قالب کپسول و ماست اثر مثبتی روی فشار خون نداشته است.

با این وجود، بررسی های بزرگ که نتایج مطالعات مختلف را ترکیب کرده اند، اثر مفید برخی پــروبیوتیک ها بر فشار خون را نشان داده اند.

پــروبیوتیک ها ممکن است تری گلیسیرید را کاهش دهند

پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش تری گلیسیرید خون نیز کمک کنند که انواعی از چربی هستند که می توانند در بروز بیماری قلبی نقش داشته باشند.

مطالعه ای با حضور ۹۲ شرکت کننده مبتلا به تری گلیسیرید بالا نشان داد که مصرف دو پروبیوتیک Lactobacillus Curvatus و Lactobacillus Plantarum برای ۱۲ هفته به طور قابل توجهی تری گلیسیرید خون این افراد را کاهش داده است.

با این وجود، مطالعات بزرگتر که نتایج مطالعات دیگر را ترکیب کرده اند نشان می دهند که پــروبیوتیک ها ممکن است بر سطوح تری گلیسیرید تاثیرگذار نباشند.

به طور کلی، پیش از نتیجه گیری دقیق درباره این که پروبیوتیک ها به کاهش تری گلیسیرد خون کمک می کنند یا خیر، مطالعات انسانی بیشتری باید انجام شوند.

 

پروبیوتیک ها ممکن است التهاب را کاهش دهند

 التهاب زمانی شکل می گیرد که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت یا بهبودی یک جراحت وارد عمل می شود.

اما این شرایط می تواند در نتیجه یک رژیم غذایی بد، سیگار کشیدن یا یک سبک زندگی ناسالم نیز رخ دهد و در بلند مدت می تواند به بیماری قلبی منجر شود.

 نتایج یک مطالعه با حضور ۱۲۷ شرکت کننده مبتلا به کلسترول بالا نشان داد که مصرف پــروبیوتیک Lactobacillus Reuteri برای ۹ هفته به طور قابل توجهی مواد شیمیایی التهابی پروتئین واکنشی C و فیبرینوژن را کاهش داده است.

فیبرینوژن یک ماده شیمیایی است که به لخته شدن خون کمک می کند، اما ممکن است در تشکیل پلاک در شریان ها و شکل گیری بیماری قلبی نیز نقش داشته باشد. پروتئین واکنشی C نیز یک ماده شیمیایی است که توسط کبد تولید می شود و در التهاب نقش دارد.

 

سخن پایانی

پــروبیوتیک ها، میکروب هایی زنده هستند که فواید سلامت مختلفی را ارائه می کنند. شواهد خوبی وجود دارند که نشان می دهند برخی پــروبیوتیک ها می توانند کلسترول، فشار خون و التهاب را کاهش دهند.

 با این وجود، بیشتر شرکت کنندگان در مطالعات به فشار خون بالا یا کلسترول بالا مبتلا بوده اند. افزون بر این، همه پــروبیوتیک ها یکسان نیستند و تنها برخی از آنها ممکن است برای سلامت قلب مفید باشند.

به طور کلی، اگر با سطوح بالای کلسترول یا فشار خون مواجه هستید، برخی پروبیوتیک ها افزون بر داروهای دیگر، تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می توانند برای شما مفید باشند.