امداد و کمک های اولیه -برق گرفتگی

امداد و کمک های اولیه -برق گرفتگی

برق‌گرفتگى مى‌تواند از یک منبع برق با ولتاژ بالا یا پائین باشد.

علائم و عوارض
علائم برق‌گرفتگى مى‌تواند بسیار شدید و عمیق و شامل سوختگى مختصر تا شدید پوست و سایر بافت‌هاى بدن و احشاء، مورمورشدن بدن، نامنظمى یا ایست ضربان قلب، ایست تنفس، کاهش سطح هوشیاری، تشنج، نارسائى کلیوی، شکستگى و دررفتگى استخوان‌ها و مفاصل و …. باشد.

اقدامات اولیه

در مواجهه با فردى که دچار برق‌گرفتگى شده است ابتدا منبع برق را قطع کنید. مثلاً دوشاخه را از برق بکشید یا برق را از کنتور قطع نمائید و یا به‌کمک یک شیء پلاستیکى یا یک تکه چوب خشک تماس مصدوم را با منبع برق قطع کنید. فرد امدادگر باید مواظب باشد خود دچار برق‌گرفتگى نشود. هر سیم بدون پوشش را در محل حادثه داراى برق فرض نمائید حتى اگر سیم آنتن یا تلفن باشد. هرگونه شعله‌اى در لباس مصدوم را خاموش کرده، لباس‌هاى سوخته و نیمه‌سوخته را از بدن خارج نمائید و چنانچه ضربان قلب مصدوم متوقف شده باشد فوراً عملیات احیاء را شروع کنید ناحیه سوخته بدن را با گازاستریل و یا یک تکه پارچه تمیز پوشانده هرگونه شکستگى اندام‌ها را آتل‌بندى کنید. توجه‌کنید در فرد دچار برق‌گرفتگى احتمال آسیب‌ مهره‌هاى گردنى و متعاقباً فلج اندام‌ها بسیار زیاد است. پس در حمل و نقل مصدوم تلاش کنید هیچ‌گونه حرکتى به سر و گردن وى داده نشود. مصدومین فوق باید پس از کمک‌هاى اولیه حتماً به بیمارستان منتقل شوند چرا که برق‌گرفتگى مى‌تواند عوارض تأخیرى خطرناکى داشته باشد.

– نکته:
جریان برق با ولتاژ بالاى کابل‌هاى صنعتى مى‌تواند تا چندین متر قوس الکتریکى داشته باشد. بنابراین به قربانیان این نوع برق‌گرفتگى نباید نزدیک شد مگر اینکه به‌طور رسمى اطلاع داده شود که برق قطع شده است. لازم به‌ذکر است عملیات نجات در فردى که دچار صاعقه‌زدگى شده است مشابه حالت برق‌گرفتگى است.

پیشگیرى
استفاده از دستکش‌هاى پلاستیکى مخصوص و کفش‌هاى خشک هنگام کار با مدارهاى الکتریکی، محکم بستن به جعبه‌هاى تقسیم برق، مسدود نمودن پریزهاى برق یا درپوش‌هاى پلاستیکى و استفاده نکردن از وسایل الکتریکى در حمام، از موارد مهم پیشگیرى است. هنگام رعد و برق براى حفاظت در برابر برق‌گرفتگى و صاعقه‌زدگى به مکان‌هاى سرپوشیده پناه ببرید و از ایستادن در مکان‌هاى باز، کنار درختان یا باجه تلفن و ماندن داخل آب (دریا، استخر و ….) خوددارى کنید.

 

 

پیام بگذارید