آنچه باید در انتخاب کابینت آشپزخانه ی خود بدانید.

نکاتی مهم در فرایند انتخاب کابینت

آنچه در مورد انتخاب یک کابینت بدانید

برای انتخاب کابینت آشپرخانه باید چه نکاتی را رعایت کرد ؟

حتما برای شما پیش آمده که بخواهید کابیت آشپزخانه خود را به دلیل تغییر در دکوراسیون عوض کنید و  قصد نو کردن و تغییر کابینت های خود را داشته باشید و یا خانه ای نو خریده اید که نیاز به کابینت کردن دارد .همانطور که میدانید کابینت ها جز اصلی تشکیل دهنده ی آشپزخانه هستند و از آنجایی که آشپزخانه قلب خانه است پس تاثیر کابینت ها فراتر از محیط آشپزخانه بلکه در سراسر خانه محسوس است . بنابر این نباید ساده از کنار آن گذشت و باید در تهیه ی آن نهایت دقت را به کار برد .در اینجا نکاتی را بیان کردیم که به شما کمک میکند تجربه ی خوبی ازین امر مهم داشته باشید .

هر آنچه باید در مورد کابینت های آشپزخانه بدانید
کابینت آشپزخانه

انتخاب طراح و کابینت کار زبده و حرفه ای

شاید گمان کنید این نکته چندان اهمیتی ندارد و هرکسی از پس طراحی و ساخت چند کابینت بر می آید ولی باید گفت انتخاب فردی حرفه ای در این زمینه مهم ترین کاریست که باید انجام دهید .حتما به فردی مراجعه کنید که پروانه ی کسب داشته باشد و حتما ابتدا نمونه کارهای انجام شده توسط وی را مشاهده کنید و به گفته ها اکتفا نکتید.

در ضمن هرگز به افرادی که به طور سیّار کار میکنند اعتماد نکنید . بسیاری ازین افراد در قبال هزینه ای کمتر ادعای اجرای پروژه  ی شما را دارند ولی ضرب المثل هیچ ارزانی بی حکمت نیست را هیچ گاه فراموش نکرده و فریب این  افراد را نخورید ، چون در موارد بسیار زیادی این افراد هرگز کار شما را به پایان نمی رسانند و در صورت پایان دادن ، آنچه تحویل میگیرید با آنچه انتظارش را داشتید تفاوت بسیار دارد.

طراحی سه بعدی

حتما از کابینت کار خود بخواهید قبل از اجرا ، نقشه ی کابینت ها را برای شما ترسیم کند تا به طور کامل در جریان آنچه اجرا خواهد شد قرار بگیرید و در صورت لزوم تغییراتی را که مدّ نظر دارید در همین مرحله اعمال کنید تا در مرحله ی اجرا شگفت زده نشوید .

نوشتن قرارداد

پس از به توافق رسیدن در مورد نحوه ی طراحی و اجرا حتما قراردادی با کابینت کار خود بنویسید و در آن تمامی نکات را ذکر کنید . از جمله نحوه ی پرداخت پول ، زمان پرداخت پول ، زمان تحویل کار ، جنس مواد مصرفی ، رنگ کابینت و … . عکسی از طراحی کابینت ها را زمیمه ی آن کنید و تا پایان کار نزد خود نگه دارید .

انتخاب جنس

همانطور که گفته شد ، کابینت ها جزو بسیار مهمی از هر خانه ای هستند ، پس در انتخاب جنس آن خساست به خرج ندهید و تا جایی که توان مالی تان اجازه میدهد متریال عالی و درجه ی یک را خریداری نماییید.حتما دقت کنید در قسمت هایی که با آب و رطوبت در تماس هستند از لایه های ضد آب استفاده شود چون در غیر این صورت بعد از مدت کوتاهی آن قسمت ها دچار پوسیدگی شده و هزینه ی شما چند برابر می شود .

اکسسوری ها

آنچه بسیاری از افراد از آن غافل هستند تاثیر اکسسوری ها در زیبایی و کاربرد بیشتر کابینت ها است .اکسسوری کابینت یا همان تجهیزات کابینت از جمله لوازمی هستند که به آرایش محیط آشپزخانه در جهتی سازماندهی شده کمک می کنند.با این که داخل کابینت ها به واسطه درب آن پوشش داده می شود اما نظم و ترتیب در داخل آن بسیار حائز اهمیت است.

این نظم و تربیت به وسیله اکسسوری کابینت شکلی مدرن تر به خود می گیرد.دستگیره کابینت ، انواع آویزها و دکوری ها ، آبچکان ، نگه دارنده ها ، تقسیم کننده های کشو و … از انواع اکسسسوری های مهم در کابینت ها هستند .

نکاتی برای داشتن کابینت های زیبا

۶ نکته درباره کابینت‏ ها

 

۱- در آپارتمانهای جدید امروزی که اپن هستند و کابینت‏ ها از پذیرایی و اتاق‏های دیگر به راحتی دیده میشوند توجه به چیدمان و زیبایی کابینت‏ ها اهمیت بیشتری پیدا می‏کند. توجه به چیدمان کابینت کمک می‏کند که خانه و آشپزخانه‏تان تمیز و مرتب باشد.

۲- گاهی وقتها مجبور میشوید برای برداشتن یک وسیله تمام وسایل را به هم بریزید. بهتر است لوازم و وسایلی را که کمتر از آنها استفاده میکنید در طبقات بالاتر و قسمتهای عقبی کابینت قرار دهید و وسایلی را که در طول روز چند بار از آنها استفاده میکنید در قسمتهای جلویی قرار دهید.

۳- معمولا سایه کابینت‏ ها روی میزها و سایه هود روی اجاق گاز می‏افتد و موجب میشود نور کافی برای انجام کارهای پخت و پز وجود نداشته باشد. توصیه می‏شود در آشپزخانه علاوه بر نور عمومیاز نور موضعی هم استفاده کنید تا هنگام کار نور کافی و دید بهتری داشته باشید.

۴- برای صرفهجویی در فضا قابلمه‏های کوچکتر را در قابلمه‏های بزرگتر قرار دهید. میتوانید قابلمه‏ها و لوازمیکه زیاد به آنها احتیاج پیدا می‏کنید در کابینت‏ ها و قفسه‏های قابل حمل قرار دهید تا مجبور نشوید دایم در کابینت‏ ها را باز و بسته کنید و دسترسی راحتتری به وسایل داشته باشید.

۵- قرار دادن لوازم و وسایل برقی که به ندرت مورد استفاده قرار می‏گیرند روی کابینت و میز آشپزخانه فضای زیادی می‏گیرند که برداشتن و قرار دادن آنها در کابینت فضای زیادی در اختیارتان قرار می‏دهد.

۶- رنگ‏های قرمز و نارنجی به رنگ‏های مهیج و اشتها آور معروفاند و می‏توانید در دکوراسیون آشپزخانه و انتخاب رنگ کابینت از آنها استفاده کنید.

۷- نصب پوستر و عکس‏های زیبا از میوه‏ها و سبزی‏ها در آشپزخانه شما را به تغذیه سالم تشویق می‏کند و در رفتارهای غذایی سالم نقش دارد. داخل یا روی در کابینت‏ هایی که زیاد آنها را باز و بسته میکنید از این تصاویر استفاده کنید.

 

دستگیره برای کابینت

دستگیره های شیشه ای برای کابینت هنگامی که حرف از دکوراسیون اشپزخانه می شود باید دقت کنید که تمام لوازم انتخابی در یک راستا و هماهنگ با هم باشند .

برای اطمینان از وجود تناسب و هماهنگی باید به تمامی جزئیات دقت شود چون ممکن است چیزهای کوچکی با طرح کلی دکوراسیون اشپزخانه هماهنگ نبوده و کل مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد .

در مورد کابینت های اشپزخانه نیز علاوه بر توجه به جنس و رنگ و طرح درها باید به دستگیره ها نیز توجه نمود . اگر سری به مغازه های مربوطه بزنید انواع و اقسام دستگیره ها را مشاهده می کنید . در حال حاضر استفاده از دستگیره های شیشه ای بسیار باب شده و طرفداران زیادی دارد .

دستگیره های شیشه ای جذاب بوده به عات تنوع بالا به افراد امکان می دهد تا با توجه به ذوق و سلیقه خود مدل دلخواه را انتخاب کنند.  البته به علت ظرافت طبیعی باید در هنگا کار با انها احتیاط بیشتری نمود .

 

پیشخوان در کابینت ها

قسمت پیشخوان در کابینت ها یکی از نکاتی که در طراحی دکوراسیون نقش اساسی بازی می کند پیشخوان یا سطح روی کابینت های اشپزخانه ها می باشد .

اگر هنگام طراحی و انتخاب کابینت ها دقت لازم در مورد طراحی پیشخوان ننمایید نه تنها کابینت شما بلکه کل اشپزخانه نمایی ناهنجار پیدا می نماید . در مورد انتخاب مدل پیشخوان سخت گیر باشید .

مهم ترین مورد در زمینه انتخاب پیشخوان توجه به جنس استفاده شده برای آن می باشد . کسانیکه مایل به داشتن نمایی کلاسیک در اشپزخانه های خود می باشند اصولا جنس مرمر یا گرانیت را ترجیح می دهند . اما در صورت محدودیت بودجه اصولاً از جنس های جدیدتر مثل corian یا لامینت و …. استفاده می کنند .

در این مورد نیز تنوع جنس و رنگ زیادی در بازار وجود دارد و همچنین تنوع قیمت این اجناس نیز زیاد می باشد . جنس های جدید و مصنوعی مختلفی برای این منظور وارد بازار شده اند .

بعد از انتخاب جنس در مورد رنگ مورد نظر خود تصمیم گیری نمایید . برای این کار به دکوراسیون و رنگ های کلی موجود در اشپزخانه و لوازم آن دقت نمایید . مهم ترین چیز در یک دکوراسیون زیبا هماهنگی اجزای محل می باشد .

 

آنچه درباره کابینت نمیدانستید

 

کابینت چوبی، فلزی، ام دی اف یا آلومینیومی؟ شما کدام را می‏پسندید؟

احتمالا شما هم از بین این کابینت‏ ها نوع ام دی اف را که چندسالی است زینت بخش آشپزخانه‏ ها شده انتخاب می‏کنید چون روکش‏ های زیبا و خیره کننده این نوع کابینت ها جلوهای زیبا به آشپزخانه میدهد اما آیا کابینت ها هم میتوانند ما را بیمار کنند؟ آیا کابینت ها میتوانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟ …

قبل از هر چیز بهتر است درباره این پدیده نه چندان نوظهور کمی بیشتر بدانیم. امدیاف، به معنی «فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط» است که از ذرات به هم چسبیده چوب تهیه می شود. این ذرات چوب توسط «رزین» که نوعی چسب صنعتی است در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زیاد قرار میگیرند به یکدیگر چسبیده و امدیاف را به وجود میآورند.

● مزایای ام دی اف

این ترکیب در برابر رطوبت هوا مقاوم است و آسیب زیادی نمیبیند و به همین علت کاربرد آن در محیط آشپزخانه که هنگام آشپزی رطوبتش بالا میرود، منطقی و مناسب به نظر میرسد. علاوه بر ساخت کابینت، از این ترکیب در ساخت مبلمان، میز و صندلی، دکور و کفسازی اتاق ها نیز استفاده میشود. ام دی اف در برابر حرارت فوق العاده مقاوم و عایقی مناسب در برابر صدا است.

هرچند در ساخت امدیاف از برخی مواد شیمیایی استفاده می‏شود که مانند فرمالدیید ممکن است مقداری آلودگی هوا به همراه داشته باشد اما چون در ساخت آن از ضایعات دورریختنی چوب استفاده میشود، به جلوگیری از قطع درختان و همچنین به پاکیزگی محیط زیست نیز کمک زیادی میکند. در اغلب کشورها، ساخت امدیاف به این خاطر که نوعی بازیافت مواد دورریختنی را به دنبال دارد طرفداران زیادی دارد و مردم و دوستداران محیط زیست از این صنعت حمایت می‏کنند.

● مضرات ام دی اف

آنچه MDF را کمی برای سلامتی خطرناک می کند فرمالدیید به کار رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر میچسباند. از این رو سازمانهای استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه میکنند از مقدار کمتری فرمالدیید در رزینها استفاده کنند. فرمالدیید مادهای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ همراه با بوی تند شبیه به بوی ادویه جات است.

فرمالدیید خالص در ۵۰ درجه سانتیگراد آتش می گیرد و بخارات آن میتواند باعث انفجار شدیدی شود. فرمالدیید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی و یا سرطانهای دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، میشود. این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت بریزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست میشود. هرچند مقدار فرمالدیید به کار رفته در ساخت امدیاف به اندازهای نیست که باعث نگرانی زیادی شود اما بخار شدن فرمالدئید به کار رفته در آن میتواند هوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به خصوص در کودکان فراهم آورد. مهندسین چوب، برای پوشاندن سطح امدیاف از لایههایی زیبا که عمدتاً از جنس وینیل هستند، استفاده میکنند.

این ترکیبات نیز با بخار شدن میتوانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و بهخصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند.

● کابینت های فلزی رنگ می بازند

کابینت های فلزی دیگر طرفداران زیادی ندارد. در محیط های مرطوب بعد از مدتی شروع به زنگ زدن میکنند. لبه های تیز درها و ورقه ای فلزی آن عمدتا باعث جراحات زیادی میشود. رنگ آن پس از مدتی استفاده شروع به کنده شدن و پوسته پوسته شدن میکند. باز و بسته کردن درهای آنها با صدای بیشتری همراه است. در برخی مواقع امکان برق گرفتگی به علت اتصال سیم برق به بدنه کابینت فلزی وجود دارد و تنها حسن این کابینتها قیمت ارزان آن است.

● ارگونومی در کابینت ها

کابینت‏ ها و رف‏های بالای سر معمولا برای افراد کوتاه قد غیرقابل دسترس میباشد و این در حالی است که دسترسی به کابینت های پایین برای اغلب افراد، بدون خم شدن یا زانو زدن ممکن نیست. روش منطقی جهت حل این مشکل ساخت کابینت هایی است که طبق ابعاد و اندازه های بدن انسان قابل تنظیم باشد.

این نوع کابینت ها نه تنها میتواند مورد استفاده افراد کوتاه قد یا بلندقد قرار گیرد بلکه میتواند مورد استفاده افراد سال خورده و یا معلول نیز قرار گیرد. دسترسی به کابینت و وسایل داخل آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است رنگ کابینت ها را نیز روشن انتخاب کنیم تا آلودگی روی آنها به خوبی نمایان شود و نسبت به نظافت آنها به موقع اقدام نماییم.

● ایمنی کابینت‏ ها

لبه ‏های درها بهتر است کمی گرد و فاقد قسمت های نوک تیز و برنده باشند. کابینت باید به خوبی به دیوار نصب شده باشد (با استفاده از رول پلاک و پیچ). مواد شوینده و شیمیایی را نباید در قسمت های پایینی کابینت قرار داد. در غیر این صورت احتمال اینکه کودکان بتوانند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنند، وجود دارد. در مناطقی که احتمال بروز زلزله وجود دارد، بهتر است وسایل سنگین در قسمت های پایینی چیده شود و وسایل سبک تر در قسمت های بالایی. کودکان علاقه زیادی به باز کردن درها و کشوی کابینت دارند که ممکن است خطراتی را برایشان به همراه داشته باشد. به همین خاطر باید از قفلهای ایمنی کودک استفاده کرد.

 

اگر میخواهید در مورد ” کابینت ها ” بیشتر بخوانید

۸۰%
عالی
لینک کوتاه این مقاله
این مقاله را به اشتراک بگذارید
  • به این مقاله رای دهید
پیام بگذارید