تیم ملی فوتبال ایران وارد پنجمین جام جهانی خود می شود ایران در جام های جهانی ۱۹۷۸, ۱۹۹۸, ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ حاضر بوده و هرگز موفق نشده از گروه خود بالا بیاید

با غرولند جلو می آید؛ نشان می دهد کمی عصبانی است. به روسی حرف می زند و مشخص است که معترض است. انگار نباید کسی فیلمی، عکسی، چیزی بگیرد. یکی از مأموران انتظامات که مسئول رسیدگی به تمرینات تیم ملی است، با این رویه با آنهایی که بخواهند به حریمش تجاوز کنند، برخورد می کند… .

از پشت فنس های فلزی که ردیف های مربعی شکل بزرگی دارد، می شود به راحتی هر دو زمین چمن تمرینی تیم ملی در مسکو را دید. بااین حال چیزی که بیش از سبزی زمین چمن به چشم می آید، دیوار نوشته آبی بزرگی است که روی دیوارهای افقی بزرگ کمپ به چشم می آید: «خوش آمدید». معدود کلمات فارسی که می شود در مسکو دید. کنارش هم به روسی همان عبارت را نوشته اند. هر دو دیوار اصلی کمپ با همین دیوارپوش و نوشته ها مزین شده است. در کمپ هم همه چیز آرام به نظر می رسد ولی چیزی شبیه به آرامش قبل از توفان است. کمک مربیان و «ترینرها» اولین نفراتی هستند که می آیند. قیف، کنز و مانع های پلاستیکی و بادی به دست، وسایل را همه جای زمین می چینند؛ آنها مجریان طرحی هستند که کی روش برای تمرین تیم ملی در نظر گرفته است. سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران حالا به اولین سد بزرگش در جام جهانی نزدیک می شود؛ نزدیک تر از هر شیئی که در آینه دیده می شود. مراکش برای ایران از اسپانیا و پرتغال به مراتب مهم تر است؛ پای مرگ و زندگی و بقا و خداحافظی به شدت در میان است. هرکدام از این دو تیم اگر ببازند، ۹۹.۹۹ درصد باید چمدان ها را ببندند و «بای بای» جام جهانی. اما کدام تیم زودتر خداحافظی می کند؟ «مراکش که ردخور نداره. این تیمو مثه هلو می بریم. من حتی می گم برای بازی برابر دو تیم دیگه هم شانس داریم. اسپانیا رو بتونیم نتیجه خوبی بگیریم که حله چون پرتغال رو فک می کنم آقای کی روش راحت می تونه برابرش نتیجه بگیره». این را مهرزاد می گوید؛ هواداری که پیراهن تیم ملی را به تن کرده، عینکی به رنگ پرچم ایران به چشم زده و دستبندی به همان سه رنگ هم روی مچ دستش بسته است. مهرزاد را به تمرین راه نداده بودند ولی او و ده ها نفر دیگری که محل کمپ تمرینی تیم ملی را پیدا کرده بودند، تقریبا هر روز همان جاها بودند. انگار می دانستند حتی اگر به محل تمرین هم راهشان ندهند، بالاخره بازیکنان تیم ملی به سراغشان می آیند و با آنها عکس یادگاری می گیرند؛ عکسی که شاید ارزش واقعی درک مخاطب و تماشاگر را نشان دهد.

کی روش: ضمانت می دهیم که تا آخرین نفس مبارزه کنیم

در کمپ همه چیز طبق برنامه پیش می رود؛ گرم کردن های ساده شروع شده و تا چشم کار می کند توپ های ویژه جام جهانی است. این بار رنگ لباس تمرینی ملی پوشان طوسی است؛ چیزی شبیه به آسمان مسکو که مدام تراکم ابرهایش کم و زیاد می شود. روحیه ملی پوشان ایرانی اما طوسی که نه، بسیار هم سرزنده و شاداب است. همه جوری تمرین می کنند که انگار قرار است در «فینال جام جهانی» به میدان بروند؛ انگار همین یک شانس برایشان باقی مانده تا هر طور شده خودشان را به دنیا ثابت کنند. درست است که لبخند و شوخی سر جایش است ولی هرکسی با هر ضربه ای که به توپ می زند، به یک چیز فکر می کند: مراکش. «الان دیگر زمانش رسیده تا بچه های من انرژی شان را تخلیه کنند و بازی خوبی برابر مراکش به نمایش بگذارند». این اولین جمله ای است که کارلوس کی روش به زبان می آورد؛ او که با شبکه تلویزیونی «اسکای اسپرتس» صحبت می کرد با همان چهره خندان به سمت دیگری برگشت. همان طور که لبخند به لب داشت، چهره ای کاملا جدی هم به خودش گرفته بود؛ زنجیر طلایی رنگش که در بیشتر بازی های اخیر تیم ملی کاملا به چشم آمده این بار نصفه ونیمه از زیر لباس سرمه ای رنگش پیداست.

کی روش این بار در پاسخ به سؤال روزنامه شرق سعی می کند کامل تر و بهتر شرایط تیم ملی پیش از بازی با مراکش را توضیح دهد. «ببینید، واقعا می خواهم تلاش کنم این بار شرایط را به طور ملموس تر و واضح تری برایتان شرح دهم. مراکش تیمی آفریقایی است ولی اصلا شبیه به دیگر تیم های آفریقایی نیست. می خواهم بگویم متفاوت ترین تیم آفریقایی است که می شناسم. بسیاری از بازیکنانش در اروپا متولد شده اند و در همان فوتبال و در تیم های بسیار خوبش رشد کرده اند. آنها حالا علم، تجربه و توانایی فوتبال مد روز دنیا را دارند. به همین دلیل است که می گویم متفاوت با بقیه تیم های آفریقایی هستند؛ هم خلاقیت دارند، هم قدرت بدنی و هم فوتبال سریعی را تجربه می کنند. ژنتیک فوتبال آنها ژنتیک ترکیبی است و از قوانین مختلف و متفاوتی پیروی می کنند. این موضوع حتی درباره تیم ملی پرتغال هم صدق می کند؛ آنها هم بازیکنانی با ژنتیک های فنی مختلف دارند». کی روش در همان حال که به سؤال روزنامه «شرق» پاسخ می دهد، لبخندش محو و قیافه اش مصمم تر می شود؛ او هم دلش نمی خواهد فینال بزرگی که خودش یکی، دو هفته است درباره اش حرف می زند را از دست بدهد یا در آن ناکام بماند. «ببینید الان باید به مراکش به عنوان یک تیم خوب احترام بگذاریم؛ آنها نه تنها بازیکنان خوبی دارند بلکه سرمربی بسیار توانایی هم دارند. البته این به آن معنی نیست که مراکشی ها ما را دست کم می گیرند چون آنها هم احترام زیادی برای ما به عنوان یک تیم خوب قائل هستند». کی روش در ادامه دوباره کنایه ای هم به لغو چند بازی تدارکاتی تیم ملی می زند و می گوید: «مراکشی ها علاوه بر اینکه چندین سال است کنار هم بازی می کنند چندین بازی تدارکاتی خوب هم برگزار کرده اند و بیشتر بازیکنانشان هم که در تیم های بزرگ اروپایی بازی می کنند».

کی روش اما دوباره لبخندی که از لبش دزدیده بود را برمی گرداند و با نگاه نافذتری جواب می دهد. «خب همه اینها که گفتم ترکیبی از کلمات مختلف بود. همان طور که می دانید وقتی بازی شروع شود، دیگر، داستان های فوتبال به کمک شما نمی آید و دردی از شما دوا نمی کند. وقتی ما هم یک تیم داریم، طبیعی است که برای پیروزی بازی کنیم و سعی کنیم بهترین بازی مان را ارائه دهیم». کی روش که صدای پرشور بچه های تیم ملی دوباره سر ذوقش می آورد، قبل از برگشتن به تمرین می گوید همین جا می خواهم به شما یک ضمانت بدهم: «ما ضمانت می کنیم که تا آخرین نفس مبارزه کنیم. سعی می کنیم از فرصت هایی که به دست می آوریم نهایت استفاده را بکنیم تا اینکه راهی برای برنده شدن پیدا کنیم». کی روش به سمت بازیکنانش برمی گردد تا به آنها بپیوندد و آخرین تمرین ها پیش از سفر به سن پترزبورگ را انجام دهد. قبل از اینکه برود ولی دوباره سرش را برمی گرداند و جمله آخر را می گوید؛ جمله ای با معنا که دوباره با لبخند مطرحش می کند. «یکی از دو تیم بعد از بازی اول جشن می گیرد؛ امیدواریم آن تیم ما باشیم. کسب افتخار و ایجاد غرور برای ایرانی ها مسئولیتی است که بر عهده ماست». در زمان برگزاری این گفت وگو، هواپیماهای زیادی از بالای سر کمپ به پرواز درآمده بودند و یکی از آنها نگاه کی روش را خیلی ویژه به خودش جلب کرد. اینکه هواپیمای امید ایران در جام جهانی چقدر اوج بگیرد، فقط به بازی با مراکش بستگی دارد؛ بازی ای که برای ایران «فینال بزرگ جام جهانی است».

 

ایران در انتظار دومین پیروزی

تیم ملی فوتبال ایران وارد پنجمین جام جهانی خود می شود. ایران در جام های جهانی ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ حاضر بوده و هرگز موفق نشده از گروه خود بالا بیاید. ایران در ۱۲ بازی خود در تاریخ جام جهانی تنها یک برد کسب کرده است. بازی با مراکش می تواند فرصت خوبی باشد که ایران دومین پیروزی خود در تاریخ جام جهانی را تجربه کند. تیم ملی ایران در چهار بازی ابتدایی خود در چهار دوره گذشته جام جهانی مجموعا یک امتیاز کسب کرده و این دوره، به دنبال پایان دادن به این ناکامی است. ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ سه-صفر به هلند باخت. ۲۰ سال بعد در سال ۱۹۸۸ یک- صفر مغلوب یوگسلاوی شد. در جام جهانی ۲۰۰۶ با نتیجه سه-یک به مکزیک باخت. تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با هدایت کارلوس کی روش موفق شد به روند باخت هایش در دیدار افتتاحیه در بازی با نیجریه پایان دهد. آن بازی صفر- صفر شد. بازی فردای ایران مقابل مراکش در شهر سن پترزبورگ برگزار می شود. به نظر می رسد کارلوس کی روش در بازی با مراکش از ترکیب علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، روزبه چشمی، رامین رضاییان، احسان حاج صفی، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، مسعود شجاعی (اشکان دژاگه) و سردار آزمون استفاده کند. اشکان دژاگه کمی آسیب دیده است و باید دید برای حضور در ترکیب اصلی فردا آماده است یا نه؟ ورزشگاه سن پترزبورگ، میزبان بازی ایران و مراکش دومین ورزشگاه مهم روسیه برای جام جهانی به شمار می رود. این ورزشگاه در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد و میزبان هفت دیدار جام جهانی از جمله یک دیدار یک هشتم نهایی، یک بازی نیمه نهایی و دیدار رده بندی است. ظرفیت این ورزشگاه ۶۷ هزار نفر است.

 

آشنایی با اولین حریف ایران

مراکش، تیم شمال آفریقا پس از ۲۰ سال دوباره به جام جهانی برگشته تا پنجمین حضور در جام جهانی را تجربه کند. این تیم در جام جهانی ۱۹۸۶، اولین آفریقایی صعودکرده از گروه خودش در ادوار جام جهانی نام گرفت. مراکش در جام جهانی ۱۹۹۸ هم تا آستانه صعود از گروه اول پیش رفت. این تیم در تلاش برای بازگشت به دوران اوج، اروه رنار فرانسوی را به خدمت گرفت و با او قدرتمندانه قهرمان جام ملت های آفریقا آن هم در خانه شد. تیم ملی مراکش مانند اسپانیا از آرایش ۳-۳-۴ استفاده می ‎کند. حضور بازیکنان سرعتی کنار مهره هایی تهاجمی مانند حکیم زیچ، یونس بلهاندا، نورالدین آمربات، سوفیان بوفال و خالد بوطالب باعث شد مراکش در مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۱ گل به ثمر برساند. مبارک بوصفا و نبیل دیرار کنار امین حارث جوان، تلفیقی از جوانان و باتجربه ها را در تیم ساخته اند. نیاز به گفتن ندارد که مراکش با رومن سایس و مهدی بن عطیه در مرکز خط دفاعی مشکلی ندارد. مهدی بن عطیه، مدافع و کاپیتان تیم ملی مراکش، بازیکنی که سال هاست در بزرگ ترین باشگاه های جهان نظیر آث رم، بایرن مونیخ و یونتووس توپ زده، یکی از چهره های شاخص حریف ایران است. حکیم زیاش، هافبک هجومی تیم ملی مراکش، متولد هلند و ستاره آژاکس را باید خطرناک ترین بازیکن مراکش دانست. دیگر بازیکن معروف مراکشی اشرف حکیمی، دفاع راست ۱۹ساله رئال مادرید است. حکیمی مصدوم بود اما گفته می شود به بازی با ایران می رسد. بازی ایران و مراکش سومین مصاف ایران با تیم های آفریقایی در تاریخ جام جهانی است. ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ با آنگولا مساوی کرد و در جام جهانی ۲۰۱۴ هم مقابل نیجریه به تساوی بدون گل رسید.

 

سجاد فیروزی