با باغبانی انرژی مثبت کسب نمائید و ورزش کنید

با باغبانی انرژی مثبت کسب نمائید و ورزش کنید

اگر به دنبال راهی برای بازیابی و کسب انرژی هستید توصیه می کنیم به باغبانی روی بیاورید و اجازه ندهید وقتتان به منفی بافی بگذرد سعی کنید از پرورش گل و گیاه برای کسب انرژی مثبت کمک بگیرید باغبانی را به گونه ای از تفریح و خوشگذرانی نگاه کنید روش های موثر در این زمینه را به شما آموزش خواهیم داد

 

خسته و بی‌حوصله در تخت دراز کشیده‌اید. انگیزه‌ای برای بیدار شدن از خواب ندارید. به این دلیل که هیچ قرار تفریحی‌ ندارید؛ نه جایی دعوت‌ شده‌اید، نه مهمان دارید و نه اینکه برای چای خوردن و چند قدم راه رفتن در پارک با دوستی قراری گذاشته‌اید.

 با باغبانی انرژی مثبت کسب نمائید و ورزش کنیدبنابراین ترجیح می‌دهید با همان ایده سنتی« روز تعطیل برای خواب و استراحت است» صبح را به ظهر سنجاق کنید و بعد هم ناهاری بخورید و غر بزنید و روز را تمام کنید! اما راه بهتری هم برای وقت‌گذرانی مفید در یک روز تعطیل وجود دارد؛ راهی که هم روحیه‌تان را تغییر می‌دهد و هم اینکه خودش نوعی ورزش تک‌نفره محسوب می‌شود.

منظورم باغبانی است. اصلا حالت دفاعی نگیرید؛ می‌دانم اغلب ما در آپارتمان زندانی شده‌ایم، اما همان آپارتمان هم ایوانی دارد و هم پنجره‌ای که می‌توانید به راحتی از آن برای باغبانی استفاده کنید. اگر هم که حیاط کوچکی دارید که نورعلی نور است. پس، به جای منفی‌بافی در رختخواب، غر زدن و دور خودتان چرخیدن، از جا بلند شوید. دست و صورتی بشویید و با این صفحه برای یک ورزش- تفریح عالی آماده شوید. این بار به بررسی تاثیر حرکت‌ها در حین باغبانی روی اندام‌های مختلف بدن پرداخته‌ایم. در بخشی هم به چند گیاه برای کاشتن و پرورش دادن اشاره کرده‎‌ایم.

‌ورزش اول، دمبل زدن

در حین باغبانی، دست‌ها دائما در حالت خم و راست شدن و برداشتن اشیای مختلف از روی زمین است. برداشتن خاک، بیل زدن، برداشتن گلدان، جاگذاری گلدان‌ها، جابه جا کردن گلدان‌ها وباکس‌ها در اندازه‌های مختلف و… این حرکت‌ها همگی شبیه به حرکت دمبل زدن است. به این دلیل که در همه آنها، مخلوطی از حرکت‌های کششی و استقامتی در دست ایجاد می‌شود. به همین دلیل هم بعد از باغبانی احساس می‌کنید دست‌ها خسته شده‌اند. اگر اهل ورزش نباشید این حرکت‌ها ممکن است با تورم دست هم همراه باشد که دلیل آن اصطلاحا خام بودن بدن است. بنابراین نگران نباشید.‌دقت کنید: اشاره کردیم که جابه‌جایی اشیا در طول باغبانی، شکلی از حرکت دمبل زدن در ورزش است. اما برای آنکه در حین انجام حرکت‌ها به بدن آسیب نرسد،از بلند کردن اشیایی که وزن آنها از تحمل دست و بدن شما بالاتر است، خودداری کنید. برای مثال از بلند کردن گونی کود با وزن زیاد یا گلدان بزرگی که پر از خاک بوده و سنگین شده، پرهیز کنید. این حرکت‌ها می‌تواند به تاندون‌ها، عضله‌ها و اعصاب دست آسیب وارد کند. بنابراین فقط اشیایی را جابه ‌جا کنید که بدن شما توان جابه‌جایی آنها را دارد. در غیر این صورت حتما از دیگران کمک بگیرید.

‌ورزش دوم، کشش چمباتمه‌ای

به باغبانی کردن‌تان دقت کنید. وقتی به شکل چمباتمه‌ای روی زمین می‌نشینید و بعد در این حالت، باغبانی می‌کنید، انگار حرکت‌های استقامتی- کششی چمباتمه‌ای انجام می‌دهید. در این شرایط بیش از هر نقطه‌ای، کشش را در ناحیه شکم و پاها حس می‌کنید. این نشان می‌دهد در حین انجام این حرکت‌ها، ناحیه شکم و پاها در حال ورزش هستند.دقت کنید اگر دچار مشکل زانو درد هستید، به مدت طولانی در این حالت نمانید. به این دلیل که فشار زیادی به زانو وارد شده و عارضه شما را تشدید می‌کند. هر چند دقیقه یک بار بلند شده و وضعیت‌تان را تغییر دهید.

ورزش سوم، کشش کشاورزان

جالب است! اصلا حرکت ورزشی برای نوعی از حرکت کشاورزان نامگذاری شده است. اگر باغچه کوچکی داشته باشید، حتما برای یک بار هم که شده گونی خاک، کمپوست، چند کیسه نایلون حاوی گلدان یا وسایل باغبانی را به دنبال خودتان کشیده‌اید. در این شرایط، کشش عضله‌های دست‌ را کاملا حس کرده‌اید. به این حرکت، کشش کشاورزان گفته می‌شود. البته که در زمین‌های زراعی بزرگ، انجام این حرکت بیش از باغچه چند متری خانه است. این کشش، به تقویت عضله‌های دست، شانه‌ها و پشت کمک می‌کند.دقت کنید وزن کیسه‌ها نباید از تحمل دست شما بیشتر باشد. درغیر این صورت به دست‌تان آسیب وارد می‌شود. علاوه براینکه در حالت کشش وسایل نباید ناگهان تغییر وضعیت بدهید. به این دلیل که حرکت ناگهانی می‌تواند به کمر آسیب برساند.

ورزش چهارم، حرکت‌های ضربه‌ای

این حرکت بیشتر ویژه آنهایی است که باغچه کوچکی دارند و آستین بالا می‌زنند و کارهای عمرانی آنجا را انجام می‌دهند، برای مثال، حصار کشیدن دور هر کرت، بیل زدن باغچه با کمک بیل‌های بزرگ ویژه باغبانی. در این شرایط، حرکت دست با کمک چکش یا وسیله دیگری که برای محکم کردن قطعات چوب دور هر کرت انجام می‌شود، نوعی حرکت ضربه‌ای محسوب می‌شود. ایستادن، محکم کردن پا کنار لبه بیل و بیل زدن به قصد حفر گودال یا بیل‌زدن عمیق، شکل دیگری از حرکت ضربه‌ای یا کوبه‌ای است. این حرکت علاوه براینکه نیاز به صرف کالری زیادی دارد، به تقویت عضله‌های دست، شانه و پشت کمک می‌کند.دقت کنید اگر دچار مشکلی در دست، شانه یا پشت هستید یا پاها به ویژه زانوها، مشکلی دارند، نباید این حرکت را انجام دهید. به این دلیل که باعث تشدید آسیب می‌شود.

‌ورزش پنجم، شنا

این حرکت هم بیشتر ویژه آنهایی است که باغچه‌ دارند. به این دلیل که در حین رسیدگی به باغچه، به‌ویژه اگر بخشی از آن چمن باشد، باید از دستگاه چمن‌زنی استفاده کنند. این دستگاه اگرچه به شکل خودکار، کار می‌کند، اما نحوه ایستادن پشت دستگاه و حرکت دادن آن شبیه به زمانی است که ورزش شنا انجام می‌شود. در قدیم که از چمن‌زن دستی استفاده می‌شد، میزان کالری مصرفی در حین چمن‌زنی تقریبا برابر با ورزش شنا بود. این حرکت به تقویت عضلات بالای بدن شامل دست‌ها، شانه، قفسه سینه و پشت کمک می‌کند. بیل زدن یا بیل زدن با بیلچه نیز به لحاظ حرکت دست‌ها، قفسه سینه و پشت تقریبا تاثیری معادل شنا کردن دارد. به‌ویژه که در این حرکت، دست‌ها مستقیما درگیر هستند.دقت کنید این حرکت به دقت خاصی نیاز ندارد.

‌ورزش ششم، آزادی ریه‌ها

یکی از مهم‌ترین تاثیرهای ورزش، افزایش حجم تنفسی است. درواقع با ورزش، ظرفیت تنفسی افزایش یافته و به این ترتیب دریافت اکسیژن و دفع دی‌اکسید کربن بهتر انجام می‌شود. باغبانی به دلیل تحرک همه‌جانبه‌ای که در بدن ایجاد می‌کند، به افزایش حجم تنفسی ریه‌ها کمک شایانی می‌کند. به‌ویژه اینکه حرکت‌ خم شدن و ایستادن در باغبانی زیاد است. این حرکت به طور خاص روی بهبود عملکرد ریه تاثیر دارد. دلیل آن هم تاثیر این حرکت‌ها روی عضله‌ها و اندام‌های جا گرفته در قفسه سینه و به طور خاص، ریه‌هاست.دقت کنید اگر دچار مشکلی تنفسی مانند آسم یا حساسیت هستید، حتما از ماسک استفاده کنید. به این دلیل که مانع از ورود خاک یا هر عامل حساسیت‌زای دیگر به ریه‌ها شوید.

باغبانی با روان‌تان بازی می‌کند

جدا از تاثیر ورزشی- فعالیتی باغبانی، یکی دیگر از جنبه‌های مثبت باغبانی، تاثیر آن روی روان ماست. بسیاری از متخصصان، باغبانی را به عنوان راهی برای درمان افراد افسرده تجویز می‌کنند. با این اثرهای مثبت آشنا شوید.

‌ترشح هورمون‌های مثبت: به‌قدری در طول هفته استرس و اضطراب را به شکل‌های مختلف تجربه می‌کنیم که در پایان هفته حتما نیاز به تخلیه روانی داریم. یکی از این راهکارها می‌تواند باغبانی باشد.به این دلیل که باغبانی باعث ترشح هورمون « اندورفین» در بدن می‌شود. این هورمون باعث ایجاد احساس آرامش در بدن می‌شود. حس خوب، از وجود همین هورمون نشات می‌گیرد.

‌انعطاف‌پذیری زندگی با گل و گیاه باعث لطافت روح، افزایش انعطاف‌پذیری فرد و افزایش ظرفیت تفکر و تیزهوشی فرد می‌شود.

آرامش هرچقدر هم که مضطرب باشید، وقتی پا به ایوان یا باغچه می‌گذارید یا فقط پرده را کنار می‌زنید و به تک گلدانی که پشت پنجره گذاشته‌اید، نگاه می‌کنید، آرامش تمام وجودتان را دربرگرفته و اضطراب‌تان را از بین می‌برد. رنگ سبز، قهوه‌ای و دیگر رنگ‌های بی‌نظیر گل‌ها و گیاهان دلیل دیگری برای آرامش شماست. از عطر گل‌ها هم نباید غافل شد. عطردرمانی یکی دیگر از راهکارهای درمان بیماران افسرده است.

خلاقیت در حین باغبانی حتما به این فکر می‌کنید که گل‌ها را به چه شکل، با چه طیف رنگی و در کدام باکس یا گلدان بکارید. علاوه براینکه به این فکر می‌کنید که اندازه گیاهانی که در کنار هم می‌کارید باید به چه شکل باشد تا آفتاب لازم را دریافت کنند. همه اینها، باعث افزایش مهارت تفکر و خلاقیت شما خواهد شد.

‌احساس مسئولیت یکی از عواملی که باعث می‌شود از افکارمان فاصله گرفته و کمتر با افکار عمدتا منفی‌مان درگیر شویم، احساس مسئولیت در قبال چیزی است. وقتی حس کنید باغچه کوچک شما نیاز به مراقبت، آبیاری و نو شدن دارد، بیشتر به آن فکر کرده و این حس مسئولیت افکار شما را به سوی یک حرکت مثبت سوق خواهد داد.

پیام بگذارید