با تمرینات تنفسی استرس خود را کاهش دهید

معرفی پنج تمرین تنفسی طلایی برای کاهش استرس

 

پست های مرتبط

کاهش استرس با تمرینات تنفسی

معرفی پنج تمرین تنفسی طلایی برای کاهش استرس

کاهش استرس با تمرینات تنفسی

استرس و فشارهای  عصبی  نه تنها ممکن است باعث اختلالات روحی و روانی در شما شود، بلکه بسیاری از بیماری­ های
خاص و لاعلاجی چون ام اس را ایجاد می ­کند.

در این مقاله برآن هستیم که به معرفی تمرینات ساده تنفسی جهت کاهش استرس بپردازیم:

۱- ریموت کنترل زمانی که استرس زیادی دارید، سعی کنید ابتدا یک نفس عمیق بکشید، بعد از آن به مدت چند دقیقه سعی کنید که از عدد ۱۰ به صورت معکوس بشمارید. این عمل باعث می­ شود که لحظاتی از دغدغه­ های ذهنی آسوده شوید. نفس عمیق کشیدن نیز باعث می­ شود که اکسیژن بیشتری به مغز و قلب شما برسد و باعث آرامش روحی شما خواهد شد.

۲- یکی دیگر از تمرینات تنفسی مفید برای کاهش دادن استرس این است که ابتدا با بینی نفس عمیق بکشید، بعد از چند ثانیه مکث، آن را آرام آرام در طی چند باز دم از راه دهان بیرون دهید.
این تمرین نیز یک ورزش تنفسی است که تاثیر زیادی در آرامش روحی و کاهش استرس شما خواهد داشت. این روش بسیار پرکاربرد و مفید است و در هر محیطی امکان انجام آن وجود دارد.

۳- از دیگر تمرینات تنفسی جهت کاهش استرس، کشیدن نفس عمیق در فضای باز و پر اکسیژنی چون پارک است. ممکن است دربرخی مواقع استرس شما بیش از حد نرمال باشد، بهتر است فضای استرس­ زا را ترک کنید و ترجیحا به فضای باز و محیط­ هایی که عمل فتوسنتز انجام می­ شود بروید.

سعی کنید نفس ­های عمیق و طولانی بکشید یا مدت انجام دادن دم را افزایش دهید، و با سرعت بیشتری بازدم را انجام دهید. سعی کنید این عمل را چندین بار انجام دهید. بسیار باعث آرامش روحی شما خواهد شود و تا حدودی تپش قلب را کم خواهد کرد.

۴- یکی دیگر از تمرینات تنفسی رایج برای ایجاد ریلکسیشن و یا حتی یوگا این است که ضمن انجام نفس عمیق سعی کنید که بدن خود را رها کنید. این تمرین بیشتر برای مواقعی کاربرد دارد که فضای آزاد و آرامی در اختیار شما باشد. اگر بتوانید کاملا درازکشیده باشید بهتر است. دراین حین اصلا به هیچ موضوعی فکر نکنید.
تصور کنید روی آب یا یک محیط نرم و آرام دراز کشیده ­اید. گاهی تمام نیرو و تمرکز خود را در پاها جمع کنید. و درحین تمرکز دم و بازدم را انجام دهید. گاهی تمام نیروی خود را در شکم، دست­ها، سر و… جمع­ کنید.

داشتن دم یا تنفس ­های عمیق باعث باز شدن شش ­ها و کاهش استرس و تپش قلب شما می ­شود. ترجیحا یک موسیقی بی­ کلام از صدای آواز پرندگان، صدای باران یا آب جاری گوش دهید. در ضمن گوش دادن به موسیقی، دم و باز دم عمیق را انجام دهید. سعی کنید حداقل سه بار دم و بازدم داشته باشید.

۵- تنفس یکسان، شکمی و متناوب: روش کاهش استرس از طریق تنفس شکمی به این صورت است که باید یک دست روی قلب و دست دیگر روی شکم قرار گیرد و عمل دم به وسیله بینی انجام شود. دم و بازدم را انجام دهید که شش ­ها به اندازه کافی اکسیژن دریافت کنند.
روش تنفس یکسان نیز تمرین برای داشتن تنفس یکسان است. این تمرین باعث تعادل و آرامش روحی شما خواهد شد.

اما روش تنفس متناوب بیشتر برای زمان­ های پراسترس به کار گرفته می ­شود. انجام این روش به این صورت است که ابتدا شست انگشت را روی سوراخ چپ بینی قرار دهید و از طریق سوراخ راست بینی تنفس کنید و سپس شست­تان را روی سوراخ راست بینی قرار دهید و عمل بازدم را انجام دهید. این تمرین را در زمانی که در شرایط بحرانی قرار می­ گیرید سعی کنید انجام دهید.

 

منبع کلید زیبایی
پیام بگذارید