برج پیزا و شگفتی های معماری عجیب آن

‌‌برج پیزا در شهری بنام پیزا که واقع در کشور ایتالیا است بنا شده است. پیزا یک شهر کوچک اما خارق العاده است که دارای بنادر متعددی هم می باشد. هرساله افراد زیادی از کشور و شهر های مختلف به پیزا که شهر مهم قاره اروپا نامیده می شود سفر می کنند تا از مناطق تاریخی و گردشگری متععدی که دارد دیدن کنند. دلیل جذب بالای گردشگران و مسافران به شهر پیزا این است که این شهر با شکوه دارای مناطق زیاد تاریخی می باشد و از همه مهمتر و دیدنی تر برج پیزا است که به دلیل معماری عجیب ساختش بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب کرده است.

تاریخچه برج پیزا

کشور ایتالیا اهمیت و رتبه بالایی در تاریخ و قدمت داشته به همین سبب شهر پیزا نقش استثنایی و بسزایی را در مهم بودن کشور ایتالیا دارد . در آغاز کشف شدن شهر پیزا این شهر دارای مساحت کوچکی بوده است شهر پیزا از محبوب ترین شهر های قاره اروپا است  زیرا زائران از شهر پیزا بعنوان یک محل استراجت استفاده میکنند .

معماری های مذهبی گونانگون و باشکوهی که جنبه مذهبی داشت ساخته شد همچنین ساکنان شهر پیزا به علت اینکه به افراد دیگر مخصوصا افراد شهر پالرمو ثابت کنند شهر پیزا شهر مهم و محبوبی است تصمیم گرفتند یک کلیسا استثنایی و خارق العاده در شهر پیزا احداث کنند . این طرح و مجموعه ساخته شده را برج پیزا یا برج ناقوس نامیدند.

ماجرای ساخت برج پیزا

ماجرای ساخت برج پیزا

برج پیزا توسط معمارانی ماهر  از سال ۱۱۷۳ شروع به ساخت شد و بنا به دلایلی چون جنگ هایی طولانی نزدیک به ۲۰۰ سال طول کشید .

ساخت برج پیزا در دو مرحله شکل گرفت در هر دو مرحله معماران ماهر و خبره ای تلاش کردند تا برج پیزا به بهترین شکل ممکن ساخته شود . در مرجله ابتدایی ساخت برج پیزا، دو معمار با نام های پیسانو و ژرروانو کار ساخت را جلو بردند و در مرحله دوم ساخت شخصی بنام دی سیمونه کار را به عهده گرفت اما جالب است بدانید در نهایت معماری بنام توماسو پیسانو کار را در سال ۱۳۹۹ به سر انجام رساند.

در سال های چهارم به بعد ساخت برج پیزا این برج شروع به کج شدن کرد. این کج شدن در طبقه سوم برج پیزا شکل گرفت که با معماری بونانو پیسانو همزمان شده بود. در همین حین بقیه معماران تصمیم گرفتند تا جلوی کج شدگی برج پیزا را بگیرند بنابراین ستون ها و طاق هایی را بنا کردند. ستون هایی  را که به سمت جنوب بودند با طول ۲/۵ سانتی متر بلند تر از ستون های شمالی ساختند.

متاسفانه هنگامی که به طبقه چهارم برج پیزا رسیدند به ناچار مجبورد شدند که  ستون های جنوبی را به اندازه ۵ سانتی متر بلندتر کنند ساختند. درنتیجه در اثر این افزایش طول ستون ها برج پیزا انحراف برداشت. و معماران از ادامه کار دست برداشتند و تا حدود ۱۰۰ سال بعد به دلیل جنگ ادامه ساخت به عقب افتاد.

زمانکه دی سیمونه تصمیم به ادامه ساخت گرفت سال ۱۲۷۵ بود که خوشبختانه  چهار طبقه دیگر هم به برج پیزا اضافه کرد. دی سیمونه تلاش های گوناگون و خوبی در راستای عمود بنظر رسیدن برج پیزا کرد اما موفق به این کار نشد و حتی وزن بالای طبقه های اضافه شده موجب شد که مقداری قناصی بیشتر شود. سیمونه ۸ سال تلاش کرد تا برج پیزا را از نظر تعداد طبقه به عدد خوبی برساند و موفق شد تا ۸ طبقه برج پیزا را بالا ببرد اما روند ساخت  ۲۵ سال به تعئویق افتاد .

این تعویق فایده خوبی داشت تا معماران بتوانند تجزیه و تحلیل ککند و روش و نظرات مدرن را بررسی کنند. اگر این بررسی ها صورت نمیگرفت موجب به فروریختن برج در اثر فرسایش خاک میشد. بعد از جنگ در سال ۱۳۵۰ معمار خارق العاده پیسانو از طبقه ۸ برج پیزا کار ساخت و ساز را پیش برد.

در حین ساخت این معمار خبره متوجه شد که برج هنوز دارد کج می شود که تصمیم گرفت پله های مارپیچی را در داخل برج ایجاد کند و دیوار های اتاق برج ناقوس  را در قسمت جنوبی بلند تر از شمالی طراحی کرد و در نهایت در سال ۱۳۷۲ طبقه آخر برج ناقوس ساخته شد.

زمانی که برج ساخته شد متخصصان ساختمان تلاش های شگفت انگیزی کردند تا اصلاحات برج برطرف شود تلاش هایی مثل بازسازی سنگ های پی،اضافه کردن مصالح ساختمانی و … این تلاش ها شاید در برطرف شدن کج و قناصی برج تاثصیر شایسته ای نگذاشت اما موجب شد که برج پیزا ثبات و استحکام خودش را حفظ کند.

محل اقامت شهر پیزا

محل اقامت شهر پیزا

شهر پیزا وسعت زمینی کمی دارد اما باتوجه به اینکه شهر توریستی و تاریخی می باشد هتل ها و اقامتگاه های مناسب و قابل قبولی دارد. انواع اقامتگاه ها از نظر قیمت و مکان و امکانات در شهر پیزا وجود دارد.

در این قسمت قصد داریم از بهترین هتل های شهر پیزا را برای شما آشنا کنیم:

۱- هتل NH پیزا: از هتل های خوب شهر پیزا هتل NH می باشد که موقعیت جغرافیایی مناسبی را دارا است چرا که به قطار نزدیک است و اتاق عایی را دارد که عایق صدا هستند.

۲- Helvetia: این هتل از معماری خاص با سبک قدیمی اما زیبا برخوردار است این هتل برای افرادی که خواهان آرامش مطلق هستند بسیار مناسب است.

۳-della spina: این هتل از هتل های با امکانات به شمار می آید چرا که این هتل درای سه ستاره است و کارکنان خوش رو و فضای بزرگ و مناسب برای سرو غذا دارد.

علاقه مندان برای دیدن شهر پیزا و مخصوصا برج پیزا میتوانند با مراجعه به این هتل ها سفر بهتری را برای خودشان رقم بزنند.

زمان مناسب  بازدید از برج پیزا

برای دیدن از برج پیزا نیاز است بلیط خریداری کنید برای مراجعه به برج پیزا اغلب زمان ها امکان پذیر است  اما تا ۳۰ دقیقه زمان هست که وارد مجموعه شویم تا درب ورودی به مجموعه بسته شود. حتی اگر بلیط خریداری کردی اما نتوانستید وارد مجموعه شوید این بلیط تا یک سال تاریخ اتقضا دارد که شخص استفاده کند و از این مجموعه دیدن کند. محدودیت های سنی برای افراد به اینگونه است که افراد زیر ۸ سال اجازه ورود به برج پیزا و حتی بالا رفتن از آن را ندارند و افراد بین ۹ تا ۱۸ سال هم با کمک و راهنمایی افراد بزرگتر میتوانند به بالای برج بروند.

۸۰%
عالی بود

لطفا به این مقاله رای دهید

اگر این مقاله برای شما مفید بوده به آن رای دهید

لینک کوتاه
این مقاله را به اشتراک بگذارید
  • لطفا به این مقاله رای دهید
منبع کجارو
پیام بگذارید