با برد شیرین ایران مقابل مراکش, حالا همه راجع به ایران و برد ایران در جام جهانی پس از ۲۰ سال صحبت می کنند اما با نگاهی به آمار ملی پوشان در این بازی نشان می دهد که نتیجه به دست آمده همه واقعیت بازی نبود و علی رغم این پیروزی دلچسب اما تیم ایران بازی چندان خوب و با کیفیتی را از خود به نمایش نگذاشت

با برد شیرین ایران مقابل مراکش، حالا همه راجع به ایران و برد ایران در جام جهانی پس از ۲۰ سال صحبت می کنند؛ اما با نگاهی به آمار ملی پوشان در این بازی نشان می دهد که نتیجه به دست آمده همه واقعیت بازی نبود و علی رغم این پیروزی دلچسب اما تیم ایران بازی چندان خوب و با کیفیتی را از خود به نمایش نگذاشت. در ادامه قصد داریم به بررسی عملکرد بازیکنان ایران در بازی مراکش ونمرات آنها بپردازیم؛ به نظر شما بهترین بازیکن و ضعیفترین بازیکن ایران در بازی مقابل مراکش چه بازیکنی بود؟

توجه: نمرات از ۱۰ می باشند و با توجه به آمار و عملکرد بازیکنان در جریان بازی به دست آمده اند.

بررسی عملکرد بازیکنان ایران در بازی مراکش

علیرضا بیرانوند (۸)

علیرضا بیرانوند در این بازی دروازه بان شماره ۱ ایران بود و بر خلاف تصورها او عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشت؛ او در نیمه اول یکبار ناجی دروازه ایران شد و در نیمه دوم نیز شوت سر ضرب بازیکن حریف را به زیبایی دفع کرد تا ایران را در بازی نگه داشته باشد؛ بیرانوند در چند نوبت نیز خروج از دروازه داشت که بر خلاف همیشه، بسیار موفق ظاهر شد و توانست یک کلین شیت ارزشمند در جام جهانی از خود به یادگار بگذارد.

مرتضی پورعلیگنجی(۷)

مرتضی پورعلیگنجی مثل همیشه مدافع کم نوسان و مستحکم ایران در این بازی بود؛ علی رغم سردرگمی دقایق ابتدایی بازی که همه تیم گرفتارش شده بودند، نمایش خوبی از خود ارائه کرد.

روزبه چشمی (۷٫۵)

روزبه چشمی در این بازی صحبت کیروش در مورد او را که گفته بود یک مدافع مستحکم است ثابت کرد؛ چشمی در این بازی با خونسردی کامل به خوبی از پس وظایف دفاعی خود بر آمد و چندین بار قطع توپ موثر داشت و مانع از حرکت بازیکنان تکنیکی و سرعتی حریف در عمق دفاع شد.

رامین رضائیان (۶٫۵)

رامین رضائیان که به شدت مورد انتقاد منتقدین قرار داشت و بسیاری وریا غفوری را شایسته تر از او برای این پست می دانستند، در این بازی نمایش بدی از خود ارائه نکرد و با توجه به قامت بلندش بارها با زدن ضربات سر مانع از گلزنی مراکش بر روی ارسالها شد؛ اما او در چند نوبت با نگه داشتن بی جهت توپ و ارسال پاس اشتباه، تیم ایران را در شرایط خطرناک قرار داد.

احسان حاج صفی (۸)

گلزن ایران در این بازی، در ابتدای بازی تحت تاثیر حریف بود و به نوعی ۱۵ دقیقه ابتدایی جناح او به اتوبان مراکشی ها تبدیل شده بود؛ اما پس از گذشت دقایق ابتدایی او بیشتر به خود مسلط شد و ا عقبتر بازی کردن کریم انصاری فرد توانست جلوی حملات مراکش از سمت چپ ما را بگیرد؛ البته مصدومیت مدافع سمت راست مراکش در آزادتر شدن احسان بی تاثیر نبود اما او با ارسال مواج و تند و تیز خود پایه ساز تم گل شیرین ایران شد و شایسته نمره بالای ۸ است.

امید ابراهیمی (۹)

امید ابراهیمی در این بازی به جرات بهترین بازی طول دوران حرفه ای خود را انجام داد؛ او مانند یک فرمانده تمام عیار جلوی مدافعین ایران را رهبری کرد به طوری که هیچ پاس در عمقی بین دو مدافع ایران ارسال نشد و جنگندگی ابراهیمی با هافبک های حریف باعث شد تا بارها شاهد توپگیری او در میانه میدان باشیم؛ متاسفانه فرمانده در دقیقه ۷۶ با مصدومیت از ناحیه دنده از زمین بازی بیرون رفت و جای خود را به مجید حسینی داد و روزبه چشمی به یک خط جلوتر منتقل شد و در نقش هافبک دفاعی ایفای نقش کرد. امید ابراهیمی با جنگندگی بالای خود در میانه میدان در نیمه اول، سه بازیکن مراکش را جا گذاشت و پایه گذار پاس تک به تک به سردار آزمون شد.

مسعود شجاعی(۵)

بدون شک ضعیفترین بازیکن ایران در این بازی کسی نبود جز مسعود شجاعی؛ او که پیشتر نیز با اعتماد به نفس کاذب خود و دریبلهای بی موردش در میانه میدان کار دست تیم کیروش داده بود در این بازی هم طبق انتظار پیش رفت و بارها در تلاش برای دریبل ناموفق بود و با پاس های اشتباه خود کمر ایران راشکست. او که می بایست توپ نگه دارترین بازیکن ایران می بود، به سادگی توپ ها را از دست می داد تا فشار همچنان بر روی تیم ایران وجود داشته باشد. با خروج او از زمین، تیم ایران جان تازه ای گرفت و حرکات پا به توپ سامان قدوس تازه نفس، نشان داد که کیروش در انتخاب شجاعی با حرکات کلیشه ای اش اشتباه کرده است. شاید لزومی نداشت تا شجاعی را بعد از ۹ ماه محرومیت به دلایل غیرفنی دوباره به تیم ملی بازگرداند.

علیرضا جهانبخش (۶٫۵)

علیرضا جهانبخش یکی از بازیکنان ناکام این بازی بود؛ او علی رغم اینکه تلاش زیادی کرد اما توپ زیادی نصیبش نشد و در چند نوبت نیز مسعود شجاعی توپهای او را خراب کرد تا در نهایت چند حرکت مثبت جهانبخش چندان به چشم نیاید و او به دلیل مصدومیت در نیمه دوم، زمین بازی را ترک کند.

کریم انصاری فر(۶)

کریم انصاری فرد در این بازی با توجه به بازی در پست غیرتخصصی و میانه میدان عملکرد بدی نداشت ولی به طور طبیعی او ویژگی های بازیکن میانی را ندارد و آن چالاکی که بازیکنانی مثل وحید امیری و سامان قدوس دارند را دارا نیست.

وحید امیری (۸٫۵)

وحید امیری یکی از بهترین بازیکنان ایران در این بازی بود به طوری که او در بین بازیکنان دو تیم بیشترین میزان دوندگی در زمین را داشت و با تلاش خود هم در حمله و هم در دفاع توانست مهره موثری برای ایران در این بازی باشد چرا که به برتری عددی تیم ایران در بسیاری از صحنه ها کمک کرد و فشار خوبی به بازیکن صاحب توپ حریف وارد کرد.

سردار آزمون(۵٫۵)

سردار آزمون نیز امشب یکی از بدترین بازیهای طول دوران حرفه ای خود را انجام داد؛ او که یک موقعیت ایده آل را در نیمه اول در شرایط تک به تک از دست داد، بارها به دلیل کندی ساقهایش توپ ها را به بازیکنان مراکش تقدیم کرد تا نشان دهد کیروش در فیکس بازی دادن به این مهاجم ناآماده که در تیم باشکاهی خود نیز فصل خوبی را پشت سر نگذاشت اشتباه کرده است و شاید بهتر بود کاوه رضایی آماده به جام جهانی می رفت و یا حتی مهدی طارمی فیکس بازی می کرد.

ملی پوشان لیگ ایران برتر از لژیونرها

در نهایت می توان گفت به جز احسان حاج صفی، بر خلاف انتظار ملی پوشان لیگ ایران عملکردی مافوق تصور از خود نشان دادند و شاید این به دلیل انگیزه های بالای آنها برای نمایش قدرت بازی خود مقابل ایجنتهای حاضر در ورزشگاه بوده باشد؛ بدون شک پس از جام جهانی برای این بازیکنان، پیشنهادات خوبی خواهد رسید و کیروش به این نکته اعتراف خواهد کرد که بازیکنان لیگ ایران از لژیونرها عملکرد بهتری داشتند؛ حتی مجید حسینی جوان با حضورش در زمین دردو موقعیت حساس، به داد کیروش رسید.

فیکس بازی کردن شجاعی = ۱۰ نفره شدن ایران

امیدواریم کارلوس کیروش در این مورد خاص دست از لجبازی بردارد و بی جهت به بازیکنی مثل مسعود شجاعی که در خدمت تیم بازی نمی کند، میدان ندهد چرا که این تیم ایران است که در آن صورت ضرر خواهد کرد.

نگاهی به نمران بازیکنان این نکته را یادآور می شود که بازیکنان خطوط دفاعی ایران عملکرد به مراتب بهتری از فاز هجومی ایران داشتند و همین عامل باعث ضعف ایران در کارهای هجومی و موفقیتش در کارهای دفاعی بود.