بی نظیرترین شبکه های مترو جهان کدامند؟

آیا زیباترین و بی نظیرترین شبکه های مترو جهان را می شناسید

بی نظیرترین شبکه های مترو جهان کدامند؟

در قرن بیست و یکم شهرهای بزرگ جهان در یک محدوده بسیار وسیع گسترده شده‌­اند. یکی از مهم­‌ترین ابزارهایی که به انسان کمک می‌­کند در میان وسعت عظیم شهرهای بزرگ امروزی به راحتی جابه‌جا شود استفاده از حمل و نقل عمومی است. در این میان شبکه حمل و نقل زیرزمینی از جذابیت زیادی در میان مردم محلی و گردشگران برخوردار است چرا که به آنها اجازه می‌دهد با سرعت زیادی به محل مورد نظر خود برسد. در سال ۱۸۶۳ میلادی شهرداری لندن برای اولین بار از قطار زیر زمینی به عنوان ابزاری برای حمل و نقل سریع شهری استفاده کرد. امروزه در سراسر جهان صدها شهر از این نوع شبکه حمل و نقل استفاده می­‌کنند. با این وجود تنها تعداد محدودی از آنها از شهرت و اعتبار زیادی در میان مردم محلی و گردشگران بین­‌المللی برخوردار هستند. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا با بهترین شبکه­‌های قطار شهری در جهان آشنا شوید.

 لندن، انگلیس

۱. لندن، انگلیس

هیچ وقت نمی‌توان از قطار زیر زمینی شهری صحبت به میان آورد و به قطار شهری لندن اشاره نکرد. شبکه قطار شهری لندن که نام رسمی آن قطار زیر زمینی لندن است بیش از ۴۰۰ کیلومتر طول دارد و شامل ۲۷۰ ایستگاه مختلف می­‌شود. ساختار این شبکه حمل و نقل که در میان مردم محلی با نام تیوب (لوله) مشهور است از زمان افتتاح در اواسط قرن نوزدهم تغییرات چندانی را تجربه نکرده است اما از نظر فناوری و زیبایی پیشرفت شگرفی داشته است. قطار زیر زمینی لندن به قدری مشهور است که برخی حتی از آن به عنوان نماد شهر لندن یاد می­‌کنند. نکته جالب در مورد نام‌گذاری ایستگاه‌­های قطار زیرزمینی لندن وجود دارد که باید در این جا به آن اشاره کرد. تمام نام­‌هایی که در قطار شهری لندن برای ایستگاه­‌ها استفاده شده است به یک رخداد یا شخصیت تاریخی اشاره دارند. یکی از مشهورترین ایستگاه­‌های متروی لندن که در فهرست جاذبه­ های گردشگری این شهر نیز قرار دارد ایستگاه ترافالگار است که در قلب یک منطقه تاریخی از مرکز شهر لندن واقع شده است.

۲. استکهلم، سوئد

شبکه متروی شهر استکهلم سوئد یکی از مدرن­‌ترین شبکه­‌های قطار زیر زمینی جهان است. این شبکه حمل و نقل صد در صد از انرژی برق برای حرکت قطارهای خود استفاده می­‌کند. نکته جالب آن است که این شبکه حمل و نقل را به عنوان سبک نگرش مردم اسکاندیناوی به حمل و نقل توصیف کرده­‌اند. طراحی شبکه قطار شهری استکهلم به گونه‌­ای است که تقریبا تمام مناطق شهر و حومه­ استکهلم تحت پوشش آن قرار گرفته است. به همین علت محبوبیت آن در میان مردم محلی و گردشگرانی که به این مقصد گردشگری سفر می­‌کنند بسیار زیاد است چرا که با سرعت بالا و هزینه اندکی به راحتی می­‌توانند به محل مورد نظر خود برسند. یکی دیگر از ویژگی‌­های منحصربه‌فرد قطار شهری استکهلم طراحی ایستگاه‌های آن است. مسئولان شهرداری استکهلم بر این باورند که ایستگاه‌­های مترو صرفا یک محل برای ورود و خروج مسافر نیستند بلکه یک فضای عمومی هستند که بخشی از زندگی مردم در آن جریان دارد. به همین خاطر از طراحی و تزئینات هنرمندانه­‌ای در ساخت آنها استفاده شده است تا مردم و استفاده‌کنندگان از قطار زیر زمینی استکهلم حس خوشایند و فرح‌بخشی را در زیر زمین شهر استکهلم تجربه کنند.

 بارسلونا، اسپانیا

۳. بارسلونا، اسپانیا

یکی از محبوب­‌ترین مقاصد گردشگری قاره اروپا شهر بارسلونا است. جمعیت زیاد این شهر و البته تعداد زیاد گردشگرانی که همیشه در این شهر حضور دارند تبدیل قطار شهری بارسلونا به یک وسیله حمل و نقل عمومی پیشرفته و کارآمد را ضروری ساخته است. به همین علت بسیاری از ایستگاه­‌های قطار زیرزمینی بارسلونا در نزدیکی مهم­ترین جاذبه­‌های گردشگری این شهر قرار دارند. آرایش فضایی این ایستگاه­‌ها به گونه­‌ای است که شما به احتمال زیاد از هر ایستگاهی که خارج شوید یک جاذبه گردشگری و اثر معماری منحصربه‌فرد را در این شهر جنوبی اسپانیا مشاهده خواهید کرد. قطار زیر زمینی بارسلونا به خوبی در سراسر شهر گسترش یافته است و شما به راحتی با استفاده از آن می­‌توانید به فرودگاه بین­‌المللی بارسلونا دسترسی داشته باشید. در مورد کارآمدی حمل و نقل عمومی و به خصوص قطار زیرزمینی بارسلونا باید این نکته به شما یاد آور شود که شما می‌­توانید در این شهر یک هفته به گشت و گذار بپردازید بدون آن که نیاز به استفاده از تاکسی پیدا کنید.

 پاریس، فرانسه

۴. پاریس، فرانسه

یکی از زیباترین شبکه‌های قطار زیرزمینی اروپا در شهر پاریس قرار گرفته است. این شبکه حمل و نقل همچنین دومین شبکه حمل و نقل شلوغ قاره اروپا نیز به شمار می‌­آید. شما در هنگام استفاده از قطار زیر زمینی پاریس هیچ کمبودی در مشاهده زیبایی و جاذبه­‌های گردشگری نخواهید یافت. در طراحی ایستگاه‌­های قطار زیر زمینی به خوبی بر روی مولفه­‌های هنری تاکید شده است به گونه­‌ای که هر گردشگری که در تور مسافرتی خود از این شبکه حمل و نقل استفاده می‌­کند احساس می­‌کند که در یک جاذبه گردشگری مشغول گشت و گذار است. علاوه بر زیبایی به کار رفته در طراحی ایستگاه­‌های قطار باید به حضور پیوسته هنرمندان خیابانی در آنها اشاره کرد که باعث شده‌­اند همیشه یک حس شاداب و سرزنده بر ایستگاه­‌های قطار زیر زمینی پاریس حاکم باشد.

 شانگهای، چین

۵. شانگهای، چین

قدمت شبکه حمل و نقل زیر زمینی شانگهای هرگز به اندازه نصف قطار شهری لندن هم نیست. اما این مقصد گردشگری که در میان ایرانیان نیز بسیار محبوب است مفتخر است که لقب در حال رشدترین شبکه قطار زیرزمینی جهان را به خود اختصاص دهد. قطار زیر زمینی شهر شانگهای بیش از ۵۸۸ کیلومتر طول دارد و هر سال نیز رشد می­‌یابد. این شهر علاوه بر آن که از نظر اقتصادی و فرهنگی در کشور چین یک جایگاه مهم را به خود اختصاص داده است در فهرست یکی از محبوب­‌ترین مقاصد گردشگری آسیا نیز قرار دارد. جمعیت میلیونی این شهر و هزاران گردشگری که روزانه به شانگهای وارد می­‌شوند به راحتی می­‌توانند از متروی این شهر برای جابه‌جایی استفاده کنند. اگر شما نیز قصد دارید برای تعطیلات تابستانی تور چین را انتخاب کنید باید بدانید که می­‌توانید به راحتی با استفاده از قطار شهری شانگهای در میان جاذبه‌­های گردشگری متعدد این شهر به گشت و گذار بپردازید.

 هنگ کنگ، چین

۶. هنگ کنگ، چین

شبکه قطار زیرزمینی هنگ کنگ که ام تی آر نام دارد همیشه در فهرست کارآمدترین شبکه حمل ونقل جهان قرار داشته است. این شبکه حمل و نقل زیر زمینی همچنین در فهرست قدیمی­‌ترین خطوط متروی قاره آسیا و جهان نیز قرار دارد. هزینه حمل و نقل عمومی در هنگ کنگ کمی بالا است و به همین علت بیشتر مردم این شهر دوست دارند که از ام تی آر استفاده کنند. شما نیز در تور مسافرتی هنگ کنگ به راحتی می‌­توانید با استفاده از قطار زیر زمینی هنگ کنگ در میان جاذبه­‌های گردشگری متنوع این شهر به گشت و گذار بپردازید.

سئول، کره جنوبی

۷. سئول، کره جنوبی

کسانی که همیشه از مترو برای حمل و نقل استفاده می­‌کنند همواره شاهد مشکل قطع ارتباط تلفن همراه یا اینترنت در زیر زمین هستند. با این وجود این مشکل در شهر سئول چندان جدی نیست. شبکه متروی شهر سئول یکی از پیشرفته‌­ترین زیرساخت­‌های ارتباطی جهان را به خود اختصاص داده است به گونه‌­ای است که استفاده‌کنندگان از آن علاوه بر راحتی، امنیت و آسایش می­‌توانند از دسترسی ارتباطات تلفن همراه و اینترنت پر سرعت نیز استفاده کنند. سئول یک جهان شهر مدرن است که وابستگی زیادی به ارتباطات جهانی دارد پس چندان عجیب نخواهد بود که در یابید در ایستگاه­‌ها و قطارهای زیرزمینی این شهر همیشه متصل بودن شهروندان اولویت دارد.

۸. نیویورک، ایالت متحده آمریکا

بدون شک شبکه قطار شهری نیویورک یکی از آشناترین شبکه‌­های قطار شهری جهان برای گردشگران است. حتی کسانی که تا کنون به این شهر سفر نکرده‌­اند با چهره قطار زیرزمینی مترو آشنا هستند. چرا که این شبکه حمل و نقل بیش از هر قطار شهری دیگری در فیلم­‌های سینمایی و تلویزیونی به تصویر کشیده شده است. قطار شهری نیویورک در اواخر قرن نوزدهم میلادی بنا نهاده شده است و امروزه همه ایستگاه­‌های آن به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند. در مورد بزرگی و اهمیت این شبکه قطار شهری که در فهرست جاذبه­‌های گردشگری شهر نیویورک نیز قرار دارد باید این نکته را اضافه کنیم که هزینه نگهداری آن سالیانه چندین میلیارد دلار است. چرا که شلوغ‌­ترین و پر رفت و آمدترین شبکه حمل و نقل عمومی جهان است.

۹. مسکو، روسیه

متروی شهر مسکو بدون شک زیباترین شبکه حمل و نقل عمومی جهان است. این شبکه حمل و نقل که از ابتدای قرن بیستم در حال فعالیت است همچنین عمیق­‌ترین شبکه قطار زیر زمینی جهان نیز به شمار می­‌رود. چرا که عمق بیشتر ایستگاه­‌های آن حدود ۳۰ متر است که در نوع خود یک رکورد به شمار می­‌رود. در دوران جنگ سرد مسئولان شوروی همیشه از خطر حمله هسته­‌ای آمریکا در هراس بودند به همین علت شبکه مترو را به گونه‌­ای ساختند که بتواند در زمان جنگ به عنوان یک پناهگاه بزرگ زیرزمینی برای حفاظت جان مردم مورد استفاده قرار گیرد. نکته جالب دیگر در مورد طراحی و تزئینات متروی مسکو است. تمام ایستگاه‌­های متروی این شهر بسیار هنرمندانه تزئین و طراحی شده‌­اند و در آنها گچ­بری­‌ها، سنگ­‌های تراش خورده و نقاشی­‌های ارزشمندی استفاده شده است. قدمت بسیاری از این آثار هنری به بیش از ۷۰ سال می­‌رسد. به همین دلیل سالانه چندین میلیون گردشگر خارجی از این جاذبه گردشگری بازدید می­‌کنند. شبکه متروی شهر مسکو در فهرست میراث فرهنگی روسیه قرار دارد و دولت این کشور در تلاش است تا آن را به عنوان میراث جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت کند. اگر زمانی به تور روسیه رفتید حتما بخشی از زمان سفر خود را به گشت و گذار در این جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد اختصاص دهید.

۱۰. دبی، امارات متحده عربی

شبکه متروی دبی جدیدترین و کوچک‌ترین شبکه حمل و نقلی است که ما در این فهرست جای داده‌­ایم. با این وجود در فهرست یکی از پیشرفته‌­ترین شبکه‌­های حمل و نقل قطار شهری جهان قرار دارد. نکته جالب توجه در مورد شبکه متروی دبی آن است که بر خلاف سایر شبکه­‌های متروی جهان کلاس‌بندی شده است. استفاده‌کنندگان از متروی دبی می­‌توانند یکی از کلاس­‌های طلایی، نقره­‌ای، زنان یا کودکان را برای سفر انتخاب کنند. صد البته قیمت هر کدام از این کلاس­‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این شهر حاشیه جنوبی خلیج فارس که در فهرست یکی از محبوب­‌ترین مقاصد گردشگری جهان قرار دارد تلاش دارد تا با توسعه متروی دبی آن را به یک وسیله حمل و نقل عمومی امن و سریع برای مردم محلی و گردشگران تبدیل کند (هرچند به نظر می‌رسد هزینه سفر را در کلاس‌بندی عجیب قطارهای شهری فراموش کرده‌­اند). اگر زمانی به تور دبی رفتید یکی از تفریحات شما می­‌تواند بازدید از متروی دبی و سر درآوردن از کلاس‌بندی عجیب قطارهای شهری دبی باشد.

۱۱. توکیو، ژاپن

شهر توکیو را برخی به شهری در حال حرکت تشبیه کرده‌­اند. مردم ژاپن و پایتخت این کشور به استفاده مفید و موثر از زمان مقید هستند و به همین دلیل است که شما در متروی توکیو هرگز شاهد تاخیر قطارها نخواهید بود. بارها پیش آمده است که به سبب یک تاخیر ۳۰ ثانیه­‌ای مسئولان مترو و شهرداری این شهر از مردم توکیو عذرخواهی کرده‌­اند. علاوه بر این یکی دیگر از عواملی که باعث محبوبیت متروی توکیو در میان مردم شده است ترافیک عظیمی است که در خیابان­‌های این شهر وجود دارد. بنابراین برای هر گردشگری که به تور مسافرتی توکیو می­‌رود بهتر آن است که از متروی این شهر برای گشت و گذار در این شهر استفاده کند. ویژگی دیگری که در مورد متروی توکیو باید به آن اشاره کرد آن است که بر خلاف شلوغی قطارها همیشه شما کمترین سر و صدا را در قطارهای شهری پایتخت ژاپن شاهد خواهید بود.

۱۲. آتن، یونان

ما در این فهرست به چند شبکه قطار زیرزمینی اشاره کردیم که با زیبایی طراحی شده‌­اند. با این وجود متروی شهر آتن یک مورد منحصربه‌فرد است. شما در هنگام سفر با قطارهای متروی آتن می­‌توانید با استفاده از آثار نمایش تصاویر و مدل­‌هایی از جاذبه­‌های گردشگری و آثار معماری آتن به مسیریابی بپردازید. همین مسئله تجربه سفر شهری با متروی آتن را به یک خاطره بی نظیر برای گردشگرانی تبدیل می­‌کند که به تور مسافرتی آتن آمده‌­اند. نکته جالب در مورد متروی آتن آن است که در هنگام ساخت تونل­‌های آن تعداد زیاد آثار تاریخی کشف شد. بسیاری از این آثار به دست آمده در عملیات حفاری مترو امروزه در ایستگاه­‌های متروی آتن به نمایش گذاشته­‌ شده‌اند. به همین علت باید اعتراف کرد که متروی آتن یک جاذبه گردشگری و تاریخی منحصربه‌فرد است که هر گردشگری باید در تور مسافرتی یونان از آن دیدن کند.

 

منبع nextholiday
پیام بگذارید