متداول ترین فعالیت های غیر ارادی روزانه بدن انسان+توضیح

با فعالیت های غیر ارادی که در روز انجام می دهید ، آشنا شوید .

عمل های غیر ارادی خود به دو دسته تقسیم می شوند .

دستگاه عصبی انسان

دستگاه عصبی انسان دو بخش عصبی و محیطی را شامل می شود . بخش مرکزی دستگاه عصبی ، شامل مغز و نخاع می باشد . مغز و نخاع مرکز کنترل فعالیت های ارادی و غیر ارادی بدن به شمارمی روند . بخش محیطی دستگاه عصبی ، شامل اعصابی می باشد که همه ی قسمت های بدن را به مغز و نخاع مرتبط می کند . اعصاب محیطی وظایف بسیاری دارند . آنها پیام های حسی را از دستگاه های مختلف بدن به بخش مرکزی می رسانند .اعصاب دستگاه محیطی همچنین پیام های حرکتی را از بخش مرکزی به سایر دستگاه های بدن منتقل می کنند . دو بخش مرکزی و محیطی ، اطلاعاتی را از خارج محیط بدن و درون بدن دریافت می کنند . سپس طی فرآیندهایی که در آن ، بخش مرکزی با کمک بخش محیطی  پاسخ مناسبی می دهند .

واکنش های بدن به عوامل بیرونی و درونی

پاسخ های بدن به عوامل بیرونی یا درونی ، می تواند بصورت ارادی و یا غیر ارادی باشد . وقتی می گوییم کاری را ارادی انجام می دهیم ، یعنی با میل و خواسته ی خودمان ، عملی را انجام می دهیم . ولی وقتی از واکنش های غیر ارادی حرف می زنیم ، به این نکته پی می بریم که این واکنش ها بدون دخالت میل و خواسته ی ما انجام می شوند . و خود دستگاه عصبی بدن روی آن نظارت مستقیم دارند .

پایه گذار مبانی نظری واکنش های غیر ارادی

مبانی تئوری واکنش های غیر ارادی نخستین بار توسط مارشال هال ، پزشک انگلیسی در سال ۱۸۳۷ میلادی پایه گذاری شد . او در طی هفت سال تحقیق و جستجو درباره واکنش های غیرارادی ، نتایج حاصل شده را منشر کرد . بعد از منتشرشدن نتایج تحقیقات وی ، انجمن سلطنتی از انتشار مقالات وی خودداری کرد . اما دستاورهای او به همین جا ختم نشد . و ایده های هال مورد توجه دانشمندان اروپا قرار گرفت . دانشمندان اروپایی مقالات منتشرشده از سوی هال را بررسی کردند و مهر تاییدی بر مقالات وی زدند .

عمل های غیر ارادی خود به دو دسته تقسیم می شوند .
عمل های غیر ارادی خود به دو دسته تقسیم می شوند .

بازتاب یا رفلکس غیر ارادی ، واکنشی خودکار است که از تحریک گیرنده های موجود در نزدیکی سطح پوست آغاز می شود . جالب است بدانید که عمل های غیر ارادی خود به دو دسته تقسیم می شوند . دسته ای بصورت انعکاسی هستند و دسته ای دیگر بصورت غیرانعکاسی هستند . واکنش های غیر ارادی انعکاسی ، از نخاع دستور می گیرند و مداوم نمی باشند . ولی واکنش های غیر ارادی غیر انعکاسی توسط مغز کنترل می شوند و مداوم هستند . با چرخک همراه باشید تا از فواید واکنش هایی که غیر ارادی انجام می شوند ، مطلع شوید .

  • واکنش های غیر ارادی بدن

هنگامی که پلک می زنید .

باز و بسته کردن پلک ، جزو فعالیت های غیر ارادی بدن می باشد .
باز و بسته کردن پلک ، جزو فعالیت های غیر ارادی روزانه بدن می باشد .

عمل پلک زدن از جهات بسیاری برای انسان ها ضروری می باشد . پلک زدن سبب می شود تا اشک در چشم پخش شود . باعبور اشک از قرنیه ، عفونت های احتمالی پاکسازی می شوند . هر فرد تقریبا در بازه ای بین ۲ الی ۱۰ ثانیه ، یک بار پلک می زند . وقتی که پلک می زنید ، گرد و غبار موجود در هوا از بین می روند . اشک ، علاوه بر اینکه چشم ها را از عقونت های احتمالی دور می کند ، فایده ی دیگری هم دارد . اشک ، محیط داخلی چشم را مرطوب می کند . و از خشکی چشم جلوگیری می کند . اگر محیط داخلی چشم ، خشک باشد ، تاری دید خواهید داشت . جالب تر از این ، هنگام پلک زدن مغز ، یکی از اعضای دستگاه عصبی مرکزی ، چشم های ما را کمی جا به جا می کند . تا ما محیط اطراف مان را با تمرکز ، دقت و انسجام بیشتری ببینیم .

هر روز با پلک زدن ، فعالیت غیر ارادی انجام می دهیم .
هر روز با پلک زدن ، فعالیت غیر ارادی انجام می دهید .

هنگامی که خمیازه می کشید .

شاید سرصبح ، چند بار خمیازه بکشید و خانواده دوستانتان هم بعد از شما خمیازه بکشند . احتمالا شما دیر خوابیده اید و حجم خستگی تان زیاد است . و همگی شما در حال انجام یک فعالیت غیر ارادی هستید . ولی حتما لازم نیست که خسته باشید تا خمیازه بکشید . وقتی سطح اکسیژن موجود در خون و بدن فرد ، به کمتر از مقدار مورد نیاز می رسد ، خمیازه می کشد . البته در این شرایط مقدار کربن دی اکسید خون به مراتب خیلی بیشتر از سطح اکسیژن است . وقتی هم که به مغز و بدن شما ، فشار عصبی تحمیل می شود ، سطح اکسیژن بدن پایین خواهد آمد . ولی سطح دی اکسید کربن اگر به درجه های خیلی بالا برسد ، مسمومیت را بوجود می آورد . وقتی سطح اکسیژن خون شما کم باشد ، درجه حرارت مغز کنترل نمی شود . پس برای اینکه مغز خنک شود ، نیاز دارید تا خمیازه بکشید .

برای اینکه مغز خنک شود ، نیاز دارید تا خمیازه بکشید
برای اینکه مغز خنک شود ، نیاز دارید تا خمیازه بکشید .

خمیازه درجه ی حرارت مغز شما را به تعادل می رساند . همیشه لازم نیست خسته باشید تا خمیازه بکشید . گاهی عضلات شما می خواهند با شما بازی کنند . عضلات هم به ورزش نیاز دارند . وقتی شما خمیازه می کشید ، آنها هم کشیده می شوند . شما به همراه دوست تان در یک جاده ی تاریک رانندگی می کنید . دوست شما که پشت فرمون ماشین نشسته است ، شروع می کند خمیازه بکشد . شما باید خوشحال باشید . چون این یک نشانه است . خمیازه نشان می دهد که سطح هوشیاری شما اندک می باشد . پس کنار بزنید و بخوابید .

هنگامی که می خوابید .

خواب به تقویت قوای بدن کمک می کند .
خواب می تواند به بازسازی سیستم ایمنی ، اعصاب و سیستم عضلاتی-اسکلتی بپردازد .

خواب یکی از سودمند ترین فعالیت های غیر ارادی بدن می باشد . و تقریبا همه ی انسان ها این فعالیت غیر ارادی را انجام می دهند . اما از نظر دانشمندان خواب ، عملی ناشناخته است . هنگامی که می خوابید ، تمامی اعضای بدن که بصورت ارادی فعالیت می کرده اند ، به حالت عادی در می آیند . فرآیند انبساط عضلات و ماهیچه ها از جنبه های زیادی مهم می باشند . خواب می تواند به بازسازی سیستم ایمنی ، اعصاب و سیستم عضلاتی-اسکلتی بپردازد . برای همین ، هنگامی که بسیار خسته هستید ، گزینه ی نهایی شما خوابیدن است . می خوابید تا ذهن تان آرام شود . در همین راستا مکانیسم بدن شما آمادگی بیشتری پیدا می کند . اگر به دنبال راهکاری برای تقویت حافظه می گردید ، می توانید گزینه خوابیدن را انتخاب کنید .

هنگامی که دست و پای تان خواب می رود .

خواب رفتن دست برای افراد سالم ، موقتی است .
خواب رفتن دست برای افراد سالم ، موقتی است .

زمانی که به دست و پای شما خون نرسد ، دست و پای تان خواب می رود . البته این وضعیت برای افراد سالم ، موقتی است . اگر موقعیت دست و پای تان را تغییر بدهید ، این مشکل برطرف خواهد شد . وقتی به سلول های دست و پا ، خونرسانی انجام نشود ، آنها راه تغذیه ای خود را از دست می دهند . از دست دادن منابع تغذیه ای آنها برای شما بصورت مور مور شدن و ضعف عضلات ظاهر می شوند . این علائم به شما هشدار می دهند که تحرک بیشتری داشته باشید . ولی اگر خواب رفتن دست و پای شما تداوم پیدا کند ، باید به پزشک مراجعه کنید . تا بصورت تخصصی به عوامل خواب رفتن دست و پای شما بپردازند .

هنگامی که سکسکه می کنید .

سکسکه یک دم غیر ارادی است . این دم شدت زیادی دارد که در نوزادان ، کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد . لازم است بدانید که برخی منابع نوشته اند ، سکسکه می تواند کشنده باشد .

سکسکه یک دم غیر ارادی است . این دم شدت زیادی دارد که در نوزادان ، کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد .
سکسکه یک دم غیر ارادی است . این دم شدت زیادی دارد که در نوزادان ، کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد .

با تمام این گفته ها دانشمندان نتوانسته اند که علت سکسکه را دریابند . عضله ی تنفسی دیافراگم بین قفسه سینه و شکم قرار دارد . ماهیچه های دیافراگم ، هنگام عمل دم به سمت پایین حرکت می کنند . تا اکسیژن را وارد ریه ها و منافذ تنفسی بکنند . و هنگام عمل بازدم به سمت بالا جابه جا می شوند . تا دی اکسید کربن موجود در بدن از طریق دهان و بینی دفع شود .

  • راهکار برطرف کننده سکسکه

درست است که سکسکه ممکن است هم برای شما و هم برای دیگران آزاردهنده باشد ، اما توجه کنید که با این عمل دی اکسید کربن از بدن شما دفع می شود . برای از بین بردن سکسکه می توانید نفس خودتان را حبس کنید . و یا می توانید از دیگران کمک بگیرید . تجربه ها نشان داده است که اگر کسی فردی که سکسکه را داد ، بترساند ، سکسکه او قطع خواهد شد . اما اگر تنها هستید و نمی خواهید نفس خود را حبس کنید ، می توانید از راهکار دیگری استفاده کنید . می توانید یک لیوان آب به همراه یک قاشق شکر میل بفرمایید .

پیام بگذارید