چرامرگ ومیر براثر کرونا درمردان بیشتراززنان است؟

چرامردان بیشتری نسبت به زنان براثرکروناجان خودرا ازدست میدهند؟

چرامرگ ومیر براثر کرونا درمردان بیشتراززنان است؟

تحقیقات زیادی نشان داده است که مردان بیشتری نسبت به زنان، در آمار جان باختگان کرونا قرار دارند.

کارشناسان می گویند علت این امر سیستم ایمنی زنان است، سیستم ایمنی زنان نسبت به مردان قوی تر می باشد. همچنین آقایان کرونا را کمتر جدی گرفته ورفتار های پرخطر بیشتری از آنها دیده شده است.

متاسفانه سراسر دنیا درگیر این ویروس هزار چهره شده،ومردان بیشتر از زنان درگیر این بیماری هستند.وهمچنین آمار مرگ ومیر بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

دراین مقاله به دلایل احتمالی اینکه، چرا مردان بیشتر اززنان به کرونا مبتلا میشوند؟ وچرا بیشترین آمار جان باختگان کرونا آقایان هستند؟ میپردازیم.

بیماری کرونا

درابتدا چند تحقیقات مهم که دراین زمینه صورت گرفته را مورد بررسی قرار میدهیم:

۱-در مجله مرز های بهداشت عمومی منتشر شد که، زنان ومردان به طور مساوی به ویروس کرونا مبتلا می شوند.با این حال مردان از اثرات شدید بیماری بیشتر رنج می برند.

۲-محققان چینی هم در این زمینه گفته اند که در یک گروه از بیماران کرونا، حدودا ۷۰ درصد فوتی ها مرد بودند.

۳-سازمان بهداشت جهانی طبق آماری که از مبتلایان به کرونا در اروپا گرفته اند،گزارش دادند که  ۶۳ درصد فوتی ها بر اثر این بیماری در این قاره مربوط به آقایان است.

۴-مطالعه ای در رم توسط موسسه عالی بهداشت انجام شده،که نشان دهنده این است، که درایتالیا ۸درصد از مردان و۵درصد اززنان براثر این بیماری بستری شده اند.

۵-اداره بهداشت شهر نیویورک نیز اعلام کرده که آمار مرگ ومیر بر اثر کرونا، درمردان تقریبا دو برابر زنان است. البته این آمار در اوایل آوریل گزارش شده است.

بیماری کرونا
بیماری کرونا

به برخی از دلایلی که، چرا مرگ براثر کرونا در مردان بیشتر از زنان است؟ میپردازیم:

۱-دکتر استیون برگر، متخصص بیماری های عفونی وبنیانگذار شبکه جهانی بیماری های عفونی واپیدمیولوژی در این باره گفته اند که؛”برخی از دلالیل زمینه ای که باعث می شود کووید ۱۹ در مردان کشنده تر از زنان باشد،این واقعیت را نشان میدهد که بیماری قلبی در مردان مسن بیشتر از زنان مسن رواج دارد.” “همچنین فشار خون بالا وبیماری کبد در مردان شیوع بیشتری دارد ،وهمه اینها به نتایج منفی بیشتری به همراه کرونا منجر میشود.”

۲-غلظت آنزیم آنژیوتانسین ۲ در خون مردان بیشتر از زنان است.محققان گفته اند که ؛این آنزیم میتواند که ویروس کرونا را قادر به آلوده کردن سلول های سالم کند.

۳-همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، یکی از دلایل این امر که چرا مردان بیشتر از زنان بر اثر کرونا جان خود را ازدست میدهد، میتواند سیستم ایمنی قوی زنان نسبت به مردان باشد.

۴-دکتر برگر نیز اظهار داشته اند که،”ژنیتیک ممکن است نقش زیادی داشته باشد. زنان به دلیل وجود کروموزوم X اضافی، از سیستم ایمنی قوی تر و واکنش بیشتری نسبت به مردان در برابر عفونت برخوردار هستند.”

۵- به دلیل اینکه مردان بیشتر به مشاغل خارج از خانه مشغول هستند،این امر خطر ابتلا به کرونا ودر نتیجه مرگ ومیر بر اثر آن را نیز افزایش میدهد.

۶-هورمون استروژن که یک هورمون جنسی زنانه است،نیز نقشی در پاسخ ایمنی در زنان دارد.

اما باید در نظرداشت، که  این بیماری خطرناک را باید تمام انسانها جدی بگیرد. وبهترین راه پیشگیری هم استفاده از ماسک وشستن مرتب دست ها ست.

۸۰%
عالی
  • به این مقاله رای دهید
منبع درمانکده
نمایش نظرات (1)