حقایقی شگفت انگیز از جنگل آمازون

نکاتی مفید و خواندنی درباره جنگل های آمازون که بهتر است بدانید

جنگل آمازون

در این مقاله از پایگاه علمی سرگرمی چرخک درباره جنگل آمازون و حقایق آن به شما توضیح میدهیم. پس با ما همراه باشید. پیش تر نیز درباره حقایق برج ایفل توضیح داده بودیم که شما را به مطالعه این مطلب جذاب و خواندنی دعوت می کنیم

کره زمین دارای جنگل های متعددی است که بزرگترین جنگل که جنگلی گرمسیر و بارانی است جنگل آمازون میباشد. وسعت زیادی از کشور ها را جنگل آمازون در بر گرفته است. جنگل آمازون دارای تنوع زیستی و جانوری بسیار فوق العاده ای است که دارای اکوسیستم قوی است که در کره زمین مهمترین اکوسیستم را دارد.

جنگل آمازون ۱۳ کیلومتر مربع است و کشور های برزیل، کلمبیا، اکوادور، بولیوی، گویان گویانران فرانسه سورینام، ونزوئلا و پرو نه کشوری هستند که بخش هایی از اینها در جنگل آمازون هستند.

طی تحقیقات دانشمندان و تخمین هایی که زده اند جنگل آمازون بیش از ۲/۵ میلیون نوع حشره و بیش از ۱۵۰۰ گونه پرنده و بیش از دو هزار نوع ماهی و بیش از ۴۰ هزارگونه درختان و گیاهان راشامل می شود.

رودخانه جوشان آمازون
رودخانه جوشان آمازون

رودخانه جوشان جنگل آمازون

در قسمت مرکزی جنگل آمازون که در پرو میباشد رودخانه ای با آب بسیار داغ وجود دارد. دمای این آب بشدت داغ بوده و اگر جانداری داخلش بیفتد  از بین میرود. این رودخانه دارای دمای ۹۴ درجه سانتی گراد است و روی سطح این رودخانه اثرات بخار آب جوش دیده می شود و در جریان است. علت اصلی این اتفاق روشن نیست. بعضی از پژوهشگران معتقدند که شرکت معدنی علت بروز این آب جوشان است و این شرکت معدنی سبب این شده است که ساختار های زمین گرمایی از هم گسستگی پیدا کنند و گاز هایی با دمای بالا و داغی را از انتهای زمین به سمت این رودخانه هدایت می کنند.

مردم محلی که در جنگل آمازون زندگی می کنند عقیده دارند این رودخانه دارای انرژی معنوی بالایی است و مردمان بومی برای دعا و نیایش و حتی آوازخوانی اطراف این رودخانه جمع می شوند. حتی ماهی ها و آبزیان هم قادر به شنا کردن در این رودخانه نیستند.

حیوانات عجیب جنگل آمازون
حیوانات عجیب جنگل آمازون

حیوانات عجیب

جنگل آمازون دارای گونه های متعددی از حیوانات است یکی از این حیوانات عنکبوت است این عنکبوت بسیار شگفت انگیز است و اندازه کوچک و ریزی دارد. متاسفانه این نوع عنکبوت هنوز اسمی را از آن خود نکرده است این عنکبوت که قدرت و توانایی زیادی در دفاع کردن دارد قادر به این است که طعمه  ای با اندازه بسیار بزرگتر از اندازه خودش بسازد و اینکه این طعمه را در میان تارهای خود قرار می دهد تا از حمله شکارچیان دور بماند و باعث ترس و دلهره شکارچیان میشود.

این نوع از عنکبوت برای درست کردن طعمه دقت و وقت زیادی را سپری میکند. بعضی از قسمت های تارش که آلوده شده است را با قسمتی از موهایی که از خودش ریخته است این مجسمه طعمه را می سازد.

عنکبوت نوع دوم اندازه توپ بسکتبال است. طی ادعاهای بومیان این عنکبوت ها زمانی که روی پاهای خودشان بلند می شوند اندازه یک ادم واقعی هستند. رتیل هایی که در جنگل آمازون در بخش ونزوئلا وجود دارد که بسیار بزرگ و عجیب هستند. داستان هایی از این عنکبوت ها وجود دارد که سگ ها را شکار و خورده اند. حتی در سال ۲۰۰۸ تعدادی از کاشفان علاقه مند به این جنگل رفتند تا این نوع از عنکبوت ها را پیدا کنند. طی جستجو های خود عنکبوتی با اندازه توپ بسکتبال پیدا کردند.

حیوان عحیب بعدی مار است این مار دارای طول بیش از ۹ متر است که در سال ۱۹۲۲ یک کشیش کاتولیک به یکی از رودخانه های جنگل آمازون در بخش برزیل سفر کرده بود او ماری را مشاده کرده بود که دارای ۲.۵ متر طول داشته است. ۷ سال بعد دوباره این کشیش به همان مکان سفر کرد و دوباره آن مار را دید و با تعجب دید که اندازه این مار به ۹ متر می رسد. بار های بوا دارای طول بین ۳ الی ۹ متر هستند.

توپ های جنگلی
توپ های جنگلی

توپ های جنگلی

صدها سنگ این چنینی در جنگل آمازون وجود دارد. نکته عجیب اینجاست که انسان های اولیه با چه ابزاری این سنگ ها را به صورت کروی درست کرده اند. مواد تشکیل دهنده این سنگ ها مایل ها دورتر از مکان سنگ ها میباشد. این یعنی انسان های اولیه این مواد را مایل ها حمل کرده اند و به این نقطه از جنگل آمازون آورده اند و در این قسمت ینگ ها را درست کرده اند. برخی معتقدند این سنگ ها با اهداف مذهبی درست شده اند اما شاهدی مدرکی وجود ندارد که این ادعا را ثابت کند.

مپینگواری

این حیوان دارای موهایی به رنگ قرمز و قهوه ای است که چنگال های تیزی دارد و این ویژگی ها باعث شده این حیوان بسیار ترسناک و خشم بنظر برسد. گفته شده است زمانی که این حیوان روی پاهای خود بلند می شود مخصوصا روی پاهای عقب خود می ایستد حدود ۲ متر قد دارد. اما با این حال گوشتخوار نبوده و گیاهخوار کامل است. غذای این نوع از حیوانات قسمت های نرم و داخی تنه درختان است.

محل زندگی این نوع از حیوانات در برزیل و در قسمت هایی از بولیوی است این حیوان تا جایی که بتواند از انسان ها دوری می کند. بوی بد این حیوان باعث شده که جنگل را پرکند و حتی دیده شده است که گردشگران از مسیر خود عقب و دور مانده اند.

آتش سوزی جنگل آمازون
آتش سوزی جنگل آمازون

آتش سوزی و از بین رفتن درختان

جنگل آمازون دارای منطق عظیمی بوده است که امروزه در اثر اتش سوزی و جنگل زدایی های فراوان متاسفانه ویران و نابود شده است. قسمت هایی توسط بومیان آن منطقه حفظ و نگهداری می شوند. این زمین ها از نوع مستقل هستند و قانون اجازه دخالت را ندارد. برخی از چوب برها با هدف قطع درختان و استفاده از چوب آنها وارد این جنگل ها می شوند. اگر از چوب های بریده که غیرقانونی از درختان قطع شده اند استفاده کنند و ببرند و در این حین بومیان متوجه شوند آنها را دستگیر، شکنجه و حتی میکشند.

آتش سوزی جنگل های برزیل

در ژانویه سال ۲۰۱۹ یک آتش سوزی شدید در جنگل آمازون در بخش برزیل اتفاق افتاذ که قسمت های عظیمی از این جنگل را در برگرفته است. این آتش سوزی ها بخش هایی از جنگل های بارانی آمازون را به خاکستر تبدیل کرد. جنگل های بارانی آمازون یک سنگر دفاعی در برابر تغییرات آب و هوایی به علت جذب و ذخیره  مقدار بالای کربن دی اکسید به واسطه پوشش گیاهی بزرگش به حساب می آید.

 

کانال تلگرامی چرخک- مرجع مطالب انگیزشی

 

نمایش نظرات (2)