حقایقی درباره گل رز که شما را شگفت زده می کند

حقایقی باورنکردنی درباره گل رز که بهتر است بدانید

گل رز

گل رز از محبوب ترین گل های جهان است یک گل بی نقص و بی نظیر که دارای تنوع و رنگ های متفاوتی هستند و هر کدام زیبایی به خصوصی دارند و آرامش بخش هستند. تصویر اولیه که در ذهنمان شکل می گیرد بعد از شنیدن واژه گل اغلب نقش گل رز قرمز است. با توجه به اندازه و خصوصیاتی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند و محدود به مکان یا مراسمی نیستند.

قدمت گل رز

اولین حقیقت جالب درباره ی گل رز این است که از قدیمی ترین گل های جهان هستند باستان شناسان قدیم در جستجوی فسیل هایی بودند که در طبیعت به جا مانده بود و با فسیل گلی برخورد کردند که قدمت آن به ۳۵ میلیون سال پیش باز می گردد . در کتاب ثبت رکورد گینس رز ها قدیمی ترین نوع گیاهانی هستند که در بخش زینتی، پروش و مراقبت داده می شدند.

باتوجه به اسناد و شواهدی که برجا مانده است رومیان نزدیک ۵۰ سال قبل از میلاد مسیح این گل را در گلخانه هایشان، مزارع و زمین هایشان پرورش می دادند و از خواص درمانی ، بخش خوراکی و زیبایی آن استفاده می کردند. مردمان روم از این گل برای جلوه دادن خانه ها و ساختمان هایشان استفاده می کردند و   زمین های خیابان هایشان را آذین بندی می کردند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گیاه سانسوریا

همچنین چینی ها و ژاپنی ها مزارع و باغ های بزرگی از این نوع گل را ۵۰۰۰ سال قبل داشتند تئوفراستوس که  فیلسوف دانش گیاهی است یک مقاله ای راجب پیوند انواع مختلف رز در یونان باستان نوشته است.

عمر گل رز
عمر گل رز

عمر گل رز

دومین حقیقت شگفت انگیز و بی نظیر گل رز این است که برای  مدت طولانی زندگی کنند برای مثال کهن سال ترین رز جهان در حال حاضر ۱۰۰۰ ساله است سن رز قدیمی بر روی دیوار کلیسایی با نام هیلدس هایم در کشور آلمان رشد می کند.

افسانه ها و داستان های قدیمی این بوته گل رز را نماد پیروزی و موفیقت هیلدس هایم می دانستند. نکته جالب تر اینکه این رز  در سال ۱۹۴۵ در اثر تخریب، کلیسای جامع در طی بمباران تخریب شد اما بوته اش نجات پیدا کرد و سرحال و سالم ماند. ریشه های این بوته گل در زمین سفت و مستحکم باقی مانده است و بلافاصله پر قدرت و سریع به رشد خود ادامه داده است.

قابل خوردن بودن گل رز

قابل خوردن بودن گل رز سومین حقیقت جالب  از گل رز است همانطور که فکر میکنید علت استفاده از گل رز برای زیبایی و عطر خاص آن است اما عمده ای از مردم در طول تاریخ بشریت بعنوان غذا مورد استفاده قرار می دادند  و فواید پزشکی متعددی را دارا است این گل در دسته گیاهان خوراکی و دارویی قرار دارد زیرا خوردن این گیاهان بسیار مفید هستند و از گلابی که بر اثر خیساندن گلبرگ های گل در آب است در مواد خوراکی همانند پاستیل، ژله، مربا و اسانس های طعم دهنده استفاده می شود

حتما توجه کنید اگر از رز می خواهید برای خوردن استفاده کنید از گونه ای از رزها استفاده کنید که فاقد مواد شیمیایی هستند  و از آوردن رزها در برنامه غذایی تان که دارای آفت کش و حشره کش هست بشدت دوری کنید چون مضر و سمی هستند بهترین کار این است که این نعمت زیبای الهی را خودتان در خانه پروش دهید.

رز ها در حین رشد خود میوه ای همانند توت که Rose hips نام دارد تولید می کند. رنگ های این میوه نارنجی، قرمز، سیاه یا بنفش بسیار پررنگ می شود این میوه دارای ویتامین سی است و اگر آن را خشک کنید یک چای خوش عطر و خوشمزه  نصیب شما می شود. همچنین در مربا و در چای ماسلا بعنوان رنگ و طعم دهنده استفاده می شود.

رایحه گل رز

رایحه خوش گل رز

چهارمین  حقیقت جالب و آرام بخش از گل رز این است که رز دارای عطر بسیار خوبی است که در تهیه عطر های گوناگون مورد استفاه قرار می گیرد.

اغلب هنگامی که از کنار بوته گل رز یا حتی وقتی که یک دسته گل رز در خانه است رد شوید بی شک متوجه عطر و بوی آن شده و احساس خوبی به شما دست می دهد عطر رز یکی از معروف و پر طرفدارترین رایحه ها در جهان است . رومیان باستان از گل رز عطر تولید می کردند و تا به امروزه صنعت عطر سازی رومیان و یونانیان باستان ادامه دارد و یک نقش حیاتی در بهترین و خوشبو ترین ترکیب های عطر جهان به شمار می آید.

رز داماسک رایج ترین این نوع گل برای تولید عطر است که بطور استثنایی گلبرگ های این گل در شب جمع آوری می شود زیرا بوی خوش این گل تا قبل از ایتکه خورشید طلوع کند به بیشترین حد خود می رسد.

معنای متفاوت هر رنگ گل رز

معنای متفاوت هر رنگ گل رز

پنجمین حقیقت  عاشقانه از گل رز این است که در روز ولنتاین و روز سپندارمذگان که روز عشق و علاقه ایرانی است گل رز قرمز  یک کادوی بسیار معناداری است که بی قید و شرط عشق رابه طرف مقابل منتقل مب یکند. در این بخش به معانی مختلف از انواع رنگ های گل رز می پردازیم:

  • رز قرمز : به معنای عشق و علاقه قلبی است.
  • رز نارنجی: به معنای کشش و انرژی و یا اشتیاق دلی به شخص مقابل است.
  • رز سفید :  سفید نشان دهنده خالص بودن و پاک بودن و بی گناه بودن است و حس معنوی در آن برقرار است.
  • رز زرد: به معنای دوستی و تشویق به انجام کاری است.
  • رز صورتی: رنگ صورتی همیشه نشان دهنده ملایمت و آرامش بخشی بوده است و همینطور که معلوم است رنگ صورتی رز به معنای صلاحت و ظرافت است.

رز ژولیت

فروش قیمت بالای گل رز

آخرین حقیقت تعجب آور این است که گران ترین و با ازش ترین گل رز دنیا با قیمت چند میلیون دلار به فروش رسیده است .

پرورش دهنده ای به نام دیوید در طی ۱۵ سال گل رزی را پروش داده است وی هزینه ای با  مبلغ ۵ میلیون دلاری کرده است . نام این گل رز پرورش یافته رز  ژولیت است که به رنگ زردآلود است  این گل در سال ۲۰۰۶ در یک شوی چلسی به نمایش گذاشته شد و طوفان جهانی برپا کرد زیرا ترکیب رنگ زیبایی داشت و اینکه گل ژولیت گران ترین رز یه شمار می آید در سال ۲۰۰۶ این گل بسیار بی تقص و بی نظیر به قیمت ۲۵.۸ میلیون دلار  قروخته شد و لقب گران ترین رز جهان را از آن خود کرده است.

پیام بگذارید