معرفی ۶ گونه از حیوانات در حال انقراض

عکس حیوانات در حال انقراض

با رشد و توسعه تکنولوژی و پدید آمدن شکار غیر قانونی و بدون مجوز، تغییرات ترسناک و باور نکردنی در زیستگاه جانوران بوجود آمده است که سبب افزایش تعداد حیوانات در حال انقراض شده است. روند آسیب زدن انسان ها به محیط زیست و زیستگاه جانوری روز به روز در حال افزایش است. این روند افزایشی موجب از بین رفتن برخی از جانوران شده است که در این مقاله برخی از حیوانات در حال انقراض را با شما آشنا خواهیم کرد.

انواع حیوانات در حال انقراض

 

گوریل در حال انقراض

گوریل

یکی از حیوانات در حال انقراض گوریل ها هستند. گوریل ها حیوانات باهوشی هستند و توانایی های زیاد مشترکی با انسان ها دارند یکی از این وجه اشتراک ها قابلیت حس کردن است گوریل ها همانند انسان ها حس می کنند و همانند یک انسان در برابر اتفاقات اشک می ریزد و لبخند میزند و همانند یک آدم  زندگی میکند و رفتارهای انسان گونه دارند.

گوریل ها به دو دسته غربی و شرقی تقسیم می‌شوند هر دو گونه دارای زیرگونه های استثنایی گوناگونی هستند که متاسفانه در حال انقراض هستند علت در حال انقراض بودن این نوع گوریل ها همانند اغلب حیوانات در حال انقاض از  شکار بی رویه و بدون مجوز، تخریب زیستگاه ها و بیماری های ناعلاج است.

گوریل ها در تولید مثل کردن توانایی کمی دارند و روند آهسته ای برای تولید مثل کردن در پیش می گیرند به طوری که گوریل های ماده هر ۴ الی ۶ سال می توانند بچه دار شوند و در نهایت یک گوریل ماده در طول زندگی اش حداکثر ۴ فرزند به دنیا می آورد.

لاک پشت دریایی

مورد دوم از حیوانات در حال انقراض لاک پشت های دریایی هستند. دو گونه لاک پشت دریایی با نام های پوزه عقابی و ریدلی کمپ وجود دارد. از بزرگترین و پر خطر ترین آسیب هایی که روند درحال انقراض این نوع حیوانات را افزایش می دهد شکار بی رویه ماهیگیران است . شکارچیان غیر قانونی با هدف استفاده و فروش پوست گوشت و تخم این لاک پشت ها سراغ شکارشان می روند. با افزایش گرمایش زمین زیستگاه لاک پشت های دریایی مورد تعرض قرار گرفته است.

ماسه های کنار دریا اگر دمایشان بالا رود روی جنسیت بچه لاک پشت ها تاثیر می گذار بطوری که اگر دمای شن و ماسه ساحل بالا و گرم باشد جنسیت بچه ماده است. با افزایش زیاد سطح دریا سواحل تولید مثل لاک پشت های دریایی در زیر آب ناپدید می شوند.

 

 

نهنگ شکار اطلس

پست های مرتبط

بازارمالی

نهنگ شکار اطلس

یکی دیگر از حیوانات در حال انقراض، نهنگ شکار اطلس است. این نوع از نهنگ ها به غول های آرام معروف هستند. نهنگ شکار اطلس شمالی برای مدت طولانی کنار ساحل زندگی می کندد و ثابت میمانند و با خوردن جانوران کوچک لب ساحل و روی سطح دریا تغذیه خودشان را فراهم می کنند. ویژگی های گفته شده موجب می شود نهنگ شکار اطلس شمالی تبدیل به یک هدف و طعمه آسان و نهنگی مناسب برای شکار باشد. این نوع از نهنگ ها متاسفانه بدلیل اینکه توسط شکارچیان خورده می شوند بشدت در حال انقراض هستند.

بطوری که امروزه فقط نزدیک به ۴۰۰ نهنگ شکار اطلس شمالی باقی مانده است و از این تعداد ذکر شده تنها ۱۰۰ نوع ماده در میانشان وجود دارد. ماده این نوع از نهنگ ها تا ده سال ابتدایی عمرشان قادر به تولید مثل نیستند و بعد از گذشت زمان ده سال هر شش سال یکبار بچه دار خواهند شد. و از ترس آور ترین تهدیدات این نوع از نهنگ ها طعمه تور های ماهیگیری شد ضربات و صدمات قایق ها، تغییرات آب و هوای غیر قابل قبول و عبور شناور ها است.

بطوری که هنگامی که این شناور ها در آب بوده و حرکت کنند صدای کاذب ایجاد کرده زیرا نهنگ ها از صدا برای ایجاد ارتباط میان جفتشان استفاده میکنند و تولید مثل شکل می گیرد این صدا ی کاذب باعث می شود نهنگ ها بدنبال این صدا بروند و راه ارتباطیشان را مختل می کنند. نام این نوع از نهنگ ها توسط شکارچیانی که برای اولین بار شکار کرده اند نام گذاری شده است.

پلنگ سیبری

خانواده گربه سانان بزرگ رشد فزاینده برای انقراض دارند در حال حاضر پلنگ های سیبری یا آمور در دسته حیوانات در حال انقراض هستند. در حال حاضر ۷۰ عدد از این نوع گربه سانان باقی مانده اند.بزرگترین تهدید این حیوانات برای انقراض انسان ها هستند. لباس ها و کتهای زیبایی از پوست پلنگ سیبری ساخته می شود از استخوان های این نوع پلنگ ها در طب سنتی در قاره آسیا استفاده می کنند.

 

 

کرگدن در حال انقراض

کرگدن

کرگدن دماغ شیپوری متاسفانه در دسته حیوانات در حال انقراض قرار گرفته است. شاخ های استثنایی این نوع از کرگدن ها باعث جلب نظر شکارچی های بدون مجوز بوده و باعث از بین رفتن این نوع گرکدن ها شده است. همچنین از شاخ کرگدن در حوزه بیماری و طب سنتی چین استفاده می شود شاخ کرگدن دماغ شیپوری به عنوان نماد موفقیت و سعادت است که در مصارف تزیینی بکار گرفته می شود.

شاخ کرگدن ها ارزشمند بوده بطوری که هر کیلوگرم از شاخ کرگدن نوجوان در بازار به مبلغ ۳۰۰۰۰ به فروش می رسد به همین سبب از ۵ نوع کرگدن موجود در طبیعت تنها ۳ نوع آنها وجود دارد و بقیه در حال انقراض هستند تنها بین ۴۶ تا ۶۶ عدد از کرگدن ها در پارک ملی اندونزی زندگی می کنند.

کاکاپو

در جزیره نیوزلند پرنده بومی بنام کاکاپو زندگی  میکند کاکاپو شب ها در لانه خودش سپری میکند و پرواز می کند و تنها بر روی زمین راه میرود و قدم میزند. این نوع از پرنده ها هم توسط دست انسان در دسته حیوانات در حال انقراض قرار گرفته است. در حال حاضر تنها ۱۴۰ عدد از کاکاپو ها زنده هستند که همه اینها رو به نابودی و منقرض شدن هستند.

تهدید طبیعی بعدی برای کاکاپوها گربه ها و کاکم ها این حیوانات با بو کشیدن کاکاپو ها را شکار میکنند واکنش خارق العاده کاکاپوها در مقابل حمله این گربه ها و کاکم ها این است که در محل خود خشک میشوند و به رنگ طبیعت در می آیند. روش ذکر شده برای حافظت در برابرشکارچیانی است که با قوه بینایی خود دنبال طعمه هستند نه قوه بویایی آنها. ماده های کاکاپو برای یافتن غذا تخم ها را در لانه بدون حفاظتی رها می کند و این تخم ها طعمه شکار شکارچیان خواهد شد. از این رو این نوع از پرنده ها در معرض انقراض هستند.

پیام بگذارید