خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون + عکس

۶ مورد از خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون

حیوانات خطرناک جنگل های آمازون

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون

رودخانه عظیم آمازون و جنگل های بارانی اطراف آن میزبان میلیون ها گونه مختلف از حیوانات است که به طور مرتب گونه های جدیدی کشف می شوند. در این فهرست از چرخک، خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون وجود دارند که در هیچ کجای دنیا نمی توانید آنها را پیدا کنید.

جنگل‌ آمازون زیستگاهی کاملا مناسب برای گونه‌ های مختلف جانوری است. با این حال در این میان تعداد بسیاری از خطرناک‌ترین گونه‌ های حیات، شامل حیوانات و حشرات و دیگر گونه ها نیز در جنگل های آمازون سکونت دارند.

جنگل ‌های بارانی آمازون از بهترین اکوسیستم ‌های موجود سیاره خاکی ما، زمین است که زیستگاه بسیاری از گونه‌ های گیاهی و جانوری شناخته شده و حتی ناشناخته بسیاری است.

البته ممکن است هنوز تمامی گونه‌های ساکن جنگل آمازون برای انسان ها شناخته شده نباشند، اما از این حقیقت آگاه هستیم که این گستره‌ی جنگلی سبزرنگ و شگفت انگیز که در کشورهایی مانند برزیل، پرو و کلمبیا گسترش یافته، تعداد بسیاری از مخلوقات خطرناک و در عین حال ترسناک این سیاره را در خود پناه داده است. موجوداتی که عده چشمگیری از آنها به علت جثه و اندازه‌ی قابل توجه و خصوصیات ظاهری متفاوت و چشمگیری که دارند مورد توجه قرار دارند.

اما ماجراها و داستان های خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون تنها معطوف به این پوشش انبوه و مخلوقات ترسناک ساکنش ختم نمی شود، چرا که رودخانه آمازون هم به نوبه‌ی خود زیستگاه شماری از موجودات خطرناک است. رودخانه آمازون لقب پهناورترین رودخانه جهان را از آن خود کرده و سکونتگاه تعداد زیادی از انواع تمساح و سوسمار های آمریکایی سیاه، پیرانا و نیز مار های غول پیکر آناکوندا است. هر چند سمور های آبی بزرگ نیز حضور پررنگی در این رودخانه دارند، موجوداتی کشنده و قاتل هستند، برخلاف چهره بامزه و مهربانشان!

با این حال اگر علاقه‌مند به خود جنگل های آمازون هستید، می توانید این مقاله را مطالعه نمایید. در این مقاله از مجموعه چرخک، به بررسی خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون میپردازیم.

قورباغه زهرآگین در صدر فهرست خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: قورباغه زهرآگین
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: قورباغه زهرآگین

 

قورباغه ی زهرآگین در صدر جدول مرگبارترین جانداران آمازون قرار دارد. این جانور بسیار زیبا شدیدا گول‌زننده است چرا که زیبایی آن همواره باعث می شود برخی فکر کنند آزاری ندارد و بی خطر است. این قورباغه در باتلاق ها، دریاچه ها، نهرها و رودخانه های جنگل آمازون پیدا می شود و پاهایی به رنگ های طلایی، مسی، قرمز و حتی آبی و سبز دارند که سمی هستند.

زهری که در این قورباغه زهرآگین وجود دارد به قدری قوی و خطرناک است که قابلیت کشتن ۱۰ نفر انسان بالغ را دارد! رنگ پوست این قورباغه ها بسیار درخشان است و همین رنگ پوست، خود نشان دهنده هشداری به شکارچیان و عابران محسوب می شود و نباید فریب پوست زیبای آن ها را بخورید، اگر فردی تلاش کند آن ها را بگیرد، سم موجود در پوست آن ها به سرعت باعث تهوع، تورم، فلج عضلانی و در نهایت مرگ فرد می شود.

دانشمندان کشف کرده اند که قورباغه های زهرآگینی که در اسارت و تنهایی به سر می برند سمی نمی باشند و در واقع سم خود را با خوردن مورچه، هزارپا و دیگر حشرات به وجود می آورند و احتمالا در نهایت، سم از گیاهانی که این حشرات خورده اند به قورباغه می رسد و باعث سمی شدن پوستش می شود.
نکته جالب این است که نوعی مار در جنگل های آمازون وجود دارد که می توانند بدون هیچ مشکلی از این قورباغه ها تغذیه کنند و آن ها را به راحتی بخورد.

جگوار

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: جگوار
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: جگوار

 

جگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی نیز در فهرست خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون قرار دارد و از جانداران بومی قاره ی آمریکا محسوب می شود. جگوار حیوانی خطرناک و در خطر انقراض است و روزانه از تعداد آن ها در جنگل های آمازون کاسته می شود. طول این حیوانات زیبا و دلربا ۴۳ تا ۷۵ سانتیمتر است و وزنشان به حدود ۱۳۵ کیلوگرم می رسد و در نتیجه از بزرگترین گربه سانان نیز به حساب می آیند.

شاید جالب باشد بدانید که آرواره ی این جانداران بی نظیر از ببر و شیر هم قوی تر است و می توانند به راحتی پوست حیوانات را بدون هیچ مشکلی سوراخ کنند. جگوارها معمولا تنها زندگی می کنند و شکار می کنند و تنها در طول فصل جفت گیری است که آن ها را در گروه های مختلف و دو به دو می توانید ببینید.

مورچه گوله‌زن

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: مورچه گوله‌زن
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: مورچه گوله‌زن

 

نوعی مورچه در جنگل های آمازون وجود دارد که جزوی از مرگبارترین حشرات می باشند. نیش این مورچه ها برای انسان ها دردناک ترین نیشی است که تا به امروز شناخته و ثبت شده که آن را به شلیک گلوله تشبیه می کنند. همین امر موجب نامگذاری مورچه به گوله‌زن گشته است. نیش این مورچه ها تقریبا ۳۰ برابر دردناک تر از نیش زنبورها است و می تواند یک جانور بزرگ و حتی انسان را از پا در آورد.

طول این مورچه ها در بیشترین حالت ممکن ۱.۲ سامتیمتر می باشد.

عقاب هارپی

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: عقاب هارپی
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: عقاب هارپی

 

هارپی نام یکی از موجودات ترسناک اساطیری است که دارای سر انسان‌مانند و بدنی پرنده مانند بوده است. پیرو همین،  باید از عقاب هارپی ترسید؛ چرا این عقاب نام یکی از مخلوقات بسیار خوفناک اسطوره‌ای با چنگال ‌هایی بلند و ترسناک را یدک می‌کشد.

این پرنده عظیم در دسته بزرگ‌ترین شکارچیان جنگل آمازون قرار ندارد، اما به علت داشتن چنگال‌ های بلند خود که بی‌ شباهت به چنگال خرس‌های گریزلی است، ببه آسانی تمام قادر هستند کودک یک انسان را بلند و شکار کنند. به همین دلیل شاید بسیاری از مردم ترجیح دهند تا حد ممکن از این پرنده ترسناک دور بمانند. این پرنده بزرگ جثه گاهی تا ۹۵ سانتیمتر طول داشته! و آشیانه‌ای بسیار بزرگ و چشمگیر دارد.

پیرانای شکم قرمز

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: پیرانای شکم قرمز
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: پیرانای شکم قرمز

 

پیرانای قرمز یا شکم قرمز از جانداران آبی بومی آمریکاست. این ماهی از درنده ترین و خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون است و آرواره هایی بسیار قوی دارد. اما این ماهی درنده معمولا در اولویت اول خود ترجیح می دهد از ماهی ها، حشرات، نرم تنان، سخت پوستان و جلبک ها تغذیه کند و به جانوران بزرگ تر از خود آسیبی نرساند.

حمله ی پیراناهای قرمز به انسان بسیار نادر است اما اگر این ماهی ها به شکل گروهی حمله کنند این توانایی را دارند که انسان را از پا در بیاورند. آن ها می توانند به راحتی و با سرعت بالایی همه ی گوشت تن جانوران بزرگ و قوی هیکل را قطعه قطعه کنند. در فصل های خشک و کم باران احتمال حمله ی پیرانای شکم قرمز به انسان نیز زیاد است.

آناکوندای سبز

خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: آناکوندای سبز
خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون: آناکوندای سبز

 

مار آناکوندای سبز نیز از خطرناکترین حیوانات جنگل های آمازون و مارهای جهان و است. این مارهای سبزرنگ ۶ تا ۹ متر طول دارند و می توانند تا ۲۵۰ کیلو هم وزن داشته باشند، این گونه ی مارها بزرگترین مارهای غیر سمی در دنیا هستند که در مرداب ها، باتلاق ها و رودخانه های آمازون رویت می شوند. آن ها بیشتر وقت خود را به صورت غوطه ور در آب ها به سر می برند.

این مارها با پیچیدن خود به دور طعمه، منقبض کردن بدن و خورد کردن طعمه شکارشان را انجام می دهند و تا زمانی به فشار دادن ادامه می دهند تا دیگر هیچ نفسی از جاندار طعمه احساس نکنند. حیوانات مورد علاقه ی آناکوندای سبز، تمساح، گوزن، لاکپشت و انواع ماهی ها هستند.

خوشبختانه مارهای آناکوندا ذاتا علاقه ی زیادی به خوردن انسان ها ندارند اما گزارش هایی از کشته شدن و خوردن انسان ها توسط این مار هم به دست آمده است؛‌ با این حال نباید فراموش کرد که مار آناکوندا جزو خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون است.

 

 

۸۰%
عالی بود

لطفا به این مقاله رای دهید

اگر این مقاله را دوست داشتید به آن رای دهید

لینک کوتاه این مقاله
با لینک کوتاه این مقاله را به اشتراک بگذارید
  • لطفا به این مقاله رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن به دیگر کاربران سهیم باشید

منبع Karnaval
پیام بگذارید