درباره آزمایش پیش از ازدواج چه می دانید ؟

چرا انجام آزمایش قبل ازدواج ضروری است؟

تعریف ازدواج 

پیوند آیینی که در طی آداب و رسوم خاصی بین زن و مرد در مذاهب متفاوت برقرار می شود . یا پیمانی است که به موجب آن زن و مرد باهم شریک و متحد می شوند تا یک خانواده را تشکیل دهند .

تعریف ساده ازدواج
تعریف ساده ازدواج

ازدواج در دین اسلام

 • قال النبی صلی الله علیه و آله و سلم : یفتح ابواب السماء بالرحمه فی اربع مواضع : عند نزول المطر، و عند نظر الولد فی وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبه، و عند النکا . ( بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۱ )

ترجمه :  پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : درهای رحمت آسمانی در چهار وقت گشوده می شود ،

 1. هنگام بارش باران .
 2. زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می نگرد .
 3. زمان گشوده شدن در کعبه .
 4. هنگام برپایی مراسم عقد و عروسی .
 • قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : اکثر اهل النار العزاب . ( من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱ )

ترجمه : پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند .

 • قال امیرالمؤمنین علی علیه السلام : افضل الشفاعات ان تشفع بین اثنین فی نکاح یجمع الله بینهما .  تهذیب، ج ۷، ص ۴۰۵، وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵ )

ترجمه : حضرت علی علیه السلام فرمود : از بهترین شفاعتها، شفاعت بین دو نفر در امر ازدواج است تا ینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند .

 • قال الامام الرضا علیه السلام : اذا خطب الیک رجل رضیت دینه و خلقه فزوجه و لا یمنعک فقره و… ( میزان الحکمه، ج ۴، ص ۲۸۰ )

ترجمه : امام رضا علیه السلام فرمود : هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت باز دارد و…

 • قال الامام الصادق علیه السلام : اربعه ینظر الله الیهم یوم القیامه : من اقال نادما او اغاث لهفان او اعتق نسمه او زوج عزبا . ( وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۶ )

ترجمه : امام صادق علیه السلام فرمود : چهار کس در قیامت مورد نظر پروردگارند ،

 1. آنکه چون طرف معامله پشیمان شود، معامله را برگرداند .
 2.  کسی که غم از دلی برگیرد .
 3. کسی که برده ای را آزاد کند .
 4. کسی که بی همسران را به ازدواج درآورد .

عشق خود را با روش هایی ماندگار کنید .

آزمایش های قبل ازدواج

همه ما می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است . باتوجه به اهمیت گفته شده ازدواج در دین اسلام ، باید نسبت به سالم بودن هرکدام از روجین ، شناخت کاملی کسب کرد . درصورتی که زوجین سالم باشند ، می توانند یک رابطه ی خوب و موفق در زندگی مشترک شان داشته باشند . درچنین حالتی می توان زندگی پرشور و نشاطی تشکیل و ادمه داد . همچنین مشکلات قبل ازدواج ، دربرابر مشکلات بعد ازدواج قابل تحمل تر هستند . آزمایش قبل ازدواج ، از سالم بودن فرزندتان مطمئن می کنند .

با مشاور مشورت کنید !

این مرحله اختیاری است . شما می توانید بعد از توافق اولیه ازدواج می توانید از یک مشاور کاربلد مشاوره بگیرید . همچنین می توانید درطول دوران نامزدی برای پیش بردن مسیر زندگی تان از مشاور مجرب و با تجربه راهنمایی بگیرید .

از محضر نامه بگیرید .

برای ثبت ازدواج باید به به محضر مراجعه کنید . برای ثبت ازدواج در محضر ، مدارک ذیل را نیاز دارید :

 • شناسنامه عکس دار
 • ۲ برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه
 • اگر شناسنامه شما توضیحات دارد ، از توضیحات نیز ۱برگ کپی بگیرید .
 • کارت ملی
 • ۱ برگ فتوکپی دورو از کارت ملی
 • درصورت دوشیزه بودن عروس ، به همراه داشتن شناسنامه ی پدر نیز الزامی می باشد .

در این قسمت محضردار یک نامه مهر و امضا شده را به زوجین برای مراجعه به آزامایشگاه تحویل می دهد . لازم است بدانید بدون این معرفی نامه ، امکان انجام آزمایش وجود نخواهدداشت .

به آزمایشگاه مراجعه کنید .

برای مراجعه به آزمایشگاه ، زوجین باید ناشتا باشند . خوب است بدانید که در این مرحله ، از شما تست اعتیاد گرفته خواهد شد . و بسته به محل آزمایشگاه ، امکان وجود دوربین مداربسته در محل وجود خواهدداشت .

یک هفته قبل از مراجعه به آزمایشگاه ، داروهای کدئین دار و مسکن های مخدر مصرف نکنید . همچنین از مصرف ویتامین ب کمپلکس پرهیزنمایید .

ولی اگر از داروی خاصی مصرف می کنید ، به مسئول آزمایشگاه اطلاع بدهید .

واکسن کزاز

درهمین مرحله واکسن کزاز برای عروس تجویز می شود . برخی گفته اند که بهتراست این واکسن حیاتی توسط داماد تزریق گردد !

تزریق واکسن کزاز هر ۱۰ سال یکبار لازم می باشد . واکسن کزاز سیستم ایمنی بدن را تحریک و فعال می کند .

آزمایش خون بدهید .

در این مرحله ، از زوجین آزمایش های مربوط به بیماری های خطرناک گرفته می شود . مواردی که در آزمایش خون بررسی می شود :

 • تالاسمی
 • هپاتیت
 • سیفلیس یا سفلیس

تالاسمی

آزمایش تالاسمی در آزمایش های قبل ازدواج
آزمایش تالاسمی در آزمایش های قبل ازدواج

تشخیص تالاسمی با انجام آزمایش خون و شمارش سلول های خونی صورت می گیرد . تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است . این بیماری ژنتیکی به دو نوع مینور و ماژور دیده می شود . انجام آزمایش تالاسمی در ایران ، بعلت شیوع این بیماری می باشد .

نوع مینور(کوچک) این بیماری ، شکل ظاهری ندارد . و بصورت اتفاقی کشف می شود . ازدواج یک فرد مینور با یک فرد سالم ، برای فرزند مشکلی پدید نمی آورد . اما اگر هردو زوج مینور باشند ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزندشان ماژور (بزرگ) متولد شود .

فرد مبتلا به ماژور ، کم خونی شدیدی درد که تابه حال با هیچ روش درمانی ، این افراد درمان نشده اند . پس فرد مبتلابه نوع ماژور ، خطرات جدی را در پیش دارد . پس درصورت ابتلا هر دوطرف به مینور ، لازم است به مشاور ژنتیک مراجعه نمایند . درصورتی هم که فرد مبتلا به کم خونی ناشی از فقرآهن باشد ، باید نسبت به درمان آن به پزشک مراجعه کند .

هپاتیت

هپاتیت به دو شکل اساسی در انسان ها نمایان می شود . هپاتیت حاد ( کوتاه مدت ) و هپاتیت مزمن ( بیشتر از ۶ ماه ) .

در هپاتیت حاد این احتمال می رود که کبد بصورت ناگهانی ملتهب شود . زمانی که کبد ملتهب می شود ، پاکسازی خون را بطورکامل انجام نمی دهد . یکی از ضایعات خونی بیلی روبین نام دارد . اگر کبد پاکسازی خون را بدرستی انجام ندهد ، بیلی روبین در بافت های بدن شما می نشیند . با تدریجی شدن این عمل ، رنگ پوست شما به رنگ پرتقالی در می آید . دراین حالت فرد مبتلابه یرقان می باشد . حال می تواند علائم التهاب کبد بصورت تهوع و استفراغ ظاهر شود . بعضی از مواقع نیز این علائم در انسان ظاهر نمی شود . درصورت مراجعه به پزشک ، هپاتیت حاد درطی چندهفته بهبود می یابد . اما چنانچه هپاتیت حاد درطی شش ماه درمان پیدانکند ، نوع هپاتیت مزمن خواهدبود .

هپاتیت چگونه گسترش می باید؟

آزمایش هپاتیت در ازدواج

هپاتیت آ درکشورهای درحال توسعه شایع می باشد . درصورتی که با فرد مبتلابه هپاتیت آ تماس نزدیک داشته یاشید ، این عفونت به شما سرایت می کند . ممکن است فرد مبتلابه هپاتیت آ ، هیچ علائم ظاهری نداشته باشد . درواقع ، هپاتیت آ  قبل از ظهور علائم ریال مسری می باشد . ویروس هپاتیت آ ، می تواند روی خاک ، آب و دست ها زنده بماند .

هپاتیت ب ، از طریق تماس جنسی محافظت نشده به فرد دیگر منتقل می شود . همچنین با تزریق داروها توسط سرنگ های آلوده انتقال می بابد . لازم است بدانیدکه هپاتیت ب درحین زایمان از مادر آلوده ، به جنین نیز منتقل می شود .

سیفلیس یا سفلیس

آزمایش سفلیس در ازمایش های پیش از ازدواج
آزمایش سفلیس در ازمایش های پیش از ازدواج

سفلیس یک بیماری آمیزشی است . راه اصلی انتقال سفلیس ، آمیزش جنسی است می باشد . اما این بیماری می تواند دردوران بارداری یا درهنگام زایمان از مادر به جنین انتقال یابد . این بیماری نمی تواند از طریق فعالیت های روزانه ، صندلی توالت و استفاده مشترک از لباس و ظرف غذا متقل شود . سیفلیس معمولاً با زخم‌های بدون درد روی اندام تناسلی یا در دهان یا مقعد (عفونت اولیه) شروع می‌شود .

پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا در کاهش خطر انتقال سیفلیس تاثیرگذار است  .

آزمایش های ژنتیکی را انجام می دهید .

اگر در نمونه های خونی زوجین مشکلی وجود داشته باشد ، لازم است دوباره آزمایش بدهید . دربعضی موارد دیده شده است که زوجین به آزمایشگاه های خصوصی ژمنتیک ارجاء داده می شوند .  درصورتی که زوجین فامیل باشند ، لازم است تا با مشاور ژنتیک در این خصوص مشورت نمایند .

نامه تایید را از آزمایشگاه بگیرید .

تااینجا آزمایش های لازم پیش از اردواج را انجام دادید . اکنون باید تاییدیه آزمایش های تان را بگیرید . این تاییدیه شامل آزمایش اعتیاد ، کارت واکسن کزاز ، نتیجه ی آزمایش خون طرفین و شرکت درجلسه های آموزشی می باشد . همه ی موارد گفته شده تحت عنوان یک نامه بهمراه یک مهر بهه زوجین تحویل داده می شود . به این نکته دقت نمایید که مهلت اعتبار نتیجه ی آزمایش یک ماه می باشد . زوجین برای ثبت ازدواج شان باید این نامه را به محضر تحویل بدهند . اگر بعد از یک ماه به محضر مراجعه کنید ، این نتیجه فاقد اعتبار خواهدبود .

درصورت وجود بیماری اقدام کنید !

 • چنانچه در نتایج آزمایشات گرفته شده مشخص شود که یکی یا هر دوی طرفین ، مشکل اعتیاد دارند ، بدرصورت اطلاع و توافق می توانند ازدواج نکنند .
 • ممکن است مشخص شود که یکی از طرفین یا هردو مبتلا به یکی از موارد گفته شده در آزمایش هستند . ابتدا زوجین به مراکز معرفی شده از طرف وزارت بهداشت معرفی می شوند . درصورت تایید آنها بر انجام مراقبت های لازم ، ثبت ازدواج بلامانع خواهدبود .

ثبت ازدواج

آزمایش های قبل از ازدواج
آزمایش های قبل ازدواج

برای ثبت رسمی ازدواج لازم است از قبل وقت بگیرید . هرکدام از زوجین به ۲ نفر (مرد) شاهد نیاز دارند . شاهدان باید کارت ملی یا شناسنامه خود را بهمراه داشته باشند . شما باید اطلاعات ذیل را در اختیار محضردار قرار بدهید .

 • نوع عقد را مشخص کنید .
 • مدت زمان عقد را تعیین کنید .
 • میران مهریه و شیربها را بنویسید .

سپس شرایط عقد دو طرف اعلام می شود . و خطبه ی عقد بین طرفین جاری می شود . در پایان باید دفتربزرگ محضری و دفترچه عقدنامه را امضا کنید .

چقدرطول می کشد تا عقدنامه به دست تان برسد؟

این زمان تقریبی است . تقریبا بین ۳ الی ۱۰ روز طول می کشد تا عقدنامه رسمی به دست شما و همسرتان برسد . در این حین اطلاعات عقدنامه شما در اسناد رسمی به ثبت رسیده است . و عقد شما جنبه ی رسمی پیدا می کند .

نمایش نظرات (1)