در شبانه روز چقدر آب می خوریم ؟

هر آنچه که درباره ی مصرف آب ، یکی از فاکتورهای اساسی سلامت باید بدانیم .

میزان نیاز ما در مصرف آب چقدر است؟

در طول یک شبانه روز چقدر آب بنوشیم؟

حدودا ۸۰ درصد بدن همه ی انسان ها از آب تشکیل شده است . (برخی از منابع ذکر کرده اند که تقریبا ۶۰ درصد بدن انسان را آب تشکیل می دهد .) این جمله ی علمی را انسان ها ، خوب می دانند . دلیل آن هم این است که آب در بدن انسان ها معجزه می کند . همه ی مواد اضافی و سموم بدن از طریق آب که بعدا بعلت وجود اوره و اوریک اسید و مواد زائد ، ادرار گفته می شود ؛ از محیط بدن دفع می شوند . در یک فرد سالم ، میزان آب دریافتی و آب از دست رفته تقریباً برابر می‌باشد . اما سوالی که پیش می آید این است که در طول یک روز و شب ، چند لیوان باید آب بخوریم تا حجم آب مصرفی بدن ما تامین شود ؟ جواب کوتاه این سوال این است که نیاز یک فرد به آب بسته به ساختار بدنی ، سن ، فعالیت ، عادات غذایی و آب و هوا متغیر می‌ باشد . آیا تعداد لیوان های مصرفی همه ی انسان ها یکسان است ؟ آیا می توان فرمولی مشخص ، برای تعداد لیوان های آب مصرفی هر فرد ارائه کرد ؟

آب بنوشید !
امام رضا (ع) می فرمایند : آب سرد حرارت بدن را فرو می‌نشاند، صفرا را آرام می‌سازد، غذا را هضم می‌کند، پس مانده‌ای را که در سر معده هست ذوب می‌سازد و تب را از میان می‌برد.

تشنگی شما دلیل دارد .

نخستین عامل ضروری و حیاتی برای بقا در این کره ی خاکی آب می باشد . بعد از آن ، آب جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است . آب هم دربین سلول های بدن جریان دارد و هم در خارج از سلول ها .

بیشتر حجم خون را آب تشکیل می دهد .
آب بین سلول های بدن و داخل آنها درجریان است .

برای همین موقعی که احساس تشنگی می کنید ، فکر می کنید که تمام سلول های بدن تان خسته هستند . برای بقا و زندگی نیاز داریم که حجم مایعات بدن را کنترل کنیم . و نباید نسبت به این امر بی توجه باشیم . وقتی کل آب موجود در بدن از حد خاصی کمتر می‌شود، احساس می کنیم که تشنه هستیم . احساس تشنگی جزو واکنش های غیر ارادای بدن می باشد . مثلا وقتی دست مان را به بخاری نزدیک می کنیم ، گرمای زیاد باعث می شود که گیرنده های درد ما ، فعال تر بشوند و بدین ترتیب پیام ناشی از درد از عصب های دست ما می گذرند . و در نهایت ما دستمان را عقب می کشیم . همچنین برای فعالیت هرچه بیشتر بافت های بینی ، گلو و گوش به محیط مرطوب نیاز داریم . برای اینکه محیط های فعالیت این بافت ها مستعد بشود ، به آب نیاز داریم . پس موقعی که احساس تشنگی می کنید بینی ، گلو و گوش شما دیگر مرطوب نخواهند بود .

میزان نیاز آب بدن چقدر است ؟

میزان نوشیدن آب خود را بدانید .
انسان نیاز دارد که آب بنوشد .

برای مشخص کردن میزان آب مصرفی ، هر انسان از قانون ۸*۸ کمک می گیریم . متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند که ۸ لیوانِ ۸ اونسی (حدودا ۲۵۰ گرم یا ۲۵۰ سی‌سی) آب بنوشیم . ۸ لیوان ۸ اونسی آب برابر با حدود ۲ لیتر یا نیم گالن آب می باشد . اما مربی های بهداشت مدارس و مهد کودک ها به کودکان آموزش می دهند که همیشه لازم نیست احساس تشنگی کنید تا آب مصرف کنید . حتی می توان بدون نیاز به احساس تشنگی هم آب نوشید . درحقیقت عوامل و فاکتورهای متعددی در تعیین میزان آب مصرفی بدن وجود دارند . یکی از این عوامل ، حس درونی و بیرونی اطراف می باشد . گاهی اوقات آنقدر ناراحت هستید که فقط دلتان میخواهد یک نوشیدنی سالم بخورید . و بارها آب می نوشید تا ناراحتی تان برطرف شود . پزشکان به بیماران مبتلا به سنگ صفرا ، توصیه می کنند که تا هرچقدر می توانند آب بنوشند . و همچنین پیشنهاد می شود که از میوه هایی مثل هندوانه مصرف کنند . چون احتمال افزایش دفع مواد زائد افزایش می یابد .

فواید نوشیدن آب

لازم است بدانید کم‌آبی خفیف ناشی از ورزش یا گرمای هوا ، می‌تواند بر عملکرد فیزیکی و ذهنی تاثیراتی منفی بگذارد . و تک تک سلول هایتان ، به سطح انرژی پایین می رسند . در اینگونه مواقع از نوشیدنی های انرژی زا استفاده نکنید . چیزی که بدن شما نیاز دارد ، آب می باشد . بدن شما نیاز دارد تا سطح اسیدی بدن شما را خنثی کند . پس با خودتان رو راست باشید و آب بنوشید .

 • افراد بسیاری وجود دارند که برای جلوگیری از یبوست آب می نوشندند .
 • بانوان برای کم کردن آکنه و جوش صورت از نوشیدن آب بهره می برند .
 • برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه آب بنوشید .
 • با نوشیدن آب ، دمای بدن تان را تنظیم می کنید .
 • با تنظیم کردن دمای بدن ، فعالیت بدنی شما به حد تعادل می رسد .
 • با نوشیدن آب ، عضلات و استخوان هایتان را روغن کاری می کنید .
 • دیگر نگران رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلات نخواهید بود .
 • احساس سلامتی ، زندگی شما را تغییر خواهد داد .
 • پتانسیل شما و حوصله تان ، به یک توازن می رسند .
 • سیستم هضم دستگاه گوارش شما بهبود می یابد .
 • با نوشیدن آب ، یکی از عامل های ایجاد سرطان ریشه کن می کنید .
 • پتانسیل محل کار شما ، به همکارنتان روحیه می بخشد .
 • به عقیده ی برخی از متخصصان تغذیه ، وزن تان را کم می کنید .
 • فواید زیاد آب نوشیدن در سلامتی بدن را بدانیم و بشناسیم .
پیام بگذارید