رابطه بیماری میگرن وهنذفری!

هشدار بیماری میگرن درکمین است!

photo about migraine

بیماری میگرن

بیماری میگرن معمولا یک سردرد متوسط یا شدیداست که با یک درد ضربان دار در یک طرف سرحس میشودودر بسیاری ازافراد علایمی دیگری مثل حالت تهوع واستفراغ وحساسیت به نوروصدانیزدیده میشود.

بیماری میگرن که معمولادرافراد درسنین ۲۰تا ۳۰سالگی مشاهده میشود ودر زنان بیشترازمردان دیده شده به طوری که ازهر۵زن یک نفر وازهر۱۵مرد یک نفرمبتلا به این بیماری میشود.

علایم بیماری میگرن

علایم این بیماری معمولا یک یادوروز قبل ازسردرد شروع میشود ومعمولا

شامل علایم مانند هوس های غذایی،افسردگی،خستگی یاانرژی کم،خمیازه های مکررسفتی گردن و…باشد.معمولا میگرن در سه مرحله در افراد مشاهده میشود:

۱-میگرن همراه باهاله ،هاله بعد ازعلایم رخ میدهد که دراین مرحله بیمار درچارمشکلاتی مانند مشکل درصحبت کردن،احساس خستگی یاسوزن سوزن شدن درصورت وپاها،گرگرفتگی وتارشدن دید ودرصورت حاد بودن حتی ممکن است بیمار بینایی خودرابه طور موقت ازدست بدهد.

۲- دراین مرحله که حملات ودرد شدید میگرن رخ میدهد به عنوان حادترین مرحله شناخته شده که میتواند ساعتها ویا چندروز ادامه پیدا کندبرخی ازعلایم آن را میتوان به افزایش حساسیت به نوروصدا،حالت تهوع واستفراغ،سرگیجه یا احساس ضعف وضربان سر نام برد.

۳- درمرحله سوم فرد دچار تحولات در خلق وخوی میشود در افراد متفاوت عمل میکند دربعضی افراد ممکن است احساس سرخوشی وبرخی احساس خستگی کنند.

طول وشدت این مراحل در افراد متفاوت عمل میکند وممکن است از۴ساعت تا یک هفته ادامه داشته باشد.

دلالیل ابتلابه بیماری میگرن

متاسفانه علت خاصی برای ابتلا به این بیماری شناخته نشده است اما نتیجه های بدست آمده این را نشان میدهد که به علت تغییرات موقتی است که در مواد شیمیایی اعصاب ورگ های خونی مغز به وجود می آید.

توران محمدی متخصص مغزواعصاب به تازگی اعلام کرده که برخی علایم محیطی مثل قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید،استفاده ازهنذفری وگوش دادن موسیقی باصدای بلند شروع کننده مهمی برای ابتلا به میگرن است.

برخی براین باورند که میگرن میتواند یک بیماری وراثتی باشد چون تقریبا نیمی از افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند تجربه میگرن را در خانواده ویا اقوام نزدیک مشاهده کرده بودند.

در برخی افراد حملات میگرن معمولا باعوامل خاصی مانند فشاروخستگی زیاد یابرخی ازغذاها ونوشیدنی هاهمراه است.

درمان بیماری میگرن

متاسفانه میگرن قابل درمان نیست وپزشک فقط میتواند به مدیریت وپیشگیری ازایجاد میگرن شدید آن به بیمار کمک کند.

درمان این بیماری به اعوامل خاصی مانند سن،میزان تکرار میگرن در هفته،شدت دردوسایر دارویی هایی که بیمار ممکن است مصرف کند بستگی دارد.

راهکارهایی درخانه برای کاهش درد:

۱-در محلی ساکت وتاریک استراحت کنید.

۲-سر وشقیقه خودرا ماساژدهید

۳-پارچه سردی روی پیشانی وپشت سرخود قرار دهید.

۴- استفاده سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

علت ابتلا بیشتر خانمها نسبت به آقایان

طبق مطالعاتی که در دانشگاه میگل هرنانذراسپانیا انجام شده مشخص شده که هورمون های جنسی میتواند برسلول های اطراف عصب سه قلو ورگ های خونی درون مغز تاثیربگذارد وبه همین دلیل درد های میگرنی سه برار بیشتر در زنان نسبت به مردان مشاهده میشود.

یکی ازهورمون هایی که در تشدید درد میتواند تاثیرگذارباشد هورمون استروژن است که ازسنین بلوغ تا ئائسگی درزنان ترشح میشود.

گرچه نقش هورمون های جنسی دربروزدردهای مزمن تایید شده است اما مکانیسم ملکولی وسلولی دودیسی جنسی تحت بررسی دقیق است .دودیسی جنسی به تفاوت ظاهری جنس نرباماده دریک گونه زیستی گفته میشود.

برای اطلاعات بیشتردرباره میگرن وانواع آن ونحوه مبارزه کردن با آن میتوانید به صفحه بعدی مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

منبع بیتوته
نمایش نظرات (2)