راز داشتن سبک زندگی سالم و شاد چه می تواند باشد؟

تعریف سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم فردی

سبک زندگی سالم

سبک زندگی نخستین بار توسط آلفرد آدلر ، روانشانس اتریشی به میان آمد . درفرهنگ آکسفورد ، سبک زندگی به معنای راه های گوناگون زندگی فردی و یا گروهی می باشد . در فرهنگ لانگمن ، سبک زندگی به معنای راهی برای زیستن ثبت شده است . همه ی این تعاریف را در نظر بگیرید . سبک زندگی ابعاد و جنبه های متنوعی دارد . سبک زندگی یا سبک روزانه به علایق ، رفتارها و نظرات یک فرد ، یک گروه و یا یک جامعه اشاره می کند . حتی می توان سلیقه فرد دررابطه با انتخاب رنگ مو ، رنگ لباس های روزانه ، طرح لباس های هرفصل ، سرگرمی های چندساعته و مراکر خرید و فروشگاه های سطح شهر را زیرمجموعه ی سبک زندگی قرار دارد. تا اینجا متوجه شدیم که سبک زندگی ، معنای فراگیری در زندگی هر فرد و جامعه ای دارد .

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

قطعه ی گم شده ای که سبک زندگی شما را سالم می کند ، شناخت خودتان است . شما باید خودتان را بشناسید . رمز و راز سبک زندگی سالم درون خود شماست .

در احادیث اسلامی تاکید بسیاری به خودشناسی شده است . با خواندن آنها از هرگونه توضیح اضافی بی نیاز خواهیم شد .

 •  امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرمایند : « نال الفوز الاکبر من ظفر بمعرفه النفس ؛ کسی که خود را بشناسد، به سعادت و رستگاری بزرگ نایل شده است! » (۱۹۱)
 •  امیرمؤمنان علی علیه السلام در نقطه مقابل آن چنین می فرماید: «من لم یعرف نفسه بعد عن سبیل النجاه وخبط فی الضلال و الجهالات ؛ کسی که خود را نشناسد، از طریق نجات دور می شود و در گمراهی و جهل گرفتار می آید! » (۱۹۲)

از این تعابیر بخوبی می توان استنباط کرد کهمعرفت نفس ، فواید بسیاری دارد . معرفت نفس (خودشناسی) سبب آزادی از قید و بند اسارتها و پاکسازی از رذائل اخلاقی است .

 • فرد اول زندگی تان باشید .

قهرمان زندگی خودم هستم
قهرمان زندگی خودم هستم

در حقیقت شما هستید که دارید زندگی می کنید . شما هستید که درباره زندگی تان فکر می کنید و تصمیم می گیرید . شما هستید که هر روز صبح بلند می شوید و درکنار خانواده تان ، لذت می برید . شما هستید که برای حرف زدن تان ، راه رفتن تان و لباس پوشیدن تان ارزش قائلید . شمایید که برای بودن با درون خودتان ، زمان های زیادی را صرف می کنید . زندگی برای شما در شهر و در کوچه ای که در آن زندگی می کنید ، جاری است . شما هستید که سمت و سوی مسیر خود را که زندگی نامیده می شود ، مشخص می کنید .

شما برای بودن با خودتان ، نیازی بغیر از دوست داشتن خودتان ندارید . هرکسی در وجود خودش ، خودش را دوست دارد . اما این میزان برای همه یکسان نیست . در بعضی مواقع ، دوست داشتن دیگران بر دوست داشتن خودتان غلبه می کند . بازهم باید خودتان مرز های بین دوست داشتن خودتان و دیگران را مشخص کنید . هرفردی در این دنیا ویژگی های خاص خودش را دارد . و شما از این قاعده مستثنی نیستید . پس خودتان را دوست بدارید . برای خودتان ارزش قائل شوید . و بگذارید زندگی به دل شما جریان پیدا کند .

 • برای زندگی تان برنامه ریزی کنید .

هر فردی برای آنچه که دوست می دارد ، برنامه ریزی می کند . شما اگر خودتان را دوست داشته باشید ، نه تنها برای قرار های ملاقات ماهانه تان ، بلکه برای تک تک کارهایی که دارید برنامه ریزی می کنید . برنامه ریزی به شما کمک می کند تا زمان بخرید . و خودتان را از آشفتگی ذهنی که دیگران در اطراف شما دارند ، رها بکنید . برنامه ریزی قدم های کوچک شما را زیر مجموعه قدم های بزرگ تان قرار می دهد . هماهنگی بین کارهایتان حفظ می شود . دیگر در رفتارهایتان ناهماهنگی ندارید . می دانید امروز صبح که از خواب بلند شدید ، چه کار هایی باید انجام بدهید . بنابراین با شور و نشاط بیشتری ادامه ی روز را می گذرانید . و قدم های کوچک و بزرگ زندگی تان را مرتبط با خودتان تکرار می کنید . دیگر برای شما زندگی سخت بنظر نمی رسد . به حرف ها و کارهای دیگران وابستگی ندارید . هم چنین با گذشت زمان متوجه می شوید که قهرمان زندگی تان ، خودتان هستید .

 • به موقع بخوابید .

به موقع می خوابم
به موقع می خوابم

یکی از کارهای روزانه ای که به کارهای شما انرژی می دهد ، خواب می باشد . خیلی ها فکر می کنند تا وقتی که آنها جوان هستند ، به خواب نیازی ندارند . و همیشه کارهای دیگر را بر خواب ترجیح می دهند . خواب مخصوص افراد سالخورده نیست . جوان ها باید هم به کیفیت و هم به کمیت ساعات خواب شما توجه کنند . ممکن است اکنون از نخوابیدن رنج نبرند . اما در آینده ، مشکلات نخوابیدن در آنها ظاهر می شود . پس نباید از خواب غافل شد . به اندازه ی کافی بخوابید . اگر شما گام قبلی را یعنی برنامه ریزی کردن را یاد داشته باشید ، حتما خواب را در اولویت های برنامه تان قرار می دهید . میزان خواب باید با مقدار کارهای روزانه تان تناسب و توازن داشته باشد . ساعاتی که می خوابید را در یک کفه ی ترازو و کمیت وکیفیت کارهایتان را در کفه ی دیگر ترازو قرار بدهید . به این ترتیب می تواند این تناسب را حل کنید . شما تنها کسی هستید که صفر تا صد زندگی تان بدست خودتان حل می شود .

 • خلاق باشید و خلق بکنید .

در برنامه ریزی های کوتاه مدت خود ، زمانی را برای ساختن وسایل نو اختصاص بدهید . برای پذیرایی خانه تان ، جاشمعی درست کنید . تابلویی زیبا نقاشی بکشید و به بهترین دوست تان هدیه بدهید . آشپزی بکنید . میان وعده ای مناسب درست کنید . برای سرو میان وعده با همسرتان ، میز ناهارخوری را با خلاقیت خودتان بچینید . برای افزایش خلاقیت تان از او نظر بخواهید . نظرات تان را باهم به اشتراک بگذارید . توجه داشته باشید این کارها در جهت رسیدن به حس و حال خوب می باشد . شما و همسرتان نیاز دارید تا بدانید که چقدر خلاق هستید .

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم چگونه است؟

یک روز در هفته بلند بشید و سعی کنید غذای خلاقانه ای بپزید . برای آن اسم انتخاب کنید . به دنبال فواید مواد به کار رفته در آن باشید . غذایی که درست کردید در صفحات اجتماعی به اشتراک بگذارید . و به مخاطبانتان پیشنهاد بدید .

می توانید در کنار فرزندتان ، نقاشی بکشید . مطمئنا فرزند شما ، بیشتر از شما خلاقیت دارد . از او ایده بگیرید . از او بپرسید که چگونه ایده ها به ذهنش می رسد . بعد از صحبت کردن با او ، به این نتیجه خواهید رسید که بچه ها نیاز دارند تا والدین شان ، حس خلاق بودن آنها را تشویق کنند . شما می توانید به خلاقیت آنها شاخ و برگ بدهید . بعد از مدت کمی خواهید دید که خلاقیت فرزند شما به مرحله ی خوبی می رسد . و شما هم از پیشرفت حس خلاقیت خود و فرزندتان ، احساس رضایت می کنید .

 • فیلم تماشا بکنید .

برای داشتن زندگی مرفه ، اکثر والدین تا آخر شب در محل کار خود حضور دارند . حتی شاهد این بوده ایم که فرزندان ، بیشترین زمان خود را به تنهایی و در اتاق شان سپری کرده اند . برای داشتن سبک زندگی سالم ، آنها نیاز دارند که درکنار والدین خود باشند . و از زندگی کردن درکنار والدین شان لذت ببرند . درکل ، هدف اصلی تشکیل خانواده ، حضور بموقع اعضای خانواده درکنار هم می باشد . ولی همیشه چنانکه می خواهیم ، زندگی پیش نمی رود . گاها دیده شده که پدر و مادر از سلیقه های هم آگاهی ندارند . نمی دانند که طرف مقابل شان در مورد فلان فیلم یا فلان سریال ، چه نظری دارد . نیاز انسان ها در به اشتراک گذاری نظرهایشان ، هیچ گاه تمامی ندارد . خانواده دو یا چند نفره شما نیاز دارد که برای مدتی در کنارهم فیلم نگاه بکند . و نظراتشان را باهم به اشتراک بگذارند .

 • روزانه مطالعه بکنید .

خیلی از افراد فکر می کنند چون روزانه  در شبکه های اجتماعی مطالعه می کننند ، افراد اهل علم و ادب هستند . ولی در حقیقت اینطور نیست ! دنیای مجازی همه ی آنچه را که در کتاب ها گفته می شود ، بازگو نمی کند . شاید تیترهای یک کتاب بازگو شود . باید برای افزایش سطح دانایی تان وقت بگذارید . کسی که خودش را دوست دارد برای خودش وقت می گذارد . اگر بیشتر ساعات روز را در محل کارتان هستید ، میتوانید از پادکست های موجود در بازار و اپلیکیشن ها استفاده کنید . با این کار ، توجه و تمرکزتان بیشتر خواهد شد .

 • لبخند بزنید و زندگی کنید .

لبخند بزنید
لبخند بزنید

برای داشتن سبک زندگی سالم ، با مشکلات زندگی خودتان کنار بیایید . باورکنید که همه ی مشکلات روزی حل خواهد شد . و قهرمان زندگی خودتان ، خودتان خواهید بود . هرچندکه تا اینجا ، خودتان برنده ی زندگی تان بوده اید . وقتی شما می خندید ، درهای شادی را به روی همه ی افرادی که قرار است آن روز ببینید ، باز می کنید . هنر خوب زندگی کردن ، زمانی معلوم می شود که در عین بودن همه ی مشکلات ، بتوانید بخندید . و حس خوبتان را به دیگران هدیه بدهید . پس بخندید و خدا را شکر کنید .

فواید خنده ( اگر لبخند بزنید و بخندید )

 1. تنش های شما کاهش پیدا می کند .
 2. ارگان های متعدد بدن فعال تر می شوند .
 3. واکنش های شما را در برابر استرس کنترل می کند .
 4. به از بین بردن استرس دیپران کمک شایانی می کند .
 5. عضلات زیر ریه ها را تقویت می کند .
 6. سطح قند خون را متعادل نگاه می دارد .
 7. در حقیقت با خنده ، صورت تان ورزش می کند .
 8. جریان خون سطح بدن شما ، تسهیل پیدا می کند .
 9. با خنده سلامت دیگران به سطح بالایی می رسد .
 10. بخندید و طول عمر خود و دیگران را افزایش بدهید .
 • خانه نشین نباشید !

زندگی سالم
زندگی سالم

برای بهره بردن از سبک زندگی سالم ، نباید خانه نشین بشوید . به نقل از Prevention.com وقتی خانه نشین می شوید سلامت بدن تان به خطر می افتد . چنانکه زمان زیادی طول می کشد تا دوباره سلامتی کامل بدن تان را پیداکنید . این را بدانید که افسردگی یک روز به سراغ شما خواهدآمد . و کم کم خودتان متوجه حضورش در رفتارهایتان خواهید بود . وقتی همه ی ساعات روز را درطول یک ماه در خانه هستید ، حساب بانکی شما  تاوان پس می دهد . یعنی چون فکرمی کنید که به بیرون از خانه نمی روید ، می توانید به همه ی شبکه های اجتماعی سربزنید و پول خرج کنید . مطمئنا هرفردی نگران استایل و فرم بدنی خودش هست . لازم است بدانید در این صورت ، احتمال اینکه به وزن شما اضافه شود ، دور از انتظار نیست . همچنین اطلاع داشته باشید که در این زمان قدرت تحلیلی مغزتان افت می کند . پس سعی کنید که ساعت های زیادی را به تنهایی در خانه نمانید .

 • ورزش کنید .

پیاده روی هم ورزش محسوب می شود . برای رفع استرس زیاد می توانید در هوای خوب پارک قدم بزنید . قدم بزنید و به راه حلی که برای مشکل تان ، پیدا کرده اید فکرکنید .

ورزش و سبک زندگی سالم
ورزش و سبک زندگی سالم
 • لزوما افراد برای رسیدن به تناسب اندام ، ورزش نمی کنند .

افزایش اعتماد به نفس ، از فواید خوب ورزش کردن می باشد . با ورزش دیگر از خودتان ناامید نیستید . روانشناسان بیان کرده اند که نرمش ساده هم به شما اعتماد به نفش قابل توجهی می دهد . گاهی اوقات می بینید که مثل قبل ، آنچنان بازده ی کاری ندارید . خودتان نمی دانید دلیل آن چیست و از کجا منشا می گیرد . و خودتان خوب میدانید که چقدر کار دارید و اصلا وقت مناسبی ندارید تا به یک سفر بروید . ورزش می تواند به شما کمک کند . لازم است بدانید که حتما نباید صبح ورزش کنید . هیچ محدودیتی در تعیین زمان مناسب ورزش وجود ندارد . می توانید قبل از شروع کارتان ، در زمان استراحت یا قبل از زمان ناهار ورزش کنید .

داشتن عمر طولانی ، خواسته ی بسیاری از افراد می باشد . آنها دوست دارند که زمان های زیادی را بین خانواده شان باشند . خاطره های خوب شان را زیاد و زیادتر بکنند . در کنارهم باشند و از زندگی شان لذت ببرند . و زمان های زیادی را در کنار هم سپری کنند . ما نمی توانیم پول بدهیم و زمان را بخریم . تا به حال هم کسی نتوانسته است زمان را بخرد . تنها راهی که برای داشتن افزایش عمر می توانیم بکنیم ، ورزش است . اگر ساعاتی مشخص در روز را به ورزش کردن اختصاص بدهیم ، به خواسته ی خودمان می رسیم . تحقیقات نشان داده است ساعت در هفته به ورزش ، ۱.۸ سال بیشتر می توانیم زندگی کنیم .

پیام بگذارید