رونالدو به گلزنی های خود در روسیه ادامه می دهد روز چهارشنبه ساعاتی قبل از دیدار ایران ـ اسپانیا, پرتغال و مراکش در ورزشگاه لوژنیکی مسکو به مصاف هم رفتند که پرتغال با گل دقیقه چهارم رونالدو این بازی را برد

رونالدو به گلزنی های خود در روسیه ادامه می دهد. روز چهارشنبه ساعاتی قبل از دیدار ایران ـ اسپانیا، پرتغال و مراکش در ورزشگاه لوژنیکی مسکو به مصاف هم رفتند که پرتغال با گل دقیقه چهارم رونالدو این بازی را برد. ستاره رئال در بازی اول هم در دقیقه چهارم گل زده بود. پرتغال با این برد چهار امتیازی شد و شانس صعود خود را بالا نگه داشت.

در آن سو شیرهای اطلس اما اولین حذف شده جام بیست ویکم لقب گرفتند. مراکش که در بازی اول یک-صفر به ایران باخته بود، دیروز هم، چنین نتیجه ای کسب کرد. مراکش در هر دو بازی هم تیم برتر میدان بود؛ نماینده آفریقا روز گذشته بارها به دروازه پرتغال نزدیک شد اما در زدن ضربه آخر بی دقت بود. مراکش در شرایطی اولین حذف شده جام جهانی ۲۰۱۸ شد که در بازی دیروز تیم برتر میدان بود اما بدون یک گل زده در دو بازی دیگر شانسی برای صعود ندارد. آنها در بازی آخر به مصاف اسپانیا می روند.

نکته مهم بازی روز گذشته پرتغال-مراکش گلزنی کریستیانو رونالدو بود. او که در بازی اول مقابل اسپانیا هت تریک کرده بود، با این گل شمار گل های خود را در روسیه به چهار گل رساند و به تنهایی در صدر جدول گلزنان جام قرار گرفت.

گل دیروز هشتادوپنجمین گل ملی رونالدو بود. کاپیتان پرتغال پیش از شروع جام ۸۱ گل ملی در کارنامه داشت. او با سه گلی که در بازی با اسپانیا به ثمر رساند، در جدول گلزنان ملی خود را یک پله بالا کشید. در جدول گلزنان ملی، علی دایی با ۱۰۹ گل سال هاست که صدرنشین مطلق است. فرانس پوشکاش با ۸۴ گل در رده دوم قرار داشت. رونالدو در بازی با اسپانیا با رکورد پوشکاش برابری کرد و روز گذشته با عبور از پوشکاش افسانه ای به تنهایی رده دوم را از آن خود کرد. رونالدو حالا ۲۴ گل با علی دایی فاصله دارد.

زنگ خطر برای دایی

تا دو سال پیش کسی تصور نمی کرد که بازیکنی بتواند ۱۰۹ گل علی دایی را تهدید کند. رونالدو اما پس از عبور از ۳۰ سالگی در تیم ملی هم همان گلزن رئال مادرید شد. این بازیکن ۳۳ ساله در دو سال و نیم اخیر ۳۰ بار برای پرتغال گلزنی کرد و موفق شد خود را به رده دوم گلزنان ملی برساند. زنگ خطر برای دایی به صدا درآمده است. رونالدو اگر بخواهد با همین میزان گلزنی ادامه بدهد حداکثر سه سال دیگر به بهترین گلزن ملی جهان تبدیل می شود. ستاره رئال نشان داده به ثبت رکورد علاقه زیادی دارد و احتمال اینکه تا روز شکستن رکورد علی دایی به بازی کردن برای پرتغال ادامه بدهد، وجود دارد.

رونالدو از سال ۲۰۰۳ پیراهن پرتغال را برتن دارد، اما تا پیش از سال ۲۰۱۶ آمار گلزنی اش در رده ملی چندان استثنائی نبود. از سال ۲۰۱۶ موتور گلزنی اش با پیراهن پرتغال روشن شد. او در سال ۲۰۱۶، ۱۳ گل زد. در سال ۲۰۱۷ موفق به زدن ۱۱ گل ملی شد. امسال هم فعلا شش گل ملی به ثمر رسانده است. او با میانگین ۱۲ گل ملی در سال در حال پیشروی است. در حالی که در ۱۰ سال اول حضورش در تیم ملی موفق نشد به میانگین پنج گل ملی در هر سال برسد.

ادامه همین روند گلزنی، یعنی رسیدن به گل صد و دهم در یورو ۲۰۲۰، آن هم در ۳۵ سالگی. دایی پیش از این پیش بینی کرده بود، رونالدو رکورد او را بشکند و به نظر می رسد چنین اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. البته بازی های ملی رونالدو همین الان هم بیشتر از دایی است و نرخ گلزنی دایی بهتر از رونالدو است.

شکوفاشدن در روسیه

رونالدو در این جام جهانی یک دستاورد دیگر هم داشت؛ بهبود عملکردش در جام های جهانی. جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه چهارمین جام جهانی رونالدو است. این بازیکن در سه دوره قبل جام جهانی تنها سه گل زد، آن هم سه گل کم اهمیت. اما هم اکنون در روسیه تا به اینجای کار چهار گل زده است؛ چهار گل ارزشمند که چهار امتیاز برای پرتغال به ارمغان آورده است.

رونالدو در اولین جام جهانی اش در سال ۲۰۰۶ تنها یک گل زد؛ آن هم یک پنالتی به ایران. در جام جهانی ۲۰۱۰ هم تنها با یک گل زده به کره شمالی آفریقای جنوبی را ترک کرد. او در سومین جام جهانی اش هم ناکام بود و تنها یک گل به غنا زد. او همچنین با درخشش در روسیه حالا به هفت گل در ۱۵ بازی در جام جهانی رسیده است. در این شرایط تقابل رونالدو با ایران در بازی بعدی اش جالب می شود، مدافعان ایران باید مانع نزدیک شدن رونالدو به دایی شوند.