شب قدر و فضیلت فراوان دعای جوشن کبیر

شب قدر گران بها ترین شب سال

شب قدر ، گران بها ترین شب سال است در این شب پر خیر و برکت قرآن کریم نازل شده و دستورات و فعالیت های یک ساله انسان ها تعیین و مقدر شده است.

شب قدر در قرآن کریم

قرآن کریم در سوره های دخان و قدر از این شب شگفت انگیز بسیار آورده اند .در قرآن اینگونه در باره این شب عزیز می‌گوید که شب قدر پر ثواب ترین و بخشنده ترین شب سال و شب نزول رحمت الهی و مغفرت گناهان است در این شب پر خیر و برکت فرشتگان الهی به زمین می آیند و تقدیر و مقدرات سال آتی انسان ها را بر امام تقدیم می کنند.

همانطور که گفته شد سوره های قدر و دخان بیانگر ظهور و نزول قرآن کریم در این شب پر برکت است ابتدای سوره قدر و سومین آیه از سوره دخان اهمیت و درستی این موضوع را تثبیت میکنند

اکثر تفسیر کنندگان و نمایندگان شیعه اعتقاد دارند که در شب قدر قرآن بطور کلی از لوح محفوظ به بیت المعمور که قلب پیامبر (ص) است نازل شده و بر زمینیان نمایان شده است که نام نزول اجمالی قرآن را به خود گرفته است. اعتقاد محمد عبده مخالف نظر اکثرا مفسران بوده است زیرا محمد عبده نظر بر این دارد که قرآن کریم بصورت تدریجی در ماه رمضان نازل شده است.

زمان شب قدر

ماه مبارک رمضان یک ماه پر فضیلت است طبق روایات موجود شیعیان شب های ۱۹،۲۱و۲۳ ماه رمضان را لیله القدر می نامند لازم بذکر است که شیعیان شب ۲۳ رمضان را شب قدر می نامند و اهل سنت ها شب ۲۷ ماه رمضان را این شب پر فضیلت می دانند.

طبق احادیث و روایات موجود در شب نوزدهم ماه رمضان تقدیر و قسمت انسان ها مقدر می شود و به دست امام داده میشود و در ادامه در شب بیست و سوم برپای نامه تقدیر و نامه اعمال امضای قطعی خورده میشود.

زمان شب قدر

نام گذاری شب قدر

در لغت نامه عربی قدر به معنای تقدیر و مقدار ترجمه شده است .علت های فراوانی وجود دارد که  این شب را شب قدر نامیده اند در این مقاله برخی از این علت ها را بازگو خواهیم کرد:

  • ۱- تقدیر و سرنوشت انسان ها حتی اندازه مقدرات انسان ها در سال آتی در این شب ارزشمند تعیین میشوند بنابراین این شب را شب قدر نامبده اند.
  • ۲- به اعتقاد گروهی از انسان ها، اگر در شب قدر افراد احیا برپا کنند صاحب جایگاه عالی و والا میشوند.
  • ۳- گروهی علت نامگذاری را اینگونه می دانند از آنجا که این شب دارای شرافت و مقام بالایی است بنابراین مناسب ترین نام نام قدر برای این شب می باشد.

احیا

شب قدر ویژگی های متعددی را از آن خود کرده است. احیا از برترین خصلت های این شب است.بطور کلی به معنای راز و نیاز کردن و نیایش با خداوند متعال است.احادیث و روایات متعددی در منزله احیا وجود دارد .امام بزرگوار موسی بن جعفر می فرمایند: افرادی که در شب قدر تا طلوع صبح بیدار می مانند و غسل میکنند و دست به دعا بر دارند بخشش خداوند متعال شامل حالش خواهد شد و از گناهانش کاسته خواهدشد.

بیشتر بخوانید....

توصیه میشود در این شب شگفت انگیزا که قرآن برای نظم زندگی انسان ها و هدایتشان نازل شده است شایسته نیست شخص مومن روزه نگیرد و از همنشینی با ائمه خودشرا دور سازد.

سیره ائمه در شب قدر

۱-پیامبر الله:روش رسول خدا الگویی برای تمامی مخلوقات و امامان معصوم بوده است امام علی در رابطه با سیره پیامبر در شب قدر می فرماید نبی خدا در این شب ها حال و هوای عجیب و جدیدی داشته و به راز و نیاز با خداوند خویش مشغول بوده است و در ادامه می فرمایند نبی خدا و اهل بیتش در ده روز آخر ماه پر فضیلت رمضان به خواب نمیرفتند و به نیایش به درگاه الهی مشغول بوده اند و احیا را پا برجا میداشتند

پیامبر خدا قبل از بعثت به کوه حرا میرفتند تا دور از مردمانی باشند که در نادانی به سر میبردند و عزلت را انتخاب میکردند

۲- حضرت فاطمه (س): دختر پیامبر همانند پدر زندگی میکرده است و راه و رسم عبادت را از نبی خدا آموخته است .وی شب های قدر را به همرا پدرش احیا میداشته است فاطمه (س)علاوه بر اینکه خودش این شب هارا شب زنده داری میکرده است کودکان ونوجوانان خانه را با این رسم آشنا میکرده است وی به فرزندانش می آموخت که در این شب های پرفضیلت غذای کمتری میل کنند تا در اثر پرخوری به سرعت به خواب نروند.

 

برتری شب قدر

خداوند متعال به دنبال این است که از نظر معنوی جایگاه خوبی به انسان ها بدهد.به همین منظور زمان و موقعیت های خاصی را در جلوی راه بندگانش قرار داده است یکی از این موقعیت های برتر و استثنایی شب قدر و به جا آوردن اعمالش است. از حمران نقل شده است که نزد حضرت صادق (ع) رفتم و گفتم منظور این اینکه خداوند متعال فرموده شب قدر بهتر از هزارماه است چیست/ فرمود مار خوب و نیک همانند نماز و بسیاری از کارهای خوب در شب قدر بهتر است از به جا آوردن همان اعمال در شب های دیگر سال که قدر نباشد.

دعای جوشن کبیر در شب قدر

دعای جوشن کبیر

رحمت و لطف پروردگار منان در آسمان های بی کرانش دیدنی است خداوند در آسمان چهارم جایی را با نام بیت العمور بنا کرده است که داخل این خانه روزانه ۷۰ هزار فرشته رفت و آمد می کنند و تا روز قیامت برنمیگردند و خداوند متعال به کسی که دعای جوشن کبیر را در شب قدر بخواند از این فرشتگان به صاحب دعا عنایت می کند.

طبق روایات و احادیثی که از معصومین به جا مانده است الله دارای ۹۹ اسم زیبا است که هر شخصی این نام هارا بخواند نیاز و خواسته اش مستجاب خواهد شد.

فضلیت دعای جوشن کبیر

  • ۱- زمانی که قصد بیرون رفتن از خانه را داشتید این دعا را بخوانید خداوند صاحب دعا را به فعالیت های نیک لاحق می گرداند.
  • ۲-اگر در ظرفی تمیز که دارای آب باران یا زعفران است این دعا را بخوانید و از این آب میل کنید از تمام درد و ناراحتی ها دور خواهد کرد.
  • ۳- افراد این دعا را در طول زندگی شان بخوانند خداوند متعال به او نظر می‌کند و مردنش را همانند شهدا می‌گرداند و از ثوابی که برای شهدا در نظر گرفته است به این افراد هم عنایت میکند و ثواب هفتصد هزاره که مخصوص شهیدان صحرا است برای صاحبان دعا هم در نظر می‌گیرد.
  • ۴-پیامبر(ص) می فرماید: هیچ عبدی از امت من نخواهد بود مگر اینکه در ماه مبارک رمضان این دعا را ۳ بار نخواند. زیرا با خواندن دعای جوشن کبیر خداوند آتش جهنم را بر او حرام میکند.
  • ۵-فردی که دعای جوشن کبیر را خالصانه در شب های قدر بخواند خداوند متعال برایش دو فرشته معین میکند تا در طول زندگی از تمام خطرات دور نگه داشته شود.
۸۰%
عالی بود

لطفا به این مقاله رای دهید

اگر این مقاله را دوست داشتید به آن رای دهید

لینک کوتاه
اگر این مقاله برای شما مفید بوده از طریق لینک کوتاه آن را به اشتراک بگذارید
  • اگر این مقاله را دوست داشتید به آن رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن به دیگر کاربران سهیم باشید

منبع کومس ویکی شیعه
پیام بگذارید