شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند

۱۰ شهر بسته که روسیه سعی دارد آن‌ها را از سراسر جهان پنهان کند

شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند

شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند

شهرهای بسته روسیه | در دوران سوسیالیستی، اتحاد جماهیر شوروی شهرهای بسته زیادی داشت که نه تنها از چشمان کنجکاو دشمنان، بلکه از مردم خود نیز پنهان بودند. این شهرها حتی تا سال ۱۹۹۳ روی نقشه نشان داده نشدند، اما هزاران نفر در آنها زندگی می‌کردند که عملاً وجود نداشتند. بیشتر این شهرهای بسته روسیه از مسیرهای قطار و اتوبوس مستثنی شدند و فقط به دلیل کد پستی خود که شامل نام و شماره بود شناخته می شدند.

در برخی موارد به افراد ساکن در این شهرها اجازه ورود و ورود مجدد به شهرها داده می شد اما زندگی آنها مانند ماموران KGB مخفی بود. آنها اجازه نداشتند آدرس خود را با بستگان خود به اشتراک بگذارند، هنوز در مورد چیزهایی که در آنجا اتفاق می‌افتد صحبت نمی‌کنند. در ازای سکوت خود، ساکنان با مراقبت‌های بهداشتی خوب، مشاغل تضمین شده و آپارتمان‌های خصوصی پاداش گرفتند.

امروزه اکثر شهرهای روسیه که قبلاً بسته شده بودند برای عموم باز هستند، اما تعدادی از آن‌ها هنوز توسط مقامات پنهان هستند. تخمین زده می‌شود که امروزه حدود ۴۰ مورد از شهرهای بسته روسیه وجود دارد و بیش از ۱.۵ میلیون نفر در اینجا زندگی می‌کنند. اگر می‌خواهید از یک شهر بسته بازدید کنید، باید مجوز ویژه‌‌ای از خدمات امنیتی دریافت کنید و گرفتن آن کار آسانی نیست. مجوزها عمدتاً برای بستگان افرادی که در این شهرها زندگی می‌کنند یا افرادی که برای کار سفر می‌کنند محفوظ است.

این لیست تهیه شده در وب‌سایت چرخک، ۱۰ مورد از شهرهای بسته روسیه که این کشور سعی دارد از جهان پنهان کند به شما نشان می‌دهد.

معرفی ۱۰ شهر بسته روسیه

 

سورسک (Seversk)

شهر سورسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر سورسک روسیه

 

سورسک در سال ۱۹۵۴ برای نیازهای ترکیب‌های شیمیایی (هسته‌ای) سیبری ساخته شد. هدف اصلی این مجموعه تولید سلاح‌های هسته‌ای بود. امروزه، پلوتونیوم هنوز در سورسک تولید می‌شود، اما (ظاهرا) برای سلاح‌های هسته‌ای استفاده نمی‌شود. در سال ۱۹۹۳، این شهر دچار انفجار هسته‌ای شد و در سال ۱۹۹۷، روسیه تصمیم گرفت که اکثر رآکتورهای تولید پلوتونیوم در سورسک را پس از توافق با ایالات متحده تعطیل کند.

با وجود این، امروز شهر همچنان برای افراد غیر ساکن بسته است. علاوه بر این، بازدیدکنندگان حتی اجازه ندارند آزادانه در شهر حرکت کنند، زیرا چندین ایست بازرسی وجود دارد که باید اسناد سفر ورودی را نشان دهند. این مجوز فقط به افرادی داده می‌شود که اقوامی را در سورسک دارند یا افرادی که برای کار به این شهر سفر می‌کنند.

ویلیوچینسک (Vilyuchinsk)

شهر ویلیوچینسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر ویلیوچینسک روسیه

 

ویلیوچینسک یکی دیگر از شهرهای دورافتاده و بسته روسیه در یکی از دورافتاده‌ترین مناطق این کشور است به نام کامچاتکا. این شهر به ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای معروف است و از دهه ۱۹۳۰ اسکادران ناوگان روسیه در اقیانوس آرام بوده است. قرار بود پایگاه نیروی دریایی مستقر در این شهر در سال ۲۰۰۳ به دلیل کمبود بودجه تعطیل شود. با این حال، به نظر می‌رسد که این پایگاه هنوز به فعالیت خود ادامه داده و حتی در اواخر دهه ۲۰۰۰ مدرن شده است.

به گفته برخی منابع، این شهر همچنین تونل‌های مخفی را پنهان کرده است که می‌تواند به عنوان مخفیگاه ضد هسته‌ای برای زیردریایی‌های ناوگان اقیانوس آرام عمل کند. نیازی به گفتن نیست که مجوز ویژه برای افرادی که می خواهند از ویلیوچینسک بازدید کنند ضروری است.

زارچنی (Zarechny)

شهر زارچنی روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر زارچنی روسیه

 

مفسران اغلب زارچنی را شهری توصیف می‌کنند که هنوز در عصر کمونیستی زندگی می‌کند. اکثر ساکنان نزدیک محل کار خود زندگی می‌کنند. نیروگاه هسته‌ای اصلی در زارچنی، متعلق به Rosatom، یک شرکت دولتی است که در انرژی هسته‌ای تخصص دارد. حقوق‌ها در شهر زیاد نیست، اما قیمت‌ها ارزان است، مشاغل تضمین شده است و دولت برنامه‌های اجتماعی را برای راضی نگه داشتن مردم محلی ارائه می‌دهد.

با وجود این، امروزه تعداد بیشتری از جوانان می‌خواهند شهر را ترک کنند اما به دلیل محدودیت‌های شدید در رفت و آمد، اجازه این کار را ندارند. دلایل این امر ناشناخته است. این که دقیقاً چه چیزی در زارچنی تولید می‌شود را هیچ کس واقعاً نمی‌داند. بنابراین این شهر یکی از شهرهای بسته روسیه است که بسیار سری است.

نوریلسک (Norilsk)

شهر نوریلسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر نوریلسک روسیه

نوریلسک شمالی‌ترین شهر با بیش از ۱۰۰.۰۰۰ ساکن است و احتمالاً مشهورترین شهر در این لیست است. نه جاده آسفالت شده است و نه راه‌آهنی که به شهرک منتهی شود و تنها راه خروج فرودگاه یا بندری است که در فاصله ۴۰ مایلی شهر قرار دارد که در زمستان ۹ ماه یخ می‌زند. نوریلسک بزرگترین مجتمع متالورژی و معدن در جهان است. این شهر همچنین با آلودگی ۲ میلیون تن دی اکسید گوگرد در سال، آلوده‌ترین شهر روسیه است. این باعث می‌شود امید به زندگی در نوریلسک ۱۰ سال کمتر از میانگین روسیه باشد.

نوریلسک از سال ۲۰۰۱ یک شهر بسته بوده است و اعتقاد بر این است که دلایل آن انبارهای موشک IBM، عملیات مخفیانه استخراج معادن و ذخایر عظیم معدنی شهر است. تنها راه برای ورود به نوریلسک، دریافت مجوز از FSB است، آژانسی که جانشین KGB بدنام شد.

اوزیروسک (Ozyorsk)

شهر اوزیورسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر اوزیورسک روسیه

از بیرون، اوزیورسک مانند یک شهر مدرن اروپایی به نظر می‌رسد. میادین وسیع، معماری جالب و سطوح سبز فراوان بخشی از شهر است. چیزهایی که آن را متفاوت می‌کند، تشعشعات و حصار دو سیم خاردار است که شهر را احاطه کرده است. اوزیورسک از سال ۱۹۴۷ که با نام شهر ۴۰ ساخته شد، تولید کننده اصلی پلوتونیوم برای روسیه شوروی بود. شهر همیشه فضایی بسته و فرقه‌گونه در میان ۱۵۰۰۰ ساکنی داشت که عملاً از بقیه کشور و جهان جدا بودند.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، این شهر از یک فاجعه هسته‌ای جان سالم به در برد، چهار برابر سمی‌تر از حادثه چرنوبیل. با این حال، مسئولان کار بزرگی برای سرپوش گذاشتن بر این حادثه انجام دادند. به همین دلیل این انفجار تا همین اواخر برای رسانه‌ها شناخته نشده بود. امروزه بیش از ۹۰۰۰۰ نفر هنوز در این شهر بسته زندگی می‌کنند که از سایر نقاط جهان جدا شده است.

ژلزنوگورسک (Zheleznogorsk)

شهر ژلزنوگورسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر ژلزنوگورسک روسیه

این شهر در سال ۱۹۵۰ با نام کراسنویارسک ۲۶ برای تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحات تاسیس شد. به گفته برخی منابع، این شهر دارای تأسیسات هسته‌ای فیلم مانندی است که در داخل غارهایی در کوه‌های گرانیتی که شهر را احاطه کرده اند ساخته شده است. اکثر ساکنان توسط ISS Reshetnev استخدام می‌شوند. از سال ۱۹۵۹، این شرکت ۲۷ سیستم فضایی مختلف را طراحی کرد و برنامه معروف GLONASS را پایه‌گذاری کرد. روسیه در سال ۲۰۱۰ قراردادی را با ایالات متحده امضا کرد تا دو راکتور ADE-2 را در ژلزنوگورسک تعطیل کند. با این حال، شهر امروزه بسته است و تنها تعداد کمی می‌دانند که در ژلزنوگورسک چه اتفاقی می‌افتد.

میرنی (Mirny)

شهر میرنی روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر میرنی روسیه

میرنی که در جنگل‌های تایگا در استان آرخانگلسک پنهان شده است، یکی از مرموزترین شهرهای بسته روسیه است. نام این شهر به معنای صلح‌آمیز است، اما تقریباً واضح است که چیزهایی که در میرنی اتفاق می‌افتد ارتباط چندانی با حفظ آرامش ندارند. میرنی یکی از معدود شهرهای روسیه است که سایت‌های پرتاب موشک بالستیک خود را دارد و شهری است که تا قبل از سال ۱۹۸۳ هیچ‌کس نامی از آن نشنیده بود.

شیخانی (Shikhany)

شیخانی در سال ۱۹۲۸ به عنوان یک شهر بسته تاسیس شد. در سال ۱۹۹۶ به روی عموم باز شد تا در سال ۱۹۹۷ پس از اجرایی شدن کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی دوباره بسته شود. هیچ‌کس واقعاً در مورد شیخانی صحبت نکرد و این مکان تا سال ۲۰۱۸ برای غرب ناشناخته بود. دلیل تغییر این شهر مسمومیت سالزبری بود.

این شهر همچنین انبارهایی را برای تعداد زیادی از مواد سمی نظامی که متعلق به موسسه علمی و تحقیقاتی دفاع رادیواکتیو و شیمیایی است، پنهان کرده است. همه این‌ها شیخانی را به یکی از مرموزترین شهرهای بسته روسیه تبدیل می‌کند.

متاسفانه تصاویر چندانی از این شهر موجود نمی‌باشد.

ساروف (Sarov)

شهر ساروف روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: شهر ساروف روسیه

 

ساروف زمانی به میزبانی برخی از مقدس‌ترین مکان‌های کلیسای ارتدکس روسیه معروف بود. امروزه این شهر یکی از بزرگترین مراکز تحقیقات هسته‌ای روسیه است. در دهه ۱۹۲۰ تمام صومعه‌ها بسته شد و راهبان اعدام شدند. از سال ۱۹۲۳، از همین ساختمان‌های صومعه به عنوان کارخانه تولید موشک استفاده می‌شد. ساروف توسط یک حصار برقی دو خار احاطه شده است و نظامیان همیشه در شهر در حال گشت‌زنی هستند. خارجی‌ها و حتی روس‌ها بدون مجوز اجازه ورود به شهر را ندارند. با این حال، حتی اگر اجازه ورود را دریافت کنید، باید گذرنامه، تلفن و دوربین خود را قبل از ورود تحویل دهید.

 

زنامنسک، کاپوستین یار (Znamensk (Kapustin Yar-1))

زنامنسک روسیه
شهرهای بسته روسیه که از جهان پنهان شده‌اند: زنامنسک روسیه

 

زنامنسک در سال ۱۹۴۸ به عنوان یک مرکز آزمایش موشکی با نام کاپوستین یار تأسیس شد. پرتاب‌های متعددی از موشک‌ها و ماهواره‌های آزمایشی در این سایت در طول سال‌ها انجام شد. سرانجام، کاپوستین یار در سال ۱۹۶۶ به یک پرتابگاه فضایی تبدیل شد و مانند سایر شهرهای این فهرست، تا دهه ۱۹۹۰ روی نقشه نشان داده نشد. چیزهای زیادی وجود دارد که زنامنسک را به یکی از مرموزترین شهرهای بسته روسیه تبدیل می‌کند و یکی از آن‌ها سقوط یک بشقاب پرنده است که در دهه ۱۹۵۰ اتفاق افتاد. حتی برخی استدلال می‌کنند که این حادثه به روس‌ها اجازه داد تا ماهواره اسپوتنیک را طراحی کنند و در مسابقه فضایی پیشتاز اولیه شوند.

این داستان مخفی نگه داشته شد و به تازگی در رسانه‌ها مشخص شده است. این باعث شد که کاپوستین یار به رازول روسی معروف شود. با این حال، توجه داشته باشید که این تنها معمایی نیست که در زنامنسک رخ داده است، بلکه تنها موردی است که در معرض دید عموم قرار گرفته است. عملکرد منطقه پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی قطع شد اما در سال ۱۹۹۸ دوباره شروع به کار کرد.

 

اگر علاقه‌مند به گردشگری جهان هستید، مقالات زیر را که توسط مجموعه چرخک تهیه گشته است از دست ندهید:

منبع: Closed Russian cities Russia is Hiding from the World

۸۰%
عالی بود
لینک کوتاه
این مقاله را از طریق لینک کوتاه به اشتراک بگذارید
  • اگر این مقاله برای شما مفید بوده به آن رای دهید
پیام بگذارید