عجایب هفتگانه جهان تاریخی که حیرت آورند

عجایب هفتگانه جهان که شمارا متعحب میکند

عجایب هفتگانه جهان مجموعه ای از آثار قدیمی و تاریخی هستند که بسیار قابل توجه افراد می باشد. این عجایبد هفتگانه جهان در اثر تلاش و خلاقیت معماران اولین تمدن ها است که باید مراقب و محافظت خارق العاده ای شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با این عجایب هفتگانه شگفت انگیز آشنا کنیم.

۱- مجسمه زئوس

از عجایب هفتگانه جهان مجسمه زئوس در المپیا را می توان نام برد. در یونان باستان و همچنین اساطیر یونان زئوس را یک پادشاه و خدای رعد و برق میدانسته اند. فیدیان یک پیکر تراش باستانی در قرن پنجم قبل از میلاد یک مجسمه ای با ابعاد بزرگ از زئوس را ابداع و طراحی کرد .زمانی که  این پیکر تراش ماهر کار مجسمه را تکمیل کرد این محسمه را به محل عبادت زئوس که مکان بازی های باستانی بود بردند.

این مجسمه با بالا تنه عریان بر تخت چوبی اش خودنمایی زیبایی داشت. در قسمت پایینی این تخت چوبی دو حیوان ذهنی و خیالی گذاشته شده بود ک قسمت بالایی بدنشان تشابه زیادی به بدن یک زن داشت و بدنشان به شکل شیر بود که در دو طرف هم بال هایی تعبیه شده بود .

از نظر ارتفاع باید گفته شود این مجسمه عظیم الجثه بوده و ارتفاعش به ۱۲ متر می رسید که فاصله کمی با سقف عبادتگاه داشت از منظر زیبایی هم مجسمه زئوس با طلا و تاج و عاج های ارزشمند تزئین شده است. مجسمه زیبای زئوس حدود ۹ قرن در عبادتگاه به عنوان یک زینت دهنده وجود داشت.

تا زمانی که در قرن چهارم پس از میلاد مسیح امپراتور روم دستور داد که عبادتگاه را ببندند در همین حین مجسمه زئوس به قسطنطنیه انتقال یافت و در نهایت این مجسمه زیبا که از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رفت در سال ۴۶۲ در آتش سوزی نابود شد.

هرم جیزه

۲- هرم جیزه

دومین عجایب هفتگانه جهان اهرام ثلاثه مصر هستند. هرم جیزه که هرم بزرگ و باشکوهی است که در مصر بین دیگر اهرام خودنمایی و جلوه خاصی دارد. دلیل اصلی جذب گردشگران و علاقه مندان به مصر دیدن هرم بزرگ جیزه می باشد مجموعه اهرام مصر ۲۷۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح احداث شده اند.

هرم بزرک جیزه یا همان خوفو با اندازه بزرگ ساخته شده است و اهرام دیگر چون خفرع ومنقرع با اندازه و ابعاد کوچکتر از هرم جیزه ساخته شده اند.

دیواره های هرم شیب دار است که بیانگر انوار خورشید ( خدای خورشید) می باشند.قسمت داخلی هرم را راهروهای کم عرض و اتاق های کوچک تشکیل داده اند.که این اتاقک های تاریک  و کوچک نقش مفیدی برای جلوگیری از دزدی از مقبره داشتند. خئوپس یا همان هرم بزرگ جیزه نزدیک به ۵ هکتار از زمین را دارا است. برای ساخت این هرم ۲ میلیون بلوک های سنگی مصرف شده است که دارای وزن هر واحد ۳ الی ۳۰ تن است.

فانوس دریایی

۳-فانوس دریایی

سومین مورد از عجایب هفتگانه جهان متعلق به فانوس دریایی اسکندریه می باشد. در جزیر بسیار کوچک فاروس فردی بنام سوستراتوس این برج پر نور را بنا کرد. قدمت این برج به ۲۷۰ سال قبل از میلاد مسیح میرسد که این فانوس دریایی در هنگام سلطنت بطلمیوس دوم نقش هدایت گر و راهنما را برای کشتی هایی که از رود نیل عبور می کردند را داشته است.

افراد متخصص و علاقه مند در حوزه باستان شناسی با جمعه آوری سکه های قدیمی و مورد مطالعه قرار دادن آنان دریافتند که این فانوس دریایی اسکندریه دارای ۳ وجه است که قسمت پایین آن مربع شکل و سطح بالا و میانی بترتیب استوانه ای و هشت ضلعی بوده است.

طبق بررسی ها و احتمالات انجام شده ارتفاع این فانوس شگفت انگیز به ۶۱ تا۱۸۳ سانتی متر می رسیده است. متاسفانه فانوس دریایی در اثر زلزله و فرسایش زمین و خاک به تدریج از سال ۹۵۶ تا ۱۳۲۳ بطور کلی نابود شده است. از زمانی که فانوس دریایی اسکندریه بطور کامل فروریخته است تا امروز تیکه های باقی مانده از آن را در رود نیل یافت کرده اند.

غول رودس

۴- غول رودس

مورد بعدی از عجایب هفتگانه جهان غول بزرگ رودس نام دارد. جنس این غول عظیم از برنز بوده که خدای خورشید نام گذاری شده است. این سازه ۱۲ سال طول کشید و توسط رودیان در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شده بود.

طراح ماهر این سازه چارز نام داشت. ابتدای قرن چهارم حاکمان مقدونی این شهر را به محاصره خودشان در آورده بودند . طبق قصه ها و افسانه های بر جا مانده افراد این شهر ابزار آلات جنگی و دیگر ابزار ساخت و سازی که مقدونی ها برجا گذاشته بودند را صرف هزینه و ادامه ساخت این غول بزرگ یعنی غول رودس کردند.

غول رودس به دلیل اینکه دارای طول بیش از ۳۰ متر است از بلندترین سازه های دوران باستان است و همچنین از عجایب هفتگانه جهان به حساب می آید. اغلب باستان شناسان عقیده دارند این سازه تشابه زیادی با مجسمه خدای خورشید دارد و در دستانش مشعل و نیزه داشته است.

همچنین اندیشمندان امروزی بر این باورند که پاهای این مجسمه در یک سمت بندر است زیرا اگر خلاف این بود توانایی و استقامت مجسمه را دارا نبوده است اما همانطور که در تصویر زیر هم مشخص است پاهای مجسمه از هم باز و در دوسمت متفاوت هستند. در زلزله ای عجیب این مجسمه فروریخت و تکه های باقی مانده هم توسط اعراب فرورخته شد.

آرامگاه هالیکارناسوس

۵- آرامگاه هالیکارناسوس

ماسولوس پادشاهی بزرگ در سال ۳۵۳ از این دنیای بی رحم رفت و همسر مهربانش بنام آرتمیسیا دستور ساخت مقبره مجلل برای همسر مرحومش را داد.

آرامگاه ساخته شده از جنس مرمر سفید بوده که دارای ارتفاع ۴۱ متر بوده است. طراحی این مقبره پیچیده و عجیب بوده است به طوری که سه طبقه مستطیل شکل مجموعه این مقبره را تشکیل داده است. طبقه وسط این مقبره ۳۶ ستون داشت و سقف این طبقه هرمی بوده است . در قسمت بالایی مقبره مجسمه ای با اندازه ۶ متر وجود داشت که ارابه ای با ۴ اسب را می تاخت.

در قرن سیزدهم در اثر زلزله این بنای قدیمی فرو ریخت قطعات اندکی از آن باقی مانده بود یک قطعه را به موزه لندن بردند و در کنار بقیه اشیای با ارزش هالیکارناسوس نگهداری می شود.

 

معبد آرتمیس

۶-معبد آرتمیس

از خارق العاده ترین معابد جهان معبد آرتمیس است که چندین بار از بین رفته و دوباره بنا شده است. طراحی این معابد به دست خرسیفرون و فرزند پسرش متاگنس است که غریب به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح زحمت طراحی اش را کشیده اند.

رنگ های متنوعی که برای زیبا جلوه دادن این معبد باشکوه استفاده کرده اند بسیار شگفت انگیز است این نقش و نگار ها توسط هنرمندان ماهر دوران باستان ایجاد شده است. متاسفانه این معبد مجلل در شب تولد اسکندر مصادف با ۳۶۵ سال قبل از میلاد مسیح  در آتش سوزی از بین رفته است.

طی گذشت ۶ سال بعد از آتش سوزی معبد آرتمیس خوشبختانه معبد جدیدی با وسعت حیاط بیشتر  و پله های خارق العاده ابداع شد. معبد جایگزین شده ۱۲۷ ستون با طول ۱۸ متر داشت که بر روی این ستون  مجسمه ای از جنس مرمر از آرتمیس وجود داشت.

این معبد باشکوه توسط استراگوتس در سال ۲۶۲ از بین رفت و بنا بر نظر باستان شناسان و محققان تاریخی باقی مانده های ستون آرتمیس را در رودخانه کایستر پیدا و کشف کرده اند.

باغ معلق بابل

۷-باغ معلق بابل

از دیگر عجایب هفتگانه جهان باغ های معلق بابل هستند که بسیار سرسبز می باشند. این باغ ها بنا به دستور پادشاه دیار یونان ساخته شد که علت اصلی این دستور پادشاه یونان بیماری ناخوشایند همسرش بوده است.

باغ های معلق بابل ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بنا شده اند. باغ های معلق بابل بر روی یک فضای بزرگ که از سطح زمین ۲۳ متر ارتفاع دارد بنا شده اند.بنا به این ارتفاع و بنیاد باغ ها، از منظر چشم آدمی به تئاتری خارق العاده بنظر می آید.

درختان و گیاهان بسیاری در صحن این باغ ها وجود داشته است که برای آبیاری و رسیدگی به این منابع طبیعی از نهر فرات آب منتقل میکرده اند. برخی از مورخان و محققان ایمان دارند که این باغ ها تنها یک افسانه بوده است و پایه و دلیل علمی بر وجود این باغ ها موجود نیست.

منبع چطور
پیام بگذارید