عوارض طولانی مدت دیابت نوع ۱

عوارض دیابت به سه نوع تقسیم می شوند .

عوارض طولانی مدت دیابت نوع 1

شیوع دیابت نوع ۱ | دیابت نوع ۱

آیا می دانید چه عواملی سبب می شوند که افراد به دیابت نوع ۱ مبتلا شوند ؟ پزشکان دریافته اند که ابتدا عوامل محیطی و سپس عوامل ژنتیکی در ایجاد دیابت نوع ۱ دخیل هستند . با تحقیقات بیشتر و آزمایش های پی در پی روی دوقلوها متوجه شدند که عوامل غیر ژنتیکی همانند عوامل محیطی در صدر جدول قرار دارند .

دلایل شیوع دیابت نوع 1
دلایل شیوع دیابت نوع ۱

طی تحقیقات دیگری که حول محور ارتباط دیابت و پروتئین ها صورت گرفت ، مشخص شد که وجود پروتئین هایی مثل پروتئین های شیر گاو می تواند باعث تخریب سلول های بتای لوزالمعده شود . برخی در همین زمینه گفته اند که تغذیه ی کوتاه مدت شیر مدت در ابتدای شیردهی و سپس استفاده از شیر گاو می تواند عاملی مهم در ابتلا به دیابت نوع ۱ باشد . یعنی کودکانی که زمینه ی ژنتیکی آنها برای دیابت نوع ۱ مستعد می باشد ، ممکن است به دیابت نوع ۱ مبتلا گردند .

عوارض طولانی مدت دیابت نوع ۱ | عواض دیابت نوع ۱

دلیل نگرانی خانواده ها از دیلابت بخاطر عوارض آن می باشد . بالاخره هر بیماری ، عارضه یا عارضه هایی در پی خود دارد . عارضه های بیماری دیابت نوع ۱ ، به سه دسته تقسیم می شوند . عوارض کوتاه مدت ، عوارض میان مدت و عوارض بلند مدت .

ازبین عوارض گفته شده ، عوارض بلند مدت برای خانواده ها استرس بیشتری به همراه دارد . چون عمق این عوارض در ابتدای بیماری مشخص نخواهد شد . از طرفی بیمار هم نمی داند که علت وقوع این عوارض چه عامل و یا چه عامل هایی می باشند . پس بهتر است ابتدا بدانید که عوارض بلند مدت دیابت نوع ۱ چه چیزهایی هستند . با چرخک همراه باشید .

قند بالا باعث می شود که عروق خونی بزرگ و کوچک آسیب ببیند . | عوارض قند خون بالا در دیابت نوع ۱

وقتی قند موجود در خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ بالا باشد مجرای رگ ها باریک می گردند . همچنین مجرای رگ های بدن بیمار می تواند ، سفت شوند و انعطاف حالت طبیعی خود را ازدست بدهند . اکنون اگر چربی رگ های خون هم بیشتر از مقدار استاندارد باشد ، احتمال خظر بیماری قلبی و عروقی رو به افزایش خواهد بود . با چنین توضیحاتی معلوم است که فشارخون پس از چندین سال پس از ابتلا در بیمار ظاهر خواهد شد . البته همیشه عوارض خود را نشان نمی دهند . مثلا وقتی افراد مبتلا به این بیماری با سابقه قند خون بالا ، سکته می کنند ، در بیمارستان متوجه خواهند شد که عوارض قند خون بالا باعث چنین اتفاقی بوده اند .

دیابت نوع 1 ، عوارض طولانی مدت دارد .
دیبات موع ۱ و عوارض طولانی مدت آن

وقتی که قند خون افراد دیابت نوع ۱ ، بالاتر از حد مجاز و تعیین شده می باشد ، گلوکوز های اضافی خودشان را به جدار عروق کوچک خونی متصل می کنند . به همین دلیل است که دیواره سلول سفت می شود . هنگامی هم که جداره رگ ها سفت شود ، گلبول های قرمز به سختی می توانند از رگ های کوچک عبور کنند .

یکی از عوارض طولانی مدت دیابت نوع ۱ ، عوارض چشمی می باشد . | مضرات قند خون بالا در دیابت نوع ۱

هنگامی به چشم ها آسیب می رسند که به مویرگ های چشم آسیب وارد شود . البته عوارض چشمی بسته به مدت زمان و شدت افزایش قند خون ، متفاوت می باشد . در حقیقت شروه رتینوپاتی بطور معمول ، بدون علائم  است . بدیهی است که با عدم تشخیص به موقع و به جای آن ، افت بینایی بتدریج خودش را نشان خواهد داد .

دیابت نوع 1 وعوارض طولانی مدت آن
دیابت نوع ۱ وعوارض طولانی مدت آن

با این گفته ها ، افراد دیابتی مراقب قندخون بالای خود باشند . چون بیماری دَر نمی زند . اگر عارضه ی چشم یجدی تر باشد ،  یعنی به لایه های درونی تر چشم آسیب ببیند ، احتمال برگشت طبیعی ممکن نخواهد بود . و به درمان های اختصصاصی زیر نظر پزشک معتمد و متخصص نیاز دارد . وقتی فشار های داخلی چشم زیاد شود . و به موقع درمان نشود ، آب سیاه یا گلوگوم ، گریبان گیر افراد دیابتی خواهد بود .

سیستم عصبی دیابتی های نوع ۱ در عوارض قندخون بالا ، دچار آسیب خواهد شد | عوارض قند خون بالا در دیابت نوع ۱

عوارض قندخون بالا در دیابت نوع ۱ ، حتی به سیستم های عصبی هم آسیب می رساند ! مورمور شدن ، بی حسی پاها و درد همراه پا از مشکلات عصبی قندخون بالا می باشد . خیلی از اوقات ، افراد دیابتی متوجه زخم خود نمی شوند . چون قند خون بالا باعث می شود تا آنها دچار کاهش حساسیت بشوند . یعنی افزایش عمق صدمه به سیستم عصبی بدن این افراد سبب می شود تا جراحات و آسیب های رسیده به بدنشان را نفهمند .

علاوه بر این ، وقتی به سیستم اعصاب بدن فشارهای زیادی وارد می شود ، در خون رسانی و اکسیژن رسانی به سلول ها اختلال ایجاد خواهد شد . اگر شدت این خون رسانی و اکسیژن رسانی خیلی زیاد شود ، عضو مربوطه مختل خواهد شد . به همین دلیل است که گاهی احساس سوزش ، کرختی و گز گز به بیماران دیابتی نوع ۱ دست می دهد .

اختلال های حسی را که گفتیم ف نه تنها در پاهای این افراد ، بلکه ممکن است در اعضای دیگر بدن هم رخ بدهند . ولی احتمال وجود چنین مشکلاتی در پاها بیشتر است . پس بهتر است راهکار های زیر را برای جلوگیری از چنین حالت هایی ، چرخک راهکارهای زیر را ارائه می کند :

  • بعضی از ورزش ها مثل دو و فوتبال را این افراد انجام ندهند .
  • حتما نسبت به پاها و انگشتان خود توجه بیشتری داشته باشند . اگر پاهایشان ترک دارد ، حتما نسبت به برظرف کردن آن اقدام کنند .
  • نسبت به ناخن های پاهای شان حساسیت بالایی داشته باشند . یعنی توجه داشته باشند که ناخن در پاهایشان فرو نرود .
  • برای پاهای خود ارزش قائل شوند . یعنی روزانه حداقل ۸ دقیقه پا ها را در آب ولرم ماساژ بدهند .
  • نسبت به بهبود روند درمان پاهای خود جدی تر عمل کنند . حتی اگر زخم شان کوچک باشد . چون همین زخم های کوچک ، به سرعت می توانند توسعه یابند .
  • کفش هایی که مناسب پاهای شان نیست ، نپوشند . چون احتمال موارد بالا را افزایش می دهند . خصوصا از پوشیدن کفش های تنگ خودداری کنند . چون سلامتی پاهای این افراد ، بیش از همه در خطر می باشد .

البته اعصاب فقط مربوط به سیستم عصبی نمی شود . دستگاه گوارش هم اعصاب دارد . اسهال ، یبوست ، نفخ ، استفراغ و تهوع مواردی هستند که می تواند هر کدام به نوبه خود برای افراد دیابتی نوع ۱ مشکل ایجاد بکنند .

پیام بگذارید