عکاسی از افراد خانواده

عکاسی از افراد خانوادههمه ما بدون درنظر گرفتن معایب تکنیکی و اشکالات عکس‌های خانوادگی آنها را نگه می‌داریم و به ندرت کسی پیدا می‌شود که به فکر دورانداختن آلبوم قدیمی عکس‌های خانوادگی خود باشد. درحقیقت عکس‌های خانوادگی با گذشت زمان ارزش بیشتری می‌یابند و از آنها برای یادآوری روزگارانی که به نحوی به سرعت برق گذشته‌اند، استفاده می‌شود.
به هرحال اغلب عکس‌هایی که ما می‌گیریم، انعکاسات غیرواقعی از حالات و زندگی ما محسوب می‌شوند. این‌گونه عکس‌ها معمولاً خارج از وضوح «تار و مبهم» بوده یا آنکه بیش از حد روشن یا تیره هستند و از همه   مهمتریننتوانسته‌اند احساس و روح آن لحظه را ثبت کنند. در این مبحث سعی خواهد شد بدون درنظر گرفتن میزان مهارتی که ممکن است شما در عکاسی داشته باشید، برای نحوه گرفتن عکس‌های خوشایند شما را یاری دهیم. به خاطر داشته باشید، نقش دوربین‌های پرزرق و برق و گرانقیمت از جهت معنی و مفهوم بخشیدن به عکس‌های شما به همان اندازه بیهوده به نظر می‌رسد که از یک ماشین‌تحریر گرانقیمت انتظار خلق یک داستان خوب را داشته باشیم!
آنچه در زیر می‌آید، موارد و نکاتی برای استفاده توأم با موفقیت در عکاسی از افراد خانواده است:
به تعداد زیاد عکس بگیرید، باتوجه به عادی شدن حضور دوربین و کار عکاسی در نزد افراد خانواده به تدریج حالت خجالت‌زدگی افراد نسبت به دوربین کاهش خواهد یافت. این کار باعث افزایش درجات موفقیت شما در گرفتن اینگونه عکس‌ها خواهد شد. به موضوع‌های عکس خود بگویید که وجود شما را نادیده بگیرند. این عمل را در موقعیت‌هایی که احتمال می‌رود وجود شما باعث انحراف توجه کودکان شود انجام دهید. وقتی که بچه‌ها برای یک بار دانستند که شما کی هستید و کارتان چیست، به ویژه اگر به آنها بگویید که اگر به دوربین من نگاه کنید، نخواهم توانست عکستان را بگیریم، آن وقت سعی وافری برای ندیده گرفتن شما از خود نشان خواهند داد. سعی کنید درصورتی که یکی از بچه‌ها خواست شما را در این رابطه آزمایش کند، تهدید خود را عملی سازید. این روش درمورد بچه‌هایی در تمامی سطوح سنی مؤثر می‌افتد. از کودکان بخواهید که شما را یاری دهند. اگر کودکان را جزئی از برنامه عکاسی خود قرار دهیم جاذبه عکاسی برای آنها همیشه بیشتر بوده و توأم با سرگرمی و تفریح خواهد بود.
بنابراین بهتر است نظر آنها را هم جویا شویم. همچنین سئوال کنید که مایلند چه نوع عکسی از آنها گرفته شود و با اطمینان همان عکس‌ها را بگیرید، سعی کنید در محیطی که بچه‌ها در آن مشغول کار و بازی هستند عکس بگیرید، زیرا آنها با بودن در چنان فضاهایی احساس راحتی و آسودگی می‌کنند و درنتیجه شما نیز می‌توانید عکس‌العمل‌های هرچه طبیعی‌تری را از آنها انتظار داشته باشید و در واقع بهتر است که از خود آنها سئوال کنید که به نظرتان بهترین محل برای عکاسی کدام است. برای عکاسی از نوجوانان‌ها، از آنها بخواهید کاری را که به طور روزمره انجام می‌دهند تکرار کرده و از آنها در حین انجام همین عمل عکاسی کنید، از وسایل اختصاصی آنها و یا چیزهایی که به آنها می‌بالند استفاده کنید، شما حتی ممکن است از آنها بخواهید که مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه خود و یا آن چه را که از دستشان برمی‌آید به نمایش گذارند که عکس بگیرید.
سعی کنید دوربین را از قبل آماده کنید، کودکان دوست ندارند که ضمن آن که شما مشغول وررفتن با دیافراگم و سرعت پلک یا در انتظار شارژ فلاش دوربین هستید به حالت انتظار باقی بمانند. موقعی که آماده عکاسی شدید، به سرعت کار خود را انجام دهید.
یکی از عکاسان معروف می‌گوید که حتی کودکانی که در نقش مدل‌های حرفه‌ای ظاهر می‌شوند تنها در ده دقیقه اول مراحل عکاسی بهترین خصوصیات و حالات را از خود بروز می‌دهند. عکس‌های خوب معمولاً آنهایی هستند که در دقایق اول جلسات عکاسی گرفته می‌شوند.
اطفال معمولاً پس از صرف غذا و  به عبارت بهتر سیرشدن شکم آنها سرحال و خوشحال هستند، از طرفی ترفندهایی که برای جلب توجه کودکان به کار گرفته می‌شوند، در محدوده زمانی کوتاه مؤثر هستند، بنابراین باید سریعاً عکس خود را بگیرید. کودکان قادرند که تند و فرز به اطراف حرکت کنند. درنتیجه عکس‌های شما تار و محو خواهد شد. برای اجتناب از این امر سعی کنید از سرعت‌های بالاتر از ۲۵۰ استفاده کنید.
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها گنج‌های زنده هستند و توی هر خانه که باشند برکت را با خودشان می‌آورند و وقتی که می‌روند جز مهربانی چیزی از آنها به یادگار نمی‌ماند.
نکته مهمی که در عکاسی از آنان باید درنظر گرفته شود نشان دادن خصوصیات درونی و ذاتی آنها در عکسشان است و درواقع عکاس باید از ظاهر آنها عبور کرده و از باطنشان عکاسی کند و به جای نشان دادن ظاهری آنها خصوصیاتی مثل خوش‌قلبی، مهربانی یا لبخندشان را به عنوان عنصر مهم و اصلی به بیننده عکس انتقال دهد، بسیاری از حالت‌های طبیعی سالمندان را باید موقعی ثبت کرد که توجه‌شان به دوربین نیست، درنظر گرفتن زوایای مختلف، در عکاسی از آنان و حالت چهره و چشم‌ها در این نوع عکاسی حائز اهمیت است.
در پایان نباید انتظار داشته باشید که هر عکسی که می‌گیرید یک عکس بی‌چون و چرا و یک عکس موفق محسوب شود. بسیاری از افراد حرفه‌ای در هر ۲۰ عکس گرفته شده، تنها انتظار یک عکس عالی را می‌کشند. اما حتی اگر ماحصل کار شما در هر ۱۰۰ عکس یک عکس رضایت‌بخش باشد، می‌توان گفت که کار خوبی ارائه داده‌اید.

 

پست های مرتبط

مقالات بیشتر در زمینه آمورشی عکاسی

 

 

از طريق آموزش عکاسی عمومی
پیام بگذارید