غار دو اشکفت ، غاری باقی مانده از دوران نئاندرتال (+تصاویر)

غار دو اشکفت در کرمانشاه

غار دو اشکفت ، غاری باقی مانده از دوران نئاندرتال

غار دو اشکفت در کرمانشاه

غار دو اشکفت در کرمانشاه و در دامنهٔ کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهنترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه در آن پیدا شده است.

رشته کوه های زاگرس در غرب کشور ایران، یکی از قدیمی ترین منطقه های دنیاست که انسان های نخستین در آن زندگی می کردند. این انسانها، غارهای این منطقه را بعنوان سرپناه خویش انتخاب کردند. و در نزدیکی این غارها به شکار حیوانات می پرداختند. غارهای باستانی بسیاری در استان کرمانشاه وجود دارند. که از درون آنها اشیای تاریخی ارزشمندی کشف شده اند. غار دو اشکفت یکی از این غارهاست.

عکس های غار دو اشکفت

غار دو اشکفت

غار دو اَشکَفت در شمال شهر کرمانشاه، در دامنهٔ کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد. و کهنترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه در آن پیدا شده است. باتوجه به پژوهش های باستان شناسی انجام شده. غار دو اشکفت در زمان پارینه سنگی میانی( بین ۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال قبل ) محل زندگی انسان( احتمالاً نئاندرتال) بوده است. ارتفاع غار دو اشکفت در حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریاست. این مکان باستانی- شامل دو غار مجاور هم می باشد. یکی از این دو غار( غار شرقی). در دوره پارینه سنگی میانی محل زندگی موقتی یا فصلی گروه‌های کشاورز ساکن منطقه بود.

تصاویر غار دو اشکفت

محوطه باستانی طاق بستان از جاهای دیدنی

به مسافت نسبتا اندکی از این غار، یکی از معتبر ترین محوطه های تاریخی دنیا به نام محوطه باستانی. طاق بستان قرار گرفته است. طاق بستان یادگاریست باارزش از زمان ساسانیان که در شمال غرب شهر کرمانشاه و در دامنه کوهی به نام طاق بستان واقع شده است.

غار دو اشکفت از جاذبه های تاریخی کرمانشاه

نمایی از داخل غار دو اشکفت

 

طاق بستان از دو طاق بزرگ و کوچک تشکیل یافته است. روی طاق بزرگ تر، صحنه تاجگذاری خسرو پرویز ساسانی کنده کاری شده. و بر روی طاق کوچکتر میتوان تاج گذاری شاپور دوم و سوم را مشاهده کرد. همچنین در این مکان، سنگ نگاره ای مربوط به تاج گذاری اردشیر دوم ساسانی به چشم می خورد.

همراه سایت علمی فرهنگی چرخک باشید.

۸۰%
عالی
لینک کوتاه این مقاله
این مطلب را به اشتراک بگذارید
  • به این مطلب رای دهید
پیام بگذارید