شگفتی های غار علیصدر همدان

آنچه در مورد غار علیصدر نمی دانید

دانستنی های مفید درباره غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان

استان پر نعمت همدان با داشتن مساحتی حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع در ناحیه غربی ایران بزرگ قرار گرفته است. همدان شامل مناطق کوهستانی متعدد و خارق العاده ای است.  کوه الوند از مهمترین ارتفاعات این منطقه، با ارتفاعی حدود ۴ هزار متر است. غار علیصدر همدان از متحیر کننده ترین نعمت های این استان زیبا است که گردشگران زیادی را از سر تا سر جهان به خود جذب کرده‌است.

این غار دارای طولانی ترین مسیر قایقرانی است که جزو تعداد اندکی از غارهای قابل قایقرانی جهان است قدمت این غار ممتاز بین ۱۳۶ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل یا به عبارتی به دوره ژوراسیک بر می گردد.

نام گذاری غار علیصدر

در گذشته و در زمان های دور مردمان روستای علیصدر ار غار به عنوان مخزن و حتی سد هم استفاده می‌کردند. به همین علت علی سرد و علی سد نامیده می‌شد. این اسامی بین اهالی روستاییان و مردمان همدان مرسوم شده بود. تا سال ۱۳۵۰ جاده ای برای روستای علیصدر ساخته شد و پیمانکار این کار در تابلوی پروژه نام این جاده را علی صدر نوشت و از آن زمان تا به امروز غار علیصدر رایج شد.

تاریخچه غار علیصدر

تاریخچه غار علیصدر

تا قبل از اینکه برای همه مردمان این غار شناخته شود و مورد دیدن قرار بگیرد مردمان محلی و اهالی روستای علیصدر این غار را می‌شاختند. همچنین در زمان جنگ های داخلی وخارجی اهالی روستاهای اطراف به این غار بی کران پناه می‌بردند.

در سال ۱۳۴۲ مجموعه ۱۴ نفری از غارنوردان این غار را کاوش کردند و از مسیر غار با وسایل ساده ای مثل فانوس و تیوپ لاستیکی گذر کردند. در سال ۱۳۴۶ تعدادی از کوهنوردان همدانی خبر کشف غار علیصدر را در روزنامه اطلاعات و رسانه های بین المللی دادند که این اطلاع رسانی باعث بازدید علاقه مندان و گردشگران زیادی به  این منطقه شده بود.

طول غار علیصدر

از زمانی که غار علیصدر مورد توجه بسیار زیاز محققان و علاقه مندان قرار گرفته‌بود خدمات و اقدامات متعددی  در حومه و بیرون  غار صورت گرفته است که حتی مسیر های خشکی هم در کنار مسیر های آبی مورد رفت و آمد علاقه مندان قرار گرفته‌است. هم اکنون غریب به ۱۲ کیلومتر از مسیر های غار و دهلیز ها مورد شناسایی افراد خبره قرار گرفته‌است که فقط ۲/۲ کیلومتر از آنها مورد بازدید گردشگران و محققان قرار می‌گیرد.

مکان غار علیصدر

این غار باشکوه در ارتفاعات ساری قیمه و در کوه های زاگرس قرار دارد که جزو بهترین جاهای دیدنی شهر همدان شده است این غار در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر زیبای همدان در قسمت گل تپه قرار دارد. برای بازدید از غار علیصدر باید به سمت استان خوش آب و هوای همدان و شهر کبود آهنگ حرکت کنید. در بازدید از غار علیصدر مواردی همچون سیگار نکشیدن و عکاسی بدون فلش را در راستای حفظ این جاذبه دیدنی رعایت کنید.

غار علیصدر هنگام کرونا

غار علیصدر در هنگامی که بیماری کرونا وارد ایران شده بود با مصوبه ستاد کرونا تعطیل و بسته شد که معادل تاریخ اسفند ۱۳۹۹ بود. غار علیصدر همانند بسیاری از منابع طبیعی گردشگری و مناطق تفریحی دیگر ضرباتی از نظر کسب درآمد خورده‌است به طوری که حدود ۹۰ درصد از افراد فعال در حوزه گردشگری غار علیصدر با بیکاری روبه رو شدند.

شگفتی های غار علیصدر

شگفتی های غار علیصدر

  • خوشبختانه این غار مورد لغزش و ریزش قرار نگرفته است زیرا بنیان این غار بسیار محکم، زنده و با طراوت است.  غار علیصدر دارای ویژگی های خاص و منحصر بفرد فراوانی است یکی از این ویژگی های خاص که با غار های دیگر متفاوت است این است که  استفاده از کانال های آبی که درون آنها است سهولت پذیر است و می‌توانید با قایق هایی که در اطراف ان هستند و حتی قایق های معمولی از این مسیر عبور کنید و لذت ببرید.
  • این غار دارای دریچه هایی زیادی است که تنفس می کند و حتی با وجود هزاران علاقه مند در این مکان، هوایی مطبوع و تازه وجود دارد و گاز های سمی و بوی نامطبوع در این غار حس نمی‌شود. غار علیصدر نور طبیعی کافی ندارد به همین علت این غار حیات جانوری نداشته است. ارتفاع این غار در بعضی از تالار ها حدود ۱۷ متر است که طویل ترین ارتفاع از عمق آب تا سقف غار ۵۴ متر بوده که حتی برای افراد دچار به بیماری آسم هم جای نگرانی نمی‌باشد.
  • این غار دارای دریاچه زیزمینی است که آب این دریاچه شفاف بدون بو و رنگ بوده است تنها با داشتن نور کم مثل نور چراغ قوه عمق این آب و کف غار را که سنگ های براق و زیبا است ببینید این سنگ های زیبا و بلورین همچنین در سقف و دیواره های غار نمایان هستند و به چشم می‌خورند.
  • در سفر به به این غار جذاب با حقایق شگفت انگیزی روبه رو خواهید‌‌شد حقایقی که از دیدن آنها متعجب خواهید‌شد در راه بازدید از غار علیصدر باشکوه دالان های متعددی وجود دارد که پیچ و خم های زیادی دارد و با قایق هایی که پدالی هستند به راه خود ادامه می‌دهید و از دهلیز های زیادی که بسیار خارق العاده هستند عبور خواهید‌کرد بازدید از غار علیصدر به دو صورت تمام مسیر و نصف مسیر امکان پذیر است که مسافتی بین ۱۲۵۰ تا ۴۰۰۰ را طی خواهید‌کرد.
  • در مسیر از مجسمه و سنگ هایی در نقش و نگار مختلفی دیدن خواهید‌کرد این مجسمه ها یی که سنگ  یا طبیعی هستند از فرسایش سنگ های آهکی در طول میلیون ها سال به وجود آمده اند و مانند شاهکار هنری جلوه می‌کند. این مجسمه و سنگ هایی که در مسیر وجود داردند شبیه حیوانات می‌باشد همانند پنجه عقاب، مجسمه آزادی،شیر دوسر و سنگی شبیه اسم مبارک الله .
  • همانطور که گفته شد تالار های متعددی در طول مسیر وجود دارد که از موهبت های الهی این غار زیبا شمرد می‌شود برای مثال تالار آزادی دارای طول ۱۰۰ مترو عرض ۶۰ متر و ارتفاع ۴۰ متر معروف ترین تالار غار علیصدر حساب می‌شود بعد از اینکه از این غار دیدن کردید شب ها را در ویلا هایی که برا اقامت بازدید کنندگان است ساکن می شوید. اسم این اقامتگاه ها هتل جهانگردی علیصدر و مهمان سرای جهانگردی غار علیصدر است که در روستای علیصدر که در اطراف و نزدیکی غار وجود دارد بنا شدهاند.

 

کانال تلگرامی چرخک- مرجع مطالب انگیزشی

پیام بگذارید