غلامرضا مشعشعی

[ad_1]

  • ملیت :  ایرانی
  • قرن : ۱۵
  • منبع : نامداران تهران
  • پژوهشگر، خوشنویس

غلامرضا مشعشعی در سال ۱۳۲۹ در تهران چشم به جهان گشود. وی پس از پایان دوره ابتدایی و متوسطه به دانشگاه راه یافت و در رشته امور مالی تحصیل کرد و به استخدام سازمان امور مالیاتی کشور درآمد.
علاقه مشعشعی به خوشنویسی او را به فراگیری این هنر کشاند و در سن هجده سالگی زیر نظر استاد سید حسن میرخانی به فراگیری این هنر پرداخت.
خط شکسته، به ویژه هنر استادان بزرگ این شیوه خوشنویسی یعنی درویش عبدالمجید، گلستانه و میرزا غلامرضا اصفهانی، برای غلامرضا مشعشعی کشش فوق‌العاده‌ای داشت؛ بنابراین، او افزون بر نوشتن این نوع خط، به پژوهش در هنر این بزرگان نیز پرداخت.
وی از سال ۱۳۵۴، در انجمن خوشنویسان ایران، دانشکده هنرهای تزئینی و مرکز تربیت معلم و تدریس پرداخت و در سال ۱۳۶۱ با تأیید زنده یاد استاد ابراهیم بوذری، به مقام استادی رسید.
مشعشعی افزون بر عضویت در هئیت تشخیص انجمن خوشنویسان، کارشناس کتب و اسناد خطی کتابخانه کاخ موزه گلستان در نیمه نخست دهه ۶۰ بوده است. وی پژوهش‌هایی در زمینه زندگی و آثار درویش عبدالمجید و خط شکسته، با بررسی آثار خوشنویسی موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مجموعه‌های خصوصی در ایران و خارج از ایران دارد. این پژوهش‌ها درباره انواع خط‌های اسلامی ایران از قبیل کوفی، ثلث، محقق، ریحان، رقاع، نسخ، نستعلیق و شکسته است که در طول ۳۰ سال به انجام رسیده است.
فعالیت‌های علمی و هنری استاد غلامرضا مشعشعی، عبارتند از: سخنرانی‌های گوناگون در کنگره‌های هنری سراسر کشور؛ نگارش کتاب‌هایی چون زندگی و آثار درویش عبدالمجید؛ فهرست شکسته‌نویسان از دوره صفوی تا عصر حاضر؛ مجموعه آثار سفر عشق؛ رباعیات خیام (چلیپانویسی)؛ رسم‌الخط شکسته در دو جلد؛ مقدمه‌ای بر گلستانی از گلستانه؛ سر عشق؛ منتخب دیوان حافظ؛ مرقع رنگین در دو جلد، مقدمه‌ای بر کوه نور؛ گل مراد، شاهکار درویش عبدالمجید و شرکت در نمایشگاه‌های مختلف آثار خوشنویسان. وی همچنان به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌دهد

پیام بگذارید