فلاش

فلاش

30همانطوری‌که می‌دانید عکاسی کاملاً وابسته به نور می‌باشد. در مطالب قبلی صحبت درباره این بود که چگونه تنظیم‌های دوربین خود را شامل سرعت شاتر، اندازه دیافراگم، حساسیت، عمق میدان و… را انتخاب کنیم تا بتوانیم عکس‌های بهتری بگیریم. با این حال، برخی مواقع نور موجود برای عکاسی مناسب نیست. در این حال باید از فلاش‌ها کمک گرفت. فلاش درواقع راهی است برای همراه داشتن نور و روشن کردن صحنه. بسیاری از افراد نمی‌دانند که چه استفاده‌هایی از فلاش می‌توان به عمل آورد که در این مبحث به آن می‌پردازیم.
به خاطر داشته باشید شما می‌توانید در هر موقعیتی از نور فلاش استفاده کنید؛ حتی در هوای آزاد وقتی که آفتاب به روشنی می‌تابد، نور فلاش به عنوان نور فرعی برای از بین بردن سایه‌های ناخوشایند مثل سایه‌های زیر ابرو و بینی به کار می‌رود. البته قدرت نور فلاش‌ها محدود است و با فاصله موضوع تا فلاش نسبت معکوس دارد؛ یعنی هرچه فاصله عکسبرداری بیشتر شود، شدت نور فلاش تا موضوع کمتر می‌شود و برای جبران این نقیصه باید دیافراگم لنز را بازتر کنید یا ISO  دوربین خود را بالاتر ببرید. هر فلاش دارای یک عدد راهنما «Guide Number»‌است که در روی بدنه آن یا در کاتالوگ آن ذکر شده است که از تقسیم آن بر فاصله عکسبرداری عدد دیافراگم به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر عدد راهنمای فلاش شما ۲۴ باشد و بخواهید از فاصله ‌۳ متری عکس بگیرید، باید دیافراگم دوربین را روی عدد ۸ تنظیم کنید. البته این محاسبه تا مادامی که از ISO استفاده می‌کنید معتبر است. معمولاً طرز کار با فلاش‌های معمولی کمی وقتگیر بوده و نیاز به محاسبه دارد به همین دلیل فلاش‌های خودکار نیز به بازار عرضه شده است. در این نوع فلاش‌ها از یک چشم الکترونیک استفاده می‌شود که نور لازم برای صحنه عکسبرداری را ارزشیابی کرده و متناسب با آن نور مناسب را از خود ساطع می‌کند که باعث سرعت عمل در عکاسی می‌شود. اگر می‌خواهید برای دوربین خود فلاش مجزا تهیه کنید، سعی کنید که دارای این مشخصات باشد:
اولاً دارای چند درجه اتوماتیک باشد، ثانیاً قدرت نور دستی «manual» فلاش قابل تغییر باشد و بتوان آن را به صورت نصف، یک‌چهارم و یا یک‌هشتم تقلیل داد، ثالثاً فلاش قابلیت چرخش به بالا و اطراف را داشته باشد. در هنگام عکاسی با فلاش به نکات زیر توجه داشته باشید:
۱- در هنگام استفاده از فلاش سرعت پلک دوربین باید روی درجه مخصوص فلاش تنظیم شود که در اکثر دوربین‌ها سرعت یک‌شصتم ثانیه است، در غیر این‌صورت عکس‌های گرفته شده به صورت سیاه درخواهند آمد.
۲- درصورتی که فالش دوربین شما قابلیت چرخش به اطراف و بالا را داشته باشد برای برطرف کردن سایه می‌توانید فلاش را به سقف تابانده و درنتیجه سایه‌ها بر روی زمین افتاده و از کادر عکس خارج می‌شوند، ضمن اینکه نور غیرمستقیم فلاش نوری نرم و بدون سایه است. البته به علت جذب نور فلاش توسط سقف نحوه محاسبه فاصله عکسبرداری برای تنظیم دیافراگم برابر خواهد بود با: ۵/۱×فاصله سقف تا سوژه + فاصله فلاش تا سقف
۳- درصورتی که نور فلاش از زیر به موضوع بتابد، باعث ایجاد جلوه‌های ترسناک خواهد شد. در فیلم‌های ترسناک اغلب از این نوع نورپردازی برای صحنه‌های موردنظر استفاده می‌شود.
۴- درصورتی که نور فلاش از بالا به سوژه بتابد، حالت طبیعی‌تری پیدا می‌کند، زیرا ما عادت کرده‌ایم که مردم را درحالی که نور از بالا به آنها می‌تابد رؤیت کنیم. نور خورشید و نور لایه‌های سقفی منازل از آن جمله‌اند.
۵- همیشه استفاده از دو فلاش به طور همزمان بهتر از یکی است، برای اینکه دو فلاش به طور همزمان عمل کنند؛ می‌توانید از چشم‌های الکترونیک همزمان‌کننده که دارای قیمت ارزانی است و به زیر فلاش نصب می‌شوند. استفاده کنید.
بهتر است در این مواقع از تابش دو نور فلاش مثلثی ترتیب دهید که سوژه در رأس آن قرار داشته باشد.
۶- تاریک بودن محیط عکاسی باعث باز شدن مردمک چشم شده و در لحظه روشن‌شدن فلاش باعث انعکاس نور قرمز از شبکیه چشم شده که موجب قرمزی چشم خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مسئله اولاً سعی کنید در محیط روشن عکاسی کنید، ثانیاً چنانچه شخص در لحظه عکاسی به طور مستقیم به دوربین نگاه نکند یا اینکه فاصله فلاش عکاسی را از لنز دوربین افزایش دهیم. احتمال بروز لکه قرمز کاهش می‌یابد.
در فلاش‌های جدید درجه‌ای به این منظور درنظر گرفته شده که با فعال کردن آن قبل از گرفتن عکس، فلاش به طور خودکار چند بار نور از خود ساطع می‌کند تا مردمک چشم به آن عادت کرده و مانع از قرمزشدن چشم شود.

با تاباندن فلاش به سقف می توان از ایجاد سایه بر روی زمینه عکس جلو گیری نمود با استفاده از فلش در زیر نور خورشید می توان از به وجود آمدن سایه های نا خوشایند زیر ابرو وبینی جلو گیری کرد
با تاباندن فلاش به سقف می توان از ایجاد سایه بر روی زمینه عکس جلو گیری نمود
با استفاده از فلش در زیر نور خورشید می توان از به وجود آمدن سایه های نا خوشایند زیر ابرو وبینی جلو گیری کرد

 

پیام بگذارید