فواید روزه به همراه سالم ترین رژیم غذایی

فواید روزه برای تندرستی بدن

فواید روزه متعددی در ابعاد معنوی، جسمانی و روحی وجود دارد. روزه به معنای منع شدن از هر چیزی می باشد.  روزه یعنی امساک و خودداری از ۸ ماده از اذان صبح تا اذان مغرب به همراه دارا بودن از خلوص نیت برای انجام دادن دستور و اذن خداوند.

فواید روزه گرفتن

روزه داری از جوانب مختلف از جمله سلامتی، زیبایی، معنوی و بعد روحی فواید خارق العاده ای دارد. فواید روزه گرفتن برای بدن و سلامتی اش بسیار زیاد است که به دستگاه گوارش و پاکسازی کبد و کاهش وزن اضافه کمک جدی خواهد کرد.

فواید جسمانی روزه

روزه گرفتن فواید بسیار زیادی برای جسم انسان ها دارد. از مهمترین فواید روز برای سلامت جسم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت دستگاه گوارش

به اعتقاد مردمان چین کانون بدن انسان در شکم یا به عبارتی دستگاه گوارش آن است. این نظریه به لحاظ علمی ثابت شده است که معده منبع تمام فعالیت های بدن است که سخت ترین و پرکار ترین فعالیت ها را انجام میدهد معده نیازمند نیروی زیاد و استراحت کافی می باشد با روزه گرفتن فرد در طول روزه داری اش به بدن و معده خود استراحت میدهد و چون مواد غذایی داخل معده وارد نمیشود معده زمان کافی برای استراحت و تجدید قوا را دارد.

معده در ماه مبارک رمضان فرصت این را دارد تا مواد افزودنی هایی که از خوردن پیتزا کیک ها به بدن و معده میرسد سم زدایی کند و بدن را عاری از مواد مضر و سمی کند که از فواید روزه به شمار می آید همچنین روند فعالیت دژنراسیون سلول ها را کند تر کرده و سلول های و از سرگیری فعالیت معده با نیرو و کیفیت ممتاز معده شروع خواهد شد.
روزه گرفتن باعث کاهش و تولید اسید های چربی در معده نخواهد شد پس به همین سبب توصیه میشود افرادی که از بیماری زخم معده رنج می برند با ملاحظه روزه بگیرند.

فواید جسمانی روزه گرفتن

کاهش قند خون

از دیگر فواید روزه این است که مقدار تجزیه و تکثیر گلوکز در هنگام روزه داری افزایش پیدا می کند که هم بدن بتواند انرژی دوباره بگیرد و هم لوزالمعده استراحت کافی داشته باشد در پی این موضوع گلیکوژن تولید می شد که برای کاهش قند خون بسیار مناسب است و به افرادی که دارای بیماری دیابت هستند روزه گرفتن مفید است.

تاثیر فوق العاده برای پوست

رسیدن به یک پوست شاداب و سالم از ممتاز ترین فواید روزه می باشد زمانی که روزه میگیرید بدن فرصت مناسبی پیدا می‌کند که از سموم موجود در خودش پاکسازی شود و روند فعالیت سلول ها را بهبود میبخشد .

کاهش سطح کلسترول

در بدن انسان ها دو نوع کلسترول وجود دارد که به کلسترول های بد(LDL) و خوب(HDL) نام گذاری شده اند. لازم بذکر است که توانایی و قدرت بدن حائز اهمیت است زیرا اگر وزن بدن کنترل شود تاثیر مثبتی بر روی کاهش سطح کلسترول می گذارد.

طی مطالعات انجام شده فرد روزه دار در طول روز سطح کلسترول بدنش بطور قابل توجه ای کاهش پیدا میکند همچنین روزه داری بر روی عملکرد مغز تاثیر خوب و مفیدی می گذارد به این صورت که با روزه داری پروتئین مفید و خاصی تولید و تکثیر میشود که برای روند فعالیت مغز بسیار مناسب می باشد این پروتئین سلول هایی که به سلول های بنیادی در مغز معروف هستند را تحریک میکند تا نتیجه خوبی برای مغز ایجاد شود.اینکه مغز انسان در حین روزه بسیار هوشیارتر بوده است و تمرکز مفیدی بر روی مسائل دارد از دیگر فواید روزه است.

افزایش هورمون رشد

در بدن انسان ها هورمونی بنام هورمون رشد وجود دارد که این هورمون برای افراد ورزشکار بسیار قابل اهمیت بوده و ورزشکاران سعی میکنند با داشتن رژیم غذایی مناسب به سطح بالایی از هورمون رشد در بدنشان دست یابند زیرا ماهیچه های بدن را بهبود می بخشد تا سریع تر عمل کنند. روزه گرفتن باعث میشود خودتان برای بدنتان برنامه ریزی کنید زیرا چربی های اضافی در بدن میسوزد و ماهیچه های مناسب و لازم بدن را نگه دارید و دوباره آن ها را از نو بسازید.

کاهش وزن

از دیگر فواید روزه میتوان به کاهش وزن اشاره کرد. کاهش وزن یک معقوله بسیار مهم است که باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد تا آسیبی به بدن نرسد و برعکس دچار اضافه وزن نباشد. در طول روزه داری افراد از خوردن مواد قندی و چربی مضر منع می شوند و در این حین بدن از ذخیره های چربی اش استفاده میکند.

در این باره بیشتر بخوانید ...

چربی های استفاده نشده به افزایش وزنم تبدیل میشوند اما با روزه گرفتن این نوع چربی ها به انرژی لازم روزانه تبدیل میشوند و دیگر مضر نخواهند بود. با شیوع بیماری کرونا در ماه رمضان نمی توانیم بطور قطع بگوییم آیا روزه بدن ما را در برابر ویروس کرونا مقاوم تر میکند یا ضعیف تر میکند. روزه گرفتن و روزه داری فقط بر افرادی که دارای سلامتی کامل و در تندرستی به سر میبرند واجب است نه بر افرادی که دارای بیماری خاص هستند.

فواید معنوی روزه گرفتن

فواید معنوی روزه

روزه از نظر معنوی نیز فواید بسیار زیادی دارد. از مهمترین فواید روزه از لحاظ معنوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقرب الهی

روزه باعث سرکوب شهوت میشود احادیث متعددی در مبحث روزه و روزه گرفتن وجود دارد.اولین حدیث از پیامبر (ص) در توصیه ای به اسامه بن زید است که می فرماید:بر تو درود باد روزه داری چونکه روزه سبب تقرب به خداوند متعال میشود.

تقویت هنجارهای اجتماعی

روزه در اسلام زمان مخصوصی دارد که باعث ایجاد تقویت دگرگونی های مذهبی در جامعه تاثیر مثبتی دارد.

پارسایی

فواید روزه انواع زیادی دارد از موثرترین آنها پارسایی و تقوا است در آیه ۱۳۸ سوره بقره تقوا را رسیدن به گوهر پرارج نامیده اند. بطور کلی هدف از روزه گرفتن پرورش و رشد معنوی انسان و قرارگیری فرد در تونلی عظیمی که انتهایش با پارسایی ختم میشود می باشد.

رژیم سالم در ماه مبارک رمضان

روزه و روزه داری تاثیر مثبتی بر روی دستگاه گوارش دارد زیرا وعده هایی که در طول روز مصرف می شده است در طول روزه داری دیگر این وعده ها وجود ندارند و حدق میشوند اما افرادی به اشتباه سعی بر این دارند این وعده هایی که در طول روزه حذف میشوند را در موقع وعده های افطار و سحر جبران کنند و به اندازه غیر عادی غذا بخورند. توصیه میشود در ماه مبارک رمضان ۳ وعده غذایی افطار شام و سحری داشته باشید.

برنامه غذایی در هنگام افطار

همانطور که میدانید زمانی که احساس گرسنگی زیادی دارید و میخواهید شروع به غذاخوردن کنید خیلی سریع روند غذا خوردن را در هنگام افطار طی میکنید که بشدت برای معده ضرر دارد. هرچه به زمان افطار نزدیکتر می شویم قند خون بدن پایین تر می آید پس بهترین رژیم این است که روزه را با مایعات گرم و شیرین به همراه عسل یا خرما باز کنید. و در ادامه مقداری نان و پنیر به همراه گردو و سبزی میل کنید.

برنامه غذایی در هنگام افطار

برنامه غذایی در هنگام شام

در هنگام میل کردن شام حواستان باشد ۴ عامل اصلی هرم مواد غذایی را میل کنید. که شامل موارد زیر است:

  • لبنیات
  • حبوبات و گوشت
  • میوه و سبزیجات
  • نان و غلات
  • موارد ذکر شده را در هنگام شام به همراه یک لیوان دوغ میل کنید.

برنامه غذایی در هنگام سحری

وعده سحری از مهمترین وعده ها در ماه مبارک رمضان است که باید انرژی لازم در طول روز در وعده سحری کسب شود. در وعده سحری بهتر است از مواد غذایی که دیرتر هضم میشوند و خوراکی ها و نوشیدنی هایی که احساس تشنگی را در طول روز سرکوب میکنند این مواد همانند:

  • کربوهیدرات ها
  • شربت آبلیمو
  • سبزیجات به همراه میوه (ترجیحا هندوانه)
  • نان سبوس دار
۸۰%
عالی بود

به این مقاله رای دهید

اگر این مقاله برای شما مفیده بوده به آن رای دهید

لینک کوتاه
اگر این مقاله مفید بوده از طریق لینک کوتاه آن را به اشتراک بگذارید
  • اگر این مقاله برای شما مفید بوده به آن رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن به دیگر کاربران سهیم باشید

منبع میزان
نمایش نظرات (1)