قدیمی‌ترین شهرهای قاره اروپا – بخش اول

چند شهر قدیمی اروپا که برای سفر و بازدید می‌توان آن‌ها را درنظر گرفت

قدیمی‌ترین شهرهای قاره اروپا

قدیمی‌ترین شهرهای قاره اروپا

اروپا میزبان برخی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در جهان است و جای تعجب نیست که میلیون‌ها مسافر تاریخ‌دوست هر ساله از اروپا بازدید می‌کنند. قدیمی‌ترین تاریخچه‌ها از قاره اروپا به ۲۰۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد و حتی امروزه نیز برخی از قدیمی‌ترین شهرها هنوز مسکونی هستند. احتمالاً با برخی از شهرهای این لیست به خوبی آشنا هستید، برخی دیگر ممکن است تعجب‌آور باشند، و برای برخی، ممکن است حتی از وجود آن‌ها بی‌اطلاع باشند، اما در این مقاله گردشگری سایت چرخک، لیستی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا گردآوری شده‌اند.

۶ مورد از قدیمی‌ترین شهرهای قاره اروپا

 

۱. آرگوس، یونان – ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد

آرگوس، یونان، اروپا
آرگوس، یونان، اروپا

 

آرگوس قدیمی‌ترین شهر دائماً مسکونی در اروپا است. این شهر در چند صد سال گذشته از شهر به روستا و از روستا به شهر تبدیل شده، اما اولین بقایای تمدن به حدود ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد. به گفته باستان‌شناسان، مردم ساکن در این منطقه، این شهرک را بر روی دو تپه بزرگ (لاریسا و آسپیس) ساخته‌اند. در طول تاریخ، آرگوس شهر مهمی بود، اما متاسفانه شهرت آن در طول سال‌ها کمرنگ شده است.

دلیل اصلی ماندگاری شهر برای مدت طولانی احتمالاً به بی‌طرفی آن مربوط می‌شود. زمانی که دیگر قطب‌های اصلی یونان در جنگ حضور داشتند، هرگز طرفداری نکرد و حتی در جنگ‌های یونان و ایران شرکت نکرد. امروزه، برخی از مناظر اصلی شهر شامل بقایای مقبره‌ها و تئاترهای باستانی میسنی، قلعه لاریسا (یکی از قدیمی‌ترین در اروپا)، تالار قدیمی شهر، و ده‌ها ساختمان باستانی هستند که هنوز به شکل شگفت‌آوری در وضعیت خوبی قرار دارند.

۲. آتن، یونان – ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد

آتن، یونان، اروپا
آتن، یونان، اروپا

 

آتن با اولین تاریخ ثبت شده به اواسط ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، دومین شهر قدیمی اروپا است. با این حال، اولین سکونت‌گاه‌های آتن به ۲۰۰۰ سال قبل از آن برمی‌گردد و آثاری از زندگی سازمان یافته بشر در اوایل ۱۱۰۰۰ سال قبل از میلاد وجود دارد. اولین سکونت‌گاه در جایی که بعدها در آینده پایتخت تمدن یونان شد بر روی صخره آکروپولیس ساخته شد. پولیس توسط پادشاه تسئوس تأسیس شد و به نام آتنا، الهه یونانی خرد، نامگذاری شد.

در طول سال‌ها، این شهر به طور تصاعدی رشد کرد و جایگاه خود را به عنوان یک شهر مهم منطقه‌ای در طول سال‌ها حفظ کرد. امروزه آتن شهری شلوغ است که نزدیک به ۷۰۰۰۰۰ نفر و بناهای تاریخی مهم بی‌شماری را در خود جای داده است.

۳. پلوودیو، بلغارستان- ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد

پلوودیو، بلغارستان، اروپا
پلوودیو، بلغارستان، اروپا

 

برخی نظریه‌های متناقض در مورد اینکه پلوودیو واقعا این شهر تا چه اندازه قدیمی است وجود دارد. به گفته بسیاری از بلغارها، پلوودیو قدیمی‌ترین شهر اروپا با تاریخ بیش از ۸ هزار سال است. با این حال، بسیاری از تمدن‌ها آثار خود را در شهر به جا گذاشتند و وقفه‌هایی رخ داد، اما حتی با وجود آن‌ها، تقریباً مسلم است که پلوودیو از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد به طور مداوم مسکونی بوده است. پلوودیو بر روی تپه‌های نبت تپه بنا شد و اولین بار توسط تراکیان باستان در عصر آهن مستحکم شد.

این شهر در زمان حکومت پادشاه اومولپ (که نام شهر را به اومولپیا تغییر داد)، در زمان حکومت فیلیپ دوم (پدر اسکندر مقدونی) که شهر را به فیلیپولیس تغییر نام داد، به طور قابل توجهی گسترش یافت و آخرین گسترش آن در زمان حکومت فیلیپ عرب تغییر داد. امروزه پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است و اخیراً در سال ۲۰۱۹ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد.

۴. لاریسا، یونان – ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد

لاریسا، یونان، اروپا
لاریسا، یونان، اروپا

 

لاریسا یک شهر تاریخی مهم در منطقه تسالی یونان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپایی است که دائماً مسکونی بوده است. به طور رسمی، منطقه‌ای که قلمرو لاریسا را پوشش می‌دهد حداقل برای ۶۰۰۰ سال به طور مداوم مسکونی بوده است، اما منابع تاریخی وجود دارد که به بقایایی از زندگی سازمان یافته اشاره می‌کند که قدمت آن به اوایل هزاره ششم قبل از میلاد می‌رسد که اگر درست باشد، لاریسا را به حتی قدیمی‌تر از آتن تبدیل می‌کند.

بر اساس افسانه‌های یونانی، لاریسا زادگاه آشیل و مکانی بود که پدر علم پزشکی، بقراط، آخرین روزهای زندگی خود را در آن گذراند. امروزه لاریسا پنجمین شهر بزرگ یونان و یک قطب مهم فرهنگی و اقتصادی است و بسیاری از بناهای توریستی و بناهای باستانی آن به خوبی حفظ شده‌اند و این شهر را برای همه دوستداران تاریخ که به یونان سفر می‌کنند به شهری ایده‌آل تبدیل کرده‌اند.

۵. جنوا، ایتالیا – ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد

جنوا، ایتالیا، ایتالیا
جنوا، ایتالیا، ایتالیا

 

اکثر مردم فکر می‌کنند که رم قدیمی‌ترین شهر ایتالیا است، اما این لیست به شما نشان می‌دهد که اینطور نیست. قدیمی‌ترین شهر دائماً مسکونی ایتالیا در واقع جنوا است. اولین آثار زندگی سازمان‌یافته در اطراف منطقه‌ای که امروز جنوا است به ۴ (یا طبق برخی منابع تاریخی، ۵) هزاره قبل از میلاد باز می‌گردد. اولین ساکنان شهر، لیگورهای باستانی بودند که نام شهر را گذاشتند و مرزهای اولیه جنوا را ایجاد کردند.

جنوا در طول عمر خود همیشه یک شهر بندری مهم و یک مرکز مهم فرهنگی و تجاری بود. این شهر در قرن یازدهم پایتخت جمهوری قرون وسطایی جنوا شد و در قرن هفدهم یکی از پیشرفته‌ترین شهرها در نیمکره غربی بود. امروزه جنوا یکی از زیباترین و مهم‌ترین شهرهای ایتالیا و از بنادر اصلی اروپا است.

۶. خانیا، یونان – ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد

خانیا، یونان، اروپا
خانیا، یونان، اروپا

 

خانیا که برای اولین بار در حدود ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد شهری مسکونی بوده است، قدیمی‌ترین شهر دائماً مسکونی در جزیره کرت و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است. این شهر در دوران مینوی تأسیس شد و قرن‌ها به عنوان یک دولت‌شهر وجود داشت. نخستین مهاجران خارجی آن یونانیان دوریان بودند که در حدود ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد مهاجرت کردند و پس از آن، شهر شاهد آمدن و رفتن تمدن‌های بسیاری از جمله رومی‌ها، بیزانسی‌ها، اعراب، ونیزی‌ها و عثمانی‌ها بود. همه این‌ها ظاهری منحصر به فرد به شهر می‌بخشید، ظاهری شایسته شهری که قرن‌ها محل تلاقی تمدن‌ها بود.

امروزه، خانیا یک شهر ساحلی زیبا است که ۱۱۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از قطب‌های فرهنگی، تجاری و اقتصادی کرت است.

 

اگر علاقه‌مند به گردشگری جهان هستید، مقالات زیر را که توسط مجموعه چرخک تهیه شده است از دست ندهید:

 

کانال تلگرامی چرخک- مرجع مطالب انگیزشی

نمایش نظرات (3)