قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا – بخش دوم

نگاهی بر قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا - بخش دوم

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا – بخش دوم

اروپا میزبان برخی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در جهان است و جای تعجب نیست که میلیون‌ها مسافر تاریخ‌دوست هر ساله از اروپا بازدید می‌کنند. قدیمی‌ترین تاریخچه‌ها از قاره اروپا به ۲۰۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد و حتی امروزه نیز برخی از قدیمی‌ترین شهرها هنوز مسکونی هستند. احتمالاً با برخی از شهرهای این لیست به خوبی آشنا هستید، برخی دیگر ممکن است تعجب‌آور باشند، و برای برخی، ممکن است حتی از وجود آن‌ها بی‌اطلاع باشند، اما در این مقاله گردشگری سایت چرخک، لیستی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا گردآوری شده‌اند.

در مقاله پیشین به نخستین بخش قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا پرداختیم که می‌توانید آن را مطالعه نمایید و در این مقاله، دومین بخش آن برای شما عزیزان آماده گشته‌است.

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

تبس، یونان – ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد

تبس، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
تبس، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

پس از آتن و اسپارت، تبس بدون شک، مهم‌ترین شهر یونانی بود. این شهر در بالای خط‌ الراس کم ارتفاعی که دشت‌های اطراف را تقسیم می‌کرد، بنا شده بود. تبس بزرگ‌ترین شهر منطقه باستانی بویوتیا و رقیب اصلی آتن باستان بود. کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که تبس یکی از اولین سکونت‌گاه‌های میسنی‌های باستان و یکی از مهم‌ترین سکونت‌گاه‌های منطقه در عصر برنز بوده است.

امروز، به نظر می‌رسد که روزهای شکوه تبس به مدت طولانی فراموش شده است. تبس تنها ۲۰۰۰۰ نفر را در خود جای داده است و بسیاری از ساختمان‌های باستانی آن در آزمون زمان جان سالم به در نبرده‌اند، اما هنوز تعداد انگشت‌شماری موزه و مکان دیدنی جالب وجود دارد که ارزش دیدن را دارند.

لارناکا، قبرس – ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد

لارناکا، قبرس از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
لارناکا، قبرس از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

لارناکا یک شهر بندری در جنوب شرقی قبرس است که در قرن سیزدهم قبل از میلاد توسط میسنی‌ها تأسیس شد. در آن زمان، این شهر به عنوان شهر پادشاهی کیتیون شناخته می‌شد. اولین مهاجران خارجی که به کیتیون آمدند، آخایوس‌ها و فنیقی‌ها بودند که در حدود قرن دهم قبل از میلاد مستعمره خود را در جزیره آغاز کردند. این شهر در طول سال‌ها بخشی از امپراتوری آشور و امپراتوری مصر نیز بود.

لارناکا ابتدا توسط فنیقی‌ها و (چند صد سال بعد) توسط بیزانسی‌ها بازسازی و گسترش یافت. این شهر در سال‌های ۳۲۲ و ۳۴۴ دچار زلزله‌ای وحشتناک شد که بیشتر شهر را ویران کرد، بنابراین مکان‌های دیدنی باستانی زیادی وجود ندارد، اما از نظر فنی، لارناکا هنوز یکی از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا است.

لیسبون، پرتغال – ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد

لیسبون، پرتغال از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
لیسبون، پرتغال از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

بسیاری از مردم این را نمی‌دانند اما لیسبون در واقع ۴۰۰ سال از رم قدیمی‌تر است. پایتخت پرتغال در حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، زمانی که برای اولین بار توسط فنیقی‌‌ها مستعمره شد، اولین سکونت‌گاه شهرمانند خود را به دست آورد. سکونتگاهی که در کتاب‌های تاریخ به نام اولیسیپو ثبت شده است، بعداً توسط یونانی‌ها و در نهایت کارتاژنی‌ها فتح شد که در نهایت شهر را به رومیان از دست دادند. در سال‌های بعد، این شهر توسط قبایل آلمانی فتح شد، برای مدت کوتاهی بخشی از پادشاهی سوئبی و بعداً بخشی از پادشاهی موروها بود.

در طول قرون وسطی، لیسبون به یک شهر بندری بزرگ تبدیل شد و به مرکز امپراتوری دریایی قرون وسطی پرتغال تبدیل شد. این شهر در طول سال‌ها به رشد و گسترش ادامه داد و امروز، پایتخت پرتغال و یکی از پربازدیدترین و قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا است.

تریکالا، یونان – ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد

تریکالا، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
تریکالا، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

قدیمی‌ترین تاریخ ثبت‌شده در تریکالا (که قبلاً به عنوان Trikke شناخته می‌شد) حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح آغاز می‌شود، اما اولین نشانه‌های سکونت دائمی در این منطقه در غار تئوپترا کشف شده است و قدمت آن به حدوداً ۵۰۰۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

در طول سال‌ها، تریکالا بخشی از امپراتوری مقدونیه، امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی بود. از سال ۱۸۸۱، با معاهده قسطنطنیه، تریکالا دوباره بخشی از یونان شد. متأسفانه، اکثر ساختمان‌های قدیمی شهر در طول بازسازی قرن بیستم بازسازی گشتند، اما خیابان رنگارنگ، موزه‌های جالب و فضای پر جنب و جوش هنوز هم گردشگران را از نقاط مختلف جهان جذب می‌کند.

خالکیس، یونان – ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد

خالکیس، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
خالکیس، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

شهر کوچک خالکیس که در جزیره ائوبویا در یونان مرکزی در باریک‌ترین نقطه کانال یوریپوس قرار دارد، یکی از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا است. اولین ذکر از خالکیس در ایلیاد هومر است که در آن از آن به عنوان رقیب پولیس همسایه، ارتریا یاد شده است. این احتمال وجود دارد که این شهر از دوران باستان حضور یونانی-یهودی داشته باشد که احتمالاً قدیمی‌ترین جامعه یهودی اروپا است.

امروزه، خالکیس یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی منطقه است و بیش از ۱۲۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. بسیاری از ساختمان‌های قرون وسطایی شهر به خوبی حفظ شده‌اند و اگر از علاقه‌مندان به تاریخ هستید، چیزهای زیادی برای دیدن در خالکیس وجود دارد.

پادووا، ایتالیا – ۱۱۸۳ سال پیش از میلاد

پادووا، ایتالیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
پادووا، ایتالیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

پادووا جواهری واقعی به‌عنوان شهر، در شمال ایتالیا است که بسیاری از گردشگران درباره آن بی‌خبرند و حتی کمتر از آن می‌دانند که این شهر در واقع قبل از روم تأسیس شده است. این شهر در سال ۱۱۸۳ قبل از میلاد توسط شاهزاده تروا آنتنور پس از سقوط تروا تأسیس شد. پادووا یکی از مراکز اصلی ونتی بود و در قرن پنجم قبل از میلاد، شهر تا کرانه‌های رود برنتا کشیده شد.

با گسترش رومیان، شهر پادووا در نهایت در جمهوری روم ادغام شد و به عنوان یک شهر رومی تبدیل شد. در طول تاریخ، پادووا به دلیل نژاد عالی اسب‌ها و پشم گوسفندانش شناخته شده بود و در پایان قرن اول قبل از میلاد، پادووا یکی از ثروتمندترین شهرهای شبه‌جزیره آپنین خارج از رم بود. امروزه پادووا شهری مدرن و توسعه یافته در شمال ایتالیا و یکی از جذاب‌ترین مقاصد این کشور برای مسافران علاقه‌مند به تاریخ است.

 

اگر علاقه‌مند به گردشگری جهان هستید، مقالات زیر را که توسط مجموعه چرخک تهیه شده است از دست ندهید:

۸۰%
عالی بود

اگر این مقاله مفید بود به آن رای دهید

اگر این مقاله را دوست داشتید به آن رای دهید

لینک کوتاه
اگر این مقاله مفید بوده آن را به اشتراک بگذارید
  • اگر این مقاله برای شما مفید بوده به آن رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن به دیگر کاربران سهیم باشید

نمایش نظرات (1)