قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا – بخش چهارم

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا – بخش چهارم

اروپا میزبان برخی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در جهان است و جای تعجب نیست که میلیون‌ها مسافر تاریخ‌دوست هر ساله از اروپا بازدید می‌کنند. قدیمی‌ترین تاریخچه‌ها از قاره اروپا به ۲۰۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد و حتی امروزه نیز برخی از قدیمی‌ترین شهرها هنوز مسکونی هستند. احتمالاً با برخی از شهرهای این لیست به خوبی آشنا هستید، برخی دیگر ممکن است تعجب‌آور باشند، و برای برخی، ممکن است حتی از وجود آن‌ها بی‌اطلاع باشند، اما در این مقاله گردشگری سایت چرخک، لیستی از  قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا گردآوری شده‌اند.

در سه مقاله پیشین به نخستین، دومین و سومین بخش قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا پرداختیم که می‌توانید آن را مطالعه نمایید و در این مقاله، چهارمین و آخرین بخش آن برای شما عزیزان آماده شده‌است.

 

قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

موتیلنه، یونان – ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد

موتیلنه، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
موتیلنه، یونان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

در ابتدا، موتیلنه به عنوان یک شهر کوچک در سواحل شرقی یونان ایجاد شد، اما در طول سال‌ها این شهر چنان گسترش یافت که دو بندر (یکی در جنوب و دیگری در شمال) را پوشاند که توسط کانالی به طول ۷۰۰ متر و ۳۰ متر عرض به هم متصل شدند. یک دستاورد معماری خارق‌العاده برای آن دوران.
درست مانند بسیاری از شهرهای دیگر یونان، موتیلنه در طول سال‌ها بخشی از امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی بود. امروزه، موتیلنه مرکز اداری منطقه اژه شمالی یونان و مرکز لسبوس، یکی از محبوب‌ترین جزایر یونان است.

وانی، گرجستان – ۸۵۰ پیش از میلاد

وانی، گرجستان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
وانی، گرجستان از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

در مقایسه با برخی از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا که در این فهرست قرار دارند، بخش‌هایی از کتاب‌های تاریخی که به وانی اشاره می‌کنند بسیار کوتاه هستند. تنها چیزی که می دانیم این است که منطقه اطراف شهر وانی در غرب گرجستان خانه یک شهر باستانی است که در حدود ۸۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است. یافته های باستان شناسی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این شهر به احتمال زیاد یک مرکز فرهنگی منطقه‌ای بوده است، اما نام دقیق این شهر باستانی هنوز کشف نشده است.

این احتمال وجود دارد که این شهر یک واحد سیاسی-اداری پادشاهی کولخیس بین قرن های ۵ و ۶ قبل از میلاد بوده است. بین قرن ۳ و ۱ قبل از میلاد اطراف شهر با دیوارهای بلند دفاعی احاطه شده بود و تعداد انگشت شماری پناهگاه و بناهای مذهبی وجود داشت که شاید به این معنی باشد که در این زمان وانی یک شهر معبد بوده است. پس از قرن اول قبل از میلاد شهر شروع به زوال کرد و تنها به چند سکونتگاه کوچک روستایی کاهش یافت. تا اینکه در سال ۱۹۸۱ وانی وضعیت شهر خود را بازیافت. امروزه وانی یک شهر کوچک اما جالب در غرب گرجستان است که حدود ۴۰۰۰ نفر در آن ساکن هستند.

سویا، اسپانیا – ۸۰۰ سال پیش از میلاد

سویا، اسپانیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
سویا، اسپانیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

قدمت اصلی شهر سویا به قرن هشتم قبل از میلاد برمی‌گردد که سویا را به یکی از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا تبدیل می‌کند. طبق منابع تاریخی، در همین زمان، سویا در جزیره‌ای در گوادالکبیر قرار داشت. بسیاری از مردم بین سویا و شهر بندری نیمه افسانه‌ای که توسط فنیقی‌ها (یا هرکول، طبق اساطیر یونانی) تأسیس شده است، مرز می‌کشند.

در زمان رومیان، شهر بازسازی شد و به هیسپال و بعدها هیسپالیس تغییر نام داد. پس از سقوط رم، شهر شاهد فتوحات پی در پی توسط وندال‌های ژرمنی بود. در قرون وسطی این شهر شاهد آمدن و رفتن بسیاری از فاتحان بود. سویا در قرن نهم توسط وایکینگ‌ها غارت شد. سویا سرانجام با فتح کاستیا در سال ۱۲۴۸ با بقیه اسپانیا متحد شد و امروز، سویا سومین شهر بزرگ اسپانیا است که سه مکان میراث یونسکو و تنها بندر رودخانه در اسپانیا را در خود جای داده است.

مالاگا، اسپانیا – ۸۰۰ سال پیش از میلاد

مالاگا، اسپانیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
مالاگا، اسپانیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

وقتی در مورد قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا صحبت می‌کنیم، بیشتر مردم مالاگا را فراموش می‌کنند. این شهر حدود ۲۸۰۰ سال پیش توسط فنیقی‌ها تأسیس شد که نام شهر را مالاکا گذاشتند. در طول سال‌ها، مالاکا ابتدا بخشی از کارتاژ و سپس رم بود. پس از سقوط روم، این شهر برای مدت کوتاهی بخشی از امپراتوری بیزانس بود قبل از اینکه مجددا فتح شود.

در قرن سیزدهم، مالاگا به پادشاهی امارت گرانادا ضمیمه شد و در سال ۱۴۸۷ توسط نیروهای مسیحی در یکی از خونین‌ترین قسمت‌های جنگ گرانادا تصرف شد. چند قرن بعد، شهر میزبان نبرد افسانه‌ای دیگری بود – نبرد مالاگا (۱۷۰۴) که بزرگترین نبرد دریایی جنگ جانشینی اسپانیا بود. امروزه مالاگا یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا است و بسیاری از بناهای تاریخی و بناهای دیدنی آن هنوز در شکلی عالی هستند.

مدینا، مالت – ۸۰۰ سال پیش از میلاد

مدینا، مالت از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
مدینا، مالت از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

شهر مدینا، همچنین به عنوان Melite شناخته می‌شود توسط فنیقی‌ها حدود ۱۰۰۰ سال پیش تاسیس شد و از دوران باستان تا قرون وسطی به عنوان پایتخت مالت خدمت می‌کرد. این شهر توسط رومیان فتح شد و نام شهر را به Melite تغییر دادند. پس از سقوط روم، Melite توسط اعراب فتح شد و نام شهر را به مدینا تغییر دادند.

مدینا تا سال ۱۵۳۰ و ورود Order of St. John پایتخت مالت باقی ماند که پایتخت به شهر Birgu منتقل شد. پس از این، شهر هرگز نتوانست اهمیتی که قبل از قرن شانزدهم داشت را بازیابد و بدتر از آن، مدینا در جریان زلزله سیسیل در سال ۱۶۹۳ آسیب شدیدی دید. امروز، مدینا یک شهر کوچک با ۳۰۰ نفر جمعیت است، اما تا زمانی که مردم هنوز در آنجا بمانند، مدینا یکی از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا خواهد بود که به طور مداوم مسکونی است.

کالیاری، ایتالیا – ۸۰۰ سال پیش از میلاد

کالیاری، ایتالیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
کالیاری، ایتالیا از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

شواهدی مبنی بر مسکونی بودن منطقه اطراف شهر کالیاری در اوایل دوره نوسنگی وجود دارد، اما به طور رسمی، این شهر از قرن هشتم قبل از میلاد به طور مداوم مسکونی بوده است. کالیاری توسط فنیقی‌ها به عنوان بخشی از مستعمرات ساردنیایی‌زبان آن‌ها تأسیس شد. در حدود قرن ششم قبل از میلاد این شهر توسط کارتاژ فتح شد و پس از جنگ اول پونیک، بخشی از امپراتوری روم شد.

پس از سقوط رم، کالیاری فاتحان بسیاری از جمله ویزیگوت‌ها، اوستروگوت‌ها، بیزانسی‌ها و جمهوری پیزا داشت. بین قرن‌های ۱۴ و ۱۷، کالیاری تحت فرمانروایی آراگون بود و همچنین قبل از تبدیل شدن به بخشی از ایتالیای امروزی، برای مدت کوتاهی بخشی از پادشاهی هابسبورگ بود.

دربند، روسیه – ۸۰۰ سال پیش از میلاد

دربند، روسیه از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا
دربند، روسیه از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا

 

در نهایت، این لیست از قدیمی ترین شهرهای قاره اروپا را با دربند به پایان می‌رسانیم. دربند شهری در داغستان (روسیه) است که احتمالاً توسط قبایل کوچ نشین در قرن هشتم قبل از میلاد تأسیس شده است. پس از قرن ششم قبل از میلاد این شهر توسط امپراتوری هخامنشی فتح شد و برای مدت بسیار طولانی بخشی از آن بود.

موقعیت استراتژیک این شهر بین استپ اوراسیا در شمال و فلات ایران در جنوب، آن را به یک هدف در طول تاریخ تبدیل کرده است و به همین دلیل است که شهر چندین بار در طول سال‌ها تغییر مالکیت داد. در طول قرون وسطی، دربند قبل از تبدیل شدن به بخشی از روسیه، بخش مهمی از آلبانیای قفقاز و چند خلافت بود. امروزه دربند جنوبی‌ترین شهر روسیه و دومین شهر بزرگ داغستان با ۱۲۰۰۰۰ نفر ساکن است.

نمایش نظرات (1)