لحظات ماندگار جام جهانی در دوره‌های پیشین

جام جهانی   ۲۰۱۸  روسیه داره شروع میشه و اعدادش به کمتر از اعداد یک دست رسیده، به همین بهانه نگاهی داریم به قاب‌های ماندگاری که از جام‌های جهانی گذشته در خاطرها باقی مانده است.

انگلیس ۱۹۶۶

فینال این مسابقات میان انگلستان و آلمان غربی برگزار شد و در آن انگلستان با گلی که هنوز هم در صحیح بودن آن شک وجود دارد، اولین و تنها قهرمانی‌اش در جام‌های جهانی را جشن بگیرد. جف هرست در دقیقه ۱۰۱ و در حالیکه بازی به وقت اضافی کشیده شده بود، ضربه‌ای را به زیر تیرک افقی دروازه آلمان زد و معلوم نبود توپ واقعا گل شده یا نه! اما داور با کمی مکث گل را اعلام کرد و دیگر برای آلمان غربی دیر شده بود تا بتواند به بازی برگردد و در همین زمان گل چهارم را هم خوردند تا بازی با نتیجه ۴ بر ۲ به نفع انگلیس تمام شود.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


مکزیک ۱۹۷۰

در این سال که برزیل قهرمان جام جهانی شد، در بازی فینال که میان برزیل و ایتالیا برگزار شده بود؛ پله ۱۰۰ اُمین گل جام‌های جهانی را وارد دروازه ایتالیا کرد.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


آلمان غربی ۱۹۷۴

این دوره از مسابقات سال قدرت نمایی هلند با یوهان کرایف افسانه‌ای بود. او در زمین غوغا می‌کرد و در هر بازی چشمه‌ای نبوغش را به تصویر می‌کشید. در این دوره یوهان کرایف در مقابل برزیل و آرژانتین آن‌چنان خودنمایی کرد که هر دو تیم را با نتیجه‌های ۲ بر صفر و ۴ بر صفر به زانو درآورد. با این‌حال هلند در فینال حریف میزبان نشد و در رده دوم قرار گرفت.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


اسپانیا ۱۹۸۲

در مرحله نیمه‌نهایی این دوره از مسابقات یک اتفاق ناگوار و خطای ناجوانمردانه رخ داد. هارالد شوماخر دروازه‌بان تی ملی آلمان خطای بدی را روی باتیستان بازیکن تیم فرانسه انجام داد، خطایی که او را چند ماه در بیمارستان بستری کرد. این اتفاق باعث شد شوماخر در محافل ورزشی مورد انتقاد بسیار قرار گیرد.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


مکزیک ۱۹۸۶

مگر کسی هست که «دست خدا» را فراموش کند؟ در بازی میان انگلیس و آرژانتین در مرحله یک چهارم پایانی بود که بدون شک مارادونا بهترین گل انفرادی جهان را در این بازی به ثمر رساند. او همچنین گل معروف «دست خدا» را به انگلیس زد و با نتیجه ۲ بر ۱ آرژانتین برنده بازی شد. شاید تنها گل با دستی باشد که هنوز هم بعد از سالیان کسی مارادونا را مورد انتقاد قرار نمی‌دهد!

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


ایتالیا ۱۹۹۰

در مرحله یک هشتم پایانی کامرون با درخشش روژه میلا که دو گل تیمش را به ثمر رساند توانست کلمبیا را شکست دهد. اما شادی پس از گل روژه میلا و نوع رقص متفاوتی که انجام داد در خاطره همه باقی ماند.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


امریکا ۱۹۹۴

تراژدی این دوره از جام جهانی مرگ آندره اسکوبار بود. مدافع تیم ملی کلمبیا در بازی مقابل امریکا به اشتباه گل به خودی زد و همین گل دلیل حذف کلمبیا شد. ۱۰ روز بعد او را به ضرب گلوله کشتند.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


فرانسه ۱۹۹۸

در مرحله یک چهارم نهایی بازی میان هلند و آرژانین که رقبای دیرینه به حساب می‌آمدند، حساسیت آن را بیشتر هم می‌کرد. دنیس برکمپ در این بازی گلی بی‌نظیر را به آرژانین زد که هنوز هم تماشای فیلم آن برای هر فوتبال‌دوستی هیجان‌انگیز است.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


آلمان ۲۰۰۶

ایتالیا و فرانسه، فینال جام جهانی است و همچنین همه می‌دانند که برای آخرین بار است زین‌الدین زیدان را در جام‌جهانی و در لباس تیم ملی فرانسه به همراه بازوبند کاپیتانی می‌بینند. بعد از این بازی او از فوتبال خداحافظی می‌کند. بازی به وقت اضافه کشیده می‌شود، در میانه‌های زمین مارکو ماتراتزی از کنار زیدان رد می‌شود، زیدان چند قدم جلوتر می‌رود، برمی‌گردد و بنگ! با سر به سینه ماترتزی می‌زند. زیدان در آخرین حضورش در میدان با لباس تیم ملی فرانسه از زمین بازی اخراج شد.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید


افریقای جنوبی ۲۰۱۰

در مرحله یک چهارم نهایی این دوره از جام جهانی اروگوئه با غنا بازی داشت.بازی ۹۰+۳۰ دقیقه نفس‌گیر بود که به تساوری ۱-۱ انجامید. اما حادثه جایی رخ داد که حمله روی دروازه اروگوئه بود، دروازه‌بان جلوتر توپ را دفع کرد، در برگشت ضربه‌ای که می‌رفت گل شود، با دست‌های سوارز برخورد کرد! دروازه‌بانی سوارز یک گل حتمی را از غنا گرفت و اتفاق عجیب‌تر زمانی افتاد که پنالتی همین هند که باعث اخراج سوارز هم شد، به تیرک افقی برخورد کرد و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید
اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید

برزیل ۲۰۱۴

در مرحله نیمه‌نهایی برزیل میزبان مقابل آلمان قرار گرفت، با اینکه انتظار می‌رفت برزیل بزرگ با استفاده از حق میزبانی بتواند قدرتمند مقابل آلمان ایستادگی کند، اما یک نمایش ضعیف از زردپوشان کافی بود تا آلمان ۷ گل به آن‌ها بزند و میزبان در کمال ناباوری و حسرت به بازی رده‌بندی برود. جایی که باز هم خوب بازی نکرد و بدون عنوان باقی ماند.

اتفاقات حساس جام‌های جهانی را مرور کنید

 

منبع مجله مهر
پیام بگذارید