محمدتقی کمال

[ad_1]

  • ملیت :  ایرانی
  • قرن : ۱۵
  • منبع : نامداران تهران
  • هنرمند، خوشنویس

محمدتقی کمال، فرزند آقا بزرگ به سال ۱۲۶۵ خورشیدی در تهران چشم بر جهان گشود. وی تحصیلات علوم حوزوی از جمله ادبیات، صرف، نحو و منطق و بیان و فقه و اصول و شمسیه و مغنی و مطول را با هدایت پدر، نزد میرزا محمد ساوجی و قسمتی از اصول و حکمت را در حضور شیخ عبدالحسین آموخت.
کمال، دیگر علوم اسلامی را پیش علمایی چون اعلم‌الهدی و شمس‌العلمای گرگانی فراگرفت و به درجه استادی رسید و از دست آیات عظام سیدابوالحسن حائری نجفی اصفهانی و سیدابوالقاسم کاشانی اجازه امور حسبی دریافت کرد.
ولی تلاش و کوشش استاد محمدتقی کمال، در زمینه خوشنویسی به حد اعلی رسیده بود. او رموز باریک خط نسخ و ثلث را از خوشنویس معروف عصر قاجار، میرزا محمدصادق شریف اسفراینی و خطاط زبردست میرزا زین‌العابدین محلاتی آموخت. وی خط نستعلیق را از محمدکاظم و کاتب همایون فراگرفت، ولی هنر خوشنویسی او نزد استاد بزرگ هنر ایران، میرزا محمدحسین قزوینی عمادالکتاب به کمال رسید. محمدتقی کمال در نوشتن هفت قلم استاد، بلکه از فحول خوشنویسان عصر خود شناخته می‌شد.
استاد محمدتقی کمال، با بر جای گذاشتن آثار هنری ارزشمند، به سال ۱۳۱۳ یعنی ۲۳ سال پس از آنکه در آموزش و پرورش تدریس می‌کرد، دار فانی را در تهران وداع گفت و در باغچه علیخان در جوار حضرت عبدالعظیم در ری دفن شد.

[ad_2]

پیام بگذارید