معرفی رشته کاردانی تربیت بدنی و علوم ورزشی

رشته کاردانی تربیت بدنی

رشته کاردانی تربیت بدنی و علوم ورزشی

رشته کاردانی تربیت بدنی
رشته کاردانی تربیت بدنی

هدف دوره تربیت و آماده‌سازى افرادى است که بتوانند از طریق رشد و تکامل دادن ابعاد مختلف نیروى انسانی، سطح تعلیم، تزکیه، تهذیب تربیت و پرورش جسم و نفس انسانى را بالا برند. فارغ‌التحصیلان این دوره در امور زیر توانا خواهند بود:

  • تعلیم ورزش، بازى و تربیت بدنى در سطح کودکستان، دبستان، مدرسه راهنمائى باشگاه‌هاى ورزشى دولتی، خصوصى پارک‌ها.
  • ادارهٔ امور و اعمال مدیریت صحیح در بخش تربیت بدنى و ورزش کشور.
  • آمادگى ادامهٔ تحصیل در مقاطع بالاتر.
    با توجه به نیاز آموزش و پرورش، سازمان تربیت بدنی، فدراسیون‌هاى ورزشى به مربیان ورزش و مدیران تربیت بدنى کارآزموده و متعهد به منظور برنامه‌ریزى‌هاى لازم و انجام بهتر امور و فعالیت‌ها اهمیت و ضرورت این رشته آشکار مى‌شود.

توانایی های لازم در رشته کاردانی تربیت بدنی:

دانشجوی این رشته باید از کودکی ورزشکار باشد. چون یکسری از مهارت های پایه ای را مثل ژیمناستیک و یا دومیدانی که نیاز به هماهنگی کامل عصب و عضله دارد، نمی توان در بزرگسالی فراگرفت. در ضمن افرادی که از کودکی اهل ورزش هستند، انگیزه ی بیشتری برای فراگیری مطالب علمی و عملی از خود نشان می دهند. گفتنی است که قد آقایان داوطلب رشته تربیت بدنی باید حداقل ۱۶۵ سانتی متر و خانم ها ۱۵۸ سانتی متر باشد (قهرمانان تیم ملی از شرط یاد شده مستثنی هستند) و حداقل دید چشم آنها باید باشد. گفتنی است که این رشته بصورت نیمه متمرکز دانشجو می گیرد. یعنی در یک آزمون عملی مهارت، آمادگی و توانایی جسمی دانشجویان سنجیده می شود.

موقعیت شغلی در ایران

فارغ التحصیل تربیت بدنی می تواند به عنوان مربی و مسوول ورزش در وزارتخانه ها و بعضی از وزارتخانه ها که بخش تربیت بدنی دارند، فعالیت کند. همچنین می تواند در ساخت وسایل و البسه ورزشی مشاور یک طراح باشد. چون نظرات یک کارشناس ورزشی نقش موثری در بهبود وسایل ورزشی دارد. در کل فارغ التحصیل این رشته اگر فرد فعالی باشد، هیچ وقت بیکار نمی ماند چون می تواند به عنوان مربی در باشگاههای ورزشی آزاد فعالیت کند و یا به عنوان مربی، کارشناس یا مربی بدنسازی جذب سازمان تربیت بدنی شود.

درس های رشته کاردانی تربیت بدنی در طول تحصیل

 

دروس پایه رشته کاردانی تربیت بدنی

آناتومی انسانی، فیزیولوژی انسانی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، کمکهای اولیه، زیست شناسی.

دروس اصلی رشته کاردانی تربیت بدنی

اصول فلسفه آموزش و پرورش، مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه، روانشناسی کودکی و نوجوانی، روانشناسی تربیتی، اصول و فنون مشاوره و راهنمایی، سنجش و اندازه گیری، تولید و کاربرد مواد آموزشی، روشها و فنون تدریس، مدیریت آموزشی.

دروس تخصصی رشته کاردانی تربیت بدنی

اصول و مبانی تربیت بدنی، تاریخ تربیت بدنی، تغذیه و ورزش، آسیب شناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی، فیزیولوژی ورزشی، یادگیری حرکتی، سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی، بهداشت و ورزش، تربیت بدنی در مدارس، مدیریت سازمانهای ورزشی ، مدیریت و طرز اجرای مسابقات، زبان اختصاصی، حرکت شناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، تربیت بدنی و ورزش معلولین، مقدمات بیومکانیک ورزشی، مبانی روانی و اجتماعی، تربیت بدنی، آمادگی جسمانی، فوتبال، دو و میدانی ، ژیمناستیک، شنا، والیبال، بسکتبال، هندبال، تنیس روی میز، کشتی، بدمینتون.

پیام بگذارید