معرفی رشته کاردانی حسابداری

معرفی رشته کاردانی حسابداری

هدف تربیت افرادى است که پس از یک دورهٔ آموزش دو ساله وارد بازار کار شده و قسمتى از نیازهاى کشور را در زمینهٔ امور مالى و حسابدارى مرتفع سازند. بعضى دروس اصلى دوره عبارت است از: اصول حسابداری، حسابدارى صنعتی، حسابرسی، حسابدارى دولتی. فارغ‌التحصیلان این دوره توانائى‌هاى زیر را خواهند داشت:
– تعهد امور حسابدارى در مؤسسات کوچک بازرگانى و صنعتی.
– اجراء کارهاى دفترنویسی، جمع‌آوری، طبقه‌بندى اطلاعات مالى حسابدارى در مؤسسات بزرگ تجارى و صنعتى زیر نظر سرپرستان.
– اشتغال به کار در مؤسسات حسابرسی.
دروس این رشته به‌ صورت عمومی، پایه و اصلى است و ۳ ماه نیز کارآموزى دارد. ادامهٔ تحصیل در این رشته به ‌صورت ناپیوسته وجود ندارد.

مقدمه

حساب و حسابداری در تمام شئون زندگی کاربرد دارد در تمامی کارها سفارش شده تا حساب و کتاب بعنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد . به دلیل حساسیت هایی که شغل حسابداری دارد . فرد علاقمند به این رشته به طور طبیعی باید از امانتداری و حسن سابقه برخوردار باشد . دوره کاردانی حسابداری یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از آن آموزش تربیت افرادی است که پس از یک آموزش دو ساله وارد بازار کار گردیده و سمتی از نیازهای کشور را در زمینه امور مالی و حسابداری تامین نمایند.

درسهای رشته

ردیفنام درسردیفنام درس
۱آمار و کاربرد آن در مدیریت۲اصول تنظیم و کنترل بودجه دولتی
۳اصول حسابداری ۱۴اصول حسابداری ۲
۵اصول حسابداری ۳۶اصول علم اقتصاد ۱ خرد
۷اصول علم اقتصاد ۱ کلان۸برنامه نویسی کامپیوتر و کاربرد آن در حسابداری
۹پول و ارز و بانکداری۱۰حسابداری
۱۱حسابداری صنعتی ۱۱۲حسابداری صنعتی ۲
۱۳حسابدای دولتی۱۴حسابرسی ۱
۱۵حقوق بازرگانی۱۶ریاضیات پایه
۱۷ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت۱۸زبان تخصصی
۱۹زبان خارجی ۲۲۰مالیه عمومی و خط مشی مالی دولت ها
۲۱مبانی سازمان و مدیریت  

صنعت و بازار کار

بنا بر طبیعت واحدهای گذرانده شده و کارآموزی های ضمن تحصیل، این فارغ التحصیلان در مشاغل تعریف شده حسابداری قابلیت انجام کارهای زیر خواهند داشت:

  • انجام کلیه امور حسابدرای در موسسات بازرگانی بانکها
  • واحدهای تولیدی و صنعتی
  • اشتغال به حرفه حسابرسی در موسسات حسابرسی
  • طرح و اجرای سیستمهای مالی در موسسات بازرگانی و صنعتی
  • فارغ التحصیلان این دوره پس از کسب تجربه کافی می توانند در سطوح مختلف مدیریت مالی و حسابداری و حسابرسی انجام وظیفه نمایند..

منبع : دانشنامه رشد

[divider]

کاردانی حسابداری

حساب حسابگری و حسابداری جزوِ جدا نشدنی از زندگی انسان می باشد، از این رو همگام با پیچیده شدن زندگی بشر و نیاز به گردآوردن دانسته های انسان در مجموعه های خاص، دانش حسابداری نیز در زمره یکی از علوم کاربردی درآمده و جایگاهی خاص در میان رشته های دانشگاهی را به خود اختصاص می دهد. حسابداری در ساده ترین تعریف، فرآیند ثبت و تجزیه و تحلیل و خلاصه و طبقه بندی نمودن رخدادهای مالی است و از آنجایی که در دنیای پیشرفته و پیچیده امروز نیاز به کنترل، نظارت منابع بینه اقتصادی امری ضروریست، استفاده از اطلاعات حسابداری به عنوان یک راه نظارت بر کنترل بهینه منابع اقتصادی تلقی می شود. هدف از این رشته دانشگاهی، آموزش و تربیت افرادی است که پس از گذراندن دوره، توانایی لازم برای احداث مشاغلی در زمینه حسابداری در سطوح میانی خواهند داشت. آنان پس از یک دوره آموزش دو ساله وارد بازار کار می شوند و بخشی از نیازهای کشور را در زمینه امور مالی و حسابداری تأمین می کنند.
اصل این رشته نزدیک به ۵ – ۶ سال است که به وجود آمده و هدف اصلی آن کمک به حسابدارانی است که در مؤسسات و آموزشگاهها مشغول به کار هستند و از نظر عملی خیلی برای دانشجویان مفید است ولی تا به این لحظه، هیچگونه عملی دیده نشده و بیشتر از نظر تئوری می باشد. حسابداری یک فن است. این رشته در دنیا نقش خود را مثبت انجام داده و یک کاردان، می توانند به عنوان یک نیروی کمکی در دفاتر روزنامه و … مشغول باشد.
دانشجویان این دوره در مجموع ۷۶ واحد درسی شامل دروس اصلی، عمومی، پایه و کارآموزی را می گذرانند و مهمترین آنها از این قرار است:
۱- ریاضیات پایه که هدف از آن آشنایی با اصول اولیه ریاضی است؛
۲- اقتصاد خرد و کلان: شناسایی جنبه های مختلف مسائل نظری اقتصاد را دنبال می کند؛
۳- ریاضیان و کاربرد آن در مدیریت؛
۴- آمار و کاربرد آن در مدیریت؛
۵- اصول حسابداری (۱و۲و۳) که برای آشناسازی دانشجویان با اصول حسابداری و سیستم حسابداری است؛
۶- حسابداری صنعتی (۱و۲) که آشنا ساختن دانشجویان با ماهیت هزینه ها و سایر اطلاعات اقتصادی مربوطه را به عهده دارد.
۷- حسابرسی که به بررسی مسائل مستقل اسناد و مدارک و دفاتر حسابداری یک مؤسسه می پردازد؛
۸- حسابرسی دولتی که به سیستم حسابداری سازمانهای دولتی و قوانین و مقررات ناظر بر آنها و نحوه برنامه ریزی دولتی می پردازد.
با توجه به اینکه رشته کاردانی حسابداری در کشور ما وجود نداشته و با این وجود دارای تفاوتهایی با کارشناسی می باشد، به همین دلیل کاردانی حسابداری در چند سال اخیر به وجود آمد. اهمیت این رشته از بُعد عملی این رشته می باشد تا بُعد کاربردی. از استادان این رشته این توقع را داریم که بیشتر از بُعد عملی این کار را به دانشجویان تدریس کنند تا امکان کار کردن عملی تر دانشجویان در سطوح مختلف به وجود آید.
علت اهیمت این رشته به خاطر پیشرفت صنعت، خدمات و تجارت و تکنولوژی می باشد که حسابداری هم در کنار آنها می باشد و یک رشته انتزاعی و مجزا نمی باشد و حسابداری هم از بُعد عملی و نظری باید مانند سایر رشته ها پیشرفت کند.
با توجه به آمارهای به دست آمده از رشته حسابداری و به خصوص کاردانی، تنها فقط ۲۰ نفر از آنها توانسته اند در صنایع مشغول به کار شوند که این هم به این دلیل است که یا فردی را آشنا داشته و یا به طور مستمر خود، آن را ادامه و پیگیری کرده اند و از لحاظ توانایی های جسمی، فکری و روحی باید از روحیه بالا و توانایی جسمی بالایی برخوردار باشند و چون می خواهد رقمهای مالی را حساب کند، باید روح آرامی داشته باشد تا بتواند حسابهای دفترهای روزنامه و کل را به راحتی انجام دهد

منبع : یاران سیز

پیام بگذارید