معرفی محله ها و دانلود نقشه های با کیفیت از تهران

معرفی محله های شهر تهران و دانلود نقشه های با کیفیت شهر تهران

با سلام

 

در پست های قبلی در مورد تاریخچه شهر تهران و معرفی استان تهران به تفصیل مقاله ای با عنوان ذکر شده زیر نوشته بودیم

معرفی استان تهران 

 

در این مقاله سعی داریم که برخی از محله ای تهران را به صورت کوتاه معرفی نماییم و سپس نقشه های با کیفیت تهران همانند نقشه های شهری، نقشه خط مترو تهران ، نقشه های ماهواره ای تهران را برای دانلود شما عزیزان قرار دهیم شما اگر نقشه ای احتیاج دارید در بخش نظرات بفرمایید تا در صورت امکان برای شما قرار داده شود

 

معرفی برخی از خیابان های تهران 

 

شهرک غرب تهران

معرفی شهرک غرب تهران

شهرک غرب تهران در منطقه ۲ شهری تهران قرار گرفته است. شهرک غرب تهران در شمال غربی تهران واقع شده است. این شهرک توسط آمریکایی ها پی ریزی شد که به دلیل شباهت با شهرک های آمریکایی به شهرک غرب معروف شد البته بعد از انقلاب آن را شهرک قدس نامیدند که امروزه مردم با شهرک غرب آن را می شناسند. میدان صنعت تنها میدان این منطقه است که به همین دلیل به آن میدان شهرک غرب می گویند. شهرک غرب تهران با داشتن خیابان های عریض و استاندارد، خانه های ویلایی و بزرگ و تراکم جمعتی پایین فضای آرام و مناسبی را برای سکونت فراهم آورده است.

 

محله سعادت آباد تهران

سعادت آباد تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار گرفته است. سعادت آباد در قدیم به سادات آباد معروف بوده است. سعادت آباد جزو مناطق پرطرفدار تهران به شمار می رود و جمعیت ساکن در این منطقه روز به روز افزایش می یابد. سعادت آباد از بافت جدید و بروزی برخوردار است و ساختمان های بالای ۲۰ سال ساخت خیلی کم به چشم می خورند. میدان کتاب، میدان شهید تهرانی مقدم، میدان سرو و میدان فرهنگ میدان های اصلی این منطقه هستند. زندان اوین به عنوان معروف ترین زندان تهران نیز در سعادت آباد تهران واقع شده است.

 

محله تهرانپارس تهران

محله تهرانپارس تهران

محله تهرانپارس تهران در منطقه ۴ و ۸ شهرداری تهران قرار دارد. محله تهرانپارس تهران به دو بخش تهرانپارس غربی و شرقی تقسیم می شود که مرز جداکننده این دو بلوار پروین است و در مجموع محله ای بزرگ در شرق تهران است. بلوار اصلی تهرانپارس در گذشته آرش تیرانداز نام داشته که امروزه به آیت الله خوشوقت تغییر یافته است. تهرانپارس دارای چهار فلکه اصلی می باشد که در امتداد خیابان تیرانداز خیابان اصلی این منطقه می باشد. البته لازم است بگوییم که فلکه دوم و چهارم امروزه تبدیل به چهارراه شده اند گرچه هنوز با همان نام قبلی شان خوانده می شوند.

 

محله شاپور تهران

محله شاپور تهران در منطقه ۱۱ تهران قرار دارد. نام امروزی این خیابان، وحدت اسلامی می باشد. شاپور یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران است. خیابان وحدت اسلامی یکی از شاهراه های اصلی تهران به شمار می رود.

 

خیابان پیروزی تهران

معرفی محله پیروزی تهران

خیابان پیروزی تهران که در گذشته با نام خیابان فرح آباد شناخته می شده است در منطقه ۱۳ و ۱۴ شهرداری تهران قرار دارد. بخش شمالی محله در منطقه ۱۳ و بخش جنوبی آن در منطقه ۱۴ تهران واقع شده است. در سال ۱۳۵۷ به دلیل قرارگیری نیروی هوایی در این منطقه، محله نیروی هوایی تاثیر ویژه ای در شکل گیری انقلاب داشته است به همین جهت پس از پیروزی انقلاب خیابان و کل محله را پیروزی نامیدند. بافت محله پیروزی سنتی است اما با احداث بزرگراه های امام علی و بسیج بافت منطقه تغییر کرد و به سمت نوسازی پیشرفت، به شکلی که امروزه ۷۰ درصد محله پیروزی را خانه های نوساز ۴ تا ۷ طبقه شکل داده است. محله های صد دستگاه، چهارصد دستگاه و پرستار از محلات مهم این منطقه هستند.

 

محله پامنار تهران

معرفی محله پامنار تهران

محله پامنار تهران در منطقه ۱۲ شهرداری تهران قرار دارد. محله پامنار یکی از قدیمی ترین محلات تهران است و تقریبا می توان معروفیت این محله را با مهم شدن شهر تهران مقارن دانست. علت نامگذاری این محله با نام پامنار، وجود مناره های مسجد عودلاجان از آثار قرن سیزدهم است. اوج معروفیت محله پامنار به سال های ملی شدن صنعت نفت بر می گردد. اشخاصی مانند آیت الله کاشانی، ابراهیم حاتمی کیا و عباس یمینی شریف اهالی منطقه پامنار بوده اند. امروزه محله پامنار تهران بورس خرید فنس و طلق و ایرانیت شده است.

 

محله سوهانک تهران

محله سوهانک تهران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. سوهانک دهکده ای در شمال شرقی تهران بوده است که با گسترش شهر تهران، اکنون به محله ای از محلات تهران بدل گشته است. خیابان اصلی محله سوهانک، سلمان نام دارد.

 

محله فلاح تهران

محله فلاح تهران در منطقه ۱۷ شهرداری تهران قرار دارد.عمده ساکنین محله فلاح ترک هستند. تراکم جمعیت در این منطقه بسیار بالا بوده و بخش زیادی از این منطقه را بافت فرسوده تشکیل داده است. وجود همین عوامل باعث شده که محله فلاح تهران یکی از مناطق آسیب پذیر تهران باشد.

 

محله پاسداران تهران

محله پاسداران تهران در شمال شرقی تهران قرار دارد. خیابان اصلی این منطقه خیابان پاسداران است که در گذشته به خیابان سلطنت آباد مشهور بوده است. خیابان پاسداران تهران مرز منطقه ۳ و ۴ شهرداری تهران را تشکیل می دهد که در ادامه وارد منطقه ۱ می شود و به میدان نیاوران ختم می شود. ابتدای خیابان پاسداران از سه راه ضرابخانه آغاز می شود. بسیاری از محلات تهران مانند ضرابخانه، چالهرز، گلستان، احتشامیه، پاسداران، هروی، اختیاریه، شهرک شهید چمران، فرمانیه، اقدسیه، صاحبقرانیه،حصار بوعلی، دروس در خیابان پاسداران قرار دارند.

 

محله ولنجک تهران

محله ولنجک تهران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. محله ولنجک در شمال تهران و در کوهپایه های قله توچال قرار دارد. از مهمترین خیابان های این محله می توان خیابان ولنجک، خیابان ساسان، خیابان سیزدهم، خیابان یمن، خیابان امیرآبادی، بلوار دانشجو را نام برد.

 

محله قیطریه تهران

معرفی محله قیطریه تهران

محله قیطریه تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. خیابان اصلی این منطقه خیابان قیطریه است که پارک قیطریه در آن قرار دارد. پارک قیطریه یکی از زیباترین و بزرگترین پارک های تهران است که در گذشته به صورت طبیعی و باغ گونه بوده است و به آن باغ قیطریه می گفتند ولی با گسترش شهر امروزه تنها پارک قیطریه از آن به جا مانده است. درختان کهنسال و جوی های آب گواه این موضوع هستند. سایر خیابان های این منطقه شامل بلوار اندرزگو، خیابان شریعتی، خیابان قیطریه، بلوار صبا، بلوار کاوه، بزرگراه صدر، خیابان چیذر، خیابان فرمانیه، خیابان قلندری شمالی، خیابان سلیمانی غربی، خیابان خراسانی، خیابان موسیوند، خیابان خلیلی، خیابان کریمی و خیابان سهیلی می باشد.

 

محله ونک تهران

محله ونک تهران در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد. محله ونک امروزی در مجاورت ده ونک، یکی از روستاهای سرسبز شمال تهران قرار دارد. دانشگاه الزهرا تهران امروزه در محل ده ونک قرار دارد. نام ونک از دو حرف “ون” + “ک” گرفته شده است که به معنی درخت کوچک است. محله ونک تهران هنوز حالت سنتی خود را حفظ کرده است و اکثر خانه ها ویلایی هستند. خیابان های ملاصدرا، شیخ بهایی، عطار، شیرازی و سئول برخی از مهم ترین خیابان های محله ونک تهران هستند.

 

محله پونک تهران

معرفی محله پونک تهران

محله پونک تهران در شمال غربی تهران قرار دارد. بخش عمده محله پونک در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده است و بخشی از آن در منطقه ۲ قرار دارد. ده پونک از قریه های قدیم تهران بوده است که به خاطر وجود حجم زیادی از پونه در این منطقه به پونک معروف شده است. خیابان‌های اصلی محله پونک شامل میرزابابایی، اشرفی اصفهانی، شهید مخبری (گلستان)، سردار جنگل، همیلا، بلوار عدل، خیابان زیتون و بلوار کمالی می باشد.

 

محله نیاوران تهران

محله نیاوران تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. نیاوران یکی از مناطق اعیان نشین تهران است که در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است. به خاطر شیب زیاد خیابان های محله نیاوران معماری این منطقه ویژگی های منحصر به فردی دارد. آب و هوای محله نیاوران هم به نسبت سایر مناطق تهران خنک تر می باشد.

 

محله دارآباد تهران

معرفی محله دارآباد تهران

محله دارآباد تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. دارآباد در گذشته یکی از روستاهای اطراف تهران بوده است و امروزه با گسترش شهر به یکی از محلات تهران بدل گشته است. دارآباد در دوره قاجار به وسیله کاخی که مظفرالدین شاه در آنجا بنا کرد به شاه آباد تغییر نام داد اما بعد ها نام آن به همان دارآباد بازگشت. خیابان اصلی این منطقه، خیابان دارآباد است. میدان دارآباد میدان اصلی خیابان دارآباد، در ارتفاع ۱۷۰۰متری از سطح دریا قرار دارد.

 

محله الهیه تهران

معرفی محله الهیه تهران

محله الهیه تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. نام قدیم الهیه خورآذین بوده است. خیابان فرشته مشهورترین خیابان این منطقه است. سایر خیابان های مهم محله الهیه تهران شامل: خیابان تختی، الهیه، پارسا، صحرا، چناران، سروستان، کامران، کوهیار، نمازی، خزر، مهدیه، مریم، بوسنی و هرزگوین و جردن می باشد.

 

محله تجریش تهران

محله تجریش تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. شهر تجریش مرکز شهرستان شمیرانات است. تجریش در گذشته های دور (حدود ۱۰۰۰ سال پیش) طجرشت نام داشته است. میدان تجریش، بزرگترین میدان این منطقه در انتهای خیابان ولیعصر قرار دارد. تعداد بسیار زیادی مرکز خرید و پاساژ در اطراف این میدان قرار دارند که باعث شلوغی این میدان شده اند. ارتفاع میدان تجریش از سطح دریا ۱۶۰۰متر می باشد. به همین دلیل آب و هوای تجریش معتدل متمایل به سرد است. در تابستان ها دمای تجریش تا ۳۶ درجه بالا می ورد و در زمستان ها به -۲۰ درجه هم می رسد. در گذشته قنات های زیادی در تجریش وجود داشته اند؛ قنات امام زاده صالح، قنات محمدیه، قنات کهریز و … از جمله قنات های محله تجریش هستند که برخی از آن ها هنوز هم آب دهی دارند.

 

محله میرداماد تهران

بلوار میرداماد در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد. بلوار میرداماد که خیابان میرداماد نیز نامیده می شود در محله داوودیه تهران واقع شده است. اما بلوار میرداماد به حدی معروف است که محله داودیه را نیز با نام میرداماد می شناسند.

 

محله نارمک تهران

محله نارمک تهران

محله نارمک تهران در منطقه ۸ شهرداری تهران قرار دارد. دانشگاه علم و صنعت یکی از بزرگترین دانشگاه های ایران در نارمک قرار دارد. محله نارمک به محله صد میدان هم معروف است که بزرگ ترین آن میدان نبوت یا هفت حوض سابق است.

 

محله قلهک تهران

محله قلهک تهران در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد. محله قلهک از دیرباز داراری چندین رشته قنات بوده که برخی از آنها هنوز هم جاری هستند. بزرگترین قنات، قنات موجود در باغ سفارت بریتانیا است که همچنان جریان داشته و درختان چنار آن منطقه را سیراب می کند. محله قلهک در گذشته به کوچه سجاد معروف بوده است.

 

محله نازی آباد تهران

معرفی محله نازی آباد تهران

محله نازی آباد تهران در منطقه ۱۶ شهرداری تهران قرار دارد. نازی آباد یکی از قدیمی ترین محلات تهران است که در جنوب شهر تهران واقع شده است. بیش از ۷۰ میدان در محله نازی آباد قرار دارد که از این حیث نسبت به سایر محله های جنوب شهر تهران ظاهر بهتری دارد. می توان گفت نازی آباد یکی از مرفه ترین محله جنوب شهر تهران است. بسیاری از شخصیت های برجسته مانند اکبر عبدی، هنرپیشه توانا و نام آشنای سینما و تلویزیون؛ حمید استیلی، بازیکن فوتبال؛ امیر قلعه نویی، بازیکن سابق فوتبال و از موفق‌ترین مربیان لیگ برتر؛ فرشاد پیوس، بازیکن سابق پرسپولیس و مربی فوتبال در محله نازی آباد زندگی می کرده اند.

 

 

محله اقدسیه تهران

محله اقدسیه تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد.زمین های اقدسیه در گذشته متعلق به صندوقدار ناصرالدین شاه بود که بعد از بخشش آن به همسر ناصرالدین شاه به نام امینه اقدس ملقب به اقدس الدوله، این منطقه اقدسیه نام گرفت.

 

محله آجودانیه تهران

محله آجودانیه تهران در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. اصلی ترین خیابان این منطقه بلوار آجودانیه است. محله آجودانیه تهران یکی از مناطق بالاشهر تهران به حساب می آید. منطقه آجودانیه در ارتفاع ۱۷۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. شیب خیابان های این منطقه زیاد است.

 

اسامی برخی دیگر از محله های تهران 

 • محله مینی سیتی تهران
 • محله بازار تهران
 • محله دروس تهران
 • محله بام تهران
 • محله محمدیه تهران
 • محله اوین تهران
 • محله زعفرانیه تهران
 • محله فرمانیه تهران
 • محله ساقدوش تهران
 • محله اراج تهران
 • محله ازگل تهران
 • محله چیذر تهران
 • محله جعفرآباد تهران
 • محله دزاشیب تهران
 • محله کاشانک تهران
 • درکه تهران
 • محله حکمت تهران
 • محله جماران تهران
 • محله حصار بوعلی تهران
 • محله رستم آباد تهران
 • شهرک شهید چمران تهران
 • محله گیشا تهران نصر
 • محله صادقیه تهران
 • محله شهرآرا تهران
 • محله ستارخان تهران
 • محله اختیاریه تهران
 • محله احتشامیه تهران
 • محله شمس آباد تهران
 • محله حکیمیه تهران
 • محله استخر تهران
 • محله شهران تهران
 • محله جنت آباد تهران
 • محله شهر زیبا تهران
 • شهرک اکباتان تهران
 • محله فردوس تهران
 • محله توانیر تهران
 • محله امیرآباد تهران
 • محله ایرانشهر تهران
 • محله عباس آباد تهران
 • محله دبستان تهران
 • محله حشمتیه تهران ح
 • محله نظام آباد تهران
 • محله کاج تهران
 • محله وحیدیه تهران
 • محله مدائن تهران
 • کوی فراز تهران
 • فرحزاد تهران
 • شهرک سئول تهران
 • محله امانیه تهران
 • محله مهران تهران
 • محله باغ فیض تهران
 • محله جی تهران
 • مهرآباد جنوبی تهران
 • محله کارون شمالی تهران
 • خیابان انقلاب تهران
 • محله منیریه تهران
 • محله فردوسی تهران
 • محله بهارستان تهران
 • محله خانی آباد (تختی) تهران
 • محله نیرو هوایی تهران
 • دولاب تهران
 • محله دهکده المپیک تهران
 • محله جوادیه تهران
 • شهر ری تهران
 • محله یاخچی آباد تهران
 • محله یوسف آباد تهران

دانلود نقشه های باکیفیت تهران

در این بخش از مقاله هم برخی از نقشه های با کیفیت شهر تهران را برای دانلود شما عزیزان قرار می دهیم

 

منبع مانیشن
نمایش نظرات (1)