مـــرور اتفاقـــات حســـاس جام جهانی

مرور برخی از اتفاقات حساب جام های جهانی

مرور اتفاقات حساس جام های جهانی

بعضی اتفاق ها هستند که حتی اگر سال ها از آن ها بگذرد, باز هم در حافظه ها باقی می مانند که این اتفاقات در جام های جهانی فوتبال کم نیست

شمارش معکوس برای شروع جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه به کمتر از اعداد یک دست رسیده، به همین بهانه نگاهی داریم به قاب های ماندگاری که از جام های جهانی گذشته در خاطرها باقی مانده است.

 

انگلیس ۱۹۶۶

 فینال این مسابقات میان انگلستان و آلمان غربی برگزار شد و در آن انگلستان با گلی که هنوز هم در صحیح بودن آن شک وجود دارد، اولین و تنها قهرمانی اش در جام های جهانی را جشن بگیرد.

جف هرست در دقیقه ۱۰۱ و در حالیکه بازی به وقت اضافی کشیده شده بود، ضربه ای را به زیر تیرک افقی دروازه آلمان زد و معلوم نبود توپ واقعا گل شده یا نه! اما داور با کمی مکث گل را اعلام کرد و دیگر برای آلمان غربی دیر شده بود تا بتواند به بازی برگردد و در همین زمان گل چهارم را هم خوردند تا بازی با نتیجه ۴ بر ۲ به نفع انگلیس تمام شود.

مرور اتفاقات حساس جام های جهانی
مرور اتفاقات حساس جام های جهانی

مکزیک ۱۹۷۰

در این سال که برزیل قهرمان جام جهانی شد، در بازی فینال که میان برزیل و ایتالیا برگزار شده بود؛ پله ۱۰۰ اُمین گل جام های جهانی را وارد دروازه ایتالیا کرد.

 

آلمان غربی ۱۹۷۴

 این دوره از مسابقات سال قدرت نمایی هلند با یوهان کرایف افسانه ای بود. او در زمین غوغا می کرد و در هر بازی چشمه ای نبوغش را به تصویر می کشید. در این دوره یوهان کرایف در مقابل برزیل و آرژانتین آن چنان خودنمایی کرد که هر دو تیم را با نتیجه های ۲ بر صفر و ۴ بر صفر به زانو درآورد. با این حال هلند در فینال حریف میزبان نشد و در رده دوم قرار گرفت.

 

اسپانیا ۱۹۸۲

در مرحله نیمه نهایی این دوره از مسابقات یک اتفاق ناگوار و خطای ناجوانمردانه رخ داد. هارالد شوماخر دروازه بان تی ملی آلمان خطای بدی را روی باتیستان بازیکن تیم فرانسه انجام داد، خطایی که او را چند ماه در بیمارستان بستری کرد. این اتفاق باعث شد شوماخر در محافل ورزشی مورد انتقاد بسیار قرار گیرد.

 

مکزیک ۱۹۸۶

 مگر کسی هست که «دست خدا» را فراموش کند؟ در بازی میان انگلیس و آرژانتین در مرحله یک چهارم پایانی بود که بدون شک مارادونا بهترین گل انفرادی جهان را در این بازی به ثمر رساند. او همچنین گل معروف «دست خدا» را به انگلیس زد و با نتیجه ۲ بر ۱ آرژانتین برنده بازی شد. شاید تنها گل با دستی باشد که هنوز هم بعد از سالیان کسی مارادونا را مورد انتقاد قرار نمی دهد!

 

ایتالیا ۱۹۹۰

در مرحله یک هشتم پایانی کامرون با درخشش روژه میلا که دو گل تیمش را به ثمر رساند توانست کلمبیا را شکست دهد. اما شادی پس از گل روژه میلا و نوع رقص متفاوتی که انجام داد در خاطره همه باقی ماند.

 

امریکا ۱۹۹۴

تراژدی این دوره از جام جهانی مرگ آندره اسکوبار بود. مدافع تیم ملی کلمبیا در بازی مقابل امریکا به اشتباه گل به خودی زد و همین گل دلیل حذف کلمبیا شد. ۱۰ روز بعد او را به ضرب گلوله کشتند.

 

فرانسه ۱۹۹۸

در مرحله یک چهارم نهایی بازی میان هلند و آرژانین که رقبای دیرینه به حساب می آمدند، حساسیت آن را بیشتر هم می کرد. دنیس برکمپ در این بازی گلی بی نظیر را به آرژانین زد که هنوز هم تماشای فیلم آن برای هر فوتبال دوستی هیجان انگیز است.

 

آلمان ۲۰۰۶

ایتالیا و فرانسه، فینال جام جهانی است و همچنین همه می دانند که برای آخرین بار است زین الدین زیدان را در جام جهانی و در لباس تیم ملی فرانسه به همراه بازوبند کاپیتانی می بینند. بعد از این بازی او از فوتبال خداحافظی می کند. بازی به وقت اضافه کشیده می شود، در میانه های زمین مارکو ماتراتزی از کنار زیدان رد می شود، زیدان چند قدم جلوتر می رود، برمی گردد و بنگ! با سر به سینه ماترتزی می زند. زیدان در آخرین حضورش در میدان با لباس تیم ملی فرانسه از زمین بازی اخراج شد.

 

افریقای جنوبی ۲۰۱۰

در مرحله یک چهارم نهایی این دوره از جام جهانی اروگوئه با غنا بازی داشت.بازی ۹۰+۳۰ دقیقه نفس گیر بود که به تساوری ۱-۱ انجامید. اما حادثه جایی رخ داد که حمله روی دروازه اروگوئه بود، دروازه بان جلوتر توپ را دفع کرد، در برگشت ضربه ای که می رفت گل شود، با دست های سوارز برخورد کرد! دروازه بانی سوارز یک گل حتمی را از غنا گرفت و اتفاق عجیب تر زمانی افتاد که پنالتی همین هند که باعث اخراج سوارز هم شد، به تیرک افقی برخورد کرد و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد.

 

برزیل ۲۰۱۴

در مرحله نیمه نهایی برزیل میزبان مقابل آلمان قرار گرفت، با اینکه انتظار می رفت برزیل بزرگ با استفاده از حق میزبانی بتواند قدرتمند مقابل آلمان ایستادگی کند، اما یک نمایش ضعیف از زردپوشان کافی بود تا آلمان ۷ گل به آن ها بزند و میزبان در کمال ناباوری و حسرت به بازی رده بندی برود. جایی که باز هم خوب بازی نکرد و بدون عنوان باقی ماند.

 

پیام بگذارید