هر آنچه باید در مورد خرید کالسکه بدانید

مهم ترین نکات در انتخاب و خرید کالسکه

هر آنچه باید درباره خرید کالسکه بدانید!

کالسکه از مهم ترین وسایل کودک در سالهای ابتدایی زندگی  است . وجود کالسکه باعث می شود دغدغه ی والدین برای بیرون رفتن از منزل کاهش پیدا کند . در هنگام پیاده روی ، خرید ، رستوران و هر مکانی کالسکه بهترین گزینه برای رفاه حال کودک است .منتهی برای خرید آن باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که در هنگام استفاده به مشکل برنخورید و امنیت و آسایش خود و کودکتان حفظ شود .

در هنگام خرید کالسکه قبل از هر چیز باید شرایط خود را در نظر بگیرید . مسافرت زیاد می روید و یا اهل پیاده روی هستید ، چند قلو دارید و … و با توجه به شرایط خود و البته هزینه ی مورد نظرتان کالسکه ی مناسب خود را انتخاب کنید .

کالسکه های مبله ، معمولی

تصور شما از کالسکه و آن چه اغلب در خیابان می بینید کالسکه های مبله هستند.این نوع از کالسکه همانطور که از اسمش پیداست مانند یک مبل راحت برای کودک شما می باشد . کودک فضای زیادی دارد و نرم و  راحت است . این کالسکه ها قابلیت تغییر زاویه ی پشتی را دارند که باعث می شود پشتی کالسکه در حالت خوابیده ، نیمه خوابیده ، نشسته قرار بگیرد .معمولا این کالسکه ها تجهیزات جانبی زیادی دارند .مثل سایه بان ، پوشش ضد سرما ، جا لیوانی و … . یکی از قابلیت های خوبی که در بعضی از کالسکه های مبله وجود دارد ، امکان رو به مادر شدن نشیمن گاه کالسکه است که باعث بیشتر شدن آرامش کودک می شود .از نکات منفی  کالسکه های مبله میتوان به حجیم بودن بیش از حد آن اشاره کرد ، این کالسکه ها حجیم و سنگین هستند . حتی در حالت جمع شده فضای زیادی را  اشغال می کنند . به طوری که اگر بخواهید آن را داخل صندوق عقب اتومبیل تان قرار دهید باید صندوق عقب را به طور کامل تخلیه کنید.بنابر این اگر زیاد مسافرت میروید این نوع از کالسکه مناسب شما نمی باشد ولی برای استفاده داخل شهر مثل پیاده روی و خرید و … این کالسکه بهترین گزینه است.مخصوصا که انواع مختلف ایرانی و خارجی آن با قیمت های مختلف در بازار موجود است .

کالسکه عصایی

کالسکه عصایی
کالسکه عصایی

این کالسکه دسته هایی مانند عصا دارد به همین دلیل به آن عصایی می گویند ، بسیار سبک است و به سادگی جمع شده و داخل یک چمدان جا می شود . برای کسانی که  زیاد به مسافرت می روند و یا در شهر رفت و آمد دارند و سوار اتوبوس و مترو می شوند این نوع از کالسکه بهترین گزینه است. از نظر راحتی مسلما به پای کالسکه های مبله نمی رسند ولی کودک داخل آن احساس ناراحتی و نارضایتی ندارد.اکثر آنها قابلیت تغیییر زاویه ی پشتی را دارا می باشند و به سایبان مجهز اند ولی امکانات دیگر کالسکه های مبله را ندارند که دلیل آن هم  سادگی و سبکی و جمع و جور بودن آن است .ویژگی مثبت دیگر این نوع از کالسکه ها قیمت آن است که نسبت به انواع دیگر کالسکه بسیار مناسب است .

کالسکه ی پرتابل ، قابل حمل ، چمدانی

کالسکه های پرتابل حد میانه ای از کالسکه های مبله و عصایی هستند. تا حد خوبی از امکانات و راحتی کالسکه های مبله بهره مندند و  از نظر سبکی و کم حجم بودن بسیار شبیه به کالسکه  ی عصایی هستند . این نوع از کالسکه ها حجم کمی دارند به راحتی جمع شده و به اندازه ی یک چمدان می شوند . وزن کمی دارند و برای مسافرت بسیار مناسب هستند .مانند کالسکه های مبله دارای قسمتی برای حمل بار ، سایه بان ، قابلیت تغییر زاویه پشتی می باشند. متاسفانه از این نوع کالسکه محصول ایرانی با کیفیتی در بازار موجود نمی باشد و نمونه های موجود همگی خارجی هستند و همین عامل بالا بودن قیمت کالسکه های پرتابل است .

 

کالسکه ی پرتابل ، قابل حمل ، چمدانی

در انتخاب کالسکه باید نکاتی را نیز مورد توجه خود قرار دهید که نکات بسیار مهمی هستند . توجه کنید که ارتفاع کالسکه مناسب اندام شما باشد تا بعد ها برای حمل آن دچار مشکل نشوید. چرخ های کالسکه باید کاملا روان و ژله ای باشند و قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه را داشته باشند. کمربند کالسکه باید به اندازه ی کافی بلند بوده و محکم باشد تا بتواند به خوبی از کودک محافظت کند. سایه بان بسیار مهم است و باید کاملا بلند باشد و و تمامی فضای بالای سر کودک را پوشش دهد .به جنس پارچه ی کالسکه  توجه کنید ، بهتر است از پارچه هایی تهیه شده باشد که پلاستیکی نباشند چون در تابستان موجب گرما و بی تابی کودک می شود . و در آخر از میزان تحمل وزن کالسکه ای که خریداری میکنید اطمینان حاصل نمایید.

 

کالسکه چی بخرم؟

با انواع مختلف کالسکه‌های موجود در بازار انتخاب کالسکه مناسب برای بسیاری از پدر و مادرها کار سختی است. با توجه به محل زندگی و مسیری که کالسکه را قرار است هل دهید و البته میزان بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید،‌ می‌توانید مناسب‌ترین کالسکه را انتخاب کنید. اگر قصد دارید نوزاد را مسافت طولانی با خود همراه کنید نیاز به یک کالسکه محکم اما روان در حرکت حتی در مکان‌های عمومی و مغازه‌ها دارید. 
اگر در حومه شهر زندگی می‌کنید کالسکه باید راحت تا شده و در ماشین استفاده شود. اگر از کالسکه برای کارهای کوچک استفاده می‌کنید احتمالا می‌توانید به جای کالسکه از صندلی ماشین برای نوزادان کم ‌سن‌تر و انواع کالسکه سبک برای بچه‌های کمی بزرگتر استفاده کنید. در اینجا با برخی انواع کالسکه آشنا می‌شویم.

 

انواع کالسکه

کالسکه استاندارد:

این کالسکه‌ها در سبک‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارند و همیشه یک صندلی راحت دارند که در موقعیت‌های مختلف قابل خم شدن است. این کالسکه‌ها سایبان دارند و معمولا در زیر صندلی جایی برای قرار دادن کیف تعبیه شده است. در برخی از کالسکه‌ها صورت نوزاد رو به جلو است و در برخی دیگر صورت او به عقب است و والدینش را نگاه می‌کند اما بیشتر مدل‌های کالسکه از یک جهت به جهت دیگر قابل تغییر هستند و از ارزان به گران براساس ویژگی‌‌هایشان طبقه‌بندی می‌شوند.

کالسکه‌های صندلی ماشین:

این نوع کالسکه‌ها فریم فلزی سبکی دارند تا برای حمل داخل صندلی ماشین راحت باشند. می‌توانید صندلی ماشین را از پایه از ماشین جدا کنید و به شکل کالسکه استفاده کنید. این مدل کالسکه‌ها راحت تا می‌شوند و در ماشین قرار می‌گیرند و فضای زیادی اشغال نمی‌کنند. اما زمانی که نوزاد بزرگ می‌شود دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.

کالسکه‌های مسافرتی:

سیستم مسافرتی شامل یک کریر (صندلی ماشین نوزاد)، پایه صندلی ماشین و یک کالسکه است. این کالسکه‌ها بزرگتر، سنگین‌تر و گران‌تر از کالسکه‌های دیگر هستند اما شما می‌تواند حتی زمانی که نوزاد بزرگ شد هم از آن استفاده کنید. این کالسکه‌ها صندلی‌ماشین هم دارند.

کالسکه سایبان‌دار:

این کالسکه‌ها که گاهی کالسکه سبک هم نامیده می‌شود وزنی حدود ۶ کیلوگرم دارند و کامل تا می‌شوند. این کالسکه‌ها بالشتک زیادی ندارند و گاهی اوقات هم قابل تنظیم نیستند اما از ارزان‌تر از انواع دیگرند. برخی خانواده‌ها از این کالسکه‌ها به دلیل سبکی در سفر استفاده می‌کنند. سایز فشرده بعضی کالسکه‌های سایبان‌دار ممکن است برای برخی کودکان تنگ باشد، به خصوص زمانی که لباس‌های زمستانی و پرحجم به تن داشته باشند.

کالسکه ورزشی:

این کالسکه ۳ چرخ دارد و معمولا سبک بوده و به والدین اجازه می‌دهد هنگام دویدن یا پیاده‌روی سریع آن را هل دهند. بعضی از کالسکه‌های ورزشی بیش از یک نوزاد را حمل می‌کنند و مانند کالسکه‌های دوقلوی پهلو به پهلو عمل می‌کنند. در محیط‌های شهری این کالسکه در مسیر‌های شیب‌دار آهسته حرکت می‌کند و اندازه آن باعث می‌شود مانور شما برای بالا پایین کردن پله‌ها یا از این مغازه به آن مغازه کردن،‌کم شود. به این موضوع دقت کنید که اگر نوزادتان کمتر از ۶ ماه داشته باشد احتمالا نیاز به تهیه لوازم ایمنی اضافی برای این نوع کالسکه‌ها دارید.

کالسکه دو قلو:

این کالسکه اجازه حمل بیش از یک نوزاد را می‌دهد. در برخی از مدل‌های این نوع کالسکه یک نوزاد پشت آن یکی می‌نشیند. برخی از انواع کلاسیک این نوع کالسکه‌ها امکان اضافه کردن یک پلت فرم در پشت صندلی کودک را فراهم می‌کند که خواهر یا برادر بزرگتر می‌تواند بایستد. کالسکه پشت سر هم مانور راحت‌تری دارد، هرچند در بعضی مدل‌ها صندلی عقب فضای کافی برای پاها ندارد.

 

فواید کالسکه

در این باره نیز بخوانید

آپور و کاکتوس

آبوتیلون

کودکتان را برای مدت طولانی در کالسکه تنها نگذارید زیرا شروع به تقلا کرده و حرکات بدن او احتمالاً کالسکه را به راه خواهد انداخت. همچنین بلند و کوتاه کردن دست وپا و بازی کردن حق طبیعی کودک است که موجب رشد جسمی و روانی او می شود، بنابراین او را از کالسکه بیرون بیاورید تا در جای وسیعی امکان حرکت و بازی برای او تأمین گردد.

فواید کالسکه برای کودکان
فواید کالسکه برای کودکان

کالسکه سواری امکان دیدن حرکت برگ ها، سایه روشن ها، ابرها، مردم و دنیا را برای کودک فراهم می سازد و بنابراین هرچه بزرگ تر شده و توجهش بیشتر به محیط اطرافش جلب شود، از این کار لذت بیشتری می برد. پس از مدتی صدای حرکت چرخ های کالسکه بر روی ناهمواری های خیابان را تقلید می کند و هر وقت ببیند که شما لباس پوشیده، عازم بیرون رفتن از خانه هستید، با تکرار این صدا شما را متوجه منظور خود خواهد کرد.
معدودی از نوزادان هستند که حتی بطری شیرشان را با خود به کالسکه می برند و دوست دارند غالب اوقات در آنجا باشند. آن ها کودکانی هستند که مادرانشان صدای اعتراض آن ها را نشنیده و راحتی خود به آسایش طفل را ترجیح داده اند و درنتیجه نوزاد به این وضع عادت کرده است.
البته چنانچه کودک در کالسکه احساس راحتی و خوشحالی می کند، به زور او را بیرون نیاورید. مراقب باشید که کودک از بودن در کالسکه افسرده و خسته نشود چراکه امکان سرگرم شدن در کالسکه کم است. چنانچه کودکی علاقه مند است که در تمام مدت روز در کالسکه بماند، مادر باید این سؤال را برای خود مطرح کند که چگونه می توان امکان فعالیت و سرگرمی بیشتر را برای او فراهم آورد تا انگیزۀ خارج شدن از کالسکه و جست وخیز در خانه برایش ایجاد گردد.

 

آیا استفاده از کالسکه ضروری است؟

 

استفاده از کالسکه برای کودکان

کودک را می توان خارج از تختخواب و در هوای آزاد خوابانید و یا برای مسافت های دور او را در اتومبیل قرار داد. ولی بسیاری از مادران به پیاده روی علاقه داشته و دلشان می خواهد نوزاد شان را نیز همراه ببرند.

در اکثر کشورها، گذاشتن طفل در وسیلۀ کیسه مانندی که به پشت یا پهلوی پدر یا مادر وصل شده و نوزاد را در آن می گذرانند، به تدریج جایگزین کالسکه شده است. این کار باعث می شود که نوزاد به خوبی بتواند محیط اطراف را تماشا کند. اگر خود شما قانع شده اید که نوزادتان را می توانید به این ترتیب همراه خود ببرید، مطمئن باشید که در فروشگاه ها و پیاده روهای باریک و شلوغ آسایش بیشتری خواهید داشت و لذا به هیچ وجه به نسل قدیم که شما را چپ چپ نگاه می کنند اعتنا نکنید!
مطمئن باشید فرزند شما از اینکه می تواند دنیای اطرافش را ببیند و از طرفی گرمای بدن شما را حس کند، لذت فراوان خواهد برد. این شیوۀ حمل ونقل طفل به هیچ وجه تأثیر سویی در اندام او نخواهد داشت. شاید بتوان گفت که کالسکه در هوای بد و بارانی وسیلۀ مناسب تری است.
نوزاد از خوابیدن در کالسکه نیز لذت می برد. در هنگام بی قراری حرکات یکنواخت کالسکه او را تسکین می دهد. هنگامی که بزرگ تر شده و می تواند در کالسکه بنشیند تماشای محیط اطراف که مثل فیلم از جلوی چشمش می گذرد، برایش بسیار لذت بخش است.

بهتر است در فاصلۀ اولین ماه تولد، کودک را از منزل بیرون نبرید، زیرا هوای خانه ثابت بوده و ضمناً سروصدا هم کم است. ولی چنانچه ناچار شدید از منزل خارج شوید، حرکات کالسکه نوزاد را اذیت نخواهد کرد.
در کشورهای گرم می توان از لحظۀ تولد بچه را در کالسکه گذاشت و بیرون برد و در کشورهای سردتر پس از یک هفته این کار میسر خواهد بود. اگر هوا ملایم و معتدل باشد، هوای آزاد برای نوزاد بسیار مفید خواهد بود ولی مواظب باشید که علیرغم تعادل هوا، نوزاد را به مدت طولانی در معرض هوای آزاد قرار ندهید. در هوای یخبندان و مه غلیظ تا جایی که ممکن است او را در خانه نگهدارید و بگذارید تا هوا گرم تر شود و یا مه به کلی از بین برود.
اگر نوزاد شما در خارج خانه به خواب رفته، از رسیدن هوای تازه به او اطمینان حاصل کنید. اگر قرار باشد کودک را در کالسکه ای که دیواره های بلند داشته و سایبان عریض و طویلی رویش کشیده شده بیرون ببرید و ذره ای هوای تازه و سالم به او نرسد، این کار فایده ای نخواهد داشت. چنین کالسکه ای جز احساس دل تنگی چیزی برای طفل ندارد بنابراین همان بهتر که او را در تختخوابش بگذارید که لااقل بتواند از هوای معتدل خانه استفاده کند. در هوای آفتابی، بهتر است نوزاد را در کالسکه ای بگذارید که فقط یک سایبان کوچک دارد تا هوا در اطراف او به خوبی جریان پیدا کند.
در هوای سرد به اندازۀ کافی لباس به تن نوزاد بکنید و پتوی کافی در کالسکه همراه ببرید. نیازی به کلاه نیست زیرا لبه های کالسکه سر او را حفاظت خواهند کرد. درصورتی که هوا فوق العاده سرد بوده و شما کلاه را ضروری می دانید، از آن استفاده کنید. همچنین اگر دست هایش سرد و کرخ شده اند، حتماً دستکش به دستش کنید.

 

معیارهای اساسی انتخاب کالسکه مناسب

نکاتی که قبل از خرید کالسکه کودک باید در نظر بگیرید:

بهترین کالسکه کودک آنهایی هستند که بتوانند کودک شما را در امنیت و آسایش نگه دارند، در این قسمت برخی از دلایلی که شما نیاز دارید تا بتوانید بهترین کالسکه کودک را بخرید، ذکر شده است.

 

ایمنی کالسکه کودک

ایمنی مهمترین عامل خرید یک کالسکه کودک است، قبل از خرید کالسکه پایداری کالسکه را بررسی کنید، کالسکه ای که انتخاب کردید باید یک حفاظ ایمنی داشته باشد، همچنین باید یک ترمز برای نگه داشتن کالسکه هم داشته باشد، مهمترین نکته این است که مکانیزم کالسکه نباید در دسترس کودک باشد. 

 

توصیه ها

  •  اگر از اتومبیل استفاده میکنید ، اطمینان یابید که جای کافی در صندوق عقبتان برای کالسکه ای که در نظر گرفته اید، وجود دارد .عوامل دیگری نیز هستند که باید مورد توجه قرار دهید:
  • کالسکه ای که انتخاب می کنید را دوست داشته باشید.
  • کالسکه ها از مهمترین و معروفترین خرید های سیسمونی هستند لذا اطمینان یابید که کالسکه مورد نظر را با دقت  انتخاب می کنید به عنوان مثال هنگام خرید با هل دادن و باز و بسته کردن مدل های مختلف در فروشگاه، آن را دقیقا لمس کنید و سپس تصمیم بگیرید. نهایتا اینکه هم شما باید کالسکه خود را دوست داشته باشید و در استفاده از آن در عمل راحت باشید و هم کودکتان تاحد ممکن در آن راحت است. 
نوزادی تا حدود یک سالگی، اگر نوزادتان را زیاد با ماشین بیرون می برید یک کریر سبک و قابل تبدیل به صندلی ماشین میتواند یک انتخاب مناسب باشد.
برخی از این کریر ها دارای پایه ثابتی هستند که توسط سیستم ایزوفیکس و یا کمربند معمولی به ماشین ثابت میشوند. این پایه های ثابت که در بازار به ” بیس (Base) ” معروف هستند ، به شما اجازه می دهد که کریر نوزاد را به راحتی در ماشین نصب کنید یا به راحتی از بیس جدا کنید.(به تصویر شماره یک و دو توجه کنید) به این صورت به نوزادتان این امکان را می دهید که چرتش را ادامه دهد و از خواب ناز بیدار نشود

 

چطور کالسکه تاشو نوزاد انتخاب کنیم؟

روروک یک وسیله‌ مفید برای والدینی است که می‌خواهند نوزادشان را برای پیاده‌روی بیرون ببرند، یا می‌خواهند دست‌های‌شان هنگام کارهای‌شان آزاد باشد.

این نکات به شما در انتخاب کالسکه‌ای ایمن برای نوزاد کمک می‌کند:

  • اطمینان حاصل کنید که کف کالسکه به اندازه کافی پهن است تا از چپه‌شدن آن جلوگیری کند.
  • دنبال کمربندها و تسمه‌های ایمنی باشید که به طور محکم به چارچوب کالسکه بسته شوند.
  • کاربرد سگگ‌های کمربند ایمنی باید ساده باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که چرخ‌های کالسکه را می‌توان به طور ایمن با ترمزهایش قفل کرد.
  • اطمینان یابید که شکاف‌هایی که پاهای نوزاد را از آن رد می‌کنید، هنگامی که کالسکه را برای حمل نوزاد استفاده می‌کنید،‌ قابل بسته‌شدن هستند.

از چندماهگی باید برای کودک از کالسکه استفاده کرد؟

 

نوزاد از خوابیدن در کالسکه نیز لذت می‌برد. در هنگام بی‌قراری حرکات یکنواخت کالسکه او را تسکین می‌دهد. هنگامی‌که بزرگ‌تر شده و می‌تواند در کالسکه بنشیند تماشای محیط اطراف که مثل فیلم از جلوی چشمش می‌گذرد، برایش بسیار لذت‌بخش است.
بالاتر هم گفته بودیم بهتر است در فاصلۀ اولین ماه تولد، کودک را از منزل بیرون نبرید، زیرا هوای خانه ثابت بوده و ضمناً سرو صدا هم کم است. ولی چنانچه ناچار شدید از منزل خارج شوید، حرکات کالسکه نوزاد را اذیت نخواهد کرد.
در کشورهای گرم می‌توان از لحظۀ تولد بچه را در کالسکه گذاشت و بیرون برد و در کشورهای سردتر پس از یک هفته این کار میسر خواهد بود. اگر هوا ملایم و معتدل باشد، هوای آزاد برای نوزاد بسیار مفید خواهد بود ولی مواظب باشید که علیرغم تعادل هوا، نوزاد را به مدت طولانی در معرض هوای آزاد قرار ندهید. در هوای یخبندان و مه غلیظ تا جایی که ممکن است او را در خانه نگهدارید و بگذارید تا هوا گرم‌تر شود و یا مه به‌کلی از بین برود.
اگر نوزاد شما در خارج خانه به خواب‌رفته، از رسیدن هوای تازه به او اطمینان حاصل کنید. اگر قرار باشد کودک را در کالسکه‌ای که دیواره‌های بلند داشته و سایبان عریض و طویلی رویش کشیده شده بیرون ببرید و ذره‌ای هوای تازه و سالم به او نرسد، این کار فایده‌ای نخواهد داشت. چنین کالسکه‌ای جز احساس دل‌تنگی چیزی برای طفل ندارد بنابراین همان بهتر که او را در تختخوابش بگذارید که لااقل بتواند از هوای معتدل خانه استفاده کند. در هوای آفتابی، بهتر است نوزاد را در کالسکه‌ای بگذارید که فقط یک سایبان کوچک دارد تا هوا در اطراف او به‌خوبی جریان پیدا کند.
در هوای سرد به‌اندازۀ کافی لباس به تن نوزاد بکنید و پتوی کافی در کالسکه همراه ببرید. نیازی به کلاه نیست زیرا لبه‌های کالسکه سر او را حفاظت خواهند کرد. درصورتی‌که هوا فوق‌العاده سرد بوده و شما کلاه را ضروری می‌دانید، از آن استفاده کنید. همچنین اگر دست‌هایش سرد و کرخ شده‌اند، حتماً دستکش به دستش کنید.
به‌هرحال کودکتان را برای مدت طولانی در کالسکه تنها نگذارید زیرا شروع به تقلا کرده و حرکات بدن او احتمالاً کالسکه را به راه خواهد انداخت. همچنین بلند و کوتاه کردن دست‌وپا و بازی کردن حق طبیعی کودک است که موجب رشد جسمی و روانی او می‌شود، بنابراین او را از کالسکه بیرون بیاورید تا در جای وسیعی امکان حرکت و بازی برای او تأمین گردد.
معدودی از نوزادان هستند که حتی بطری شیرشان را با خود به کالسکه می‌برند و دوست دارند غالب اوقات در آنجا باشند. آن‌ها کودکانی هستند که مادرانشان صدای اعتراض آن‌ها را نشنیده و راحتی خود به آسایش طفل را ترجیح داده‌اند و درنتیجه نوزاد به این وضع عادت کرده است.
 البته چنانچه کودک در کالسکه احساس راحتی و خوشحالی می‌کند، به‌زور او را بیرون نیاورید. مراقب باشید که کودک از بودن در کالسکه افسرده و خسته نشود چراکه امکان سرگرم شدن در کالسکه کم است. چنانچه کودکی علاقه‌مند‌است که در تمام مدت روز در کالسکه بماند، مادر باید این سؤال را برای خود مطرح کند که چگونه می‌توان امکان فعالیت و سرگرمی بیشتر را برای او فراهم آورد تا انگیزۀ خارج شدن از کالسکه و جست‌وخیز در خانه برایش ایجاد گردد.

 

گرمازدگی نوزاد، سقف کالسکه را نپوشانید

 

پوشاندن سقف کالسکه کودک در هوای گرم، به جای این که به او کمک کند، بچه را در خطر گرمازدگی قرار می‌دهد.
به نقل از سایت «ایندپندنت»، دانشمندان سوئدی می گویند، وقتی روی کالسکه را می‌پوشانید، به جای این که دمای آن کم شود، گرمایی شبیه به تنور تولید می‌شود.
دکتر اسوانته نورگرن، متخصص کودکان در بیمارستان استکهلم به روزنامه «اس‌ونسکا داگ‌بلادت» گفت: در این شرایط درون کالسکه به شدت گرم می‌شود و هوا هم خوب جریان نمی‌یابد. هم چنین دیدن کودک در حالی که روی کالسکه پوشیده شده، دشوار است.
خود این روزنامه هم دست به تحقیق زده تا اثر خورشید روی کالسکه کودک را دریابد. برای این منظور، کالسکه بین ساعت یازده و نیم صبح تا یک بعد از ظهر زیر نور خورشید گذاشته شد. وقتی روی آن پوشیده نبود، دمای هوایش ۲۲ درجه بود ولی وقتی روی آن را به مدت ۳۰ دقیقه با رویه نازکی پوشاندند، دمای کالسکه به ۳۴ درجه سانتی گراد رسید.

 

پیام بگذارید