نشاسته ذرت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

خواص و کاربرد فوق العاده نشاسته ذرت

نشاسته ذرت نوعی نشاسته است که طی فرآیندی از دانه های ذرت گرفته می شود. و مانند نشاسته های دیگر معمولا عامل غلظت در غذاها و شیرینی ها است.

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت طی فرآیندی از دانه ذرت استخراج می شود. پس در واقع برای تهیه این ماده نیاز به دستگاه های مخصوص صنعتی و طی فرآیندهای مختلف است . پس نمی توان آن را در خانه تهیه کنید. این ماده مانند سایر نشاسته ها عامل غلظت است و می تواند بافت محصولات غذایی را غلیظتر نماید.

 

استفاده از نشاسته ذرت در خانه، کاربرد های نشاسته ذرت

نشاسته ذرت بافت خاص و نرمی دارد، اگر مقداری از آن را بین دو انگشت حرکت دهید صدای خاصی شبیه به جیر جیر می شنوید. اما بافت آن در حالت معمول نرم و لطیف است. بدون اینکه هیچ زبری احساس کنید. این نشاسته آرد سفید رنگ است که می تواند در انواع سوپ، انواع دسر و انواع سس استفاده شود و به آنها غلظت و بافت بهتر دهد.

متداول ترین نشاسته ای که در ایران استفاده می شود نشاسته گندم می باشد .که به نشاسته یا نشاسته گل نامیده می شود. نشاسته گندم با نشاسته ذرت کاملا متفاوت است . اصلا نمی توان در دستوری که از این نشاسته استفاده شده است از نشاسته گندم استفاده کنید.

 

 

نشاسته ذرت را می توانید از فروشگاههای بزرگ یا فروشگاه های لوازم قنادی تهیه کنید. این نشاته با نام corn starch .شناخته می شود.

 

کاربرد و خواص

 ذرت غذای خوبی برای پیشگیری سرطان است.

 

سرشار از انرژی

هر یک از کالری موجود در این نشاسته از محتوای کربوهیدراتی آن سرچشمه می ‌گیرد. این نشاسته به شما کمک می ‌کند تا کربوهیدرات بیشتری دریافت کنید که این کربوهیدرات ‌ها هم به شما کمک کنند تا  انرژی لازم برای ظرفیت‌ های بدنی بنیادی شما از جمله نبض، تنفس و حرکت را تامین کنند.

 

ذرت دارای ارزش غذایی فراوانی است در آن به علت نداشتن گلوتن (ماده چسب گندم) قابلیت تهیه نان را ندارد. بنابراین برای تهیه نان ذرت آن را با در سایر غلات مخلوط می کنند.

 

درد و ناراحتی های دستگاه ادراری را تسکین می دهد.

 

التیام گزیدگی

اگر محل گزیدگی را بخارانید یا در معرض رطوبت و باکتری ها قرار بدهید بدتر خواهد شد. محل گزیدگی را تمیز و خشک نگه دارید و برای کاهش خارش آن ناحیه، لایه ای از نشاسته خمیر شده با آب سرد روی آن قرار بدهید.

 

کاهش التهاب آفتاب سوختگی و نیش حشرات

۳ قاشق غذاخوری از این نشاسته را با آب سرد مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس این خمیر را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. نشاسته ذرت به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی و همچنین گزش حشرات کمک می کند.

بهترین کاربرد های نشاسته ذرت

استفاده به عنوان پودر بچه خانگی

نشاسته ذرت، جایگزینی عالی برای پودر بچه است. بعد از حمام، روی تمام نوزاد بمالید تا رطوبت باقیمانده را جذب کند. قبل از استفاده محتاط باشید.

 

سوختگی پای نوزاد

با مشکل سوختگی پا در نوزادان با کمی نشاسته ساده برخورد کنید. ایمن تر از پودر تالک و کرم پوشک است و می ‌تواند به طور مرتب بدون هیچ نگرانی مورد استفاده قرار گیرد. هر بار که پوشک عوض می ‌کنید، کمی نشاسته را روی پای کودک بمالید.

 

از بین بردن بوی کفش

ریختن این ماده در کفش با جذب عرق از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کند.

 

برطرف کردن بوی بد پا

بوی پا در واقع یک وضعیت بد است که از قارچی ایجاد می ‌شود که در لایه بالایی پوست پا رشد می کند. قارچ ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند و به همین دلیل است که این شرایط اغلب در ورزشکاران رخ می‌ دهد چرا که پای آن ها در کفش عرق می کند. قابلیت جذب رطوبت نشاسته ی ذرت، آن را یک درمان پیشگیرانه بزرگ تبدیل می‌ کند. فقط روی پاهای خود را کمی نشاسته ذرت بپاشید تا خشک بمانند و از رشد قارچ جلوگیری کنند.

خواص نشاسته ذرت

پاک کردن لکه های چربی

برای پاک کردن لکه های چربی از روی لباس این نشاسته را بر روی لکه بپاشید و اجازه دهید تا ۲۰ دقیقه باقی بماند. سپس مطابق معمول آن را بشویید.

 

پاک کردن لکه های فرش

از نشاسته ذرت برای از بین بردن لکه های چربی و کثیفی های فرش می توان استفاده کرد. برای اینکار این ماده را بر روی لکه فرش بپاشید و پس از ۲۰ دقیقه، جاروبرقی بکشید. در صورتی که لکه از بین نرفت این کار را تکرار کنید.

از بین بردن چربی مو

در مواقعی که امکان یا فرصت شستشوی موهای خود را ندارید، مقداری از ان نشاسته را روی فرق سر خود بپاشید. بعد از مدتی با برس موهای خود را مرتب کنید مشاهده خواهید کرد که نشاسته چربی موهای شما را به خود جذب کرده است.

 

نشاسته ذرت برطرف کننده بوی بد زیر بغل

از نشاسته ی ذرت می توان به عنوان برطرف کننده بوی بد زیر بغل نام برد. ۱/۴ فنجان جوش شیرین و نشاسته ذرت را با هم مخلوط کنید و به خوبی تکان دهید. با اسپری این مخلوط را به زیر بغل اسپری کنید تا از شر بوی بد زیر بغل رهایی پیدا کنید.

نحوه ی استفاده از نشاسته ذرت برای پوست

درمان سوزش خط سینه

بسیاری از زنان با استفاده از نشاسته ذرت، خارش پوست را در زیر سینه رفع می کنند. نشاسته ی ذرت به خشک نگه داشتن پوست و جلوگیری از رشد قارچ کمک می ‌کند.

 

نشاسته ذرت ماسکی برای صورت

به راحتی این ماسک صورت را تهیه کنید. ۲  قاشق غذاخوری شیر و نشاسته ذرت را با یک سفیده تخم مرغ به سرعت هم بزنید. خمیر بدست آمده را روی صورت خود بزنید و ۱۵ دقیقه به حال خود رها کنید. بعد از پاک کردن ماسک پوستی شاداب خواهید داشت.

 

از شر سوسک ها خلاص شوید

مخلوطی از نشاسته ذرت و گچ را با مقادیر مساوی آماده کنید و مخلوط را در ترک ‌ها به کار ببرید.

فواید نشاسته ذرت

نشاسته ی ذرت سبب چاقی می شود

افرادی که قصد چاق شدن و افزایش وزن دارند و می خواهند کالری زیادی را به رژیم غذایی شان اضافه کنند پیشنهاد می شود که نشاسته ی ذرت را در رژیم غذاییشان اضافه کنند.

بنابراین افزودن این ماده به افراد دارای دیابت و یا چاقی توصیه نمی شود. اضافه کردن نشاسته ی ذرت هیچ گونه ارزش غذایی اضافه نمی کند فقط میزان کالری دریافتی را افزایش می دهد.

 

  • از لحاظ طعم و بو و رنگ، خنثی و بی رنگ است و این هم از دیگر دلایل استفاده از این نشاسته در شیرینی پزی و کیک پزی است. البته این ویژگی کمک زیادی به تزئین هایی که با فوندانت صورت می گیرد می کند. در برخی کرم ها هم از نشاسته ذرت و آرد گندم برای غلظت استفاده می شود. در دستور رولت و کیک اسفنجی ساده از نشاسته ذرت برای لطافت بافت کیک می توان استفاده کرد.
  • معمولاً برای قوام دادن به سس و سوپ استفاده می شود. در صورتی که نشاسته ذرت را در مایعی حرارت بدهیم، آن مایع قوام می یابد. خاصیت دیگر نشاسته ذرت این است که سُس ترکیب شده با آن برخلاف آرد گندم تقریباً شفاف است.

همراه سایت چرخک باشید.

پیام بگذارید