پارک ائل گلی تبریز کجاست؟ + عکس

درباره پارک ائل گلی تبریز، از زیباترین پارک‌های ایران

پارک ائل گلی تبریز کجاست؟

پارک ائل گلی تبریز

تبریز را می‌توان یکی از زیباترین شهرهای ایران دانست که در خود فرهنگ و تمدنی بسیار غنی دارد. شهر تبریز، کلان شهری زیبا، دیار آذری زبان‌ها و مرکز استان آذربایجان شرقی است. از تفریح‌گاه‌ها و پارک‌های اصلی و از مکان‌های بسیار مشهور دیدنی این شهر، پارک ائل گلی تبریز (ایل گلی) است که در ۷ کیلومتری مرکز شهر تبریز واقع شده است.

این تفرجگاه که گرد است، از یک استخر بسیار بزرگ که همچون دریاچه‌ای کوچک است شکل گرفته و دور تا دور پارک را درخت‌ها و گل‌های زیبا فرا گرفته‌اند. در مرکز این استخر بسیار بزرگ، بنایی هشت ضلعی دوطبقه وجود دارد و تنها راه ارتباط با آن خیابانی است که این بنای زیبا را به اطراف استخر متصل می‌کند. یک شاخه از رودخانه لیقوان به این دریاچه مملو از ماهی می‌ریزد و منبع اصلی تأمین آب آن به حساب می‌آید.

ائل در گویش ترکی به معنای مردم و گول یا همان گل به معنای استخر است. پس این ترکیب در واقع به معنای استخر مردم است.

در ادامه با چرخک همراه باشید.

تاریخچه پارک ائل گلی تبریز

پارک ائل گلی تبریز
پارک ائل گلی تبریز

طبق آنچه در ویکی‌پدیای فارسی آمده است، بنای اولیه پارک ائل گلی تبریز به دوران حکومت آق قویونلوها بازمی‌گردد. در ابتدا و آن دوران، از آب پارک ائل گلی به‌منظور آبیاری مزارع و باغ‌های اطراف تبریز استفاده می‌شد تا اینکه در دوران حکومت صفویه، دیواره‌ای دور تا دور این استخر بزرگ ساخته می‌شود. یکی از پسران عباس میرزا در دوران قاجار با احداث خیابان و درختکاری و گل‌کاری، این استخر زیبا را به یک تفرجگاه ارتقا می‌دهد.

درخت‌های تبریزی و بیدمجنون جزو نخستین درخت‌های کاشته شده در اطراف پارک ائل گلی تبریز هستند. به دستور قهرمان میرزا، یک بنای خشتی نیز در وسط ائل گلی ساخته شد که به کاخ ائل گلی مشهور و شناخته می‌شود. در دوران پهلوی و هنگامی که مهذب الدوله استاندار تبریز بود، او این محوطه را به یک پارک عمومی برای مردم تبدیل می‌کند. بنای خشتی میانه ائل گلی نیز در سال ۱۳۴۶ تخریب گشت و از نو ساخته شد.

استخر پارک ائل گلی تبریز

استخر پارک ائل گلی تبریز
استخر پارک ائل گلی تبریز

 

استخر عظیم پارک ائل گلی که به آن دریاچه ایل گلی (ائل گلی) نیز گفته می‌شود و در دسته جاذبه‌های طبیعی گردشگری تبریز محسوب می‌شود، ۵٫۵ هکتار وسعت دارد و تا ۷۲۰۰۰۰ مترمکعب آب را می‌تواند در خود جای دهد. عمق استخر ائل گلی (ایل گلی) در عمیق‌ترین قسمت آن به حدود ۱۲ متر می‌رسد.

 

امکانات پارک ائل گلی تبریز

امکانات پارک ائل گلی تبریز
امکانات پارک ائل گلی تبریز

 

یک تپه در آن دوران روبروی ائل گلی قرار داشته که هیچگونه پوششی گیاهی نداشته است، اما این تپه در نهایت درختکاری گشت و جنگلی کوچک و زیبا ایجاد به وجود می‌آید. گل‌کاری و درختکاری اطراف دریاچه (استخر) نمایی بسیار زیبا و دیدنی ایجاد کرده است. قایق سواری در دریاچه از تفریحات اصلی مردم تبریز محسوب می‌شود.

پست های مرتبط

علاوه بر قایق سواری، دوچرخه سواری و درشکه سواری اطراف دریاچه نیز تفریحی بسیار رایج در میان مردم است. در داخل کاخ پارک ائل گلی تبریز مجموعه‌ای از فست فودها، رستوران‌ها و کافه‌ها قرار دارند که بسیار پرطرفدار هستند. در نزدیکی ائل گلی یک شهربازی بزرگ به نام لونا پارک، با زمین گلف، سال بیلیارد، سالن دارت، زمین اسکیت و یک مجموعه مجهز گیم‌نت تعبیه گشته است. در این منطقه یک هتل چند ستاره نیز در سال‌های اخیر ساخته شده است، هرچند که مسافران بسیاری در پارک ائل گلی کمپ می‌زنند و شب خود را در پارک ائل گلی سپری می‌کنند.

ائل گلی در تمام فصل‌های سال بسیار چشم نواز و زیباست، به خصوص در فصل زمستان که دریاچه یخ می‌بندد و برف همه‌جا را می‌پوشاند. در محیط اطراف ائل گلی محل بساط کردن گاری‌های اغذیه فروشی است که لقمه‌های ساده وخوشمزه و یا آش معروف تبریز را برای مردم سرو می کنند.

حقایقی درباره پارک ائل گلی تبریز

  • قدمت پارک ائل گلی به سال ۱۷۸۵ میلادی برمی‌گردد. این جاذبه زیبا دارای یک کاخ دو طبقه با طاق‌های ایرانی که در وسط دریاچه قرار گرفته است می‌باشد. مسیری زیبا به‌شکلی پیاده‌رو به‌منظور رسیدن به عمارت ساخته شده؛ علاوه بر این شما می‌توانید سوار قایق شوید و دور آن بگردید.
  • پارک ائل گلی تبریز، قدیمی‌ترین پارک بسیار عظیم و پیشرفته در تبریز
  • این پارک در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۸۷ ثبت آثار ملی ایران شد
  • بزرگترین مجموعه پیست اسکیت کشور در این پارک قرار دارد
  • وجود بسیاری از امکانات مانند توالت، فضای سبز فراوان، پارک های تفریحی، زمین های ورزشی، رستوران ها و … لذت گشت و گذار در این پارک عظیم و زیبا را دو چندان می‌کنند.
  • هوا در این منطقه به‌قدری خوب و معتدل است که مردم از سراسر شهر به‌منظور تنفس در هوای پاک به ائل گلی می‌روند
  • اینترنت رایگان واقع در فضای پارک ائل گلی تبریز وجود دارد
  • با بازدید از پارک ائل گلی تبریز در واقع از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه این شهر بازدید کرده اید

 

اگر به مقالات گردشگری ایران علاقه‌مند هستید، مقالات زیر را از دست ندهید:

 

نمایش نظرات (1)