پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران کدام اند؟

نویسنده مقاله پردرآمد ها:سایت علمی سرگرمی چرخک

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران کدام اند؟

به نظر شما رشته هایی از جمله مهندسی، رشته وکالت و… هنوز هم جزوء پردرآمدترین های ایران هستند؟با ما در مجله چرخک همراه باشید

 

یکی از مهم ترین دلایل دانش  آموزان برای رفتن به دانشگاه  و انتخاب رشته های پردرآمد پولدار شدن است.

دکتر یا مهندس بودن ارزوی خیلی از دانش اموزان و خانواده آنان است. اما نکته قابل توجه این است که پردرآمد بودن رشته انتخابی تنها یه شرط از انتخاب رشته ایده آل است . هزینه های تحصیلی ، اطلاعات شغلی موارد جدی دیگری از انتخاب رشته است.

در نشریه نیوجاب نیویو در سال ۲۰۱۳ فهرستی از پردرآمدترین مشاغل دنیا در سال میلادی جدید منتشر شد  که رشته های مدیریت، علوم ارتباطات، علوم کامپیوتر، طراحی و گرافیک، مهندسی نفت و مهندسی مکانیک جزو اولویت های پردرامد ها بودند

 

مهم ترین سوال این است که با توجه به اوضاع اقتصادی کشور هنوز هم رشته های ذکر شده به عنوان پردرامد ترین ها هستند؟

رشته های مهندسی در سال های اخیر بر خلاف دوره های گذشته، بازار کار خوبی ندارد. خیلی از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی صرف نظر از حقوق و درآمد بالا بدنبال کار هستند. عصر، عصر تکنولوژی و کامپیوتر و فناروی اطلاعات است به همین دلیل ما به شما می گوییم در صدر رشته های پردرآمد، حتما رشته کامپیوتر و رشته MBA را مشاهده خواهید کرد.

باتوجه به مطالب گفته شده در ادامه به پردآمد ترین و پرطرفدار ترین رشته ها هم اکنون در ایران را ذکر میکنیم.

 

کامپیوتر

پردرآمد ها: کامپیوتر

 

عصر حاضر را میتوان عصر اطلاعات و ارتباطات نامید. زمینه ساز این تحول جدید رایانه ها هستند که که در دنیای امروز تمامی ابعاد بشری به طور شگفت انگیزی به آن وابسته است.

سرعتی که این تکلونوژی در رشد و زندگی روزمره ما دارد زمینه اشغال خوب برای فارغ التحصیل شدن در این رشته را دارد . اشغال در شرکت های تولید کننده قطعات ، شرکت های تولیدی و خدماتی ، شرکت های تولید کننده قطعات و ….

رشته ی کامپیوتر از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری ساخته است . کسانی که در بخش نرم افزار فارغ التحصیل شوند اگر تونایی برنامه نویسی حرفه ای را داشته باشند میتوانند هم پردرآمد باشد هم سود شگفت انگیزی داشته باشند و جذب هر شرکتی بشوند.

مدیریت MBA

 

پردرآمد ها: MBA

رشته پردرآمد دیگر ، MBA است . به دلیل تفاوت‌های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی‌های هوشی و ذاتی خواهید بود که می‌تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.

رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست . در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می‌شود.MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می‌شود و به صورت مکرر اتفاق می‌افتد. برای رشته MBA حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشور های مختلف تعریف شده است.

از بازار کار خیلی خوبی و پرسودی برخوردار است چون در تمامی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی نیاز به نیروی دارای مهارت در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی نیاز است.

رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

 

پردرآمد ها: مدیریت بازرگانی بیمه

یکی دیگر از شغل های لیست پردرآمد ها ، مدریت بازرگانی گرایش بیمه است.

مهارت های این رشته عبارت است از: آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی و بیمه ای، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصممیمات اتخاذ شده.

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات وسیعی در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی بخصوص بیمه، می توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت های بیمه مشغول بکار شوند. یا به عنوان مشاور بیمه ای با این موسسات همکاری داشته باشند.

این رشته به فکر اقتصادی و هوش بالایی نیاز دارد به علارت دیگر ربر و زرنگ بودن فارغ التحصیلان به انها در پیدا کردن کار کمک میکند . انها از این طریق میتوانند به عنوان عامل فروش شرکت های بیمه وارد بازار کار شوند.

رشته علوم آزمایشگاهی

 

پردرآمد ها: علوم پزشکی

 

شناخت علل ایجاد بیماری ها ی مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها از وظیفه مهم رشته علوم آزمایشگاهی است. رادیولوژی، رشته های توان بخشی و … از گرایش های این رشته است.

این رشته از نظر کاربرد و بازار کار، یکی از رشته های خوب و البته پردرآمد محسوب می شود. اغلب فارغ التحصیلان این رشته براحتی می توانند وارد بازار کار شوند.

رشته داروسازی

 

پردر آمد ها: داروسازی

گزینه پردرآمد بعدی از لیست رشته ها داروسازی است که فقط یکی از تخصص های فارغ التحصیلان این رشته می باشد. زمینه کاری این افراد شامل ارائه خدمات دارویی، مشاوره دارویی و بررسی روش های دارو سازی و ضعف های احتمالی موجود در رژیم های دارو درمانی می باشد. این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. هم اکنون نیروهای متخصص در زمینه داروسازی در ایران کم است.

در یک بیمارستان به ازای هر ۱۱۰ تخت، یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی مورد نیاز است. در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در کارخانه های متعدد داروسازی داخل کشور ساخته می شود که بدون شک متخصصان مورد نیاز در این کارخانه ها، فارغ التحصیلان این رشته می باشند.

تا الان از بین ۹۰ درصد فارغ التحصیلان این رشته، ۸۰ درصد آنها جذب داروخانه ها شده و مابقی در صنایع داروسازی و آرایشی یا در کارهای اجرایی وزارت بهداشت و درمان فعالیت می کنند.

رشته دندان پزشکی

 

پردرآمد ها :دندان پزسکی

در کشور های جهان سومی از جمله کشور ایران نیاز بسیار زیادی به دندان پزشکی احساس می شود و این در صورتی است که دانشجویان زیادی از این رشته فارغ التحصیل میشوند و تقریبا این رشته، رشته ی شلوغی محسوب میشود.

محققان پیش بینی کرده اند که روزی خواهد رسید که وضع بهداشت دندان و دهان مردم به قدری خوب خواهد شد که دیگر نیازی به پزشکان عمومی در این حیطه نخواهد بود و افراد فقط به صورت تخصصی در این رشته فعالیت میکنند. این اتفاق توسط محققان در سال های ۲۰۳۰ به بعد پیش بینی شده است. ولی در حال حاضر دندان پزشکان جزوء افراد پردرآمد محسوب میشوند.

 

پیراپزشکی

 

پردرآمد ها: پیراپزشکی

رتبه بعدی در لیست پردرآمد ها به رشته ی پیراپزشکی تعلق میگیرد

پیراپزشکی به شیوه‌ها و فنونی گفته می‌شود که به حفظ یا بازگرداندن سلامتی مربوطند. این فنون معمولاً زیر نظر یا مشورت و مشاوره با پزشک انجام می‌گیرند. پیراپزشکان، در واقع مجموعه‌ای از متخصصینی هستند که کادر درمانی را تکمیل می‌کنند. پارامدیک اورژانس یا متخصص فوریت های پزشکی پیراپزشکی است که در آمبولانس خدمات پیشرفته پزشکی را ارائه می دهد.

 

با توجه به پیش بینی ها انتظار میرود تا سال ۲۰۲۲ این رشته فراگیر شود و رشد ۳۷ درصدی داشته باشد. مزیت این رشته این است که دانشجویانی که قصد فارغ التحصیلی در این رشته را دارند دیگر دغدغه هایی نظیر ؛ هزینه کردن در دانشکده های پزشکی، شرکت در طرح های پزشکی و پرداخت هزینه بیمه تخلفات پزشکی احتمالی را نداشته باشند.

کاردرمانی و فیزیوتراپی

 

پردرآمد ها: فیزیوتراپی و کاردرمانی

بیشتر مواقع وقتی اسم فیزیو تراپی می آید متاسفانه با کاردرمانی اشتباه گرفته می شود و این امر طبیعی است چون این دو بخش مراقبت های بهداشتی با یکدیگر مشترک هستند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.

فیزیوتراپ ها به طور گسترده در مکانیک بدن آموزش داده می شوند و از تکنیک های درمانی استفاده می کنند که به منظور کاهش درد، بازگرداندن عملکرد و جلوگیری از ناتوانی طراحی شده اند.

پزشکان متخصص کاردرمانی مشتریانی که از آسیب دیدگی بهبود می یابند یا معلولیت رشد یا شناختی دارند را درمان می کنند.

محققان پیش بینی کرده اند که تا سال های ۲۰۲۲ این رشته هم بین ۲۹ تا ۳۷ درصد رشد داشته باشد و این امر به دلیل بالا رفتن سن پیری جامعه است.

برای دانشجویانی که در حال حاضر از این رشته فارغ التحصیل شده اند در مراکز دولتی مانند بیمارستان ها، مراکز توان بخشی یا حتی فدراسیون های ورزشی فعالیت داشته باشند. انها بعد از اینکه ۶ سال سابقه ی کاری در مراکز دولتی کسب کردند به تنهایی اقدام به تاسیس کلینیک های خصوصی فیزیوتراپی کنند.

رشته های پزشکی

 

پردرآمد ها: رشته های پزشکی

رشته پزشکی و زیر شاخه های آن علاوه بر پردرآمد بودن و مزیت های بسیار آن ، اندکی صبر با چاشنی حوصله میخواهد. دانشجویان این رشته انتخاب های متفاوتی دارند.

دانشجویانی فارغ التحصیل شده از این رشته اند با کمی صبر اگر دانش و مهارت خود را در دوران تحصیلی بالا ببرند در اینده میتوانند فرد سرشناس و حاذقی در عرصه خود باشند. انها میتوانند با اندکی سریامه به عنوان پزشک عمومی مطب زده یا در بیمارستان های دولتی بو خصوصی مشغول به کار شوند.

اگر هم که قصد ادامه تحصیل داشته باشند میتوانند برای داشتن اینده ای با شغل پردرآمد یکی از رشته های زیر را انتخاب کنند:

  • متخصص زیبایی که گوش، حلق و بینی و متخصص پوست و مو است که در حال حاضر در صدر لیست ما قرار دارد و دلیلش هم کاملا واضح است. گرایشی که امروز مردم به زیباتر شدن و زیباتر دیده شدن در جامعه پیدا کرده اند دلیل پولساز بودن این رشته می باشد.
  • متخصص بیمای های قلبی و عروقی
  • متخصص مغز و اعصاب
  • متخصص بیماری های عمومی
  • متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری
  • متخصص بیماری های گوارشی
منبع منابع: مجله نیوجاب نیویو (با اندکی تلخیص به دلیل اوضاع اقتصادی اخیر)
از طريق یگانه عمو
پیام بگذارید